Towarzystwo psa może znacznie wzbogacić zimowy wypoczynek. Podczas urlopu narciarskiego z psem koniecznie należy pamiętać o paru rzeczach, tak by zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila było to wyjątkowe przeżycie.
Podczas wypoczynku z psem należy pamiętać o kilku zasadach – wie o tym każdy właściciel czworonoga. Urlop zimowy wiąże się jednak z dodatkowymi wyzwaniami dla obu stron: śnieg i zimno, ograniczona możliwość spacerów, wiele godzin bez pana lub pani i wokoło pełno ludzi z dziwnymi deskami na nogach… Warto odpowiednio przygotować swojego pupila na te warunki.
Właściwe przygotowanie podróży
Jeżeli wybieramy się za granicę, należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnych dokumentów. W przypadku psów zasadniczo wymagane jest odpowiednie oznakowanie, aby możliwa była jednoznaczna identyfikacja lub przypisanie zwierzęcia do właściciela. Oznakowanie najczęściej występuje w postaci znaczka na obroży lub elektronicznego chipa, wszczepianego bezpośrednio pod skórę. Tego typu oznakowania są obowiązkowe podczas podróży zagranicznych, podobnie jak obowiązujący w UE paszport dla zwierząt, w którym zawarte są informacje na temat aktualnych szczepień. Niebieski paszport wystawiany jest bezpośrednio przez weterynarza. Przy wjeździe, przykładowo na teren Austrii lub Francji, należy również pamiętać o smyczy i kagańcu. Jeżeli podróżujemy samochodem, zwierzak powinien być odpowiednio zabezpieczony, np. pasem dla psa lub w transporterze. Podczas jazdy należy zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią ilość wody oraz wystarczająco dużo przerw.
Wybór optymalnego obiektu
Kto ma zamiar zabrać swojego czworonożnego przyjaciela do hotelu lub pensjonatu, powinien przed wyjazdem dokładnie upewnić się co do warunków jego pobytu. Wiele obiektów zgadza się wprawdzie na zwierzęta domowe, przyjazd z psem wiąże się jednak z reguły z dopłatą, karma nie jest natomiast wliczona w cenę. Należy zawczasu pomyśleć o karmie na cały pobyt, w lokalnym supermarkecie nie zawsze znajdziemy bowiem wszystkie rodzaje przysmaków dla naszego pupila. Wskazówka: SnowTrex oferuje w wyszukiwarce filtr „Zwierzęta dozwolone“, dzięki któremu ukazane zostaną wszystkie dostępne obiekty, umożliwiające przyjazd z psem i nie tylko.
Warto również ustalić przed przyjazdem, czy pies może zostać sam w pokoju lub apartamencie. Przy odrobinie szczęścia może się nawet okazać, że właściciel pensjonatu będzie osobiście doglądał naszego pupila. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. Jeżeli nie jest to możliwe, należy się zatroszczyć o alternatywną opiekę.
Opieka nad psem w ośrodku narciarskim
Psy na stoku są niestety zabronione, więc połączenie jazdy na nartach z towarzystwem czworonoga może okazać się niemożliwe. Jeżeli pan lub pani udają się na stok, dla psa oznacza to z jednej strony wielogodzinną rozłąkę, z drugiej strony należy jednak pamiętać, że nasz pupil nie może z reguły pozostać sam w obiekcie. Jedynym rozwiązaniem jest w takim przypadku prywatny opiekun, albo polecony bezpośrednio przez hotel, albo znaleziony za pośrednictwem internetu. Oferta typowych hoteli dla psów jest na terenach narciarskich praktycznie niedostępna. Kto planuje urlop narciarski z psem, powinien wybrać się w podróż z rodziną lub przyjaciółmi, tak by można było na zmianę opiekować się czworonogiem. Alternatywnie można się zdecydować na takie zimowe dyscypliny, które nie wykluczają towarzystwa psa.
Aktywność na świeżym powietrzu
Na szczęście nie brakuje aktywności poza stokiem, podczas których obecność czworonoga nie jest wykluczona. Spacery, wędrówki, jazda na sankach, jazda konna, biegówki – to tylko niektóre możliwości. Długie spacery lub wędrówki w rakietach śnieżnych wśród ośnieżonych krajobrazów i wspólne zabawy na śniegu – urlop zimowy z czworonogiem to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Podczas spacerów i wypraw z czworonogiem warto zwrócić uwagę na kilka czynników: droga nie powinna być zbyt stroma, ani trudna do pokonania. Nie każda rasa jest stworzona do wielogodzinnych wędrówek w głębokim śniegu. Warto także zwracać uwagę na wszelkie oznaczenia i ewentualne ostrzeżenia przed dzikimi zwierzętami. Na terenie zalesionym psy należy zasadniczo prowadzić na smyczy, tak by uniknąć straszenia innych zwierząt.
Podczas zabawy na śniegu może się zdarzyć, że pomiędzy poduszki psich łap dostaną się grudki lodu, które utrudniają chodzenie lub wręcz powodują ból. Najlepiej sprawdzać od czasu do czasu, czy łapy są wolne od śniegu. Aby skutecznie chronić poduszki przed urazami spowodowanymi mrozem, lodem i solą, należy posmarować łapy np. wazeliną. Dla szczególnie wrażliwych psich łap zalecane są specjalne buty, tak by kolejny spacer również sprawiał radość. Dodatkowo można zabezpieczyć długą sierść na brzuchu, by zapobiec zbieraniu się brudu i śniegu. Wskazówka: Warto przygotować ręcznik dla psa i dobrze osuszyć naszego pupila przed powrotem do domu.
Gondole dla psów
Wspaniałym przeżyciem jest przejażdżka w wyższe rejony i na szczyty gór, częściowo dostępne wyłącznie kolejką górską. Na niektórych terenach narciarskich można korzystać z gondoli wraz z czworonogiem – obowiązkiem jest jednak smycz i kaganiec. W ten sposób dotrzeć można z psem przykładowo na Zugspitze, na szczyt Nebelhorn w Oberstdorfie oraz na Krippenstein w Salzkammergut Dachstein, będący wspaniałym punktem widokowym.
Biegówki z psem
Psy na trasach biegowych nie są zasadniczo mile widziane, a w wielu miejscach wręcz zabronione, nie dziwi więc fakt, że w Austrii i Szwajcarii powstały trasy specjalnie dla posiadaczy czworonogów. Tutaj pies może bez problemu biec obok właściciela, pod warunkiem, że nie będzie on przeszkadzał innym narciarzom. Na miejscu dostępne są również specjalne pojemniki z woreczkami na odchody, tak by bez problemu można było posprzątać po zwierzaku.
Aby podczas wyprawy z psem oszczędzić sobie ewentualnych problemów z innymi miłośnikami biegówek, warto korzystać wyłącznie z przeznaczonych do tego tras.
Wskazówki dotyczące tras
W Pertisau nad Jeziorem Achensee dostępna jest dla miłośników psów trasa o długości 1 km, w styryjskim Leutasch trasa ma długość 1,5 km. Wyjątkowo urokliwa jest również 1,9-kilometrowa trasa w Olimpijskim Regionie Seefeld. W ośrodku Saalfelden w Dolinie Saalach można skorzystać z trasy o długości aż 10 km. Także w Szwajcarii nie brakuje tras do wypraw z psem. Niemal dwa tuziny tego typu odcinków występuje w regionie Gryzonii i Oberlandu Berneńskiego. Najdłuższa trasa przy Davos mierzy aż 15 km. Zawsze na miejscu należy się upewnić, czy wędrówki z czworonogiem są dozwolone również na „normalnych” trasach. Ostatecznie jednak jest to uzależnione od temperamentu psa i jego posłuszeństwa. Jedno jest pewne: dla właścicieli psów, którzy podczas urlopu nie chcą się rozstawać ze swoim czworonożnym przyjacielem, narciarstwo biegowe jest doskonałą alternatywą dla narciarstwa.
Podsumowanie
Nawet jeżeli oferta opieki nad psami na terenach narciarskich jest dość ograniczona, warto wybrać się na urlop narciarski ze swoim pupilem. Szeroki wybór obiektów przyjaznych zwierzętom znajdą Państwo tutaj.