Zimowy kemping — przyczepą kempingową na teren narciarski

03/10/2023 - SnowTrex

Podróżowanie z przyczepą kempingową i spanie we własnym łóżku – tani i indywidualny urlop to właśnie uroki kempingu. Pasja miłośników kempingu sięga nawet tak daleko, że wakacje w vanie nie ograniczają się już tylko do lata. Zimowy kemping to trend! Jednak w przeciwieństwie do wariantu letniego, przy biwakowaniu na śniegu jest kilka rzeczy do uwzględnienia. SnowTrex przygotował 12 wskazówek, które sprawiają, że zimowy kemping będzie całkowitym sukcesem.

Kamperem na urlop narciarski: SnowTrex przedstawia ważne informacje na temat zimowego kempingu.


Kemping na urlopie narciarskim

Dla fanów kamperów możliwość zabrania ze sobą własnych czterech ścian, gdziekolwiek się udadzą, to największy luksus. Co może być bardziej przytulne niż siedzenie we własnym, ogrzewanym salonie i patrzenie na spadające płatki śniegu, a następnie wyjście za „drzwi wejściowe”, wąchanie świeżego, górskiego powietrza i podziwianie widoków? Kempingi można znaleźć wszędzie w regionach alpejskich i tam na szczęście często znajdują się one w pobliżu popularnych ośrodków narciarskich. Czy to Ötztal, Zillertal, Arlberg czy Seefeld — Austria to kraj kamperów. Nawet w Południowym Tyrolu czy w Szwajcarii można znaleźć zakrojone na szeroką skalę kempingi na nieco inny urlop narciarski. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: goście zatrzymują się w najmniejszej możliwej przestrzeni w prywatnym salonie i sypialni, a poza vanem często mogą liczyć na udogodnienia hotelu. Mimo to zimowi obozowicze powinni być dobrze przygotowani.

Zimowy biwak to dla wielu urlopowiczów najważniejszy punkt w roku.

Właściwe miejsce kempingowe

Przy całej tej zimowej atmosferze temperatury są niskie, a sporty zimowe intensywne, więc miłośnicy sportów zimowych z kempingów chcieliby mieć trochę komfortu na miejscu kempingowym. Dlatego też wielu operatorów przystosowało się także do kempingu zimowego. Podstawowe wyposażenie kempingu obejmuje urządzenia sanitarne z prysznicami i umywalkami, a także instalację elektryczną i wodociągową oraz odprowadzenie ścieków. Ponadto kempingi zimowe powinny być wyposażone w suszarki do butów i odzieży narciarskiej lub przechowalnię nart. Na większych kempingach często znajdują się małe sklepy z bistro, kioski i supermarkety na codzienne potrzeby. Wi-Fi jest dostępne w głównych budynkach na danym obszarze, a czasami dostępna jest nawet sauna.

Wiele pól kempingowych posiada saunę na miejscu.

Miłośnicy przyrody, którzy chcą spędzić naprawdę luksusowy zimowy urlop na kempingu, powinni wybrać się na luksusowe pole kempingowe lub pole kempingowe z gwiazdkami. Z jednej strony luksus odzwierciedla się w komforcie stanowisk, gdzie dostępne są odporne na zimę słupy zasilające w prąd, wodę i odprowadzające ścieki, a także stałe przyłącza gazowe lub butle gazowe na życzenie. Do codziennych potrzeb służą prysznice, przewijaki, pralki, suszarki i zmywak, a wszystko to znajduje się w zamkniętych budynkach. Po drugie, takie kempingi bywają wyposażone jak drogie hotele — na przykład w elegancką restaurację serwującą typową regionalną kuchnię, bistro, nowoczesne spa z sauną, winiarnię, słoneczny taras czy obowiązkową suszarnię na narty. Dla jeszcze większej prywatności, niektóre pola oferują również prywatną łazienkę bezpośrednio przy stanowisku.

Kempingi bezpośrednio przy terenie narciarskim

Biwakowanie zimą pozwala urlopowiczom cieszyć się wyjątkowym urokiem zimy i gór w zupełnie inny sposób. Pobyt na kempingu staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla miłośników sportów zimowych, jeśli znajduje się on bezpośrednio przy terenie narciarskim. W ten sposób zimowi obozowicze unikają męczących i czasem stresujących podróży skibusem. Ponadto w piękne dni mają możliwość jako jedni z pierwszych zjeżdżać po świeżo przygotowanych trasach lub nietkniętych stokach w puchu. Jest to z pewnością doświadczenie, którego nie zapomina się szybko.

W regionie narciarskim Glitschberg Jochtal pole kempingowe Naturcampingplatz Lärchwiese znajduje się bezpośrednio pod wyciągami terenu narciarskiego Gitschberg Jochtal-Brixen. Stoki, które należą do najpopularniejszych tras zjazdowych w Południowym Tyrolu, są więc w zasięgu ręki i łatwo do nich dotrzeć.

Miłośnicy śniegu, którzy preferują wyjazd do Szwajcarii, mają gwarancję, że w Camping RinerLodge znajdą to, czego szukają. Również tutaj goście cieszą się z bezpośredniej bliskości stoków. Oprócz prądu, świeżej wody i zmywaka, atrakcją kempingu jest jego położenie przy dolnej stacji kolejki górskiej Rinerhorn, do której można dojść pieszo. Miłośnicy kempingów będą zachwyceni również Samnaun w Szwajcarii. Sport & Camping Samnaun na trójkącie granicznym Włoch, Austrii i Szwajcarii znajduje się nie tylko blisko wyciągów narciarskich, ale także bezpośrednio na stoku. Dzięki temu miłośnicy sportów zimowych mają możliwość przypięcia nart tuż przed vanem i rozpoczęcia jazdy. Trasa Zeblas w dolinie prowadzi bezpośrednio do kempingu po zakończeniu urozmaiconego dnia na nartach. Prawdopodobnie nigdzie indziej nie znajdziesz większej bliskości do stoków.

Kemping z dziećmi

W miesiącach letnich wiele rodzin decyduje się na wakacje na kempingu. Zimą jednak wielu stroni od nich ze względu na niskie temperatury, zwłaszcza jeśli na pokładzie znajdują się dzieci. Jednak nie ma w tym większych powodów do obaw, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, biwakowanie zimą również staje się wyjątkowym i radosnym doświadczeniem dla dużych i małych.

Niezatłoczone, proste pola kempingowe zdecydowanie mają swój urok, ale szcególnie zimą dobrym wyborem są kempingi z podstawową infrastrukturą, dzięki czemu wypoczynek jest znacznie bardziej komfortowy i nieskomplikowany. Po wyczerpującym dniu na stoku, niemal niezbędny jest ciepły prysznic, który należy do podstawowego wyposażenia kempingów. Dodatkowo podłączenie do zasilania 230V, które można spotkać na polach kempingowych zapobiega awarii ogrzewania. Nikt tak naprawdę nie chce, aby na urlopie było zimno.

Wyjazd na zimowy biwak z rodziną to niezapomniane przeżycie dla małych i dużych.

Szczególnie podczas podróży z całą rodziną należy optymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń w przyczepie kempingowej. Atutem jest suszarnia na polu kempingowym, gdzie można przechowywać i suszyć sprzęt narciarski i snowboardowy.

Podczas biwaku z całą rodziną warto rozważyć również zabranie ze sobą przystawki namiotowej. Może ona służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania, a także stanowi dodatkową izolację. Stojak na buty to kolejny ważny gadżet, który jest niezbędny podczas biwaku zimą. Dzieci bawią się na zewnątrz i przynoszą dużo brudu do kampera ze względu na wilgoć i niskie temperatury. Zastosowanie półek na buty może w takim przypadku służyć jako pochłaniacz nieczystości. Można je umieścić zarówno w przystawce, jak i w kabinie kierowcy i zadbać o czystość kampera.

Należy również zabrać ze sobą wystarczającą ilość zabawek, aby dzieci miały zajęcie. Oprócz wyboru gier planszowych na godziny wieczorne, wiele radości przynoszą zabawki do zabawy na świeżym powietrzu, takie jak łopaty do śniegu dla dzieci czy sanki. Oczywiście trzeba też przynieść przynajmniej garść marchewek dla wielu bałwanów, które zostaną zbudowane.

Niezbędna i niezwykle ważna podczas podróży z całą rodziną jest odpowiednia odzież zimowa dla dzieci, aby nie zmarzły.

Kemping w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra

Dla wielu urlopowiczów już dawno stało się zwyczajem podróżowanie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Większość osób wybiera się na urlop do miejsc o wysokich temperaturach, aby uciec przed zimnem, ale urlop na kempingu w czasie świąt również ma wiele do zaoferowania. Szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra na wielu kempingach często organizowane są świąteczne zajęcia i programy rozrywkowe. Na przykład zimowi obozowicze w VITAL Camping Bayerbach mają okazję wziąć udział w jasełkach dla dzieci lub wędrówce z pochodniami, znaleźć relaks i spokój na długiej nocy spa lub cieszyć się balem sylwestrowym z 4-daniowym menu.

W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra wiele pól kempingowych ma w swojej ofercie świąteczne atrakcje.

Region Karyntii z licznymi kempingami zimowymi również przyciąga urlopowiczów do pięknej Austrii w czasie świąt. Jarmark adwentowy w Villach, jazda na łyżwach na jeziorze Afritz czy wędrówka z pochodniami w Parku Przyrody Dobratsch – każdy urlopowicz znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie.

Zimowy camping w Niemczech

Jednym z najsłynniejszych i prawdopodobnie również jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w Niemczech jest teren narciarski Garmisch-Classic, który znajduje się bezpośrednio na Zugspitze. Ze względu na wysokość do 2720 m n.p.m. na lodowcu gwarantowane są miesiące zabawy na śniegu. Ale Garmisch-Partenkirchen to nie tylko popularny cel podróży ze względu na narty. W Grainau znajdują się dwa najlepsze pola kempingowe, które gwarantują wspaniały, zimowy pobyt. Pola kempingowe Camping Resort Zugspitze i jego siostrzany Camping Erlebnis Zugspitze oferują optymalne warunki do spędzenia zimowego urlopu na kempingu z mrozoodpornymi przyłączami wody i odprowadzaniem ścieków oraz przyłączami gazu. Do dyspozycji jest także suszarnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz strefa wellness, w której można się zrelaksować po intensywnym dniu na stoku. Połączenie z terenem narciarskim jest również idealne: w ciągu zaledwie kilku minut autobusem miłośnicy śniegu mogą dotrzeć do dolnej stacji kolejki Zugspitze lub „Schnee-Express” na tutejszą górę.

Zimowy camping w Austrii

Chyba najbardziej popularnym kierunkiem dla narciarzy jest malownicza Austria. Szczególnie region narciarski Montafon Brandnertal przyciąga co roku wielu gości zapierającą dech w piersiach górską scenerią i ponad 200 kilometrami tras zjazdowych, a miłośnicy zimowego kempingu mają tu zagwarantowane odpowiednie warunki. Pole kempingowe Camping Nova leży w miejscowości Gaschurn. Oprócz przyłączy energii elektrycznej i zaplecza sanitarnego, miejsce zachwyca przytulną świetlicą dla małych i dużych. Dzięki bezpośredniemu połączeniu autobusowemu można stąd wygodnie dotrzeć do najbliższego terenu narciarskiego.

W zapierającym dech w piersiach regionie narciarskim Montafon również urlopowicze na zimowym kempingu znajdą coś dla siebie.

Dużą popularnością wśród miłośników sportów zimowych cieszy się również region narciarski Super Ski Card w Alpach Kitzbühelskich. Dzięki około 180 kilometrom tras narciarskich teren narciarski Kitzbühel przyciąga zarówno początkujących jak i profesjonalistów. Wybór pól kempingowych jest również spory. Tirol Camp Energiebrunn znajduje się na obrzeżach Fieberbrunn przy dolnej stacji o tej samej nazwie. Gwarantowane są tu przyłącza energii elektrycznej, wody i ścieków. W razie potrzeby do udogodnień można dodać także prywatną łazienkę. Zaplecze wellness zapewnia potrzebny relaks, a wynajmowane boksy na narty w przechowalni sprzętu służą do przechowywania mokrego sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Przyczepa kempingowa odpowiednia na zimę

Oczywiście dla wygodnego i bezproblemowego biwakowania w zimie ważnym elementem jest odpowiednie do warunków zimowych wyposażenie przyczepy kempingowej. Nie ulega wątpliwości, że przyczepa kempingowa powinna mieć zamontowane opony zimowe na czas urlopu zimowego. Ponadto zimowi obozowicze nie powinni zapomnieć o zabraniu łańcuchów śniegowych. Zimowe pola kempingowe często znajdują się na wysokości kilkunastu metrów, więc dotarcie na miejsce podczas opadów śniegu może być trudne lub nawet niemożliwe. Oprócz grzejnika na pokładzie, nie zaszkodzi też wozić ze sobą przystawki namiotowej. Każdy, kto kiedykolwiek rozstawiał taką przystawkę, wie, że może to być czasem upierdliwe, ale zwłaszcza zimą warto się postarać! Przystawka może służyć jako blokada przeciwwiatrowa, a także jako pochłaniacz zanieczyszczeń, schowek i dodatkowa lodówka. W przypadku zastosowania plastikowej wykładziny namiotowej lub podłogi przystawka namiotowa stanowi dodatkową ochronę przed zimnem. Powiększa też przestrzeń, w której można się poruszać chroniąc się przed warunkami atmosferycznymi – najlepiej jako taras z małym grzejnikiem naftowym.

Szczególnie zimą należy przeciwdziałać powstawaniu tzw. mostów termicznych, aby jak najdłużej utrzymać nagromadzone, cenne ciepło w zimowym kamperze. Zalecana jest na przykład osłona termiczna na przednią szybę pojazdu, która dodatkowo zapobiega oblodzeniu szyby. Obecnie dostępne są również specjalne maty lub osłony ochronne na drzwi lub dachy otwierane do góry, które zatrzymują ciepło w pojeździe. W vanach dobra izolacja tylnych drzwi gwarantuje niezbędne ciepło.

Zaraz po sprawdzeniu środków ostrożności w zakresie izolacji cieplnej należy zabrać się za przygotowanie płyty nośnych lub desek. Pomagają one utrzymać kamper w stabilnej pozycji i umożliwiają jego wypoziomowanie nawet na nierównym podłożu. Deski umieszczane są pod oponami i dodatkowo zapobiegają zapadaniu się kampera w śnieg lub błoto. Im szersze deski, tym lepiej.

Oprócz izolacji cieplnej, jaką zapewniają maty termiczne, dywaniki z mikrofibry mogą przeciwdziałać nieprzyjemnemu chłodowi podczas zimowych biwaków. Te specjalne dywany grzeją od spodu.

Odpowiedni sprzęt na zimowy biwak

Jak w przypadku każdego aktywnego wypoczynku, na zimowym biwaku nie powinno zabraknąć odpowiedniej odzieży: oprócz ciepłej, oddychającej odzieży outdoorowej, na pokładzie powinien znaleźć się ciepły koc oraz grube czapki, rękawiczki i skarpety. Wyposażenie uzupełniają termosy i butelki z gorącą wodą oraz podgrzewane poduszki do siedzenia.

