Od wiązań do ochraniaczy: przegląd sprzętu narciarskiego

25/10/2022 - SnowTrex

Niełatwo jest wybrać odpowiedni sprzęt narciarski. W zależności od możliwości, preferencji, funkcji lub typu narty, istnieje duży wybór modeli i producentów dla każdej części sprzętu. Nasz mały przegląd sprzętów narciarskich wyjaśnia, jak działają poszczególne części sprzętu i co jest ważne przy jego wyborze.

Od wiązań do ochraniaczy: przegląd sprzętu narciarskiego.

Dobór odpowiednich nart to podstawa

Sprzęt narciarski zaczyna się oczywiście od odpowiednich nart. Ale łatwiej powiedzieć niż zrobić – wybór nart jest obecnie ogromny, w zależności od rodzaju i umiejętności narciarskich. Aby znaleźć odpowiednią nartę, należy poznać jej strukturę. Narta składa się z kilku warstw oraz krawędzi bocznych, czubka i zakończenia. Konstrukcja tych części wpływa na to, co narta może zrobić i dla kogo jest odpowiednia.

Twardość

Twardość narty określana jest przez dwa parametry, elastyczność i skręt. Elastyczność to twardość narty na długości, tzn. ile narta wygina się, gdy na nartę wywierany jest pewien nacisk pod wpływem wagi i prędkości. Twardy flex zapewnia większą kontrolę i cichszą jazdę. Miękki flex, z drugiej strony, pozwala na bardziej zwinną jazdę na nartach. Skręt odnosi się do twardości wzdłuż osi podłużnej, tj. kąta, pod którym narta jest ustawiona na krawędzi śniegu. Miękki skręt nie obraca się tak mocno jak twardy, która wybacza więcej błędów. Stopień twardości lub miękkości narty zależy od masy ciała, zdolności i preferencji danego narciarza.

Nawierzchnia nart

Nawierzchnia nart jest najniższą częścią narty, która ma kontakt ze śniegiem podczas jazdy. Dlatego też ważne jest, by powłoka ta była odpowiednio nawoskowana. Dobrze przygotowana narta ślizga się lepiej i jest lepiej chroniona. Zazwyczaj podstawą są tworzywa polietylenowe, które nadają narcie różne właściwości w zależności od składu materiału. Materiał powlekający może mieć wpływ m.in. na szybkość narty i ilość wosku, który może wchłonąć.

Kanty

Krawędzie znajdują się po dwóch zewnętrznych stronach narty i są wykonane z metalu, głównie stali. Brzegi boczne są wstępnie szlifowane pod pewnym kątem, przy czym większość nart znajduje się w zakresie od 88 do 90 stopni w stosunku do powierzchni, w zależności od przeznaczenia. Kąt ten ma wpływ na zachowanie nart podczas jazdy. W rzeczywistości minimalna zmiana kąta ma duży wpływ na styl jazdy na nartach. Im bardziej płaski kąt, tym trudniej jest kontrolować nartę. Krawędzie powinny być regularnie szlifowane.

Promień konstrukcji

Jeśli przyjrzeć się dokładnie przebiegowi bocznej krawędzi narty, można zauważyć, że narty są węższe pośrodku niż w przedniej części i na końcu. Krawędź podąża za tym kształtem na zewnątrz narty i tworzy niemal okrągły łuk. Wskazuje na to pewien promień – promień konstrukcji. W praktyce oznacza to, że narta wykonuje łuk dokładnie o tym promieniu, kiedy zwęża się w górę. W zależności od typu narty, mogą mieć one różny promień budowy. Im mniejszy promień konstrukcji, tym mniejsze i węższe mogą być łuki. Im większy promień, tym szersze są łuki, na których można jeździć na nartach.

Promień (cm)Typ nartOpis
10 do 12slalomNarty przeznaczone małych, szybkich zakrętów
14 do 20freestyle, początkujący, allrounder, świeży puchWiększość nart jest w tym zakresie. Większy promień daje im większą stabilność przy większych prędkościach i są one odpowiednie dla większości prędkości i nachylenia.
20 do 30slalom gigant, freestyle, świeży puchPonieważ slalom gigant jest szybszy, a jazda odbywa się na większej ilości zakrętów, promień musi być większy. Narty freestyle i narty do jazdy w puchu mają często większe promienie konstrukcyjne, ponieważ nie są używane do szybkiego, agresywnego pokonywania zakrętów.
30+racerNarty o promieniu od 30 m są prawie wyłącznie przeznaczone dla zawodników, którzy jeżdżą z bardzo wysokimi prędkościami. Jednak dla większości tras zjazdowych tak szeroki łuk jest zbyt niebezpieczny.
Nie tylko kąt krawędzi i promień, ale także ostrość krawędzi ma decydujące znaczenie dla stylu jazdy i bezpieczeństwa jazdy. Ostre, miękkie krawędzie oferują mniejszą odporność na śnieg, dzięki czemu można się lepiej ślizgać i jeździć bardziej stabilnie.

Szerokość

Narta może być szersza lub węższa. Ma to wpływ na to, jak narta ślizga się po śniegu i jak duży nacisk można wywierać na krawędzie. Na przykład narty przeznaczone na puszysty śnieg są szersze. Daje to większą powierzchnię, mniejszy nacisk na śnieg i lepszy poślizg. Jednocześnie szeroka narta utrudnia jazdę na krawędzie. Ogólną tendencją jest zatem budowanie nart ogólnego przeznaczenia, które są wystarczająco szerokie, aby nadawały się zarówno do jazdy na przygotowanych stokach, jak i poza nimi.

Długość

Długość narty zależy od typu narty i wzrostu narciarza. Długa narta oferuje większą kontrolę przy dużych prędkościach – ale ogranicza mobilność i zwinność.

Waga

Ciężka narta oferuje większą kontrolę, ale utrudnia manewrowanie. Początkujący lub freestylowcy są bardziej skłonni jeździć na lżejszych nartach, aby być bardziej zwinnymi. Narciarze wyścigowi preferują cięższe narty, ponieważ mają większą kontrolę przy dużych prędkościach.

Czubek nart

Tradycyjnie czubek nart jest bardziej zakrzywiony niż ich koniec. Ułatwia to jazdę na nartach po wzgórzach. Miłośnicy freestyle również preferują zakrzywione końce, ponieważ często zjeżdżają w dół tyłem.

Typy nart

Istnieją specjalne narty w zależności od umiejętności i rodzaju jazdy:

Jak sama nazwa wskazuje, uniwersalne narty (allrounder) są odpowiednie dla wielu różnych terenów i poziomów. Jeśli jeździsz na nartach na wielu różnych trasach zjazdowych, to zazwyczaj masz do dyspozycji wszechstronny sprzęt narciarski.

Dla początkujących narciarzy są specjalne narty dla początkujących, które są nieco krótsze i lżejsze niż narty uniwersalne, aby zapewnić narciarzom większą stabilność i zwrotność na początku.

Wraz z rosnącą popularnością narciarstwa poza trasą zjazdową, opracowano również specjalne narty do freeride. Są one szersze i dłuższe, aby ułatwić szybowanie na bardzo miękkim śniegu.

Dla profesjonalnych narciarzy dostępne są również specjalne rodzaje nart do slalomu, slalomu giganta lub szybkiego zjazdu.

Buty narciarskie zapewniają komfort

Narty są niezwykle ważnym elementem wyposażenia, ale nie tylko one gwarantują odpowiedni komfort. Podczas jazdy ważną rolę odgrywają również buty. Ponieważ bez względu na to, jak doskonałe mogą być narty, każdy, kto stoi w niewygodnym bucie narciarskim, nie będzie miał przyjemności z jazdy na stoku.

Dodatkowo buty chronią łydki i kostki oraz przenoszą ruchy na narty, dlatego są znacznie twardsze i mniej elastyczne, niż normalne buty. Wynika to głównie z twardej powłoki zewnętrznej butów. Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego i może być mniej lub bardziej miękka i elastyczna, w zależności od stopnia elastyczności. Zakres flex waha się od 50 do 140+, podczas gdy niższy flex oznacza bardziej miękkie i elastyczne buty. Jednakże skala elastyczności może się różnić w zależności od producenta i dlatego powinna być stosowana jedynie jako wskazówka. Ostatecznie, należy przymierzyć buty – 20 do 30 minut jest idealne – i zasięgnąć porady u sprzedawcy, aby znaleźć najlepszy model.

Nie tylko stopień elastyczności, ale również kształt osłony przyczynia się do zwiększenia komfortu. Pokrywa może być mniej lub bardziej elastyczna, w zależności od materiału i konstrukcji. To, jak elastyczny powinien być but, zależy od rodzaju narty. Na przykład freestylerzy potrzebują większej elastyczności, podczas gdy początkujący potrzebują większej ochrony. Obowiązują jednak następujące zasady: im bardziej sportowy styl jazdy na nartach i im cięższy narciarz, tym mocniejszy but narciarski (wyższa wartość flexu).

Oprócz zewnętrznego kształtu buta, istnieją również różnice w wewnętrznej stronie buta narciarskiego. Na przykład grubszy materiał zapewnia więcej ciepła, neopren większą elastyczność, a cieńszy materiał intensyfikuje przenoszenie ruchów.

