Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski snowboardowej? – 7 wskazówek dotyczących zakupu deski snowboardowej

06/06/2024 - SnowTrex

Niezależnie od tego, czy jesteś na idealnie przygotowanym stoku, w idealnie ukształtowanym snowparku, czy w miękkim, głębokim śniegu – istnieje odpowiednia deska snowboardowa na każdy teren w górach. Ale to właśnie sprawia, że zakup deski snowboardowej nie zawsze jest łatwy. I tak entuzjaści sportów zimowych w poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu szybko zadają sobie pytania: Która deska snowboardowa jest najlepszym indywidualnym rozwiązaniem? Czy powinna to być deska nowa czy używana? I gdzie właściwie możesz kupić lub wypożyczyć cały sprzęt, którego potrzebujesz na stok? SnowTrex odpowiada na te pytania i udziela 7 wskazówek dotyczących zakupu deski snowboardowej.

Deski snowboardowe można kupić w niemal wszystkich kształtach i kolorach

1. Materiał deski snowboardowej ma kluczowe znaczenie

Pierwszym krokiem przed zakupem lub wypożyczeniem kompletnego sprzętu snowboard owego powinno być dla każdego entuzjasty sportów zimowych dokładne uświadomienie sobie, jakiej deski potrzebuje na śniegu. W końcu wybór odpowiedniego materiału snowboardowego jest kluczowy. Twoje własne umiejętności i właściwa ocena odgrywają tutaj ważną rolę. Wybieranie się na stok na przykład z deską wyścigową nie ma sensu dla początkujących.

W tym przypadku snowboard all-mountain jest właściwym wyborem. Te deski snowboardowe są tak popularne, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzają się w górach w każdym terenie. Dzięki elastycznemu materiałowi szybciej wybaczają błędy podczas jazdy i dlatego są idealnym partnerem dla snowboardzistów-amatorów, rzeźbiących swoje pierwsze ślady na śniegu. Deski te są zazwyczaj oferowane jako tak zwane „directional twins”. Oznacza to, że deska ma dokładnie taki sam kształt z przodu i z tyłu, ale wiązania są przesunięte do tyłu. Daje to kierowcy lepszą kontrolę kierunkową na stoku i poza nim.

Model deski snowboardowejPoziom snowboarduTeren
Deski snowboardowe all mountainPoczątkujący i hobbyści snowboarduTrasy & teren/off-piste
Deski snowboardowe freestyleSnowpark & fani trików na desceTrasy narciarskie i snowpark
Deski snowboardowe do freeride'uGłęboki śnieg & narciarze terenowiTeren/off-piste
RaceboardsBardzo sportowi snowboardziści i eksperciTrasa

Z kolei dla ekspertów, którzy chcą wyczarować spektakularne triki na śniegu w snowparku na sztucznych przeszkodach lub poza trasą na naturalnych przeszkodach, nie ma możliwości obejścia snowboardu freestyle’owego. Szczególną cechą tych desek jest ich kształt, twin shape, który sprawia, że są one w 100% symetryczne. Oznacza to, że zarówno przednia część (nos), jak i tylna część (ogon) mają ten sam kształt, a otwory montażowe do wiązań znajdują się dokładnie w tym samym miejscu na obu połówkach deski. Oznacza to, że na snowboardzie można jeździć zarówno przodem, jak i tyłem lub „switchować”. Aby lepiej amortyzować skoki, są one również bardziej miękkie, ale ogólnie krótsze. W rezultacie mniej wybaczają błędy podczas jazdy i dlatego są bardziej odpowiednie dla doświadczonych snowboardzistów.

Profesjonaliści jeżdżą na deskach freeride’owych i raceboardowych

Głęboki śnieg jest również zdecydowanie obszarem, w którym entuzjaści sportów zimowych czują się najbardziej komfortowo na deskach snowboardowych freeride. Koneserzy nie chcą przegapić tych desek, które oferują optymalną flotację w miękkim puchu dzięki swojej długości, węższemu ogonowi i szerszemu nosowi – tak zwanemu „kształtowi kierunkowemu”. Przesunięcie tylnego wiązania do tyłu pozwala riderowi lepiej przenieść ciężar ciała do tyłu, tym samym podnosząc przód w głębokim śniegu i generując jeszcze większą siłę nośną. Podobnie jak raceboardy, deski do jazdy w głębokim śniegu nadają się również do jazdy na stoku. Te ostatnie są zaprojektowane całkowicie z myślą o prędkości ze względu na ich długość, mocną talię pośrodku deski snowboardowej i twardą konstrukcję. Nos jest również bardziej płaski, co sprawia, że profesjonalne deski są bardziej aerodynamiczne, a przez to jeszcze szybsze.

