Ski touring – praktyczne wskazówki dotyczące skitouringu

23/06/2023 - SnowTrex

Wspinanie się na górę o własnych siłach i samodzielne zdobywanie doświadczenia zjazdowego ma szczególny urok dla wielu narciarzy. Z dala od stoków i tłumów narciarze nie tylko cieszą się przebywaniem w harmonii z naturą, ale także chronią środowisko. Entuzjaści sportów zimowych nie powinni jednak wyruszać w drogę na własną rękę i bez wcześniejszego doświadczenia. SnowTrex zebrał kilka wskazówek dotyczących wycieczek narciarskich.

W skialpinizmie podróż jest celem.


Trend Ski Touring

Ski touring przeżywa rozkwit; w międzyczasie ski alpinizm, który jest przesiąknięty tradycją, stał się praktycznie sportem modnym. Czy to na stokach, czy klasycznie z dala od wyciągów narciarskich, ten fascynujący sport górski staje się coraz bardziej popularny i bardzo się rozwinął w ostatnich latach. Coraz więcej entuzjastów narciarstwa i miłośników przyrody podąża za trendem i zdobywa góry i szczyty na własną rękę.

W 2013 r. w Niemieckim Związku Alpejskim (DAV) zarejestrowanych było około 280 000 narciarzy wysokogórskich, a tendencja ta stale rośnie. Jeśli uwzględnimy hobbystów skitourowych, liczba ta wzrasta wielokrotnie. Jednak większość skitourowców nie wyrusza w góry z zamiarem zjechania przygotowaną trasą, ale raczej szuka naturalnych, nietkniętych zjazdów w głębokim śniegu.

To właśnie spokój na świeżym powietrzu, z dala od stoków i tłumów, jest na pierwszym planie dla większości narciarzy skitourowych. Wchodzenie i schodzenie w terenie jest szczególnie atrakcyjnym i pięknym sposobem na zdobycie góry. Jednak poruszanie się w otwartym terenie nie jest pozbawione niebezpieczeństw. W niezabezpieczonym terenie zagrożenie lawinowe jest wyższe niż na stokach, dlatego optymalne przygotowanie, sprawdzenie najnowszego raportu lawinowego, a także znajomość terenu i duża ostrożność są najważniejszymi priorytetami. Jak każdy sport wysokogórski, skitouring jest ściśle związany z ryzykiem. Odpowiednie przeszkolenie, doświadczenie, właściwy sprzęt skitourowy i wyposażenie bezpieczeństwa są zatem obowiązkowe.

Bezpieczeństwo podczas skitouringu

Miłośnicy śniegu, którzy chcą wybrać się na wycieczkę narciarską, nie powinni lekceważyć niebezpieczeństw. Jeśli dostępny jest odpowiedni sprzęt skitourowy i istnieje dobra baza informacji, pierwsze niezbędne kroki do bezpiecznej wspinaczki są odhaczone. Ponadto należy poczynić pewne przygotowania i, jeśli to konieczne, zarezerwować przewodnika górskiego. Gdy wszystkie środki ostrożności zostaną podjęte, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyć pełną wrażeń wycieczkę na górski szczyt.

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem podczas jazdy na nartach.

Ski touring – nie bez odpowiedniego sprzętu

Oprócz dobrego planowania i przygotowania do wycieczki narciarskiej, odpowiedni sprzęt ma kluczowe znaczenie i może być niezbędny do przetrwania! Radiotelefon, łopata i sonda są niezbędne podczas każdej wycieczki poza trasą – i to nie tylko podczas zjazdu, ale także podczas podchodzenia. O czym nie wie wielu nowicjuszy w turystyce: Istnieje również wysokie ryzyko lawin podczas podchodzenia w terenie. Ponadto, plecak z lawinową poduszką powietrzną może uratować życie w razie wątpliwości i powinien być częścią twojego sprzętu turystycznego wraz z telefonem komórkowym i apteczką pierwszej pomocy. Niezbędne są także odpowiednie kijki skitourowe i kask skitourowy.

Nadajnik lawinowy, łopata i sonda

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest nadajnik lawinowy (LVS), który każdy uczestnik wycieczki powinien mieć przy sobie, ponieważ pomaga on zlokalizować towarzyszy zasypanych pod lawinami. Dzięki sygnałowi wysłanemu z nadajnika lawinowego zasypanej osoby, towarzysze wycieczki mogą zlokalizować zaginionego kolegę za pomocą własnego nadajnika lawinowego. Nadajnik lawinowy powinien być przymocowany do ciała lub bezpiecznie schowany w odzieży, aby nie zgubił się w razie wypadku lawinowego. Przed użyciem nadajnika lawinowego, jego właściciel powinien go zrozumieć i umieć się nim posługiwać. Tylko wtedy nadajnik lawinowy może służyć jako urządzenie pomocnicze w szybkim ratowaniu zasypanej ofiary.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia podczas wypraw narciarskich jest detektor lawinowy (LVS).

Po zlokalizowaniu towarzysza z pomocą nadajnika lawinowego, używana jest sonda lawinowa. Sonda, która składa się z kilku segmentów, może być wykorzystana do określenia zarówno lokalizacji, jak i dokładnej głębokości pochówku. Sonda lawinowa jest wprowadzana pionowo w śnieg, aż do osiągnięcia dna lub maksymalnej długości sondy. Przy odrobinie wprawy i praktyki można stwierdzić na podstawie konsystencji badanego materiału, czy zasypana ofiara znajduje się w miejscu, w którym sonda została wprowadzona do śniegu.

Po zlokalizowaniu zasypanego towarzysza, zadaniem jest szybkie i precyzyjne działanie. Za pomocą łopaty lawinowej należy szybko i jednocześnie ostrożnie odkopać zasypaną osobę. Ważne jest, aby używać łopaty aluminiowej. Zapewnia ona wystarczającą odporność na zimno, jest odporna na złamania, a także ma niską wagę, co czyni ją idealną dla narciarzy skitourowych.

Plecak z poduszką lawinową

Osoby uprawiające turystykę narciarską w pełnym słońcu i miękkim puchu mogą wywoływać lawiny. Aby zwiększyć szanse przeżycia w wypadku lawinowym, należy nosić plecak lawinowy. Z zewnątrz taki plecak ma taki sam kształt jak konwencjonalny plecak zimowy. Zasadnicza różnica znajduje się pod powierzchnią, gdzie zintegrowany jest system poduszek powietrznych. Poduszka powietrzna powinna zostać uruchomiona w momencie, gdy lawina śnieżna złapie narciarza. Poduszka napełnia się w ciągu 2-3 sekund i zapewnia pływalność ofierze. W idealnym przypadku unika się przysypania, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa uduszenia, a entuzjasta sportów zimowych uchodzi z życiem.

Aby zwiększyć szanse przeżycia w wypadku lawinowym, należy nosić plecak lawinowy.

Kask skitourowy

W przypadku jazdy na nartach i snowboardzie, kask od dawna jest absolutną koniecznością dla większości miłośników śniegu, a skialpinizm w żadnym wypadku nie powinien obejść się bez ochrony głowy. Aby uchronić się przed spadającymi kamieniami i lodem lub poślizgnięciem na oblodzonej powierzchni, a także w przypadku upadku podczas zjazdu, narciarze skitourowi zdecydowanie powinni nosić kaski skitourowe. Oprócz funkcji ochronnej, kaski powinny być dobrze wentylowane i niezbyt ciężkie.

Podczas jazdy na nartach w żadnym wypadku nie należy rezygnować z ochrony głowy.

Narty skitourowe

Podobnie jak w przypadku klasycznych nart zjazdowych, waga i kształt mają kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich nart tourowych. Przede wszystkim, uniwersalne narty tourowe nie mogą być zbyt ciężkie. Waga 1,5 kg na nartę to rozsądny górny limit, ponieważ oprócz narty, skitourowiec musi również przesuwać but i wiązanie przy każdym kroku. Podczas długich wycieczek narciarskich może to szybko doprowadzić do zmęczenia nóg. Kształt nart skitourowych ma również kluczowe znaczenie. Wąskie narty zapadają się w głębokim śniegu podczas zjazdu i lepiej sprawdzają się na twardym podłożu. Z kolei szerokie narty szczególnie dobrze sprawdzają się w głębokim śniegu, ale osiągają swoje granice na bardzo twardych nawierzchniach. Optymalnym kształtem są więc narty turystyczne o szerokości 85-95 mm. W przeciwieństwie do klasycznych nart zjazdowych, narty tourowe mają stosunkowo szerokie łopaty i mniejszą talię, aby zapewnić wystarczającą siłę nośną w puchu.