Na żadnym biwaku nie powinno zabraknąć klasycznych narzędzi – młotka i kombinerek: młotek jest dobrym narzędziem do wbijania kołków w (oblodzoną) ziemię, a kombinerki mogą posłużyć do ponownego ich wydobycia pod koniec urlopu. Miotła jest również niezbędna w każdym dobrym zestawie kempingowym: podczas gdy latem można jej używać do zamiatania piasku, zimą może być używana do usuwania brudu i śniegu. Zimą nie powinno zabraknąć skrobaczki do lodu z kijem teleskopowym oraz małej łopaty do odśnieżania.

Kontrola zapasów gazu

Aby być przygotowanym na niskie temperatury, nie wystarczy po prostu mieć na pokładzie system ogrzewania. Przyczepy kempingowe potrzebują odpowiedniej ilości gazu, aby zapewnić ich sprawne i niezawodne działanie. Ważne jest, aby wybierać butle gazowe z dużą zawartością propanu. Butan nie jest w stanie zmienić się z cieczy w gaz w warunkach zamarzania, co oznacza, że gaz nie może być używany do ogrzewania lub gotowania. Zimowi biwakowicze powinni pozwolić sobie na zużycie około 3-5 kg gazu dziennie, dlatego zaleca się butle propanowe o jak największej pojemności lub wożenie dwóch butli gazowych.

Wiele do rozważenia jest również w kwestii zasilania. Akumulatory pokładowe nie dostarczają tyle energii w niskich temperaturach, co w lecie. W efekcie cała pojemność baterii zostaje zużyta już po krótkim czasie. Szczególnie lodówka jest prawdziwym pożeraczem baterii, a ponieważ musi być włączona na noc, akumulator pokładowy jest w ciągłym użyciu. W związku z tym zimowi obozowicze powinni podłączyć swój pojazd do zasilania z ziemi. Zasilanie z ziemi nie tylko gwarantuje ciągłość dostaw prądu, ale także sprawia, że zakupione jedzenie nie będzie się zbytnio nagrzewać.

Zabezpieczenie wody przed zamarzaniem

Woda jest dużym problemem w zimie, ponieważ wiadomo, że zamarza przy 0 stopniach. To jest doskonałe dla miłośników jazdy na łyżwach, ale nie dla zimowych obozowiczów ze zbiornikami i rurami wodnymi. Aby zapobiec ich zamarzaniu, zaleca się stosowanie podgrzewanych zbiorników na wodę – przynajmniej w przypadku wody słodkiej. W przypadku ścieków można dodać trochę środka przeciw zamarzaniu do pojemnika na odpady lub pozwolić wodzie spłynąć bezpośrednio. Dlatego do rur spustowych należy dodać również odrobinę środka przeciw zamarzaniu.

Podgrzewane zbiorniki na świeżą wodę zapobiegają zamarzaniu rur wodnych.

Pojazdy, które posiadają bojler z czujnikiem przeciwzamarzaniowym są również bardzo polecane na zimowe biwaki. Czujnik ten sprawia, że zawór kotła otwiera się automatycznie, gdy temperatura spada poniżej 4 stopni celsjusza. Oczywiście, może to również prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek, jeśli kocioł nagle będzie pusty. A więc: najpierw włączamy grzałkę pokładową i pozwalamy jej się rozgrzać przez godzinę!

Biwak zimowy

Kemping w zimie stanowi pewne wyzwanie dla wielu miłośników śniegu. Dlatego tym bardziej warto znać odpowiednie wskazówki i triki, aby być dobrze przygotowanym na wszechogarniające zimno. Biwakowanie w kamperze jest wygodne przy starannym przygotowaniu i odpowiednim wyposażeniu. Odważni obozowicze decydują się nawet spróbować zimowego wypadu pod namiot. Tutaj tym bardziej należy zwrócić uwagę na ważne aspekty, aby urlop narciarski nie zamienił się w trening przetrwania.

Najważniejszą kwestią jest zabranie ze sobą namiotu odpowiedniego na zimę. Powinien on zapewnić ciepło i izolację w zimie. Musi być również bardziej stabilny i grubszy niż zwykłe namioty letnie. Ponadto koniecznie trzeba mieć przy sobie grubą podkładkę izolującą. Bez niej ciepło zmagazynowane w śpiworze i odzieży natychmiast uciekłoby przez bezpośredni kontakt z podłożem. Budowa maty ma kluczowe znaczenie. Cienkie ścianki komór w matach zapewniają doskonały efekt izolacyjny. Decydującym czynnikiem jest „opór cieplny”, który oznaczany jest przez współczynnik R. Ta wartość R jest wyrażona liczbą od 1 do 6. Im wyższa liczba, tym lepiej mata chroni przed zimnem podłoża. Jeśli mata ma wartość np. 4, to chroni przed temperaturą wynoszącą około -10 stopni.

Najważniejszą rzeczą podczas biwaku zimowego jest zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu przystosowanego do zimowych warunków.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiedni śpiwór. Powinien być dobrze dopasowany do kształtu ciała i w żadnym wypadku nie może być ani za duży, ani za mały. Jeśli śpiwór jest zbyt mały, ciało styka się z zimnym powietrzem i wychładza się. Jeśli śpiwór jest zbyt duży, tak że między ciałem a śpiworem jest zbyt duża przestrzeń, to powietrze nie jest wystarczająco ogrzewane przez ciepło ciała, więc powietrze w śpiworze pozostaje zimne. To powoduje, że organizm traci energię i ciepło. Jeśli masz już śpiwór, ale jest on za duży, pomaga prosty trik. Puste przestrzenie mogą być wypełnione odzieżą. Wypełniając przestrzenie innymi ubraniami, które nie są noszone na ciele, zmniejsza się objętość powietrza i zapobiega wychłodzeniu organizmu. Spiwory nadające się do użytku zimowego mają też nieco grubszą podszewkę.

Jeśli jednak grubość śpiwora nie jest wystarczająca, można zastosować zasadę cebulki. Dodatkową warstwę można stworzyć zakładając np. kurtkę puchową. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że lekkiego śpiwora letniego nie da się przerobić na śpiwór zimowy. Sprzęt do wygodnego biwakowania w zimie bywa czasem drogi, ale ważne jest, by nie oszczędzać w niewłasniwym miejscu, bo marznięcia na urlopie należy unikać jak tylko się da, by dobrze spędzić czas na biwaku.

FAQs dotyczące zimowego kempingu

Czy mogę biwakować podczas urlopu narciarskiego?

To z pewnością możliwe! W wielu ośrodkach narciarskich znajdują się zimowe pola kempingowe, które są całkowicie przystosowane do potrzeb śnieżnych obozowiczów.

Gdzie jest możliwy kemping zimowy?

Kemping zimowy w połączeniu z urlopem narciarskim jest możliwy na przykład w Grainau w Niemczech lub w Bruck am Großglockner, Fieberbrunn, Lofer, Kleinarl, Kössen lub Zell am See w Austrii.

Na co zwrócić uwagę podczas zimowego kempingu?

Podczas zimowego kempingu jest się zwykle narażonym na bardzo niskie temperatury. W związku z tym zdecydowanie potrzebny jest pojazd przystosowany do warunków zimowych z łańcuchami śniegowymi, wystarczającym zapasem gazu, płynem zapobiegającym zamarzaniu ścieków, podgrzewanymi zbiornikami na świeżą wodę, narzędziami i zimoodporną odzieżą!

Jak nie dopuścić do zamarznięcia wody podczas zimowego kempingu?

Do wody słodkiej zalecane są podgrzewane zbiorniki. Do ścieków można użyć płynu zapobiegającego zamarzaniu.

O czym należy pamiętać podczas zimowego kempingu?

Oprócz przyczepy kempingowej lub vana przystosowanego do zimy, a także wyposażenia ważnego dla zimowego biwaku, powinno pamiętać się o wystarczającej ilości gazu o dużej zawartości propanu. Pobyt na komfortowym polu kempingowym to także podłączenie do prądu, zaplecze sanitarne, a często także suszarnie do przechowywania sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Które pola kempingowe są otwarte zimą?

Wiele pól kempingowych oferuje również miejsca postojowe w zimie. W Niemczech na przykład na szczególną uwagę zasługują Camping Resort Zugspitze i Camping Erlebnis Zugspitze. W Austrii Camping Nova przyciąga co roku wielu gości, podobnie jak Tirol Camp Energiebrunn.

Jak i czym zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimnem w zimie?

Osłony termiczne na przednie okna kampera chronią przed przenikaniem zimna i służą jako izolacja termiczna. Skrobaczki do śniegu są istotne przy usuwaniu nagromadzonego śniegu na oknach, a także na dachu kampera. Szerokie deski lub płyty nośne służą do utrzymania stabilizacji przyczepy kempingowej i zapobiegają jej zapadaniu się w śnieg lub błoto.

Czy w zimie można spać w namiocie?

Dzięki odpowiednim akcesoriom możliwe jest spanie w namiocie nawet w zimie. Do tego zalicza się namiot przystosowany do użytku zimowego, który również zimą zapewnia ciepło i izolację. Kluczowy jest również odpowiedni dobór śpiwora i maty. Najważniejsze podczas biwakowania w zimie jest to, aby sprzęt był przystosowany do użytkowania również w niskich temperaturach.

Jak utrzymać ciepło w namiocie zimą?

Wybór odpowiedniego śpiwora jest kluczowy. Powinien być dobrany do wielkości ciała i nie powinien pozostawiać zbyt dużo miejsca na powietrze, w przeciwnym razie będzie tracone ciepło. Śpiwór z cienką jak wafel ścianką komory osiąga doskonały efekt izolacyjny i zapewnia wystarczające ciepło w nocy.

Co jest potrzebne na zimowy biwak?

Zimoodporny namiot, dobra mata izolująca i ciepły śpiwór to trzy najważniejsze przedmioty na zimowy biwak.

Czy można biwakować z dziećmi zimą?

Biwakowanie zimą może być dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Ważne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie ubrania dla dzieci, a także dostęp do zaplecza sanitarnego i prądu. Nie powinno też zabraknąć zabawek, takich jak zjeżdżalnie, gry planszowe czy łopatki dla dzieci. Stojaki na buty pomagają uniknąć brudu w kamperze po zabawie na mrozie.

Gdzie można znaleźć zimowe pole kempingowe na terenie narciarskim?

Przykładem jest Naturcampingplatz Lärchwiese, który znajduje się bezpośrednio pod wyciągami włoskiego ośrodka narciarskiego Glitschberg Jochtal i zachwyca rewelacyjnym położeniem bezpośrednio przy stokach. Szwajcarski Sport- und Campingplatz Samnaun również znajduje się w środku terenu narciarskiego. Tutaj można przypiąć narty bezpośrednio przy przyczepie kempingowej, a na koniec dnia zjazd doliną Zeblas prowadzi z powrotem na pole kempingowe.

Czy w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra można wyjechać na kemping?

Tak, wiele pól kempingowych posiada stanowiska zimowe, które są otwarte również w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra. Często w tym czasie oferowane są specjalne zajęcia dla małych i dużych. Należą do nich wędrówki z pochodniami, jazda na łyżwach, oferty wellness i jasełka dla dzieci.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter