Wybierz się na urlop narciarski bez samochodu – przyjedź zupełnie zrelaksowany!

02/11/2020 - SnowTrex

Drogie, czasochłonne, stresujące – jazda samochodem w góry może być niewygodna. W ten sposób miłośnicy sportów zimowych wyjeżdżają na urlop narciarski bez samochodu.

Podróż w Alpy pociągiem jest niesamowitym doświadczeniem samym w sobie.

Pociągiem w Alpy

Podczas gdy do miejscowości narciarskich w Austrii można wygodnie dotrzeć samolotem, do Szwajcarii najlepiej dojechać  pociągiem. Wiele regionów turystycznych już teraz oferuje pakiety obejmujące podróże pociągiem. Na przykład „Gletscher Express” i „Bernina Express” to specjalne pociągi alpejskie Kolei Rhaetańskiej, które jeżdżą przez urokliwe górskie krajobrazy i bezpośrednio do ważnych ośrodków narciarskich. Sieć transportu publicznego jest również dobrze rozwinięta do dalszego podróżowania na terenie Szwajcarii. Dzięki tym dobrym połączeniom kolejowym z wieloma ośrodkami sportów zimowych czasami nawet nie trzeba się przesiadać. Przy dłuższych podróżach do Szwajcarii lub Francji warto zastanowić się nad rezerwacją miejsca w wagonie typu Couchette lub nad przejazdem nocą.

Kilka pociągów jedzie do ośrodka narciarskiego Zermatt.

Samolotem w Alpy

Poza wpływem na środowisko naturalne, samolot jest często korzystną alternatywą dla samochodu, ponieważ w rzeczywistości jest tańszy i szybszy. Zwłaszcza w bardziej odległych regionach Niemiec czas podróży samolotem może zostać znacznie skrócony. W miesiącach zimowych w rozkładach lotów różnych linii lotniczych obowiązkowe są alpejskie destynacje w Austrii, południowych Niemczech i Szwajcarii. Oprócz Lufthansy, tanie linie lotnicze, takie jak Eurowings i spółka zależna KLM Transavia, regularnie latają również do portów lotniczych w pobliżu ośrodków narciarskich, takich jak Innsbruck, Salzburg, Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim, Genewa i Zurych.

Z Salzburga do atrakcyjnych ośrodków narciarskich takich jak Hochkönig, Loferer Alm, Flachau czy Obertauern można dotrzeć w ciągu godziny jazdy samochodem. Innsbruck jest idealnie położony, aby szybko dostać się do Stubaital, Serfaus, Kitzbühel, Seefeld, Sölden lub St. Anton.

Kolejny plus dla podróży lotniczych: Krótki czas lotu pozwala na odbycie urlopu narciarskiego nawet w takcie długiego weekendu.

Ułatwiony transport nart

Jeśli przyjeżdżasz bez samochodu, pierwsze pytanie, które się pojawia, brzmi: Co zrobić z nartami? Nie panikuj! W wielu przypadkach sprzęt narciarski leci z tobą bez dodatkowych kosztów. Materiał jest – jak zwykle dobrze zapakowany – przekazywany w punkcie obsługi klienta na lotnisku. W Eurowings każda osoba oprócz normalnego bagażu może zabrać ze sobą nawet trzy pary nart lub trzy deski snowboardowe bezpłatnie. W przypadku Lufthansy transport sprzętu jest bezpłatny do maksymalnego limitu wagowego i jeśli podczas lotu jest wystarczająca ilość miejsca. W każdym przypadku zaleca się wcześniejsze powiadomienie linii lotniczej o każdym dodatkowym bagażu.

Kontynuacja podróży transportem wahadłowym

Po przybyciu na docelowe lotnisko, przejedziesz przez alpejskie przełęcze na czterech kołach. Dalsza podróż jest organizowana w Austrii poprzez dobrze rozwiniętą autobusów wahadłowców. Ta usługa wahadłowa jest zazwyczaj świadczona przez prywatnych operatorów. Jednak pozwala na dotarcie bezpośrednio do celu. W wielu regionach narciarskich bardzo powszechny jest również transport publicznymi autobusami. W przypadku transportu autobusowego lub wahadłowego istnieją dodatkowe koszty podróży, ale ze względu na zaoszczędzone koszty paliwa i opłat drogowych, wydatki te są uzasadnione.

Niezależnie od tego, czy podróżuje się na urlop narciarski pociągiem czy samolotem, istnieje wiele aspektów, które przemawiają za pozostawieniem samochodu w domu. Z jednej strony, ruch na drogach jest ograniczony, wczesna rezerwacja odciąża portfel, a przede wszystkim działa kojąco na nerwy. Nie należy zapominać o dodatkowo zdobytym czasie, jakim jest efektywny urlop.

SnowTrex życzy Państwu dobrej podróży!

Najdłuższe trasy narciarskie do doliny w Alpach

Jest to punkt kulminacyjny dnia narciarskiego: ostatni zjazd do doliny. Na nartach lub ...

Technika jazdy – część 2: zjazd ze stromych stoków

Nieodłącznym elementem narciarstwa jest odpowiednia technika jazdy i taktyka. ...