Wiązania tourowe są również ważną częścią wyposażenia. Wiązania tourowe różnią się od klasycznych wiązań jedną główną funkcją. Podczas podchodzenia wiązanie można wyregulować tak, aby but był przymocowany do wiązania tylko z przodu, ale pięta nie była zamocowana. Pozwala to skitourowcowi na podchodzenie pod górę z uniesioną piętą, bez konieczności podnoszenia narty przy każdym kroku. Producenci tacy jak Salomon czy Marker zaprojektowali swoje wiązania touringowe bardziej z myślą o wydajności zjazdowej. Wiązania te są regulowane do bardzo wysokich wartości Z. Wartość Z, czyli wartość wypięcia wiązania narciarskiego, zależy od wzrostu i wagi sportowca zimowego oraz przyłożonej siły. Jednak w przypadku wiązań freeride’owych rama jest przymocowana do buta i musi być podnoszona przy każdym kroku, co znacznie utrudnia podchodzenie. W związku z tym, wybierając swój sprzęt, narciarze powinni być świadomi tego, co szczególnie cenią – przyjemne i jak najłatwiejsze podchodzenie lub maksymalną wydajność podczas zjazdu.

Foki narciarskie

Chociaż wielu entuzjastów sportów zimowych nie może się doczekać zjazdu podczas wspinaczki narciarskiej, wspinaczka jest co najmniej równie imponującym doświadczeniem. Entuzjaści śniegu, którzy chcą dostać się wysoko na górę, w każdym przypadku potrzebują fok narciarskich. Powinny one mieć kilka ważnych czynników. Foki narciarskie działają jako pomoc przy wspinaczce i zapobiegają poślizgnięciu się na stoku. Z jednej strony kluczowe znaczenie mają odpowiednie wymiary fok: cała podstawa narty musi być pokryta foką, ale stalowe krawędzie muszą być wolne, aby zachować przyczepność boczną nart skitourowych. Ponadto szczególnie ważny jest odpowiedni materiał: skóra kozia angorska ma nie tylko wyjątkowo cienkie włosy, ale także najlepsze właściwości ślizgowe i przyczepność. Istnieje jednak również wiele fok wykonanych z poliestru. Skóry są mocowane do nart skitourowych za pomocą haków, uchwytów lub klipsów i nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjechać pod górę.

Foki narciarskie działają jako pomoc przy wspinaczce i zapobiegają poślizgnięciu się na stoku.

Kije skitourowe

Entuzjaści białego szaleństwa, którzy odważą się na skitouring, powinni używać odpowiednich kijków narciarskich. Kijki skitourowe powinny być nieco dłuższe niż klasyczne kijki do narciarstwa alpejskiego, aby można było optymalnie wykorzystać siłę ciągu podczas podchodzenia. Idealne są kijki teleskopowe wykonane z aluminium lub karbonu, które mają regulowaną długość, dzięki czemu można je zsunąć razem podczas zjazdu, a tym samym skrócić do dokładnie odpowiedniej długości. Ponadto, kije skitourowe powinny być wyposażone w szerokie talerzyki na końcu kija, ponieważ nie zapadają się one tak łatwo w głębokim śniegu.

Sprzęt zorientowany na podchodzenie i zjazd

Sprzęt skitourowy różni się w zależności od wymagań skiturowców. Istnieją skitourowcy zorientowani na podchodzenie i skitourowcy zorientowani na zjazdy oraz odpowiadający im sprzęt skitourowy, który spełnia te specjalne wymagania w obu przypadkach w szczególny sposób. Aby podchodzenie było przyjemne, narty i wiązania powinny być zaprojektowane tak, aby były jak najlżejsze, a jednocześnie wystarczająco wytrzymałe do bezpiecznego zjazdu, ponieważ w końcu narty i wiązania muszą również wytrzymać zjazd w głębokim śniegu. Waga odgrywa ważną rolę we wszystkich segmentach sprzętu, a zwłaszcza w nartach.

Ci, którzy wolą przyjemne i mniej męczące podchodzenie niż szybki zjazd w głębokim śniegu, mogą wybrać lżejsze wiązania o niższej wartości Z. Ultralekkie modele nie posiadają ram i składają się jedynie z przedniej i tylnej szczęki z Pintech. Dzięki tej technologii but narciarski jest utrzymywany w miejscu tylko przez dwa metalowe bolce, dzięki czemu pięta może poruszać się całkowicie swobodnie i jest włączana tylko podczas zjazdu. Te specjalne wiązania wymagają jednak odpowiednich butów. W zależności od modelu, te wiązania narciarskie ważą zaledwie około 350 gramów, co sprawia, że podchodzenie jest znacznie przyjemniejsze.

Również w przypadku butów narciarskich konieczne jest utrzymanie jak najniższej wagi w połączeniu z wystarczającą stabilnością podczas zjazdu. Mobilność jest szczególnie ważna podczas podchodzenia, dlatego większość butów touringowych lub freeride’owych posiada zintegrowany mechanizm ski-walk. Niektóre modele mogą wykorzystywać dodatkową dźwignię do poluzowania, a nawet obrócenia wału po zamknięciu. Dla późniejszego, bezpiecznego zjazdu, flex 130 nie powinien być podcinany.

Buty skitourowe muszą zapewniać elastyczność, a jednocześnie być wytrzymałe.

Odpowiednia odzież

Właściwa odzież również nie powinna być zaniedbywana. Należy unikać zarówno wychłodzenia, jak i przegrzania. Nie jest to takie łatwe, jeśli weźmiesz pod uwagę wysiłek związany z podjazdem i świeży wiatr podczas zjazdu. Dlatego najlepiej jest, aby turyści używali funkcjonalnej odzieży opartej na zasadzie warstwy cebuli. Odzież powinna być wodoodporna, oddychająca i niezbyt ciężka. Spodnie softshell wykonane z lekkiego materiału są dobrym wyborem, aby Twoje nogi były elastyczne. Wodoodporne lub wiatroszczelne membrany, osłona przeciwśnieżna i zaawansowany system wentylacji są obowiązkowe dla większości produktów. Funkcjonalna koszulka do przebrania się przed zejściem powinna znaleźć się w twoim bagażu.

Podczas wspinaczki powinieneś również nosić okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV, nakrycie głowy chroniące przed słońcem i cienkie rękawiczki. Z kolei podczas zjazdu niezbędne są gogle narciarskie, ciepła czapka, grube rękawice oraz odzież termoizolacyjna i chroniąca przed wiatrem. Na wycieczkę należy również zabrać wystarczającą ilość płynów i przekąsek dodających energii.

Odpowiednia odzież do wspinaczki i zjazdu jest szczególnie ważna podczas wycieczek narciarskich.

Jeśli masz odpowiedni sprzęt na nogach, planujesz wycieczkę z dużym wyprzedzeniem lub dołączasz do profesjonalistów, a przede wszystkim zwracasz uwagę na niebezpieczeństwa w terenie, nic nie stanie na przeszkodzie niezapomnianej przygodzie i doświadczeniu natury na górze.

Wycieczki narciarskie dla początkujących

Chociaż wycieczki narciarskie mogą być czasami bardzo wymagające i trudne, istnieją również sposoby dla początkujących, aby rozpocząć optymalny start w skitouringu. Ogólnie rzecz biorąc, początkujący powinni być również wyposażeni w odpowiedni sprzęt do swoich pierwszych wycieczek narciarskich. Obejmuje to szerokie narty z futerkiem, odpowiednie kijki i buty skitourowe, kask narciarski oraz plecak narciarski ze sprzętem ratunkowym i prowiantem. Powinieneś także upewnić się, że masz na sobie odpowiednią odzież. Dobrze znana „zasada cebuli” jest idealna do skitouringu i pozwala uniknąć przechłodzenia i przegrzania w tym samym czasie podczas spoconego podejścia.