2. Sprawdź cenę przed zakupem deski snowboardowej

Dla entuzjastów sportów zimowych zakup deski snowboardowej to zawsze oszczędność pieniędzy. Warto zastanowić się, jaki materiał deski snowboardowej będzie odpowiedni. Należy również wziąć pod uwagę kwestię terenu, w którym deska ma być używana oraz uczciwą ocenę własnych umiejętności. W końcu od tych dwóch kwestii w dużej mierze zależy również cena deski. Główna zaleta takiego podejścia: Entuzjaści sportów zimowych mogą niemal natychmiast zobaczyć, w której kategorii cenowej znajduje się wybrana przez nich deska snowboardowa. Koszt całego pakietu jest również wyraźnie określony przez model, producenta i rok produkcji.

Eksperci udzielają dalszych wskazówek dotyczących zakupu deski snowboardowej w poniższym filmie:

The Ultimate Snowboard Buyers Guide

Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.

Jeśli deska snowboardowa jest na rynku od roku lub dwóch, a nie tylko od bieżącego sezonu, warto zastosować następującą procedurę: Zamiast od razu rzucać się na rzekomą okazję, entuzjaści sportów zimowych powinni zapytać w swoim zaufanym sklepie specjalistycznym, jak wysoka faktycznie była nowa cena w momencie wprowadzenia jej na rynek. Na tej podstawie można łatwo oszacować, w jakim stopniu obecna cena – czy to na miejscu, czy w sklepie internetowym – jest uzasadniona lub nieco zawyżona dla twojej nowej ulubionej deski.

3. Jak działa używany sprzęt snowboardowy

Zanim wyruszysz na stok na snowboardzie, entuzjaści sportów zimowych powinni upewnić się, że ich sprzęt jest doskonale przygotowany. Nawet niewielkie uszkodzenia krawędzi, powierzchni jezdnej czy wiązań mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na stoku. Pierwszym wyborem pod względem jakości powinny być zatem zawsze fabrycznie nowe deski snowboardowe renomowanych producentów. Nie oznacza to jednak, że na przykład używane deski są absolutnym wyborem dla entuzjastów sportów zimowych – wręcz przeciwnie! W szczególności tutaj często można znaleźć prawdziwe okazje. Zaleca się jednak ostrożność w przypadku sprzedawców internetowych, zwłaszcza w przypadku ofert od osób prywatnych, na przykład na portalach ogłoszeniowych. Ogłoszenia te zazwyczaj nie są sprawdzane. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprawdzonych sklepów internetowych, które sprzedają zarówno używany sprzęt snowboardowy, jak i nowy sprzęt na stok. Tutaj klient może mieć pewność, że zachowany jest nienaganny standard jakości.

Jeśli deska snowboardowa, niezależnie od tego, czy jest nowa, czy używana, prawidłowo jeździ po stoku, entuzjaści sportów zimowych są zadowoleni

Jeśli wolisz kupić deskę snowboardową w specjalistycznym sklepie za rogiem lub w innym sklepie sportowym bezpośrednio w ośrodku narciarskim, a nie przez Internet, zwykle nie musisz się martwić o brak jakości. Wynika to z faktu, że sklepy kupują używany sprzęt snowboardowy i przekazują go swoim pracownikom. Następnie zajmują się oni podstawą, krawędziami i wiązaniami desek snowboardowych, a na koniec przygotowują sprzęt sportowy do sprzedaży. Zaleta: jakość desek może konkurować z fabrycznie nowymi – i to zazwyczaj w znacznie korzystniejszych cenach zakupu.

