Narty z psem: przydatne wskazówki

17/01/2023 - SnowTrex

Czy jazda na nartach z psem jest w ogóle możliwa? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników sportów zimowych, ale SnowTrex odpowiada: tak, to możliwe! Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyjazdu na narty z psem, ale jeśli wszystko jest dobrze przygotowane, na człowieka i zwierzę czeka wyjątkowe doświadczenie urlopowe. O tym powinni pamiętać miłośnicy sportów zimowych, którzy wybierają się na narty z psem.

Wyjazd na narty z psem? Zdecydowanie!

Każdy właściciel psa wie, że jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyjazdu na narty z czworonogiem. Jednak zima stanowi szczególne wyzwanie dla właściciela i zwierzęcia: śnieg i zimno, ograniczona ilość ruchu, długie godziny bez pana lub pani i wszędzie ludzie z tymi śmiesznymi deskami na nogach. Ważne jest, aby dobrze przygotować psa do tych warunków.

Odpowiednie wyposażenie na wyjazd

Jeśli urlop narciarski z psem odbywa się za granicą, właściciel musi okazać kilka ważnych dokumentów przy wjeździe do kraju wakacyjnego. Psy zazwyczaj wymagają identyfikatora, aby wyraźnie je rozpoznać lub przyporządkować do właściciela. Identyfikacja ta zwykle przybiera formę przywieszki do obroży lub elektronicznego chipa transponderowego wszczepianego pod skórę. W przypadku podróży zagranicznych identyfikacja ta jest tak samo obowiązkowa jak unijny paszport dla zwierząt domowych, w którym wpisuje się na przykład szczepienia przeciwko wściekliźnie. Lekarz weterynarii wydaje niebieski paszport za niewielką opłatą. Jeśli podróżujesz np. do Austrii lub Francji, w bagażu musi znaleźć się smycz i kaganiec. Jeżeli podróżujesz samochodem, zwierzę musi być odpowiednio zabezpieczone, np. pasem dla psa lub skrzynką transportową. W czasie podróży zawsze należy zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość świeżej wody i robić kilka przerw na bieganie.

Psy kochają śnieg – a ludzie kochają psy, które uwielbiają szaleć w śniegu.

Wybór odpowiedniego zakwaterowania

Jeśli chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela do hotelu lub pensjonatu na narty, powinieneś wcześniej dokładnie dowiedzieć się, jakie są zasady na miejscu. Wiele hoteli pozwala na pobyt zwierząt, ale w niektórych miejscach pobyt psa kosztuje dodatkowo, a jedzenie zazwyczaj nie jest wliczone w cenę. Upewnij się więc, że spakowałeś wystarczającą ilość karmy dla psa na cały pobyt, bo w lokalnym supermarkecie może nie być wszystkich rodzajów karmy. Dlatego właśnie należy uważnie wybierać miejsca noclegowe.

Wskazówka: SnowTrex oferuje filtr „Zwierzęta dozwolone” w szczegółowym wyszukiwaniu, który natychmiast wyświetla wszystkie dostępne obiekty, w których psy i inne zwierzęta są mile widziane.

Ponadto warto wcześniej zapytać gospodarza, czy pies może zostać sam w pokoju lub apartamencie. Na zapytanie może istnieć możliwość, że gospodarz nawet zaopiekuje się zwierzęciem. Jest to jednak rzadki wyjątek. Jeżeli nie jest to możliwe, będziesz musiał znaleźć alternatywną opiekę.

Opiekunowie dla psów w ośrodku

Ponieważ psy nie mogą przebywać na stokach narciarskich, trudno jest połączyć jazdę na nartach z opieką nad psem. Jeśli pani i pan chcą iść na narty, oznacza to, że pies musi spędzić kilka godzin sam lub z obcymi ludźmi, a zazwyczaj nie może zostać sam w miejscu zakwaterowania. Najlepszą alternatywą jest prywatnie wynajęta opiekunka do psa, którą może zorganizować hotel lub można znaleźć w internecie. Z drugiej strony, w ośrodkach narciarskich praktycznie nie ma odpowiednich ośrodków opieki dla psów. Jeżeli chcesz połączyć wyjazd na narty z wyjazdem z psem, najlepiej jest jechać z partnerem lub przyjaciółmi, żebyście mogli na zmianę opiekować się swoim pupilem. Możesz też wybrać inne sporty zimowe, których możesz doświadczyć razem ze swoim psem.

Aktywności na zewnątrz

Na szczęście, jako alternatywa dla stoków, istnieje wiele innych sportów zimowych, w których psy mogą uczestniczyć podczas urlopu w górach. Spacery, wędrówki, saneczkarstwo, jazda konna, narciarstwo biegowe – możliwości jest wiele. Długie spacery lub wędrówki w rakietach śnieżnych przez zaśnieżone krajobrazy, podczas gdy Reksio bryka w śniegu i goni za śnieżkami – to relaks dla psa i właściciela. Ale jest też kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas spacerów i wycieczek: trasa nie powinna być zbyt stroma ani nierówna. Nie każda rasa może bez wysiłku biegać godzinami po głębokim śniegu. Zwracaj też uwagę na oznaczenia szlaku i wszelkie oznakowania dzikich zwierząt. Podczas spacerów po terenach zalesionych wszystkie psy powinny być trzymane na smyczy, ponieważ mogą płoszyć zwierzynę lub udać się w pościg.

Długie zimowe spacery z psem to nieodłączna część zimowego wypoczynku.

Podczas spacerów po śniegu może się zdarzyć, że grudki śniegu i lodu utkną między opuszkami łap psa, co może przeszkadzać mu podczas spaceru, a nawet sprawiać ból. Najlepiej co jakiś czas sprawdzać, czy łapy są jeszcze wolne od lodu. Aby chronić opuszki przed urazami spowodowanymi zimnem, lodem lub solą drogową, warto zastosować wazelinę. Dla popękanych lub bardzo wrażliwych opuszków przeznaczone są buty dla psów, dzięki którym kolejny spacer po śniegu będzie nadal przyjemnością. Ponadto możesz przyciąć futro na brzuchu psów o długiej sierści, aby uniknąć zbytniego gromadzenia się brudu i lodu. Wskazówka: Miej przygotowany ręcznik dla psa, aby po powrocie do domu wytrzeć mokre zwierzę do sucha.

Gondole dla psów

Wspaniałym doświadczeniem podczas urlopu w górach z psem jest wycieczka po wysoko położonych szlakach i na szczyty górskie, na niektóre z nich można wjechać tylko kolejką linową. W niektórych ośrodkach narciarskich czworonożni przyjaciele mogą jeździć gondolą – ale tylko na smyczy i w kagańcu. Na przykład psy i ich właściciele mogą wjechać na Zugspitze koło Garmisch-Partenkirchen, Nebelhorn w Oberstdorf lub Krippenstein w Salzkammergut Dachstein, a tym samym na piękne punkty widokowe, które stanowią idealne tło dla ładnego pamiątkowego zdjęcia.

Narciarstwo biegowe z psem

Ponieważ psy nie są mile widziane na trasach biegowych, a w wielu miejscach są wręcz zabronione, w Szwajcarii i Austrii powstały szlaki dla psów, zaprojektowane specjalnie dla ich właścicieli. Tutaj czworonożni przyjaciele mogą biegać wzdłuż trasy. Jednym z elementów ścieżek dla psów są również pojemniki z torebkami na psie odchody, dzięki którym właściciel może szybko i czysto usunąć odchody.

Dla narciarzy biegowych z psami wyznaczone są szlaki dla psów.

Aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć problemów z innymi sportowcami, właściciele psów powinni korzystać ze swoimi zwierzętami tylko z wyznaczonych tras dla psów.

Wskazówki dotyczące narciarstwa biegowego

Między innymi w Pertisau nad jeziorem Achensee dla miłośników psów przygotowano piękną trasę o długości 1 km, a w Leutasch w Styrii – o długości ponad 1,5 km. Wyjątkowa jest też trasa biegowa dla psów o długości 1,9 km nad rzeką Lenerwieser w Regionie Olimpijskim Seefeld, która nadaje się nawet dla stylu łyżwowego. W Saalfelden w dolinie Pinzgau Saalachtal pies i pan mogą się wyszaleć na 10-kilometrowym odcinku. W Szwajcarii jest też wiele szlaków dla psów. Dobre dwa tuziny specjalnych szlaków biegną głównie przez region wypoczynkowy Graubünden i Berneński Oberland. Najdłuższy szlak w pobliżu Davos mierzy 15 km. To, czy można zabrać psa na normalne trasy biegowe, które są uznane za „przyjazne psom”, należy sprawdzić na miejscu w każdym indywidualnym przypadku. Natomiast to, czy możesz zabrać psa na szlak, zależy od jego temperamentu i tego, jak bardzo jest posłuszny. Jedno jest pewne: dla właścicieli psów, którzy nie chcą zostawiać swojego zwierzęcia samego, narty biegowe są świetną alternatywą dla narciarstwa alpejskiego.

Podsumowanie

Nawet jeśli w ośrodkach narciarskich jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii opieki nad psami, na pewno warto zabrać ze sobą na zimowy urlop swojego najlepszego czworonożnego przyjaciela. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć nasze propozycje obiektów na ferie narciarskie z psami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski snowboardowej? – 7 wskazówek dotyczących zakupu deski snowboardowej

Niezależnie od tego, czy jesteś na idealnie przygotowanym stoku, w idealnie ...

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

$stickyFooter