Początkującym zazwyczaj zaleca się zarezerwowanie przewodnika górskiego na pierwszą wycieczkę narciarską. Na początku przewodnik może nie tylko pomóc Ci z odpowiednią techniką, ale także zaplanować trasę i zagwarantować niezbędne bezpieczeństwo. Może również udzielić niezbędnych instrukcji dotyczących korzystania ze sprzętu ochronnego. Gdy masz już sprzęt i odpowiednią odzież, następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej trasy narciarskiej dla początkujących. Liczne szkoły narciarskie i alpejskie oferują warsztaty, kursy degustacyjne i wycieczki narciarskie z przewodnikiem na różnych poziomach trudności. Specjalnie przeszkoleni przewodnicy górscy posiadają niezbędną wiedzę na temat sytuacji lawinowej, topografii i warunków na stoku, aby optymalnie i bezpiecznie prowadzić wycieczki narciarskie dla początkujących.

Entuzjaści śniegu, którzy chcą spędzić kilka dni na nartach, mogą również zarezerwować obozy narciarskie zamiast jednodniowych wycieczek. Uczą one początkujących i zaawansowanych narciarzy podstaw skitouringu i zapewniają pouczające dni w wymarzonym otoczeniu.

Obozy skitourowe ze SnowTrex i Skitourenwinter

Początkujący zdecydowanie nie powinni wyruszać na własną rękę, ponieważ oprócz wiedzy technicznej, skitourowcy powinni zawsze znać teren, w którym się poruszają, a także być w stanie ocenić zagrożenie lawinowe i ukształtowanie terenu! Na szczęście istnieje wielu dostawców, takich jak DAV lub Skitourenwinter, którzy prowadzą wycieczki i obozy narciarskie z przewodnikiem. Z jednej strony umożliwiają one mniej doświadczonym skitourowcom, nowicjuszom i entuzjastom przyrody doświadczyć tego wyjątkowego sportu przyrodniczego. Z drugiej strony, doświadczeni narciarze mogą cieszyć się wycieczkami z podobnie myślącymi ludźmi.

Szeroka gama ofert jest dostępna na Skitourenwinter.com: Hans-Peter Kreidl i jego zespół oferują różne obozy skitourowe, jednodniowe i wielodniowe wycieczki, przejścia alpejskie, a także dni bezpieczeństwa dla wszystkich entuzjastów skitouringu. Program obejmuje materiały i wiedzę lawinową, wskazówki od profesjonalistów w dziedzinie skitouringu oraz wycieczki z przewodnikiem prowadzone przez certyfikowanych przewodników narciarskich i górskich w różnych regionach Austrii. Oprócz nauczania aspektów bezpieczeństwa, radość z doświadczania natury jest zawsze na pierwszym planie.

Do 2019 roku SnowTrex oferował obozy SnowTrex Ski Tour Camp, które odbywały się we współpracy ze Skitourenwinter. Uczestnikom oferowano 3,5-dniowe szkolenie przewodnickie i praktyczne pod nadzorem certyfikowanych przewodników górskich i narciarskich. Obozy odbyły się w Neukirchen am Großvenediger w prowincji Salzburg. Spędzili noc w rustykalnej górskiej chacie Trattenbachalm na wysokości 1287 m n.p.m., z której roztacza się rozległy widok na Pinzgau, Alpy Kitzbühelskie i Wysokie Taury. Przytulna chata znajduje się w środku natury i można do niej dotrzeć tylko na nartach – czyste doświadczenie natury!

Narciarze, którzy spędzają noc w górach, zwykle robią to w pokrytych śniegiem, rustykalnych chatach.

Obszary do uprawiania turystyki narciarskiej

Turystyka narciarska w Austrii

Prawdopodobnie najpopularniejszy kraj narciarski ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko mnóstwo zróżnicowanych kilometrów tras zjazdowych. Oprócz ośnieżonych szczytów, nietkniętego puchu i wyjątkowych górskich panoram, Austria zachwyca zróżnicowanymi terenami skitourowymi dla początkujących i profesjonalistów.

Austria zachwyca zróżnicowanymi terenami narciarskimi dla początkujących i profesjonalistów.

Na przykład dla początkujących szczególnie dobrze nadaje się trasa narciarska Hinterjöchle/Brandnertal. Trasa narciarska prowadzi przez Brandnertal wzdłuż Blankuskopf i Pfannenknecht. Podczas wycieczki na turystów czekają imponujące widoki na Brandnertal, a także Panüeler Kopf i Wildberg. Entuzjaści śniegu znajdą na Hoher Dachstein nieco bardziej wymagający obszar skitourowy. Popularna i dość długa trasa narciarska z ambitną wspinaczką na jedną z najwyższych gór Austrii jest szczególnie odpowiednia dla zaawansowanych narciarzy. Wymagająca trasa narciarska jest zakończona spektakularną panoramą szczytu, po której następuje długi zjazd w głębokim puchu.

Wycieczki narciarskie w Niemczech

Również w Niemczech narciarze skitourowi mają gwarancję, że ich pieniądze się opłacą. Na pięknym południu Republiki Federalnej Niemiec znajduje się kilka obszarów narciarskich, które mają wiele do zaoferowania oprócz pięknych panoram i spektakularnych podjazdów. Jedna z najpopularniejszych tras narciarskich w Niemczech znajduje się w Alpach Chiemgau. Podjazd rozpoczyna się na płaskim terenie, a następnie kontynuowany jest pod górę wzdłuż stromego zbocza. Trasa ta staje się szczególnie trudna w przypadku twardego śniegu i lodu. Narciarze powinni być szczególnie uważni na tej trasie, ponieważ jest ona wymagająca i nie jest całkowicie pozbawiona niebezpieczeństw. Ze względu na nieaktywny wyciąg krzesełkowy, który biegnie wzdłuż stoku, na Unternberg można czasem spotkać wielu narciarzy. Entuzjaści śniegu, którzy wolą trochę ciszy i spokoju, wybierają wariant podejścia na Eisberg. Bez względu na to, którą trasę wybierzesz, skitourowcy będą zachwyceni wyjątkowymi widokami.

Również w Niemczech narciarze otrzymują to, co im się należy.

Turystyka narciarska w Szwajcarii

Entuzjaści śniegu, których przyciąga piękna Szwajcaria, mogą spodziewać się niezliczonych wspaniałych tras w pokrytych śniegiem górskich krajobrazach. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy początkującym, na pewno znajdziesz trasę, która najbardziej Ci odpowiada. Legendarną trasą narciarską jest Valais Haute Route. Pięciodniowa klasyczna trasa narciarska prowadzi z Chamonix do Zermatt. Wspinaj się na Col d’Argentière, zjeżdżaj przez szeroki płaskowyż Plateau du Trient do Col des Ecandies, wędruj wzdłuż lodowca Glacier de Cheilon i podziwiaj Pigne d’Arolla. Ta trasa skitourowa ma wszystko i jest absolutną atrakcją dla każdego wysportowanego turysty.

W Szwajcarii istnieją niezliczone trasy narciarskie w pokrytych śniegiem górskich krajobrazach.

Wycieczki narciarskie we Włoszech

Fantastyczne widoki i czarujące światy lodowców… To właśnie mają do zaoferowania ośrodki narciarskie we Włoszech. Na południe od Austrii i Szwajcarii znajduje się również kilka obszarów narciarskich z imponującymi i popularnymi trasami. Wysokogórska trasa narciarska wzdłuż Eisseespitze znajduje się w Alpach Ortler w dolinie Martell. Trwająca około czterech godzin trasa o raczej niskim poziomie trudności przebiega głównie po płaskim terenie. Zaczynając od Wendelplatz, trasa biegnie równolegle do strumienia, przez podstawę skalną i wzdłuż góry Langenferner. Następnie otwiera się piękny stok szczytowy Eisseespitze. Narciarze, którzy kontynuują jazdę pod górę, w końcu docierają do szerokiego i panoramicznego szczytu. Imponująca trasa narciarska jest zakończona długim, wyjątkowym zjazdem wzdłuż wzniesienia.

Lista rzeczy do spakowania na wycieczkę narciarską

Najważniejsze rzeczy w skrócie:

Sprzęt

 • Plecak turystyczny lub lawinowy
 • Narty turystyczne
 • Buty narciarskie turystyczne
 • Foki
 • Kask narciarski
 • Gogle narciarskie
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Kijki turystyczne
 • Czołówka
 • w razie potrzeby raki

Sprzęt lawinowy

 • Łopata lawinowa
 • Sonda lawinowa
 • Transceiver lawinowy
 • Plecak biwakowy
 • 1. Zestaw ratunkowy

Odzież

 • Spodnie turystyczne i kurtka
 • Cienkie rękawiczki na podjazd
 • Rękawice narciarskie na zjazd
 • Kurtka polarowa
 • Funkcjonalna bielizna
 • Funkcjonalne skarpety
 • Czapka lub opaska na głowę
 • Szalik lub bandana
 • Odzież na zmianę

Inne

 • Mapy
 • Raport o sytuacji lawinowej
 • Telefon komórkowy
 • Krem do opalania z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej
 • Balsam do ust z filtrem przeciwsłonecznym
 • Butelka z wodą
 • Przekąski / batony energetyczne
 • Chusteczki do nosa
 • Mały plecak
 • Gotówka (w lokalnej walucie, jeśli dotyczy)
 • Dowód tożsamości
 • Karta członkowska klubu alpejskiego
 • Dokumenty ubezpieczenia zdrowotnego za granicą
 • Dokumenty podróżne i vouchery
 • Powerbank
 • Mały pojemnik na śmieci

Na nocleg w schronisku

 • Śpiwór w schronisku
 • Buty do chaty
 • Zatyczki do uszu
 • Torba na pranie
 • Ręcznik
 • Ubrania na zmianę

Najczęściej zadawane pytania dotyczące turystyki narciarskiej

Jak entuzjaści sportów zimowych rozpoczynają skitouring?

Oprócz odpowiedniego sprzętu, kluczowa dla początkujących jest odpowiednia odzież. Co więcej, początkujący powinni odbyć swoją pierwszą wycieczkę narciarską z przewodnikiem górskim. Na początku przewodnik może nie tylko pomóc we właściwej technice, ale także zaplanować trasę i zapewnić bezpieczeństwo podczas wycieczki.

Czy skitouring jest niebezpieczny?

Narciarstwo skiturowe wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jest ono znacznie zmniejszone dzięki odpowiedniemu sprzętowi ochronnemu i niezbędnej wiedzy na temat raportów lawinowych i topografii obszaru wycieczkowego, a także uważnemu sprawdzaniu warunków na stoku.

Czego potrzebuję na wycieczkę narciarską?

Na wycieczkę narciarską, oprócz kasku skitourowego, potrzebne są odpowiednie narty z odpowiednimi fokami, kijki skitourowe, plecak ABS, a także detektor lawinowy, łopata i sonda.

Gdzie można wybrać się na narty?

Istnieją również zróżnicowane wycieczki narciarskie we wszystkich typowych regionach narciarskich. Oprócz Niemiec, Szwajcarii i Austrii, można również odkryć pierwszorzędne wycieczki we Włoszech.

Jaka jest różnica między nartami turystycznymi a klasycznymi?

Narty tourowe są zazwyczaj lżejsze, szersze i mają mniejszą talię niż klasyczne narty zjazdowe. Narty tourowe nigdy nie powinny być zbyt ciężkie i nie powinny ważyć więcej niż 1,5 kg na nartę. Powinny także mieć szerokość 85-95 mm. Jeśli tak jest, warunki są dobre do udanego podejścia i satysfakcjonującego zjazdu.

Kiedy uruchamia się lawinowa poduszka powietrzna?

Plecak lawinowy powinien zostać uruchomiony w momencie, gdy lawina śnieżna złapie narciarza. Poduszka powietrzna napełnia się w ciągu 2-3 sekund i idealnie zapewnia pływalność ofierze, dzięki czemu nie zostaje ona przysypana.

Jakie foki narciarskie są dostępne?

Skóry mieszane wykonane z moheru i syntetyków są najczęściej zalecane do skitouringu, ponieważ oferują długą trwałość, a także dobrą przyczepność i właściwości ślizgowe.

Co wyróżnia kije skitourowe?

Kije skitourowe powinny być nieco dłuższe niż klasyczne kije narciarskie. Teleskopowe kije wykonane z aluminium lub włókna węglowego, które mają regulowaną długość, są idealne do zapewnienia dobrej wydajności podczas zjazdów.

Jaką odzież należy nosić podczas jazdy na nartach?

Najlepiej jest uciekać się do funkcjonalnej odzieży w zasadzie cebuli. Odzież powinna być wodoodporna, oddychająca i niezbyt ciężka. Aby zapewnić mobilność nóg, dobrym wyborem są spodnie softshell wykonane z lekkiego materiału.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter