Funsport na śniegu – snowscoot, snowbike & co.

24/08/2021 - SnowTrex

Oprócz nart, desek snowboardowych i klasycznych drewnianych sanek, istnieje wiele innych sprzętów sportowych do jazdy na stoku. Funsport na śniegu jest idealnym uzupełnieniem klasycznej przyjemności z jazdy na nartach. SnowTrex przedstawia kilka ciekawych alternatyw, które warto wypróbować podczas następnego zimowego urlopu.

Połączenie sportu i zabawy: na snowbike zjeżdża się w dół na siedząco.

Snowscoot

Snowscoot to w zasadzie miejska hulajnoga na śnieg. Jednak zamiast jeździć na kółkach, to zabawne urządzenie sportowe porusza się na dwóch powierzchniach ślizgowych, które są przykręcone do aluminiowej, stalowej lub karbonowej ramy. Za pomocą kierownicy, podobnej do tej w konwencjonalnym skuterze miejskim, kierowca może przesuwać przednią deskę, i tym samym sterować pojazdem. Entuzjaści sportów zimowych stoją na tylnej desce, której nie można przesuwać. Skutery śnieżne to nie tylko świetna zabawa na stoku. Odważni riderzy mogą przetestować swoje umiejętności na pojeździe w głębokim śniegu poza stokiem a nawet w parku rozrywki na kickerach i railach. Zanim wjedziemy na stok na skuterze śnieżnym, powinniśmy wyjaśnić, czy ośrodek narciarski na to pozwala. Skutery śnieżne są mile widziane na przykład na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis lub w Les Menuires – St. Martin.

Snowbike

Jeśli wolimy bardziej komfortową zabawę na śniegu, powinniśmy wypróbować snowbike. Ten sprzęt, znany również pod nazwą rowera śnieżnego, jest podobny do roweru, z tą różnicą, że zamiast kół znajdują się dwie narty. Są one ustawione jedna za drugą i połączone z małą ramą, która zawiera siedzenie i kierownicę. Użytkownik siedzi wyprostowany na tym „śnieżnym rowerze” i może kontrolować kierunek jazdy za pomocą kierownicy. Dla stabilizacji rowerzysta nosi również krótkie narty, które wspomagają hamowanie. Nie ma hamulców, tylko dobry skręt w bok zatrzymuje rower. Trzeba to przećwiczyć, dlatego zalecamy początkującym wzięcie udziału w kursie lub przynajmniej spędzenie poranka na stoku treningowym, aby uzyskać odpowiednie wyczucie do jazdy. Gdy już opanujemy jazdę, snowbiking to naprawdę świetna zabawa. Kursy snowbike są dostępne na przykład w ośrodku narciarskim Obertauern, we Flachau w Salzburger Sportwelt lub w Gastein.

Pistenbock

Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sportów rozrywkowych na śniegu i saneczkarstwa jest „Pistenbock” pochodzący z bawarskiego miasta Alzenau. Pod hasłem „tworzymy najlepsze sanki, jakie można kupić”, firma Bock Machining postawiła sobie zadanie zrewolucjonizowania saneczkarstwa dobre trzy lata temu. W rezultacie powstały nowoczesne sanki, które zapowiadają „sanki 2.0.”.

Pistenbock wyróżnia niepowtarzalny design.

Kierownica wykonana jest z lakierowanego drewna i wytrzymałej stali, posiada zaawansowany układ kierowniczy z przodu, hamulec postojowy, i umożliwia podłączenie się do wyciągu. Konstrukcja dostępna jest w trzech wersjach: 1-osobowej „Solo”, 2-osobowej „Duo” i „Junior”, która może udźwignąć do 50 kg. Swoich sił na tego typu sprzęcie można spróbować przykładowo w Mayrhofen.

Z Pistenbock możliwa jest również jazda wyciągiem.

Skifox

Skifox jest dostępny na rynku już od jakiegoś czasu i stał się popularnym sprzętem do uprawiania sportów zimowych. Składa się z krótkiej narty carvingowej, na której zamontowane jest siedzisko z zawieszeniem. Łączy to zalety saneczkarstwa i narciarstwa. Ponadto posiada specjalne „ślizgacze” ze skalowaną powierzchnią do biegania, które są przymocowane do butów, tworząc w ten sposób dodatkowe wsparcie i funkcję sterowania. Dzięki ergonomicznie ukształtowanemu siedzeniu, dynamicznemu amortyzatorowi pod spodem i bocznym uchwytom, Skifox jest niezwykle wygodny w prowadzeniu. Precyzyjne sterowanie wymaga jednak trochę praktyki (wystarczy nie ruszać się górną częścią ciała). Dodatkowo skifox nadaję się do używania go jako ławki. Dzięki Skifox Classic, Skifox Easy dla dzieci powyżej 1,45 m wzrostu i Skifox Junior dla dzieci w wieku 6 lat i starszych, istnieje odpowiedni model dla każdej grupy wiekowej. Na nartach Skifox można jeździć na przykład na terenie narciarskim Damüls-Mellau lub na terenie narciarskim Sölden.

Captain Avalanche

Te zaawansowane technologicznie sanki pochodzą z USA. Nazwa „Captain Avalanche” (Kapitan Lawina) wywodzi się z legendy, która miała miejsce w austriackich Alpach. Dzieci z górskich wiosek zawsze jeździły tam do szkoły na sankach – podobnie jak mały Hans Montafon. Pewnego dnia zeszła potężna lawina, w pobliżu której znalazła się siostra Hansa. Chłopiec złapał ją, zjechał z nią na sankach w dół zbocza i w ten sposób uratował przed śmiercią pod śniegiem. Chłopiec stał się bohaterem i od tej pory nazywał się Captain Avalanche. Firma została w ten sposób nazwana na pamiątkę tego heroicznego czynu i podkreślenia, z jaką prędkością sanie dotarły wówczas na dół. Celem firmy było stworzenie sanek, które były w stanie zjechać równie szybko, a nawet jeszcze szybciej. W tym celu kierowca leży na urządzeniu i steruje nim wyłącznie swoją masą ciała i siłą. Ponieważ osiągane są wysokie prędkości, dodatkowe hamulce (hamulce saneczkowe) na stopach pomagają w kontrolowanym zatrzymywaniu się. Captain Avalanche jest dostępny w pięciu różnych kolorach i dwóch różnych rozmiarach, o wadze odpowiednio 6,5 i 11 kg. Długość elementu przedniego z podłokietnikami jest regulowana w każdym modelu do S, M i L. Kto chciałby wypróbować Captain Avalange powinien wcześniej zapytać o pozwolenie.

Snowblades

Jako alternatywę dla długich desek, entuzjaści sportów zimowych mogą po prostu przypiąć krótkie deski do butów – tak zwane snowblades, znane również jako Big Foot. Te krótkie narty mierzą zaledwie metr, dzięki czemu są niezwykle zwrotne. Snowblades mogą być używane w każdym ośrodku narciarskim.

Snowtube

Snowtubing jest najbardziej znanym i najbardziej popularnym sportem w wielu ośrodkach narciarskich. Jedna lub więcej osób zjeżdża po torze w dużej, wypełnionej powietrzem gumowej oponie. Pozycja kierowcy na oponie może być wybrana indywidualnie. Na siedząco, na leżąco, przesuwając się do przodu lub do tyłu – wszystko jest możliwe. Jest to zabawa polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi. Specjalne trasy do snowtubingu znajdują się na przykład w Zillertal Arena, na terenie narciarskim Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn, na terenie Olympiaregion Seefeld oraz na terenie narciarskim Winterberg.

Airboard

Airboarding jest podobny do snowtubingu: wypełniona powietrzem plastikowa deska z tworzywa sztucznego z uchwytami, przypominająca nieco szeroki materac powietrzny, służy jako podstawa, którą kontrolujemy ciężarem ciała. W przeciwieństwie do snowtubingu, airboarding polega na leżeniu na brzuchu i zjeździe po stoku, a nie po wyznaczonej trasie. Jazda z dużą prędkością „z głową w dół” zapewnia wyjątkowy dreszczyk emocji. Jeśli poruszamy się z dużą prędkością i trafimy na małe wzniesienie z dużym impetem możemy przelecieć nawet kilka metrów. Ten zabawny sport nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Swoich sił na airboardzie można wypróbować w Schwarzwald lub w Davos-Klosters.

Zabawny sport na śniegu: airboarding to „jazda bez trzymanki”.

Skwal

Skwal to pojedyncza szeroka narta z wiązaniami zamontowanymi jedno za drugim. To zabawne urządzenie zostało wynalezione przez francuskiego instruktora narciarstwa w 1992 roku i pozwala na bardzo dobrą jazdę ze znacznym kątem pochylenia. Skwal jest podobny do monoski, ale w przypadku monoski wiązania są zamontowane obok siebie, a nie jedno za drugim. W przeciwieństwie do snowboardu, pozycja ciała na skwalu jest symetrycznie zorientowana do przodu. Aby ułatwić sobie jazdę, można również użyć kijków narciarskich do kilku pierwszych skrętów, ponieważ samo utrzymanie równowagi jest stosunkowo trudne. Jazdę na skwale można spróbować w każdym ośrodku narciarskim.

Snowsnaker

Ten oryginalny sprzęt sportowy przypomina snowboard. Snowsnaker składa się z dwóch oddzielnych desek, które są połączone w środku mostkiem. Dzięki specjalnej konstrukcji, można przesuwać nogi względem siebie i w ten sposób wykonywać bardziej ostre zakręty niż w przypadku tradycyjnego snowboardu. Dwie połączone deski umożliwiają dobrą kontrolę równowagi i dużo miejsca do poruszania się. Według producenta, ze snowsnaker może śmiało jeździć w głębokim śniegu i wykonywać sztuczki freestyle’owe. Sprzęt do snowsnaker można wypożyczyć w Serfaus.

Snowdeck

Snowdeck jest deskorolką na śnieg i ma mniej więcej taki sam rozmiar jak deskorolka. Zamiast rolek, pod deską przebiegają podłużne rowki, dzięki czemu miłośnicy sportów zimowych mogą jeździć prosto. Snowdeck pozwala na wszystkie sztuczki, które można wykonać deskorolką, ponieważ nie jest ona połączona z jeżdżącym za pomocą wiązań. Może więc obracać się wokół własnej osi podczas skoków. Kickflips i heelflips w śniegu – szczególnie dla doświadczonych skaterów to interesujące wyzwanie. Aby dobrze się bawić ze snowdeck, nie trzeba koniecznie jechać w góry. Nawet gdy w mieście jest śnieg, miłośnicy sportów zimowych mogą doskonalić swoje umiejętności na tej wyjątkowej desce.

Wok

Wreszcie, niezbyt poważna alternatywa dla jazdy na nartach czy snowboardzie: wok. „wok World Championship” Stefana Raaba sprawiły, że wok stał się sławny w Niemczech. Dla mniej odważnych nie musi to być tor lodowy, po którym się zwykle jeździ. Wystarczy niewielki stok, aby dobrze się bawić. Zimą w wielu ośrodkach narciarskich można kupić również wok saneczkowy, który jest wykonany z tworzywa sztucznego, a nie z metalu.

Takim wokiem można jeździć jak na sankach.

Bezpieczeństwo to podstawa

Mimo że pojazdy śnieżne są bezpieczne, zdecydowanie zalecamy noszenie kasku za każdym razem! Ochrona głowy jest obowiązkowa, zwłaszcza w przypadku sprzętu, na których jeździ się na brzuchu i z głową do przodu, takich jak Airboard lub Captain Avalanche. Zasady FIS dotyczące tras narciarskich mają również zastosowanie dla entuzjastów sportów ekstremalnych. Ci, którzy przestrzegają tych aspektów bezpieczeństwa, będą mieli maksymalną frajdę. Ale gdzie można wypróbować ten wyjątkowy sprzęt? W większości ośrodków narciarskich znajdują się wypożyczalnie sprzętu, które mają na stanie jeden lub więcej takich „sportowych zabawek”. Istnieją również dobrze zaopatrzone centra sportowe, takie jak New Technology Center (NTC), które oferują różnorodny sprzęt. NTC znajdują się na przykład w Oberstdorf i Nassfeld. Również w wielu innych regionach narciarskich, na przykład w Silvretta-Montafon lub Serfaus-Fiss-Ladis, znajdują się specjalne wypożyczalnie i oferowane są kursy dla entuzjastów sportów ekstremalnych.

Tym, którzy lubią dreszczyk emocji polecamy wietrzny sport ekstremalny snowkiting.

Co zrobić ze starymi nartami i deskami snowboardowymi?

Każdy entuzjasta sportów zimowych marzy o posiadaniu własnego sprzętu, który ...

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

$stickyFooter