Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

15/08/2023 - SnowTrex

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale kiedy warto kupić narty, kije, buty itp. i na jakich warunkach miłośnicy sportów zimowych powinni wypożyczyć sprzęt narciarski? Jak to często bywa, istnieją wady i zalety. SnowTrex pokazuje, co przemawia za wypożyczaniem, a co za kupnem sprzętu narciarskiego.

Wypożyczyć czy kupić sprzęt narciarski?

Zalety wypożyczania nart

Wypożyczone narty są zazwyczaj nowoczesne i dobrze odnowione. W okresie między sezonami miłośnicy sportów zimowych nie muszą dbać o swój sprzęt, a co dopiero wydawać na niego pieniądze. Ponadto, zawsze mogą wypróbować nowe modele, które często można wynająć po bardzo niskiej cenie podczas rezerwacji wycieczki i które są również wybierane na miejscu w zależności od warunków śniegowych. W odniesieniu do podróży, narty z wypożyczalni mają tę decydującą zaletę, że można je nabyć tylko na miejscu i nie trzeba się zmagać z problemami z przestrzenią w samochodzie. Dotyczy to również czystości samochodu, ponieważ używane narty są często bardzo brudne.

Zalety własnych nart

O własne narty trzeba co prawda dbać między sezonami, jednak są one używane jedynie wówczas, kiedy sami z nich korzystamy. Jest to zaleta w porównaniu z nartami z wypożyczalni, które szybciej ulegają zużyciu. Wielu narciarzy ceni sobie również własny sprzęt i brak konieczności ciągłego dostosowywania się do nowych modeli.

Częsta jazda na nartach przemawia za zakupem nart

To, czy kupić czy wypożyczyć narty, zależy w dużej mierze od czasu spędzonego na nartach. Jeżeli przyjmie się, że narty kosztują od 20 do 30 euro za dzień (plus ewentualna opłata za wypożyczenie butów) i spędza się od 10 do 14 dni w roku na urlopie narciarskim, to cena zakupu zwraca się już po drugim sezonie. Jeśli jednak jeździsz na nartach krócej niż dwa tygodnie w roku, powinieneś się zastanowić, czy naprawdę potrzebujesz własnych nart. I to nie tylko zakup, ale także koszty konserwacji lub renowacji.

Nowe narty na śniegu: niezależnie od tego, czy masz własne narty, czy je wypożyczasz, entuzjaści sportów zimowych muszą rozważyć różne opcje.

Sprzęt narciarski dla dzieci

W przypadku dzieci można stosunkowo jasno powiedzieć, że wypożyczenie ma sens. Z reguły dzieci rosną tak szybko, że drogie narty lub własne buty są często zbyt małe po jednym sezonie. Inwestycja we własny sprzęt jest więc zazwyczaj opłacalna tylko wtedy, gdy dzieci są w pełni dorosłe. Kto chciałby wybrać drogę pośrednią, może również rozejrzeć się po bazarach narciarskich za niezbyt drogim, własny sprzętem dla młodego pokolenia, skorzystać z oferty wynajmu sprzętu narciarskiego wielu sklepów sportowych lub poszukać w internecie ofert wymiany sprzętu narciarskiego.

Najpierw kup buty, potem narty

Ci, którzy planują kupić własny sprzęt narciarski, powinni najpierw wydać pieniądze na własne buty, a nie na narty. Podczas gdy wypożyczenie nart zazwyczaj nie powoduje wielu problemów dla narciarza, sytuacja jest inna w przypadku wypożyczenia butów: but zsuwa się lub wręcz przeciwnie jest tak ciasny, że stopy szybko drętwieją. Dla miłośników sportów zimowych, którzy regularnie jeżdżą na nartach, warto zainwestować we własne wygodne buty narciarskie. Ważne jest, aby pamiętać: wypróbuj nowe buty w domu!

Wskazówka od SnowTrex: Możesz również wygodnie i łatwo zarezerwować sprzęt narciarski online u naszego partnera Skiset i zaoszczędzić do 50% na lokalnej cenie wypożyczenia!

Kask narciarski i gogle

Większość sklepów sportowych oferuje również kaski narciarskie i okulary do wypożyczenia. Często są one już wliczone w cenę wynajmu nart, butów i kijków. Ale prawdę mówiąc: noszenie kasku narciarskiego, który nosili już wcześniej inni entuzjaści sportów zimowych, nie jest dla każdego. Z kupnem własnego sprzętu powinni natomiast poczekać ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Kiedy tylko na dobre odkryjemy uroki tej dyscypliny, od razu możemy zainwestować we własne buty i kask. Warto również dobrać gogle narciarskie, które będą idealnie pasowały do naszego kasku.

Pożyczony lub kupiony – kask narciarski i gogle są koniecznością!

Jeśli wypożyczyć, to najlepiej online

W międzyczasie wiele sklepów sportowych oferuje zniżki, jeśli rezerwujesz sprzęt online. To nie znaczy, że nie możesz niczego testować na miejscu. Rezerwujesz tylko konkretny model i to z reguły w niższej cenie. Ci, którzy nie są usatysfakcjonowani, nie powinni obawiać się zmiany nart lub butów po dniu jazdy. Kolejna zaleta: w sezonie nie musisz się martwić, że sprzęt będzie niedostępny. Nie unikniemy co prawda stania w kolejce po sprzęt, ale mamy pewność, że na pewno prędzej czy później otrzymamy wymarzony sprzęt.

Niestety, nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wypożyczyć czy kupić sprzęt narciarski? Każdy entuzjasta sportów zimowych musi rozważyć różne aspekty: Jak często jeżdżę na nartach? Jak dobrze jeżdżę na nartach? Czego oczekuję od mojego sprzętu? Jak ważny jest dla mnie wysoki komfort i wysoka jakość? W każdym razie ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo na stokach z twoim sprzętem narciarskim.

Dobrze spakowane: bezpieczny transport sprzętu narciarskiego

Gdy tylko zbliża się mroźna pora roku, miłośnicy sportów zimowych już nie mogą ...

Fun-carver: białe szaleństwo na krótkich nartach

Podczas gdy jeszcze niedawno fanów krótkich nart nie traktowano poważnie, coraz ...

$stickyFooter