4. Wiele desek snowboardowych jest również dostępnych online

Niemal nieograniczony wybór to jedna z zalet Internetu przy zakupie sprzętu snowboardowego. Wybór ten jest dostępny dla klientów o każdej porze dnia i nocy za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Jednak ze względu na szeroki zakres oferty istnieje niebezpieczeństwo, że entuzjaści sportów zimowych mogą łatwo stracić orientację w tym, czego szukają. Dlatego też zaleca się przestrzeganie kilku wskazówek. Największe doświadczenie w kupowaniu desek snowboardowych online mają bez wątpienia sami producenci, którzy sprzedają swoje najnowsze produkty za pośrednictwem własnych sklepów internetowych. Tutaj klient może mieć pewność, że zawsze otrzyma najnowszy materiał, choć często w niskich cenach. W końcu najnowocześniejsze materiały i technologie mają swoją cenę. Nowa deska snowboardowa może kosztować nawet 600 euro, podczas gdy podstawowe modele są dostępne już za 300 euro.

Snowboardziści mogą zejść nieco taniej w znanych sieciach sklepów sportowych. Często oferują one w swoich sklepach internetowych zarówno najnowsze modele, jak i deski z poprzednich sezonów zimowych. Jeśli pomimo tej różnorodności nadal istnieją pewne wątpliwości, zaleca się zapoznanie się z raportami z testów niezależnych organizacji konsumenckich, na przykład w celu zawężenia wyboru do osobistego zakupu deski snowboardowej. Kupując deski snowboardowe online, należy zauważyć, że wybór jest duży, a odpowiednie modele są dostępne w prawie wszystkich rozmiarach. Jednak niektóre deski nie zawsze są dostępne od razu. Dlatego warto upewnić się, że dłuższy czas oczekiwania nie koliduje z planowanym urlopem zimowym. W końcu nie ma nic bardziej irytującego niż sytuacja, w której długo wyczekiwana deska snowboardowa zostaje dostarczona dopiero wtedy, gdy jej nowy właściciel dotarł już do ośrodka narciarskiego.

5. Aby kupić deskę snowboardową od wyspecjalizowanego sprzedawcy

Asortyment oferowany przez lokalnych wyspecjalizowanych sprzedawców w ośrodkach narciarskich jest nieco bardziej kompaktowy. W końcu możliwości magazynowe sklepów sportowych, które oprócz desek snowboardowych oferują również inny sprzęt, taki jak buty snowboardowe, odzież snowboardową i wiązania, szybko osiągają swoje granice. Pomimo tych ograniczeń, entuzjaści białego szaleństwa mogą być pewni, że niektóre z artykułów prezentowanych przez sprzedawców w ich sklepach są specjalnie dostosowane do danego obszaru narciarskiego. Wiedza ta znajduje odzwierciedlenie w składzie asortymentu. Przykładowo, w szczególnie przyjaznych rodzinom ośrodkach narciarskich z przeważnie łatwiejszymi stokami, w ofercie znajduje się więcej podstawowych modeli, takich jak wszechstronne deski snowboardowe all-mountain lub deski snowboardowe dla dzieci. Sytuacja wygląda inaczej w sklepach sportowych zlokalizowanych w ośrodkach narciarskich, które słyną z wymagających tras z głębokim śniegiem lub spektakularnych snowparków. Tam bardziej sportowe produkty, takie jak deski snowboardowe freestyle lub freeride, prawdopodobnie zdominują ofertę dla klientów.

Deski snowboardowe, które można kupić w specjalistycznych sklepach w ośrodkach narciarskich, są zazwyczaj dostosowane bezpośrednio do lokalnych warunków na stoku

6. Osobiste porady przy zakupie deski snowboardowej

Oczekiwanie na długi dzień na stoku jest znacznie osłabione, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu snowboardowego. Aby uniknąć frustracji od samego początku, pracownicy specjalistycznych sklepów są pod ręką, aby zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie przy zakupie deski snowboardowej. Podczas osobistych konsultacji mogą oni w szczególności odrzucić deski, które nie pasują do indywidualnych umiejętności lub preferowanych warunków terenowych entuzjasty sportów zimowych. Dopasowanie pod okiem eksperta daje również możliwość wyrażenia opinii na temat tego, czy but snowboardowy pasuje na przykład do wiązania. Bezpośrednio można również odpowiedzieć na pytania dotyczące prawidłowego dopasowania butów i wiązań lub wszelkich zadrapań i śladów zużycia nowo zakupionego sprzętu. Specjalistyczne sklepy dysponują wyszkolonym personelem, który jest w stanie zapewnić szybkie rozwiązania w zakresie regulacji i reklamacji.

Po udzieleniu porady i podjęciu decyzji o wyborze konkretnej deski snowboardowej, wiele specjalistycznych sklepów w ośrodkach narciarskich umożliwia nawet przetestowanie wypożyczonego sprzętu bezpośrednio na stoku. Jeśli entuzjasta sportów zimowych ostatecznie kupi wybraną deskę po tej fazie testowej, koszty wynajmu, które zostałyby poniesione w tym czasie, są odliczane od ceny zakupu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się nieograniczoną zabawą na snowboardzie pośród zapierającego dech w piersiach górskiego świata.

7. Zaufaj wskazówkom ekspertów snowboardowych

Podczas jazdy na snowboardzie bezpieczeństwo to podstawa beztroskiego dnia na stoku. Aby spełnić ten podstawowy wymóg dla entuzjastów sportów zimowych na desce, reszta sprzętu snowboardowego musi być idealnie dopasowana do ridera, podobnie jak odpowiednia deska snowboardowa. Buty i wiązania możesz dopasować samodzielnie w kilku prostych krokach, ale jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów od desek w ośrodku narciarskim. W końcu wyspecjalizowany personel w zasięgu wzroku stoku ma możliwość zważenia entuzjastów sportów zimowych w sklepie sportowym lub zmierzenia ich stóp. Dane te można wykorzystać do optymalnego dopasowania butów snowboardowych i wiązań snowboardowych, podobnie jak w przypadku jazdy na nartach. Ponadto eksperci mogą również nadać desce przysłowiowe wykończenie na krawędziach i udzielić dalszych cennych wskazówek dotyczących korzystania z własnego sprzętu snowboardowego.

Ambitni snowboardziści hobbystyczni, którzy nie chcą pozostawiać pielęgnacji i przygotowania swojego sprzętu w czyichś rękach, mogą również samodzielnie nawoskować swoją deskę. Poniższy film pokazuje jak to zrobić:

How to Wax a Snowboard

Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu snowboardu

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem deski snowboardowej?

Przed zakupem deski snowboardowej entuzjaści sportów zimowych powinni dokładnie przemyśleć, gdzie chcą jej używać i czy ich umiejętności pasują do wybranego terenu. W przeciwieństwie do snowboardów all-mountain, deski raceboardowe nie są odpowiednie dla początkujących. Z kolei deski freeride’owe wspaniale ślizgają się po puchu, a deski freestyle’owe są właściwym wyborem do wykonywania najlepszych trików w snowparku.

Czy warto kupować używane deski snowboardowe?

W porównaniu z nowymi deskami snowboardowymi, używane modele są znacznie tańsze. Kupując w zaufanych sklepach internetowych lub lokalnych specjalistycznych sklepach, kupujący może mieć pewność, że materiał deski snowboardowej został poddany gruntownemu przeglądowi i jest w stanie prawie „jak nowy”.

Jakie są zalety zakupu deski snowboardowej bezpośrednio w ośrodku narciarskim?

Kupowanie desek snowboardowych w lokalnych sklepach specjalistycznych ma wiele zalet. Przede wszystkim sprzedawcy w ośrodkach narciarskich mogą zapewnić klientom spersonalizowane porady, co ułatwia wybór odpowiedniej deski. Ponadto personel może dostosować istotne dla bezpieczeństwa części sprzętu snowboardowego, takie jak buty snowboardowe i wiązania, bezpośrednio do potrzeb entuzjastów sportów zimowych.

Czy warto kupić deskę snowboardową online?

Sklepy internetowe zwykle zdobywają punkty dzięki niemal bezkonkurencyjnie dużemu wyborowi dostępnych desek snowboardowych. Jednak ten ogromny asortyment może być przytłaczający na pierwszy rzut oka bez osobistej porady. Aby zorientować się w sytuacji, klienci mogą sięgnąć między innymi po testy z portali konsumenckich. Kupując deski snowboardowe online, entuzjaści sportów zimowych powinni również zwrócić szczególną uwagę na czas dostawy.

Ile kosztuje deska snowboardowa?

Z reguły wysokiej jakości, ale niedrogie deski snowboardowe kosztują około 300 euro. Z drugiej strony modele snowboardów renomowanych producentów, które zostały opracowane dla bardzo doświadczonych riderów, mogą osiągać ceny nawet 600 euro i więcej.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter