Jakim typem narciarza biegowego jesteś?

25/09/2022 - SnowTrex

W ostatnich latach narciarstwo biegowe przekształciło się z marginalnego sportu w niezwykle popularną dyscyplinę. Jakim typem narciarza biegowego jesteś? W dalszej części SnowTrex przedstawia pokrótce charakterystyczne elementy trzech stylów narciarstwa biegowego.

Narciarstwo biegowe pozwala w pełni podziwiać krajobraz.

Nordic Cruising

Nordic cruising jest szczególnie odpowiedni dla początkujących, ponieważ narty w tej dyscyplinie mają większą szerokość i mniejszą długość niż narty klasyczne. Początkujący narciarze czują się znacznie bezpieczniej niż na klasycznych nartach biegowych ze względu na większą szerokość. Ponadto cruisery mają dłuższą strefę wspinaczki, co znacznie ułatwia uzyskanie dobrego chwytu. Jeździć można zarówno na trasach klasycznych, jak i na odpowiednich zimowych szlakach turystycznych. Przebywanie w naturze jest wyraźnie na pierwszym planie w Nordic Cruising, ale dyscyplina ta nadal wymaga pewnej podstawowej sprawności fizycznej.

Styl klasyczny

Klasyczny wśród stylów, jak już sama nazwa wskazuje. W tym przypadku narty są zazwyczaj o 25 do 30 cm dłuższe od wzrostu zawodnika. Krótsza strefa wznoszenia skutkuje znacznie większym impulsem przy starcie w porównaniu z nordic cruising. Dużym plusem dyscypliny klasycznej jest jej szerokie rozpowszechnienie; odpowiednią trasę biegową można znaleźć w prawie wszystkich ośrodkach sportów zimowych, takich jak Mayrhofen, Sölden czy Ischgl. Zaletą dla narciarzy klasycznych jest nieco łatwiejsze wprowadzenie do techniki biegowej. Nie należy jednak lekceważyć zwiększonego wysiłku wymaganego w porównaniu z nordic cruising. Wyższe wymagania dotyczące sprawności fizycznej powinny być spełnione poprzez regularny trening.

Bieg klasyczny na nartach biegowych.

Styl łyżwowy

Według opinii najbardziej wymagającą dyscypliną jest styl łyżwowy. Wynika to głównie z większej siły, z jaką muszą się zmierzyć zawodnicy. Do jazdy łyżwowej wyraźnie potrzebne są górne mięśnie nóg i siła ramion. Ślizganie jest również kwestią praktyki, a używanie kijków jest zgubne dla wielu początkujących. Czas jest tu najważniejszy. W coraz większej liczbie miejsc wytycza się specjalne trasy dla łyżwiarzy, ponieważ nie wolno im korzystać z misternie wytyczonych tras klasycznych. Narty łyżwiarskie są o około 15 centymetrów dłuższe od wzrostu zawodnika, dlatego konieczne jest dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb sportowca.

Do jazdy stylem łyżwowym potrzeba większego wysiłku.
Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter