Teren narciarski Les 2 Alpes

07/08/2017 - Katarzyna Staniszewska

Jazda na nartach na wysokości do 3000 m, z oszałamiającym widokiem w tle i bogata oferta tras narciarskich czeka na miłośników sportów zimowych w Les 2 Alpes – jednym z najwyżej położonych na świecie terenów narciarskich na lodowcu.

Malownicza panorama i szerokie trasy na terenie narciarskim na lodowcu Les 2 Alpes.

1) Ogólne informacje odnośnie terenu narciarskiego Les 2 Alpes

  • 225 km tras & 52 wyciągi
  • Trasy na wysokości do 3560 m
  • Jeden z najwyżej położonych na świecie terenów na lodowcu
  • Wyróżniony jako „Best Place to Ski“

Teren narciarski Les 2 Alpes znajduje się w regionie Oisans, a tym samym w części francuskich Alp Wysokich, wznoszących się na wysokości ponad 4000 m. Dostęp do 225 km tras, z których większość znajduje się na wysokości ponad 2500 m, sprawia, że Les 2 Alpes należy do najpopularniejszych terenów narciarskich we Francji. Tamtejsze trasy znajdują się na wysokości od 1280 m do 3560 m, gwarantując wyśmienite warunki narciarskie.

Początkujący i narciarze rekreacyjni mają tu do dyspozycji 78 zielonych i niebieskich tras, a także tak zwaną Slow Zone, gdzie dozwolona jest wyłącznie powolna jazda. Oferta dla zaawansowanych również jest godna uwagi – 103 km tras czerwonych oraz 44 km tras czarnych. 100 km szlaków narciarskich to dodatkowa gratka dla amatorów freeride.

Trasy do jazdy w głębokim śniegu w Les 2 Alpes i La Grave to raj dla miłośników freeride.

Na lodowcu na wysokości 3200 m jazda na nartach możliwa jest aż do miesięcy letnich. Na samej górze znajduje się snowpark i superpipe, które umożliwiają podniebne ewolucje w otoczeniu imponujących górskich krajobrazów.

Także dla miłośników biegówek nie zabraknie w Les 2 Alpes atrakcji. Na 25 km tras możliwa jest jazda stylem klasycznym i częściowo stylem łyżwowym.

Bogatą ofertę tras idealnie uzupełniają wyśmienite warunki narciarskie. W trakcie trwania sezonu na terenie narciarskim Les 2 Alpes można liczyć na pokrywę śnieżną o średniej grubości 121 cm, ilość dni słonecznych dochodzi natomiast do 120, co również pozytywnie wyróżnia go na tle innych terenów narciarskich we Francji. Na czele tego rankingu występuje grudzień ze średnio 24 dniami ze słońcem.

Ze względu na lodowiec i dodatkowe urządzenia naśnieżające panują tu wyjątkowo dobre warunki narciarskie, które zostały wyróżnione przez naszych ekspertów pięcioma gwiazdkami. Także wyciągi narciarskie uzyskały wysoką notę – cztery gwiazdki. Sam teren narciarski został natomiast uznany przez  SnowTrex jako „Best Place to Ski“.

2) Plan nartostrad Les 2 Alpes

3) Jazda na nartach na terenie Les 2 Alpes

Na terenie narciarskim Les 2 Alpes nie brakuje szerokich, słonecznych tras z widokiem panoramicznym na każdym poziomie trudności. W dolnej części przy Les 2 Alpes (1650 m) jest wiele wyciągów do ćwiczeń i zielonych tras dla początkujących. Na licznych trasach na tym terenie narciarskim obowiązuje ponadto tak zwana SlowZone (fr. Ski Tranquille), gdzie dozwolona jest jazda wyłącznie z ograniczoną prędkością. Specjalny patrol na stokach odpowiada za przestrzeganie tej zasady. Tego typu trasy są odpowiednio oznakowane i znajdują się między innymi na terenie Toura, Crêtes und Valleé Blanche.

W dolnej części terenu narciarskiego nie brakuje tras do ćwiczeń.

Cały teren narciarski jest wyjątkowo urozmaicony. Przy Toura (2600 m) oraz La Fée (2200 m) nie zabraknie zarówno tras czerwonych, jak i dwóch czarnych – Fée 6 i Bellecombes 6. Przy wyciągu Lutins w pobliżu doliny można natomiast skorzystać z oświetlonego odcinka o długości 500 m.

Z centrum Les 2 Alpes można dotrzeć wyciągami Jandri Express I oraz II na sam lodowiec na wysokości 3200 m. Jazda na nartach na płaskowyżu lodowca to sama przyjemność, zwłaszcza biorąc pod uwagę oszałamiające widoki. Na brak atrakcji nie można tu narzekać – snowpark, foto points, grota lodowcowa i wiele więcej. Tamtejsza jaskinia lodowa z rzeźbami z lodu znajduje się przy górnej stacji wyciągu Jandri Express, niemal 30 m pod lodowcem.

Niewątpliwą atrakcją jest z pewnością duży snowpark „2 Alpes Freestyle Land“ na wysokości 2600 m z licznymi elementami typu jump czy super pipe, odcinkiem boardercross, a także easy park i family park. Oferta snowparku w Les 2 Alpes zasłużyła w opinii naszych ekspertów na pięć gwiazdek.

Taki snowpark naprawdę robi wrażenie!

Z lodowca dostępne jest połącznie z popularnym terenem freeride La Grave. Wyciągiem Lauze dojechać można do łańcucha górskiego przy Dôme de la Lauze, skąd odbywa się transport ratrakiem w wyższe partie gór. Trasa prowadząca ze szczytu La Meije (3982 m) w La Grave jest wyjątkowo trudna, zatem zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów.

Alternatywą dla narciarzy rekreacyjnych, którzy niekoniecznie chcą korzystać z tras na lodowcu, jest z pewnością część terenu narciarskiego Valleé Blanche. Dominują tu łatwe trasy niebieskie na wysokości maks. 2100 m. Trzy czerwone trasy oraz szlak narciarski zadbają natomiast o urozmaicenie.

Kilkanaście górskich chatek i restauracji zadba na terenie narciarskim o rozkosze podniebienia. Na chwilę przerwy podczas aktywnego dnia na stoku można sobie natomiast pozwolić na jednym z licznych tarasów słonecznych lub w barze, przykładowo przy Diable au Cœur na terenie narciarskim Diable (2400 m).

Na terenie narciarskim nie brakuje urokliwych tarasów słonecznych.

Poza tradycyjną ofertą dla narciarzy w Les 2 Alpes nie zabraknie również regularnie organizowanych eventów, takich jak wędrówki z pochodniami czy festiwale wyłącznie dla dzieci.

Tamtejsza oferta skierowana do rodzin z dziećmi jest niezwykle bogata. Wielojęzyczne szkółki i przedszkola narciarskie, częściowo wyróżnione znakiem jakości „Famille Plus“, zajmują się opieką nad dziećmi od 4. roku życia. W mini klubie oferowana jest natomiast opieka dla najmłodszych już od 18. miesiąca życia. Nauka poprzez zabawę możliwa jest natomiast w kinderlandzie, gdzie skorzystać można z zadaszonego magicznego dywanu oraz tras do ćwiczeń dla najmłodszych. Bezpośrednio przy informacji turystycznej przy wyciągu Jandri I znajduje się ponadto polana dla dzieci, na której najmłodsi w wieku 1-4 lata mogą stawiać pierwsze kroki na nartach pod opieką rodziców. Atrakcyjna oferta opieki nad dziećmi również została przez naszych ekspertów wyróżniona pięcioma gwiazdkami.

4) Oceny ekspertów

W niemal wszystkich najważniejszych kategoriach Les 2 Alpes otrzymało od naszych ekspertów najwyższą ocenę, uzyskując bardzo wysoką łączną notę 4,3 gwiazdki.

Aktualne dane i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Les 2 Alpes słynie z bogatej oferty aktywności w czasie wolnym, wśród których znaleźć można tak wyjątkowe atrakcje, jak paralotniarstwo, jazda skuterem śnieżnym, czy przelot helikopterem. Ośrodek dysponuje dużym lodowiskiem o powierzchni 1800 m², natomiast lokalną ofertę uzupełniają przejażdżki psim lub konnym zaprzęgiem. W centrum nie brakuje również deptaków z licznymi sklepami, w razie brzydkiej pogody można natomiast skorzystać z oferty barów. W ramach relaksu można się wybrać w Les 2 Alpes do centrum wellness z różnymi basenami, saunami, strefą fitness i kortem do squasha.

Także po aktywnym dniu na stoku można w Les 2 Alpes liczyć na dobrą zabawę. Już wczesnym popołudniem można się wybrać do jednego z licznych barów i chatek après-ski, wieczorem natomiast warto wybrać się do restauracji lub na degustację wina. Zabawę do białego rana zapewnią natomiast popularne puby i dyskoteki.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Les 2 Alpes

Les 2 Alpes jest turystycznym centrum narciarstwa i dobrej zabawy w regionie Oisans. Ośrodek położony jest na wysokości 1650 m u podnóża sięgającego 4000 m szczytu La Meije. Ta alpejska metropolia oferuje niemal 40 restauracji, 20 barów i 3 dyskoteki, a także liczne sklepy i butiki. Turystów przyciąga również bogata oferta aktywności poza stokiem, począwszy od wędrówek w rakietach śnieżnych, aż po wspinaczkę lodową. Wiele z tamtejszych obiektów znajduje się bezpośrednio na stoku, umożliwiając dojazd na nartach niemal pod same drzwi.

Morze szczytów na terenie Les 2 Alpes.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Les 2 Alpes

Najwygodniej można dotrzeć do Les 2 Alpes przez oddalone o ok. 70 km miasto Grenoble. Samochodem należy się kierować z północy na autostradzie A48 w kierunku Grenoble. Następnie należy wybrać zjazd 8 w kierunku Briançon/Vizille i dalej D1091 przez Le Bourg d’Oisans do Briançon. Tunel pomiędzy Les 2 Alpes i Briançon może być zamknięty, w takim przypadku należy skierować się na lewo przy Jeziorze Chambon. Drogi D220 i D213 prowadzą ostatecznie do Les 2 Alpes.

Najbliższy dworzec (70 km) oraz lotnisko (120 km) również znajdują się w Grenoble. Stamtąd można natomiast dotrzeć do ośrodka autobusami lub taksówkami.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...