Feichten – teren narciarski Kaunertaler Gletscher

28/09/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Kaunertaler Gletscher zachwyca swymi ośnieżonymi stokami od października do późnej wiosny. Rozciągający się dookoła park krajobrazowy Kaunergrat oraz górska miejscowość Feichten łączą w sobie naturalne piękno przyrody i szerokie możliwości uprawiania zimowego szaleństwa i après-ski. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce dla narciarzy, saneczkarzy i fanów wędrówek w każdym wieku.

Malownicza panorama na lodowcu Kaunertaler Gletscher.

1) Teren narciarski Kaunertaler Gletscher – ogólne informacje

  • 32,5 km tras zjazdowych na imponującym terenie lodowca
  • Doskonałe warunki narciarskie na wysokości od 910 m do 3108 m
  • 16 nowoczesnych wyciągów z atrakcyjnymi trasami dla początkujących i zaawansowanych
  • Raj dla miłośników freeride‘u i freestyle‘u

Teren narciarski Kaunertaler Gletscher znajduje się w samym sercu austriackiej prowincji Tyrol. Obejmuje dwa popularne ośrodki narciarskie, znajdujące się na wysokości pomiędzy 910 a 1308 m, które wyposażone są w 16 nowoczesnych wyciągów. Do dyspozycji narciarzy jest ponad 32,5 km tras zjazdowych. Do terenu narciarskiego zalicza się region Kaunertaler Gletscher z przyjaznymi i łagodnymi stokami oraz region Fendels z malowniczymi, biegnącymi przez doliny trasami, który szczególnie polecany jest dla rodzin oraz początkujących narciarzy.

Szerokie stoki na lodowcu Kaunertal.

Gmina Kaunertal, położona u podnóża Weisseespitze, obejmuje malownicze wioski i gospodarstwa. Główne miasteczko, czyli Feichten, znajduje się na wysokości 1275 m i stanowi granicę zaludnionego obszaru. Entuzjaści sportów zimowych mogą podziwiać wokół wioski naturalny górski krajobraz imponujących Alp Ötztalskich. Sercem tego regionu jest park krajobrazowy Kaunergrat, który oddziela lodowiec Kaunertal od sąsiedniego lodowca Pitztal. Na tym terenie głębokość śniegu w sezonie zimowym wynosi od 25 do 300 cm w dolinie i od 50 do 365 cm w stacjach górskich. Ponadto urlopowicze mogą cieszyć się tu słońcem przez 8 godzin dziennie. Jazda w takich warunkach to czysta magia.

Z karnetem narciarskim „Ski 6” można korzystać z uroków następujących ośrodków narciarskich: Serfaus, Fiss-Ladis, Nauders, Venet, Fendels i Kaunertal. Ze stoków narciarskich na lodowcu Kaunertal prowadzi 21 km niebieskich i 8 km czerwonych tras. Miłośnicy czarnych tras mogą podjąć wyzwanie na szlakach liczących ponad 3,5 km. Jeszcze większą atrakcję stanowi narciarskie safari z przewodnikiem po najciekawszych stokach i górskich chatach.

Zjazd w głębokim śniegu na lodowcu Kaunertal.

Ze względu na dogodną lokalizację i doskonałe udogodnienia, ośrodki narciarskie Kaunertal i Fendels otrzymały od naszych ekspertów ocenę cztery na pięć gwiazdek – w szczególności za najwyższej jakości wyciągi oraz gwarancję warunków narciarskich. Kaunertaler Gletscher należy do najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Austrii.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie narciarskim Kaunertaler Gletscher

Lodowiec Kaunertal oferuje narciarzom niezapomniane wrażenia na wysokości pomiędzy 2150 a 3108 m. Ten najwyższy ośrodek narciarski w Austrii ma również najwyżej znajdujący się przystanek autobusowy w kraju. Turyści mogą podziwiać tu zapierający dech w piersi widok z wysokości 2750 m.

Dzieci oraz początkujący narciarze mają możliwość bezpośredniego startu w Fendels i podjęcia pierwszych prób jazdy. Najmłodsi od trzeciego roku życia mogą szkolić się pod okiem doświadczonych instruktorów w „Bibilandzie”. Bóbr Bibi towarzyszy małym profesjonalistom od czarodziejskiego dywanu, poprzez tunele i pierwsze skoki oraz wyścigi narciarskie. Dzięki takiej opiece instruktorskiej dzieci szybko przełamują strach i robią duże postępy w jeździe na nartach. Skutkuje to tym, że już po niedługim czasie mogą szusować na nartach razem ze swoimi rodzicami.

Osoby, które opanowały już jazdę na nartach, mogą skorzystać z łatwych i średnich tras dookoła malowniczej górskiej wioski. Dodatkową atrakcją może być zjazd do doliny poprzez lasy modrzewiowe.

Dwa razy w tygodniu stoki są oświetlone do późna i można korzystać z dodatkowego czasu na wieczorne zjazdy. Jest to niesamowita przyjemność zarówno dla młodszych, jak i starszych narciarzy. Po takiej wieczornej jeździe można zrelaksować się przy grzanym winie w jednej z licznych pobliskich restauracji.

Zaawansowani narciarze pokonują z niesamowitą szybkością bardzo stromy odcinek Planggerlift. Inne ciekawe trasy dla zawodowców to „Karlesjoch 3” i „Karlesjoch 6” na stacji górskiej Karlesjochbahn. Miłośnicy czarnych tras mogą skorzystać z dogodnych połączeń z Kaunertal poprzez oświetlony tunel narciarski „Wiesejaggi” o długości 140 m.

Kolejka linowa Karlesjoch prowadzi do eksperckich tras na lodowcu Kaunertal.

Lodowiec Kaunertal jest także atrakcyjny dla freeriderów i freestylowców, którzy mogą doskonalić swoje umiejętności w snowparku Kaunertal-Feichten. Dwadzieścia zgromadzonych na torze przeszkód można dowolnie ze sobą łączyć. Znajdują się tu takie elementy do akrobacji jak Flat-Down Picknick Combo lub Start Funbox. Początkujący snowboardziści mogą zaś zacząć od jazdy na minishredach. Snowpark Kaunertal-Feichten jest odpowiednim miejscem dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Został oceniony przez ekspertów na pięć gwiazdek za profesjonalne wyposażenie i rozrywkową ofertę.

Snowpark na lodowcu Kaunertal oferuje doskonałe kickery do freestyle’u.

Miłośnicy zimowych sportów, którzy wolą trasy z dala od zgiełku, mogą wybrać narciarstwo biegowe. W okolicy znajduje się ponad 30 km dobrze utrzymanych szlaków.

Na trasie prowadzącej od Feichten do Platz zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze mogą podziwiać wyjątkową górską scenerię. Doświadczeni narciarze biegowi zazwyczaj docierają aż do Hubertushöhen. Trasa w kierunku Gachenblick, o długości 6 km, znajduje się na wysokości pomiędzy 1500 a 1660 m. Stamtąd sportowcy mają doskonały widok na dolinę i ośnieżone górskie szczyty. W ośrodku narciarskim Kaunertal każdy znajdzie coś dla siebie. Świadczą o tym oceny ekspertów w kategoriach „Rodzina i dzieci”, „Początkujący”, „Zaawansowani narciarze i fani freeride”. W każdej z tych kategorii teren narciarski Kaunertal Gletscher został oceniony na cztery z pięciu gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Kaunertaler Gletscher jest jednym z najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich. Ta górska dolina, z lodowcowym szczytem w tle, uzyskała ogólną ocenę ekspertów na poziomie 3,7 gwiazdki. Przyczyniają się do tego niezawodne warunki narciarskie i długi sezon zimowy, który trwa od października do kwietnia. Kolejne atuty to nowoczesny snowpark, przejrzysty układ terenu narciarskiego ze znakami i tablicami informacyjnymi, a także bogata oferta atrakcji, która sprosta najróżniejszym wymaganiom. To wszystko składa się na doskonałą ocenę Kaunertaler Gletscher.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Po całym dniu spędzonym na śniegu miłośnicy zimowego szaleństwa mogą wypocząć w narciarskim raju na lodowcu Kaunertal. Znajduje się tu popularny przystanek wypoczynkowy ze słonecznym tarasem w restauracji „Weißsee”.

Dla wielbicieli après-ski popularnym miejscem spotkań jest „KIWI” w centrum miesteczka Feichten. Słynny bar znajduje się w Ferienhotel zum Kirchenwirt, stąd pochodzi jego skrócona nazwa. Pub z kącikiem internetowym i miejscami dla 50 osób zapewnia doskonałą atmosferę après-ski i przyciąga w szczególności młodych gości. Innym miejscem idealnym na imprezę jest „Pfiff Alm” w Feichten. Tutaj miłośnicy narciarstwa mogą zatrzymać się po wieczornych zjazdach i ogrzać przy lampce grzanego wina i innych specjałach. Większe imprezy z koktajlami dla 80 osób odbywają się w „Zappa Dello” przy wjeździe do Feichten.

W okolicy nie brakuje kawiarni i restauracji. Atrakcją jest „Cafe 3440” – kawiarnia znajdująca się w sąsiednim Pitztaler Gletscher na wysokości 3440 m, a także osobliwa restauracja hotelowa „Gletscherblick” z barem sałatkowym i obfitymi tyrolskimi specjałami, w których rozsmakowują się przybywający do Kaunertaler Gletscher turyści.

Zimowe wędrówki w głębokim śniegu to jedna z wielu możliwości rekreacyjnych na lodowcu Kaunertal.

Teren narciarski posiada liczne możliwości rekreacyjne. Należą do nich sporty zimowe, takie jak wspinaczka, curling czy jazda na łyżwach i sankach. W Fendels znajduje się naturalny tor saneczkowy o długości 4,5 km, który zapewni świetną zabawę osobom w każdym wieku. W Feichten co tydzień odbywa się też nocne zjeżdżanie po torze saneczkowym, które zwieńczone jest piciem grzanego wina.

Z dala od stoków w Kaunertal rozciąga się także szeroka sieć tras do wędrówek zimowych. Tutaj urlopowicze mogą poznać świat Tyrolu Alpejskiego podczas spokojnych spacerów lub długich wycieczek.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Kaunertaler Gletscher

Teren narciarski na lodowcu Kaunertal jest stosunkowo cichy i spokojny. Otwarcie sezonu następuje w październiku. Wiążą się z tym liczne imprezy, zawody i uroczystości, trwające do wczesnych godzin porannych. Z Feichten można dojechać autobusem lub samochodem do sąsiedniej miejscowości Fendels z rodzinnym ośrodkiem narciarskim i idyllicznym miasteczkiem Prutz.

Widok na wyciąg w Feichten i stok kończący się pod drzwiami hotelu.

Poza malowniczą lokalizacją i dużą ilością słonecznych dni w ciągu roku Kaunertal ma również do zaoferowania wiele atrakcji kulturalnych. W okolicy, dokładniej w Nufels, znajduje się niedawno wyremontowany kościół, do którego przyjeżdżają pielgrzymi. W tej samej miejscowości znajduje się Muzeum Fortepianu Antona Wille. Entuzjaści muzyki mogą podziwiać tu historyczne fortepiany oraz uczestniczyć w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. W pobliskim Muzeum Doliny można uzyskać ciekawe informacje na temat życia i pracy dawnych mieszkańców doliny Kaunert. Do pozostałych atrakcji należy zwiedzanie zamku Berneck w Kaunertal. Innym ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w okolicy jest udanie się na wycieczkę do oddalonego o około 100 km Innsbrucka.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Kaunertaler Gletscher

Jadąc z Niemiec samochodem do Kaunertaler Gletscher, można dojechać przez Fernpass do autostrady A12, stamtąd poprzez Imst, Landeck aż do Kaunertal. Alternatywne trasy prowadzą przez Reschenpass, Alberg lub Brennen do regionu narciarskiego w Tyrolu.

Do stacji Landeck-Zams można się dostać pociągiem. Stamtąd, do oddalonego o około 30 km Kaunertal, można dojechać autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Innsbrucku. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najszybsze. Miłośnicy sportów zimowych mogą zdecydować się na podróż z Innsbrucka pociągiem lub wynajętym samochodem bezpośrednio do ośrodka narciarskiego w Kaunertal.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Kaunertaler Gletscher

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...