Przyczepą kempingową na urlop narciarski: 10 wskazówek dotyczących zimowego kempingu

20/01/2021 - SnowTrex

Podróżowanie z przyczepą kempingową i spanie we własnym łóżku – tani i indywidualny urlop to właśnie uroki kempingu. Pasja miłośników kempingu sięga nawet tak daleko, że wakacje w vanie nie ograniczają się już tylko do lata. Zimowy kemping to trend! Jednak w przeciwieństwie do wariantu letniego, przy biwakowaniu na śniegu jest kilka rzeczy do uwzględnienia. SnowTrex przygotował 10 wskazówek, które sprawiają, że zimowy kemping będzie całkowitym sukcesem.

Przyczepą kempingową na urlop narciarski: 10 wskazówek dotyczących zimowego kempingu.


Kemping na urlopie narciarskim

Dla fanów motoryzacji największym luksusem jest możliwość zabrania ze sobą swoich własnych czterech ścian, gdziekolwiek by się nie udali. Cóż może być wygodniejszego niż siedzenie we własnym ogrzewanym salonie i obserwowanie, jak spadają płatki śniegu, a następnie wychodzenie za „frontowe drzwi”, oddychanie świeżym, górskim powietrzem i rozkoszowanie się widokiem? Miejsca kempingowe znajdują się wszędzie w regionach alpejskich i często znajdują się jednocześnie w pobliżu popularnych ośrodków narciarskich. Czy to Ötztal, Zillertal, Allgäu, Arlberg czy Seefeld – Austria jest krajem kamperów. Również w Południowym Tyrolu lub Szwajcarii można znaleźć duże miejsca dla przyczep kempingowych na nieco inny urlop narciarski. Wszystkie posiadają jedną wspólną cechę: goście mieszkają na najmniejszej przestrzeni w swoim prywatnym salonie i sypialni i często mogą spodziewać się udogodnień hotelowych poza vanem. Niemniej jednak, jako zimowy miłośnik kempingu powinieneś być przygotowany.

Camping Resort Zugspitze w Grainau jest idealnym miejscem na kemping zimowy.

Właściwe miejsce kempingowe

Przy całej zimowej atmosferze, temperatury są niskie, a sporty zimowe intensywne, więc miłośnicy sportów zimowych z kempingów chcieliby mieć trochę komfortu na miejscu kempingowym. Dlatego też wielu operatorów przystosowało się także do kempingu zimowego. Podstawowe wyposażenie kempingu obejmuje urządzenia sanitarne z prysznicami i umywalkami, a także instalację elektryczną i wodociągową oraz odprowadzanie wody na teren kempingu. Ponadto kempingi zimowe powinny być wyposażone w usługi takie jak suszarnie butów i odzieży narciarskiej lub przechowalnia nart. Na większych polach kempingowych często znajdują się małe rzędy sklepów z bistro, kioskami i supermarketami na codzienne potrzeby. Wi-Fi jest dostępny w głównych budynkach na danym obszarze, a czasami nawet sauna jest zintegrowana w kompleks.

Sauna jest częścią wyposażenia kempingu w wielu miejscach.

Jeśli chcesz mieć naprawdę luksusowe wakacje na kempingu zimowym, powinieneś wybrać się na luksusowy kemping lub kemping z gwiazdami. Odzwierciedleniem tego luksusu jest komfort na miejscach kempingowych, gdzie znajdują się odporne na zimę filary zasilające w energię elektryczną, wodę i ścieki, a także stałe przyłącza gazowe lub butle gazowe na życzenie. Dla zaspokojenia codziennych potrzeb można tutaj znaleźć prysznice, przewijaki, pralki, suszarki i naczynia, które znajdują się w zamkniętych budynkach. Po drugie, takie kempingi są również częściowo wyposażone jak drogie hotele – np. elegancka restauracja z typową kuchnią regionalną, bistro, nowoczesne spa z sauną, winoteką, słonecznym tarasem lub obowiązkową suszarnią nart. Dla jeszcze większej prywatności, na niektórych stanowiskach można zarezerwować prywatną łazienkę bezpośrednio przy miejscu kempingowym.

Pojazd odpowiedni na zimę

Jest rzeczą oczywistą, że pojazd powinien być wyposażony w opony zimowe na zimowy urlop na kempingu. Ponadto, miłośnicy zimowych kempingów nie powinni zapominać o zabraniu ze sobą łańcuchów śniegowych. Kempingi zimowe są często usytuowane na sporej wysokości nad poziomem morza, więc w przypadku opadów śniegu dotarcie na miejsce może być trudne lub niemożliwe. Ponadto pojazd powinien być wyposażony w system grzewczy na pokładzie i odpowiednio izolowany. Zwłaszcza w nocy w pojeździe robi się bardzo zimno.

Sprawdzanie zapasów gazu

Aby być przygotowanym na niskie temperatury, nie wystarczy po prostu mieć na pokładzie ogrzewania. Większość przyczep kempingowych potrzebuje wystarczającej ilości gazu, aby utrzymać ogrzewanie w gotowości. Butle na propan mają zwykle 11 litrów, co wystarcza na około 2 do 5 dni w zależności od temperatury w zimie. Dlatego też zdecydowanie zaleca się posiadanie na pokładzie drugiej butelki do wymiany. Idealnie byłoby, gdyby pojazd posiadał również tzw. system DUO-Control-System, który automatycznie zmienia się z pustej na pełną butlę gazową.

Zapobieganie zamarzaniu wody

Woda jest dużym problemem w zimie, ponieważ zamarza w temperaturze 0 stopni. Jest to miłe dla miłośników łyżwiarstwa, ale nie dla miłośników kempingu ze zbiornikami na wodę i rurami wodnymi. Aby dokładnie nie zamarzały, zalecane są zbiorniki z podgrzewaną wodą – przynajmniej dla wody słodkiej. Do ścieków można albo włożyć trochę środka zapobiegającego zamarzaniu do zbiornika, albo pozostawić wodę do bezpośredniego odpływu. W związku z tym do rur spustowych należy dodać trochę środka zapobiegającego zamarzaniu.

Pojazdy wyposażone w kocioł z osłoną przeciw zamarzaniu są również bardzo polecane na zimowy kemping. Osłona przeciw zamarzaniu zapewnia, że zawór kotła otwiera się automatycznie, gdy temperatura spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza. Oczywiście, może to również prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek, jeśli kocioł jest nagle pusty. Więc: Najpierw należy włączyć ogrzewanie pokładowe i pozwolić mu się rozgrzać przez około godzinę!

Korzystanie z zasilania na lądzie

Baterie pokładowe nie sprawdzają się tak dobrze w niskich temperaturach jak latem. Dlatego też miłośnicy zimowych kempingów powinni podłączyć swój pojazd do zasilania na lądzie. Dotyczy to również lodówki, która może być prawdziwym zjadaczem gazu.

Rozstawienie przystawki namiotowej

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z przystawki namiotowej wie, że czasami może to być mozolna praca. Ale szczególnie zimą jest to warte wysiłku! Przystawka namiotowa może służyć jako śluza klimatyczna, a także jako łapacz zanieczyszczeń, miejsce do przechowywania i dodatkowa lodówka. Poszerza również przestrzeń, po której można się poruszać chroniąc się przed pogodą – idealnie jako taras z małym grzejnikiem naftowym.

Nie masz ochoty na przyczepę kempingową? W ośrodku kempingowym w Grainau na Zugspitze znajdują się również sypialnie w beczkach – przytulne!

Właściwe narzędzia

Klasyczny młotek i kombinerki nie powinny zabraknąć na żadnym kempingu: Za pomocą młotka, na przykład, można łatwo wbić śledzie w (lodowatą) ziemię, a za pomocą kombinerek można je ponownie wyciągnąć pod koniec urlopu. Miotła należy również do każdego dobrego wyposażenia kempingowego: Podczas gdy latem zamiatasz nią piasek na bok, zimą może być używana do usuwania brudu i śniegu – chociażby na przykład z dachu samochodu. Zimą nie może zabraknąć skrobaka do lodu z kijem teleskopowym i małą łopatą do odśnieżania.

Utrzymywanie ciepła za pomocą kapturów termoizolacyjnych

Zwłaszcza w zimie należy przeciwdziałać powstawaniu luk cieplnych, aby jak najdłużej utrzymać nagromadzone, cenne ciepło w pojeździe. W tym celu zaleca się na przykład zamontowanie kaptura termoizolacyjnego na przedniej szybie pojazdu, która jednocześnie zapobiega oblodzeniu przedniej szyby. Obecnie dostępne są również specjalne kaptury ochronne lub maty do drzwi lub podnoszonych dachów, które zatrzymują ciepło wewnątrz pojazdu.

Odpowiednie ubranie na zimowy kemping

Jak w przypadku każdego aktywnego wypoczynku, odpowiednie ubranie jest koniecznością także na zimowy kemping: Oprócz ciepłej, oddychającej odzieży wierzchniej na pokładzie powinny znajdować się ciepłe, grube, przytulne koce, grube czapki, rękawice i skarpety. Butelki termo- lub z gorącą wodą albo podgrzewane poduszki idealnie uzupełnią wyposażenie.

Dodatkowe usługi w cenie

Po opłaceniu podatku turystycznego biwakowicze otrzymują kartę na większości kempingów, z którą mogą korzystać z różnych udogodnień w regionie. Na przykład autobus dla narciarzy jest często bezpłatny, dzięki czemu samochód można pozostawić na parkingu. Powinniśmy mieć to także na uwadze przy wyborze odpowiedniego kempingu.

Bez względu na to, jakie są Państwa oczekiwania, na pewno znajdą Państwo odpowiednie miejsce na kemping, np. kemping w Grainau!

Kemping w Grainau, a następnie wyciągiem Zugspitzebahn na górę do Zugspitze.

FAQ dotyczący kempingów zimowych

Czy mogę biwakować podczas urlopu narciarskiego?

To jest zdecydowanie możliwe! W kilku ośrodkach narciarskich znajdują się kempingi zimowe, które są całkowicie dostosowane do potrzeb miłośników białego szaleństwa.

Gdzie jest możliwy kemping zimowy?

Kemping zimowy w związku z urlopem narciarskim możliwy jest na przykład w Grainau w Niemczech lub w Bruck am Großglockner, Fieberbrunn, Lofer, Kleinarl, Kössen lub Zell am See w Austrii.

Na co mam zwracać uwagę podczas zimowego kempingu?

Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę: pojazd odpowiedni na zimę, w tym łańcuchy śniegowe, wystarczające zapasy gazu, środek zapobiegający zamarzaniu ścieków, podgrzewane zbiorniki na świeżą wodę, narzędzia i zimową odzież!

Jak utrzymać wodę w stanie ciekłym podczas zimowego kempingu?

Zalecane są zbiorniki do podgrzewania świeżej wody. Do odprowadzania ścieków można użyć środka zapobiegającego zamarzaniu.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...