Wiązania są połączeniem między nartą a butem

Ważną rolę odgrywają nie tylko buty, ale także wiązania. Wiązania są oczywiście połączeniem buta i nart. Gwarantują, że but pozostaje mocno przytwierdzony do narty. Jednakże, mają one również mechanizm, który zapewnia, że but jest zwolniony z wiązania w przypadku upadku, tak abyś nie doznał obrażeń. Rodzaj zastosowanego wiązania zależy od podeszwy buta narciarskiego, wagi i wzrostu narciarza oraz rodzaju nart.

Każde wiązanie posiada dwa małe hamulce. Natychmiast po zwolnieniu buta z wiązania, jest on przedłużany i zapewnia, że narta się nie wymyka. Gdy buty się zatrzasną, hamulec jest wyłączony.

Istnieją różne wiązania dla dzieci i dorosłych. Ponadto można również zauważyć różnice w jakości w zależności od materiału: ponieważ materiały o wyższej jakości poprawiają wytrzymałość, sprężystość, trwałość i przenoszenie siły wiązań. Właściwości te nie są tak ważne dla początkujących, dlatego bardziej zaawansowani narciarze inwestują w droższe wiązania.

Wiązania narciarskie mają znaczenie dla bezpieczeństwa, dlatego materiał powinien być wysokiej jakości nie tylko dla doświadczonych narciarzy.

Na nartach poza stokami istnieją również specjalne wiązania, które pozwalają narciarzom na zjazd w górę i w dół.

Kijki narciarskie zapewniają większą równowagę i właściwy rytm

Podczas gdy wiązania, buty i narty stanowią podstawę sprzętu, kije stanowią ważną pomoc. Mogą one być wykorzystywane przez miłośników sportów zimowych do pokonywania płaskiego terenu, pomagać w utrzymaniu równowagi i nadawać tempo zjazdom, zwłaszcza podczas krótkich skrętów.

Przy wyborze kijów narciarskich najważniejsza jest ich długość. Zależy to od wzrostu narciarza i rodzaju jazdy na nartach. Kije narciarskie są mierzone od górnej części uchwytu do końca. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, że jesteś nawet o 5 cm wyższy z nartami i butami narciarskimi. Aby znaleźć idealną długość, najlepiej jest trzymać kij narciarski w drugą stronę – tzn. na części, która normalnie znajduje się w śniegu.

Kije narciarskie składają się z uchwytu, pętli, trzonka, końcówek i płytek. Uchwyt wykonany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i piankowej osłony, dzięki której trzymanie kijów jest bezpieczne i wygodne. Istnieje wiele różnych typów uchwytów. Najlepiej jest wypróbować kilka i wybrać te, które są najbardziej komfortowe i stabilne w dłoni.

Pętle otaczają nadgarstki i dbają o to, by nie zgubić kijków narciarskich. Co więcej, nie musisz już trzymać uchwytu z takim naciskiem. To odciąża i chroni nadgarstek.

Kije narciarskie są jednym z najważniejszych narzędzi dla każdego narciarza.

Uchwyt wykonany jest z aluminium lub włókna węglowego. Aluminium jest bardziej wytrzymałe, włókno węglowe zapewnia większą elastyczność. W większości przypadków uchwyt jest prosty, ale są też uchwyty zakrzywione. Są one specjalnie zaprojektowane dla profesjonalistów, którzy chcą dopasować kijki do ciała w pewien sposób, aby wygenerować więcej aerodynamiki i mniej oporu.

U dołu kijka znajduje się końcówka, która zapewnia dobre oparcie w śniegu. Aby kijki nie zapadały się zbyt głęboko w śnieg, nad nimi znajdują się „talerze” – dyski na końcu kija narciarskiego. Również tutaj występują różnice: płyty o szerszym promieniu nie zapadają się tak bardzo w śnieg i dlatego są preferowane do jazdy na nartach w puchu. Racers, z drugiej strony, preferują płyty o małym promieniu, ponieważ oferują one mniejszy opór.

Krótsze kije narciarskie ugruntowały swoją pozycję w freestylingu. Dzieje się tak dlatego, że narciarze freestyle’owi nie potrzebują kijów, a jeśli są zbyt długie, to utrudniają sztuczki.

Bezpiecznie z kaskiem i ochraniaczami

Oprócz klasycznego sprzętu narciarskiego, w ostatnich latach coraz większe znaczenie jako część tego sprzętu zyskały również specjalne zabezpieczenia dla narciarzy. Należą do nich kask i ochraniacze.

Kask

Kask absorbuje uderzenie podczas upadku i rozkłada falę uderzeniową, dzięki czemu głowa jest optymalnie chroniona przed urazami.

W miarę jak kaski stają się coraz bardziej popularne, niektórzy producenci wyposażyli je w dodatkowe funkcje. Należą do nich szyby wentylacyjne zapewniające optymalne chłodzenie, ochraniacze słuchu oraz zaawansowane technologicznie funkcje, takie jak połączenia Bluetooth z telefonem komórkowym, które umożliwiają komunikację z innymi narciarzami w grupie, a nawet słuchanie muzyki.

Najważniejszą rzeczą w kasku jest nie tyle jego konstrukcja, co bezpieczeństwo. Ponieważ wszystkie kaski spełniają międzynarodowe normy bezpieczeństwa, zależy to głównie od drobiazgów. Kto potrzebuje szczególnie dużo ochrony, może wybrać poza tym kask z pełną ochroną twarzy i podbródka.

Ochraniacze

Ochraniacze to podkładki ochronne, które chronią narciarzy przed urazami w przypadku upadku. Ochraniacz pleców leży wokół kręgosłupa i działa jak pancerz. Obecnie dostępne są również kurtki ochronne, które leżą pod kurtką narciarską i mają już wbudowany ochraniacz na plecy.

Niektórzy narciarze używają wyściełanych spodni, aby chronić uda, biodra i kość ogonową w przypadku upadku. Dzięki temu opadanie na oblodzone powierzchnie jest bardziej miękkie i mniej bolesne.

Ochraniacze chronią ciało entuzjastów sportów zimowych w razie upadku w górach, na stoku i poza nim.

Istnieją również ochraniacze łokci i kolan. Ponieważ jednak ograniczają one mobilność, są one wykorzystywane przez niewielu narciarzy.

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja

Jednak najlepszy sprzęt nie pomoże, jeśli nie będzie dobrze pielęgnowany. Obejmuje to nie tylko woskowanie nart i szlifowanie krawędzi. Ważne jest również utrzymanie czystości całego sprzętu oraz usuwanie soli, śniegu i brudu po każdym dniu jazdy na nartach. Najlepiej jest trzymać sprzęt w ciepłym miejscu. Przed i po sezonie narciarskim zaleca się, aby sprzęt został sprawdzony i oczyszczony przez wyspecjalizowanego sprzedawcę.

W przypadku butów narciarskich należy upewnić się, że but wewnętrzny jest dobrze wysuszony przed przechowywaniem go w ciemności, np. w piwnicy. Zapobiega to dużemu zużyciu i pleśni.

Podczas czyszczenia gogli narciarskich należy zwrócić uwagę na pewne szczególne cechy: soczewki nie powinny być wycierane chusteczką do nosa lub nawet kurtką, w przeciwnym razie zostaną porysowane. Dlatego do czyszczenia szyb zewnętrznych stosuje się letnią wodę bez chemicznych dodatków. Okulary są następnie suszone na powietrzu. Gdy tylko okulary wyschną, można je delikatnie przetrzeć ściereczką do czyszczenia z mikrofibry lub specjalną do okularów.

Do odzieży narciarskiej dostępne są specjalne detergenty. Należy ją zatem prać oddzielnie, następnie bardzo dobrze wysuszyć i ostatecznie zaimpregnować.

Ponieważ im ostrożniej obchodzisz się ze sprzętem, tym dłuższa jest jego trwałość oraz tym lepiej i bezpieczniej jeździsz na stoku.

Z dobrą podstawową wiedzą o sprzęcie narciarskim, nie tylko dowiesz się więcej o narciarstwie, ale również wybierzesz odpowiedni sprzęt dla siebie.

Najważniejsze pytania dotyczące sprzętu narciarskiego

Które narty są najlepsze?

Nie ma najlepszych nart: w zależności od umiejętności, rodzaju jazdy na nartach i osobistych preferencji, istnieją różne narty, które lepiej pasują do każdego narciarza. Im więcej wiesz o nartach, tym lepiej możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. W przeciwnym razie konieczne jest uwzględnienie zalecenia eksperta.

Jakie funkcje mają buty narciarskie?

Buty narciarskie chronią dolne partie nóg i kostki oraz zapewniają, że czujesz się komfortowo na nartach. Ponadto, przenoszą one ruchy ciała na narty.

Dlaczego kije narciarskie są niezbędne?

Kije narciarskie pomagają jeździć na płaskim terenie, zapewniają równowagę narciarza i pomagają ustawić rytm zjazdu.

Czy kaski są tylko dla ochrony?

Chociaż ochrona jest najważniejszą funkcją kasków podczas jazdy na nartach, obecnie dostępne są również kaski z zaawansowanymi technologicznie funkcjami, takimi jak Bluetooth, które łączą kask z telefonem komórkowym.

Dlaczego dobra pielęgnacja jest ważna?

Jeśli zadbasz o swój sprzęt, będziesz nie tylko bezpieczny na stokach, ale sprawisz, że sprzęt będzie ci dłużej towarzyszył.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter