Heiligenblut – teren narciarski Großglockner-Heiligenblut

28/09/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut obejmuje 55 km tras zjazdowych, do których prowadzi 12 wyciągów. Szczególnie popularne wśród amatorów narciarstwa są trasy zjazdowe o średniej trudności na najwyższym szczycie Austrii (3798 m).

Grossglockner (3798 m) w tle oferuje imponujący widok.

1) Teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut – ogólne informacje

  • 55 km nartostrad i 12 wyciągów
  • Najważniejsza atrakcja: kolejka gondolowa Tunnelbahn Fleissalm
  • Nartostrady do wysokości 2989 m

U stóp najwyższego szczytu Austrii położona jest gmina Heiligenblut z terenem narciarskim Grossglockner-Heiligenblut. Z nartostrad roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne góry i szczyt Grossglockner. Na wysokości od 1301 do 2989 m znajduje się 55 zróżnicowanych tras zjazdowych, które oferują łatwy i średni poziom trudności i są podzielone są na 20 km tras niebieskich, 34 km tras czerwonych i 1 km tras czarnych. Dodatkowo teren ten posiada około 10 km szlaków narciarskich.

Karnet narciarski „Grossglockner” umożliwia miłośnikom sportów zimowych poznanie przepięknych zakątków, takich jak Schareck, Fallbichl i Fliessalm. Ze stacji Schareck rozciąga się wspaniały widok na ponad czterdzieści szczytów o wysokości ok. 3000 m. Pozbawione drzew i rozciągające się na wysokich wzniesieniach tereny oferują mnóstwo miejsca do jazdy w głębokim śniegu. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów polecamy czarne i czerwone zjazdy z Schareck do Fallbichl. Na niebieskich trasach znajduje się wiele odpowiednich miejsc do ćwiczeń dla początkujących. Dodatkowe wsparcie oferują także tutejsze szkoły narciarskie. Dzięki „Snowland“ nawet najmłodsi mogą szybko nauczyć się jazdy na nartach, poznać zasady uprawiania tego sportu oraz otrzymać informacje dotyczące bezpiecznego korzystania ze stoków. Ze względu na długie panoramiczne zjazdy, teren narciarski Großglockner-Heiligenblut jest uważany za okolicę, która zapewnia niepowtarzalne przeżycia.

Długie, panoramiczne zjazdy są idealne dla pasjonatów narciarstwa.

Za sprawą wysokiego położenia i zaplecza w postaci nowoczesnych urządzeń naśnieżających, teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut zapewnia wyjątkowo dobre warunki narciarskie. Średnia grubość pokrywy śnieżnej na górze wynosi 69 cm. W marcu, najbardziej śnieżnym miesiącu w roku, pokrywa śnieżna ma średnią grubość ok. 107 cm. Ci, którzy uwielbiają słoneczną pogodę, powinni odwiedzić teren narciarki Grossglockner-Heiligenblut w styczniu – wówczas czeka na nich średnio 20 spośród wszystkich 72 słonecznych dni w sezonie.

Ośrodek narciarski Grossglockner-Heiligenblut zdobywa 3 z 5 gwiazdek w kategorii „Wyciągi i gondole”, natomiast w kategorii „Warunki śniegowe” zdobywa pełną pulę 5 gwiazdek.

W 2016 roku teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut został wyróżniony znakiem jakości „Best Place to Ski“ za idealne warunki dla freeriderów i malownicze górskie krajobrazy. Nagroda ta przyznawana jest ośrodkom narciarskim, które wyróżniają się wyjątkowymi cechami.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Großglockner-Heiligenblut

Teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy podczas jazdy na nartach chcą cieszyć oczy wspaniałymi widokami. Prawie każdy stok narciarski oferuje malowniczą scenerię z widokiem na szczyt Grossglockner o wysokości 3798 m. Należy wspomnieć, że jest on nie tylko jednym z najwyższych szczytów w Karyntii, ale również najwyższym wzniesieniem w całej Austrii.

Chcąc dostać się na teren narciarski Großglockner-Heiligenblut, należy obrać jedyną możliwą drogę przez Heiligenblut. Można skorzystać ze stacji w dolinie, gdzie znajduje się wyciąg Rossbachbahn. Do dyspozycji gości są również inne wyciągi z parkingiem przy stacji środkowej Rossbach. Stamtąd można wjechać na Schareck (2604 m), a następnie udać się do Fleissalm szerokimi i przyjaznymi stokami. Wyjątkową atrakcją jest przejażdżka kolejką Tunnelbahn. Łączy ona środkową stację Rossbach ze stacją w dolinie Fleissalm. Zaawansowani narciarze mogą zjechać trudniejszymi, stromymi stokami do Fallbichl.

Teren narciarski Großglockner-Heiligenblut: Eldorado dla freeriderów.

Do głównych atrakcji na terenie narciarskim Großglockner-Heiligenblut nie należą snowparki i funparki, lecz rewelacyjne stoki z panoramicznymi trasami. Narciarze, którym nie wystarczą malownicze widoki ze spokojnych stoków, powinni wypróbować falistą trasę zjazdową w Fallbichl. Z kolei w Heiligenblut swoje miejsce odnajdą freeriderzy poszukujący mocnych wrażeń. W tym regionie większość tras zjazdowych znajduje się powyżej linii drzew i zapewnia wymarzone warunki śniegowe dla wszystkich fanów jazdy w głębokim śniegu.

Miejscowe szkoły narciarskie oferują naukę jazdy na nartach i całodzienną opiekę, dzięki czemu także rodzice mogą spokojnie i bez obaw udać się na narciarskie eskapady. Dzieci od 3 roku życia mają możliwość zdobyć swoje pierwsze doświadczenia na stoku w szkółce narciarskiej „Snowland“.

Dzieci pod czujnym okiem instruktora w jednej z wielu szkół narciarskich.

Po intensywnym dniu na stoku najmłodsi fascynaci narciarstwa i ich rodzice zasługują na godny odpoczynek i kolejną dawkę dobrej zabawy na torze saneczkowym w Heiligenblut. Jest on oświetlony, ma długość ok. 1 km i gwarantuje świetną zabawę aż do godz. 23:00.

Również narciarzom biegowym teren narciarski Großglockner-Heiligenblut oferuje bardzo ciekawe trasy. W miejscowości znajdują się trzy trasy biegowe o długości od 2 do 6 km, tworząc łącznie 12 km tras biegowych o różnym stopniu trudności. Co najważniejsze, każda z nich rozpoczyna się w Heiligenblut.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut nie należy do najnowocześniejszych terenów narciarskich, stworzonych do turystyki masowej. Otrzymał on jednak najlepszą ocenę w kategoriach „Warunki śniegowe”, a także „Zaawansowani & fani freeride’u”, co zapewnia mu łączny wynik 3,5 gwiazdki. Jest to cenna wskazówka dla wszystkich pasjonatów narciarstwa!

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Heiligenblut to także wspaniała propozycja dla odwiedzających, którzy zainteresowani są ofertą après-ski. Po aktywnym dniu na stoku można udać się na zasłużony odpoczynek do jednej z górskich chat, takich jak „Laterndl” lub „Mühle”. W „Skistadl” można napić się alkoholu domowej roboty. Właśnie w jednym z takich miejsc, w miłej atmosferze, warto zakończyć narciarski dzień.

Ta okolica oferuje również inne ciekawe formy aktywności. Jedną z popularnych atrakcji stanowią równego rodzaju trasy saneczkowe. Na terenie narciarskim Grossglockner-Heiligenblut na gości czeka tor saneczkowy długości 1 km, który jest oświetlony nawet do godziny 23:00.

Wycieczki na nartach i rakietach śnieżnych dostarczają wielu wrażeń.

Podczas ekscytującej wycieczki w rakietach śnieżnych można doskonale poznać okolicę. Przemierzając zaśnieżone szlaki na terenie narciarskim Grossglockner-Heiligenblut, przy odrobinie szczęścia, można zaobserwować różne gatunki dzikich zwierząt. Inną wspaniałą atrakcją jest romantyczna przejażdżka zaprzęgiem konnym na tle zimowego krajobrazu górskiego. Ale to nie wszystko: doskonałym sposobem na spędzenie wieczoru może okazać się także jazda na łyżwach lub wypróbowanie swoich sił podczas gry w curling.

Miłośnicy kultury powinni odwiedzić kościół pielgrzymkowy St. Vinzenz w Heiligenblut. Budynek w stylu gotyckim zachwyca nie tylko swoim wnętrzem, ale również malowniczym położeniem na tle zimowego krajobrazu.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Großglockner-Heiligenblut

Heiligenblut (1288 m), z dostępem do terenu narciarskiego Großglockner-Heiligenblut, jest najważniejszą miejscowością turystyczną w Mölltal. Ta niewielka gmina, licząca sobie jedynie 1022 mieszkańców, zamienia się każdego sezonu zimowego w istne eldorado dla miłośników sportów zimowych.

Malownicze Heiligenblut z kościołem „St. Vinzenz“.

Innym spokojnym miejscem jest idylliczna wieś Döllach (1024 m). Miejscowość ta należy do gminy Großkirchheim i oferuje liczne możliwości zakwaterowania. Teren narciarski Grossglockner-Heiligenblut oddalony jest od niej tylko o ok. 10 km.

Niedaleko Lienz, u wejścia do Mölltal, znajduje się Winklern. Ta malownicza miejscowość leży na wysokości 966 m i otwiera widok na zapierającą dech w piersiach panoramę łączących się ze sobą trzech pasm górskich. Stacja w dolinie terenu narciarskiego Grossglockner-Heiligenblut oddalona jest o ok. 22 km.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Großglockner-Heiligenblut

Do Heiligenblut można dojechać samochodem z Lienz, miejscowości oddalonej o ok. 38 km. Podróżujący koleją mają możliwość dojechania tu taksówką lub komunikacją publiczną z Lienz. Alternatywnie można dojechać do dworca kolejowego w Mallnitz (ok. 60 km). Najbliższe lotniska to Salzburg (ok. 140 km) i Klagenfurt (ok. 165 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Großglockner-Heiligenblut

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...