Urlop zimowy bez barier: ferie bez przeszkód

25/09/2022 - SnowTrex

To, co przez długi czas było rzadkością, dziś staje się coraz bardziej oczywiste: mówimy o ofertach i wyposażeniu ośrodków narciarskich, z których mogą korzystać także osoby niepełnosprawne lub z ograniczeniami fizycznymi. SnowTrex pokazuje, gdzie możliwe jest spędzenie zimowego urlopu bez barier.

Narciarz w górach.

Teren narciarski Hintertuxer Gletscher

Zwłaszcza w Tyrolu oferty zimowe bez barier cieszą się dużą popularnością. Oprócz licznych miejsc noclegowych dostosowanych do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich lub osób niedowidzących, tyrolskie ośrodki narciarskie oferują wiele celów wycieczek bez barier i innowacyjnych form spędzania wolnego czasu. Na przykład na lodowcu Hintertux można wjechać gondolą na wysokość 3250 m i cieszyć się górskim powietrzem na łatwo dostępnym tarasie widokowym.

Jednak nie tylko lokalne restauracje są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, również stoki narciarskie umożliwiają jazdę bez barier. Wielu niepełnosprawnych sportowców odnosi sukcesy, wykorzystując lodowiec Hintertux jako miejsce do treningów. Ponadto goście z legitymacją osoby niepełnosprawnej mogą liczyć na znacznie niższe ceny. Tyrolskie Stowarzyszenie Instruktorów Narciarstwa otrzymało nagrodę za cel, jakim jest szkolenie instruktorów sportów zimowych w każdej tyrolskiej szkole narciarskiej w zakresie jak najlepszego uprawiania narciarstwa przez osoby niepełnosprawne.

Teren narciarski Kaunertaler Gletscher

Wszystkie wyciągi na lodowcu Kaunertal są dostępne z poziomu gruntu. Na szczególną uwagę zasługuje kolejka Karlesjochbahn, która przewozi osoby niepełnosprawne na wysokość 3187 m. Na górnej stacji znajduje się nie tylko restauracja na lodowcu z dostępem dla osób niepełnosprawnych, ale także wspaniały widok na okoliczne góry.

Bezbarierowa kolejka Karlesjochbahn zawiezie wszystkich na wysokość 3 108 m.

Teren narciarski Mayrhofen-Hippach

Wyciąg Ahornbahn w Mayrhofen oferuje najlepsze warunki dla osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dla narciarzy jednośladowych. Od dostępu do miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przy stacji dolnej do wejścia do gondoli – wszędzie jest wystarczająco dużo miejsca. Przy górnej stacji znajdują się idealne trasy dla początkujących z monoski oraz odpowiednie wyciągi.

Teren narciarski Region Berchtesgaden

Również w Niemczech ośrodki narciarskie bez barier nie należą do rzadkości. Na przykład niepełnosprawni miłośnicy sportów zimowych mogą wybrać jeden z trzech ośrodków narciarskich: Rossfeld, Obersalzberg i Götschen w Berchtesgadener Land. W tym ostatnim znajduje się nawet baza treningowa paraolimpijczyków. Oprócz urozmaiconych tras zjazdowych, w Parku Narodowym Berchtesgaden można podziwiać przyrodę bez barier dostępną dla wózków inwalidzkich. Utwardzone szlaki turystyczne, drogi dla wózków inwalidzkich i platformy widokowe – wszystko to zgodnie z hasłem „Park narodowy dla wszystkich”.

Wspaniała idylla w regionie Berchtesgadener Land.

Inne oferty bez barier

W Kitzbühel, Reutte, Serfaus-Fiss-Ladis, Ischgl, Alpbach, Hochoetz, Waidring i na lodowcu Stubai znajdują się również świetne tereny narciarskie dla narciarzy jednośladowych.

Oprócz wszystkich zimowych rozrywek wiele miejsc oferuje także szeroki wachlarz zajęć alternatywnych. Na przykład w Tyrolu oferowane są wycieczki piesze na wózkach inwalidzkich, trasy handbike, skoki spadochronowe i paralotniarstwo. Wiele obiektów kulturalnych i rekreacyjnych jest również pozbawionych barier lub przystosowanych dla osób na wózkach inwalidzkich. Szczególnymi atrakcjami są Erlebnistherme Zillertal, Alpine Coaster w Imst, zwiedzanie miasta Innsbruck oraz Park Przyrody Kaunergrat w Kaunertal. W Kaunertal znajduje się również pierwszy w Alpach hotel dla osób na wózkach inwalidzkich.

Tyrol oferuje również idealne warunki do uprawiania saneczkarstwa biegowego. Szczególnie w regionach Kaunertal, Lechtal, Seefeld i nad jeziorem Achensee istnieją rozległe i dobrze utrzymane sieci szlaków bez barier. W Kitzbühel osoby na wózkach inwalidzkich mogą nawet nauczyć się curlingu.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter