Narty Niemcy
Gdzie można jeździć na nartach w Niemczech?
Jeżeli zapytać miłośników białego szaleństwa o to, gdzie można jeździć na nartach w Niemczech, z pewnością najczęstszą odpowiedzią będzie: Zugspitze. Najwyższy szczyt w Niemczech, wznoszący się na południu Bawarii, stanowi naturalną granicę z Austrią, będąc jednocześnie niezwykle popularnym i najwyżej położonym terenem narciarskim w Niemczech. Trasy na Zugspitze sięgają wysokości 2720 m, sam szczyt ma natomiast wysokość 2962 m. Aż do maja panują tutaj dobre warunki śniegowe. Alpy Bawarskie z regionami Allgäu lub Fellhorn-Kanzelwand wyróżniają się atrakcyjnymi terenami narciarskimi. Położone u podnóża Nebelhorn w Oberallgäu miasteczko Oberstdorf jest miejscem rozgrywek turnieju czterech skoczni. Wraz z 128 km tras, rozciągających się aż do sąsiedniej Doliny Kleinwalsertal, teren ten zalicza się do największych połączonych terenów narciarskich w Niemczech. Atrakcyjnym regionem jest z pewnością również Berchtesgadener Land z 6 terenami narciarskimi u podnóża majestatycznego szczytu Watzmann (2713 m).Poza regionem alpejskim Niemcy mają jednak do zaoferowania kolejne ośrodki narciarskie: według oficjalnych danych w Niemczech jest aż 600 terenów narciarskich! Wiele z nich to wyłącznie maleńkie tereny z jednym lub dwoma wyciągami i kilkoma trasami. Nie brakuje tu jednak również dużych i urozmaiconych terenów narciarskich z dużą ilością śniegu, także w centralnej części kraju. Las Bawarski, stanowiący część Szumawy we wschodniej Bawarii, jest nie tylko największym terenem leśnym w Europie Środkowej, ale także rozległym pasmem górskim z wieloma terenami narciarskimi. Ulubiona destynacja, a jednocześnie najwyższy szczyt Szumawy to Große Arber (1456 m) z 10 km tras narciarskich i kinderlandem Arbär. Znany na całym świecie jest również masyw górski Schwarzwald - nie tylko dzięki tradycyjnym kapeluszom i wypiekom, ale także miejscowym terenom narciarskim. Wyróżnia się tu przede wszystkim teren narciarski Feldberg, należący do największych w Niemczech.
Masyw górski Rudawy we wschodniej części Niemiec oferuje poza niepowtarzalną atmosferą także nieograniczoną frajdę z jazdy na nartach. Fascynujące górskie krajobrazy, jedyna w swoim rodzaju kultura i tereny narciarskie przekraczające granice kraju - to wszystko sprawia, iż Saksonia jest niezwykle popularnym celem wyjazdów zimowych. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością nie będą rozczarowani tamtejszym terenem narciarskim, ciągnie się on bowiem wzdłuż całego grzebienia górskiego, przechodząc przez granicę aż do Czech. Jeden z odcinków przebiega wokół Fichtelberg, a tym samym niedaleko ośrodka Oberwiesenthal - najwyżej położonego miasteczka w Niemczech. Może trudno w to uwierzyć, ale w Niemczech jazda na nartach możliwa jest we wszystkich kierunkach: na stosunkowo płaskich zachodzie znajduje się Hochsauerland z karuzelą wyciągów Winterberg, łączącą 27,5 km tras. W środkowej części wyróżnia się przede wszystkim Las Turyński z ośrodkiem narciarskim Oberhof, który zyskał popularność dzięki Pucharowi Świata w biathlonie. Najbardziej na północ wysuniętym masywem górskim jest natomiast Harz.
Dlaczego urlop narciarski w Niemczech?
Regiony zimowe w Niemczech wyróżnia przede wszystkim ich różnorodność. Jeżeli teren narciarski nie należy do najwyższych i największych, tym bardziej rozwija się sportowa oferta alternatywna. W wielu miejscach teren jest rozległy i stosunkowo płaski, bez problemu mogły tam zatem powstać sieci tras do narciarstwa biegowego. Dyscyplina ta cieszy się ostatnio ogromną popularnością, przede wszystkich w nowych landach jak Turyngia czy Saksonia. Do tego dochodzą również niepowtarzalne krajobrazy, które czynią Niemcy interesującym kierunkiem podróży dla miłośników natury i szukających odpoczynku. Kto marzy o relaksującym urlopie wśród malowniczych krajobrazów i wielu atrakcjach na i poza stokiem, z pewnością nie będzie zawiedziony!Co wyróżnia Niemcy?
Różnorodna oferta w czasie wolnym, płaskie stoki i przejrzyste tereny narciarskie z niebieskimi trasami - niemieckie tereny narciarskie są wręcz wymarzone dla rodzin z dziećmi. Mniejsze tereny narciarskie oferują często również opiekę nad dziećmi. Początkujący i średnio zaawansowani także nie będą tu rozczarowani. Nieco większe tereny narciarskie posiadają ponadto odcinki do pomiaru prędkości, funslopes, czy też snowparki. W górach o wysokości od 900 do 1600 m wiele nartostrad przebiega poniżej granicy lasu, co dodatkowo gwarantuje niezapomniane widoki.Jak długo trwa sezon narciarski w Niemczech?
Ze względu na niższe położenie na śnieg można tu liczyć przede wszystkim od grudnia do marca. Z reguły na warunki śniegowe nie mogą narzekać narciarze w masywie Rudawy i Schwarzwald, a także w niektórych częściach Allgäu i na obrzeżach Alp, jak np. w Berchtesgadener Land i regionie Zugspitze. Najdłuższy sezon narciarski w Niemczech ma teren Zugspitze, dzięki swojemu położeniu od 2000 do 2720 m. Jest on z reguły otwarty od grudnia, aż do początku maja. Również na brak słońca nie można tu narzekać, nawet gdy dolina i niżej położone tereny narciarskie pokrywa warstwa chmur.Regiony Niemcy
Alpy Bawarskie
Biało-niebieskie niebo nad Bawarią Górną rozpościera się nad tym wszystkim, czego życzyć sobie mogą miłośnicy sportów zimowych. Z najwyższego terenu narciarskiego w Niemczech - Zugspitze, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Profesjonaliści testują tutaj swoje umiejętności na trasie zjazdowej Mistrzostw Świata - Kandahar w Garmisch. Po dniu spędzonym na nartach zachwyca lokalna kuchnia Bawarii.
Badenia-Wirtembergia
Badenia-Wirtembergia znana jest przede wszystkim z różnorodnych krajobrazów Schwarzwaldu przez Jurę Szwabską do Jeziora Bodeńskiego. Jako miejsca sportów zimowych, przyciąga głównie rodziny. Znajdą one tu wiele małych terenów narciarskich, z doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi oraz nowoczesne wyciągi narciarskie. Centrum sportów zimowych w Badenii-Wirtembergii jest oczywiście najwyższa góra Schwarzwaldu, Feldberg (1493 m), wokół której zgrupowane jest kilka mniejszych terenów narciarskich. Także w rejonie Jury Szwabskiej można znaleźć przyjazne dla rodzin regiony narciarskie z urozmaiconymi ofertami, także poza trasą.
Harz
Harz należy do najbardziej wysuniętych na północ masywów górskich w Niemczech. Region nie może się co prawda poszczycić najwyższymi szczytami, oferuje natomiast wiele mniejszych terenów narciarskich z łagodnymi stokami, które przypadną do gustu szczególnie początkującym. Nie tylko narciarze alpejscy znajdą coś dla siebie w regionach przy Bocksberg, Wurmberg, Matthias-Schmidt- i Sonnenberg - Herz znane jest także ze swoich zadbanych tras do narciarstwa biegowego. Największy teren narciarski położony jest u podnóża najwyższej góry Dolnej Saksonii - Wurmberg (971 m).
Hochsauerland
Sauerland, znajdujący się na południowy-wschód od Nadrenii, jest otoczony pasmem górskim północnej Hesji, wschodnią częścią pasma górskiego Sauerland oraz Wittgensteiner Land, Siegerland i Bergischem Land. Sauerland jest znany jako "kraina tysiąca szczytów" i ma również wiele do zaoferowania dla fanów sportów zimowych. Sanki i bobsleje w Winterberg, czy skocznia w Willingen - tutaj czeka na Państwa prawdziwie sportowa atmosfera!
Las Bawarski
Las Bawarski o powierzchni 6.000 km² tworzy największą naturę leśną Europy. W roku 1970 został tu utworzony Park Narodowy Las Bawarski, który wraz z Szumawą swoją powierzchnią 900 km² stanowi największy rezerwat przyrody w Europie Środkowej. Ten obfitujący w śnieg obszar jest obok Alp najważniejszym terenem narciarskim w Niemczech. Urlop w Lesie Bawarskim zadowoli przede wszystkim rodziny z dziećmi. Romantyczny kulig w bajkowej krainie śniegu – to oferta dla tych, którzy chcą odkryć Las Bawarski bez nart. Warte zobaczenia są również znajdujące się tu słynne grody, zamki i klasztory. Na zmęczonych całodziennym ruchem głodomorów czekają liczne restauracje i bawarskie gospody, oferujące regionalne i międzynarodowe smakołyki.
Saksonia
Saksonia to wymarzone miejsce na wypoczynek. Turyści na pewno nie będą się nudzić, mając do wyboru 3 duże miasta: Drezno, Lipsk i Chemnitz, malownicze zamki oraz bogatą ofertę kulturalną (imprezy muzyczne i teatr). Saksonia to jednak nie tylko propozycja dla fanów kulturalnych atrakcji, ale również interesująca oferta sportów zimowych. Przede wszystkim w Rudawach i Vogtland czekają na rodziny z dziećmi tereny do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych. Centrum saksońskiego ośrodka narciarskiego i jednocześnie największy teren narciarski to Fichtelberg przy Oberwiesenthal. Natomiast jedyna karuzela narciarska Saksonii to Skiwelt Schöneck - wyróżniona także jako teren polecany rodzinom z dziećmi. Wiele mały terenów narciarskich dostosowanych jest do potrzeb początkujących.
Turyngia
Tereny narciarskie w Turyngii cieszą się ogromną popularnością ze względu na centralne położenie, mianowicie w środku Niemiec. Najbardziej znany teren wypoczynkowy, Las Turyński, stanowi jednocześnie centrum sportów zimowych. Przepiękny krajobraz średnio wysokiego pasma górskiego przyciąga zarówno miłośników narciarstwa alpejskiego, biegowego jak i miłośników snowboardu. Największy teren narciarski Skiarena Silbersattel położony jest przy paśmie górskim Fellberg w Steinach. Skiarena posiada najbardziej stromą trasę Turyngii o nachyleniu od 55 do 80%. Miłośników narciarstwa alpejskiego i biegowego przyciąga ośrodek wypoczynkowy Oberhof, w którym znajduje się również hala narciarska, która jest świetną alternatywą przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Kolejną atrakcją jest największy Funpark Niemiec, który znajduje się w niewielkiej miejscowości Heubach.
Miejscowości Niemcy
Mapa Powiększ
Miejscowość | Trasy |
Wys. terenu od – do |
---|---|---|
2 km | 740 - 826 m | |
32 km | 1 130 - 1 559 m | |
39,7 km | 795 - 1 554 m | |
11 km | 630 - 635 m | |
39,7 km | 795 - 1 554 m | |
2 km | 750 - 955 m | |
11,8 km | 565 - 970 m | |
1 km | 920 - 960 m | |
2,2 km | 720 - 900 m | |
8 km | 825 - 1 720 m | |
60 km | 740 - 2 720 m | |
4,3 km | 560 - 726 m | |
60 km | 740 - 2 720 m | |
10,5 km | 924 - 1 200 m | |
2,5 km | 710 - 1 417 m | |
11,5 km | 1 050 - 1 456 m | |
31 km | 700 - 1 712 m | |
47 km | 763 - 1 244 m | |
2,3 km | 680 - 774 m | |
4 km | 930 - 1 250 m | |
15 km | 980 - 1 350 m | |
11,6 km | 720 - 1 030 m | |
20 km | 933 - 1 338 m | |
270 km | 620 - 1 869 m | |
1 km | 920 - 960 m | |
53 km | 750 - 1 708 m | |
119 km | 820 - 2 224 m | |
47 km | 763 - 1 244 m | |
0,5 km | 506 - 602 m | |
39,7 km | 795 - 1 554 m | |
42 km | 740 - 1 860 m | |
11,8 km | 565 - 970 m | |
14 km | 980 - 1 580 m | |
39,7 km | 795 - 1 554 m | |
1,1 km | 612 - 885 m | |
3,5 km | 620 - 760 m | |
16 km | 911 - 1 215 m | |
8 km | 900 - 1 463 m | |
2 km | 720 - 840 m | |
14,2 km | 980 - 1 580 m | |
11,8 km | 565 - 970 m | |
10,5 km | 924 - 1 200 m | |
1,4 km | 650 - 948 m | |
11,8 km | 565 - 970 m | |
16 km | 580 - 838 m | |
27,5 km | 630 - 820 m |