Który model nart wybrać? Wskazówki dotyczące zakupu nart

14/06/2022 - SnowTrex

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została opracowana z myślą o najbardziej zróżnicowanych potrzebach narciarzy. W międzyczasie przemysł narciarski opracował własną ofertę modeli dla każdego narciarza. W zależności od promienia, przyczepności krawędzi lub stosunku trasy zjazdowej do trasy z głębokim śniegiem, narty są klasyfikowane według różnych modeli. Z tą różnorodnością modeli nart może być trudno dokonać właściwego wyboru. Na co muszę zwracać uwagę przy zakupie nart? SnowTrex prezentuje przegląd modeli nart.

Krótkie, długie, szerokie, wąskie? Jest wiele modeli nart.

1. Uniwersalne narty carvingowe

Dla początkujących i doświadczonych narciarzy!

Allrounder to standardowa narta, która jest odpowiednia dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Dzięki miękkiej linii talii, model ten umożliwia wykonywanie nawet ostrych zakrętów. Wszechstronne narty są łatwe do obracania, mają stosunkowo niską wagę i „wybaczają błędy” podczas jazdy. Kolejnym argumentem przemawiającym za popularnością tego modelu przy zakupie nart jest cena, która przeciętnie jest znacznie niższa niż cena bardziej specyficznych modeli. Środkowa szerokość narty Allrounder wynosi od 72 do 76 mm, długość narty powinna wynosić około wysokości ciała minus 10 do 20 cm.

Allround-carver i narty allmountain to klasyczne modele nart.

2. Narty allmountain

Dla dobrych narciarzy, którzy również wyruszają na otwarty teren!

Nazwa mówi sama za siebie: ten typ nart sprawdzi się wszędzie. Dzięki miękkiemu rdzeniowi można jeździć na stosunkowo twardych stokach o dobrej przyczepności, ale także w głębokim śniegu. Średnia szerokość plus/minus 85 mm jest większa niż w przypadku allrounder, ale nadal pozwala na gładkie skręty na stoku. Najpopularniejsze narty górskie przeznaczone są do jazdy na stoku o nachyleniu 70% i w terenie 30%. Z liniami „Performance” i „Free” są jeszcze bardziej ekstremalne modele, które koncentrują się bardziej na trasach i poza nimi.

3. Slalom carver

Dla doświadczonych narciarzy, którzy opanowali precyzyjną technikę narciarską i szybką jazdę na twardych stokach!

Dzięki tym nartom możliwa jest szybka jazda na samych krawędziach. Slalom carvers to narty przeznaczone do ostrych zakrętów z wysoką częstotliwością. Modele slalomowe są jedynymi nartami, które są częściowo zbudowane bez tzw. ujemnego napięcia, dzięki czemu można jeździć krócej. Regułą długości nart jest wzrost ciała minus 20 cm.

4. Narty damskie

Dla sportowych kobiet o różnych potrzebach!

Prawie wszystkie rodzaje nart dostępne są również w wersji dla kobiet. Modele damskie mają te same cechy co modele męskie, ale są dostosowane do wzrostu kobiety, tzn. zbudowane z różnych materiałów i lżejsze w całości. Dodatkowo wiązania są nieco bardziej wysunięte do przodu, aby utrzymać kontrolę nad nartą, nawet przy niższej wadze i wzroście. Dla nart damskich bardzo ważny jest również design i wygląd. Najlepsza długość dla modeli dla kobiet, w zależności od wagi i umiejętności narciarskich, wynosi około +/- 5 cm.

Dostępne są również modele nart dla pań.

5. Race carver

Dla sportowców, którzy lubią dynamiczną jazdę!

Te długie narty są prawdziwymi nartami Pucharu Świata i o jeszcze większym promieniu, twardszym flexie i doskonałej przyczepności na krawędziach są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów. Wymagają one nie tylko ogromnej siły w nogach, ale także dużo miejsca na stoku, ponieważ dynamiczne zakręty przy dużych prędkościach osiągają promienie do 20 m. Zalecana długość jest w przybliżeniu taka sama jak rozmiar ciała.

6. Freeride carver

Dla doświadczonych fanów głębokiego śniegu i jazdy off-piste!

Najszersze narty to modele freeride. W końcu muszą one dobrze unosić się w głębokim śniegu i zapewniać stabilność. Ich środek może mieć szerokość do 130 mm, natomiast aż do 50% narty jest wygięte w górę. Ze względu na mocny rocker i szeroki obszar kontaktu, narty te są wymarzone do jazdy w głębokim śniegu. Talia nie jest bardzo wyraźna, a sama narta jest bardzo ciężka. Dlatego nieodzowne są silne nogi i dobra technika narciarska w terenie. Zasada dla prawidłowej długości wynosi do 5 cm powyżej własnej wysokości, zawsze w zależności od wagi ciała i zdolności narciarskich.

7. Narty freestyle

Dla miłośników freestyle’u i snowparku!

Narty freestyle to narty, które umożliwiają zabawę na nartach w snowparku i na stokach. Ich szczególną cechą jest tzw. twin-tip, gdzie czubek i koniec narty są podobnie wygięte, w niektórych modelach nawet identyczne. Nie ma praktycznie żadnej różnicy między przodem a tyłem, dzięki czemu można na przykład łatwo jechać do tyłu. Modele są bardzo łatwe do obracania, ale jednocześnie bardzo sztywne, aby wytrzymać nacisk skoków i sztuczek w parku. W sumie są to bardzo zwrotne narty, których optymalna długość to wzrost narciarza minus 5 cm.

8. Narty do skitour

Dla miłośników białego szaleństwa i natury!

Narty do skitour muszą spełniać różne wymagania zarówno w przypadku stromych podjazdów, jak i zjazdów w terenie. Powinny one być stosunkowo lekkie, dlatego też wykonane są ze specjalnych materiałów i czasami posiadają minimalistyczne systemy wiązań. Ponieważ w terenie, mimo lekkości podczas zjazdu, muszą one pozostać pod kontrolą, często posiadają szerokie konstrukcje gwarantujące stabilność. W zależności od wymagań, istnieją narty, które są specjalnie zaprojektowane do wspinaczki lub przede wszystkim do bezpiecznego zjazdu. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie nart, ponieważ zalecana długość narty jest odpowiednio zróżnicowana.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter