Eisenerz – teren narciarski Präbichl

30/01/2019 - SnowTrex

Teren narciarski Präbichl czeka na miłośników sportów zimowych wokół styryjskiego ośrodka narciarskiego Eisenerz – białe szaleństwo dla całej rodziny gwarantowane! Z 20 kilometrami tras zjazdowych na wysokości od 1100 m do 1800 m, pięcioma szlakami narciarskimi w dziewiczym puchu, snowparkiem „Funslope Präbichl” i 24,5 kilometrami tras biegowych, oferuje szeroką gamę atrakcji.

Jazda na nartach na spreparowanej trasie na terenie Präbichl.

1) Teren narciarski Präbichl – ogólne informacje

  • 20 km tras narciarskich i 6 wyciągów
  • Trasy na wys. 1800 m
  • Snowpark „Funslope Präbichl“ oraz 5 szlaków narciarskich
  • 24,5 km tras biegowych

Ośrodek narciarski Eisenerz znajduje się na wysokości 736 m n.p.m., teren narciarski Präbichl Ski Arena rozciąga się na wysokości od 1000 m do 1800 m wokół przełęczy o tej samej nazwie. Biegnie pomiędzy Alpami Eisenerz i masywem Hochschwab i łączy Erzbachtal w Eisenerz z Vordernbergertal w Vorderberg.

Sześć wyciągów w postaci czterech wyciągów krzesełkowych i dwa wyciągi orczykowe gwarantuje dostęp do 20 kilometrów tras zjazdowych na terenie Präbichl. 6 km tras niebieskich, 11 km czerwonych i 3 km tras czarnych zapewnia równie urozmaiconą zabawę na nartach i carvingu, jak pięć szlaków narciarskich na wysokości 1911 m. Snowboardziści i freestylerzy znajdą tu wspaniałe tereny do ćwiczenia podniebnych akrobacji na 23 przeszkodach snowparku „Funslope Präbichl”.

Narciarze biegowi wśród ośnieżonych krajobrazów.

Narciarzy biegowych przyciąga sieć tras biegowych „Krumpenloipe” w Trofaiach oraz trasy biegowe w Kaiserschild w Eisenerzer Ramsau. 24,5 km tras klasycznych, do jazdy stylem łyżwowym i oświetlonych tras biegowych zaprasza do szusowania, oferując jednocześnie sporo wyzwań.

Na styryjskim terenie narciarskim Präbichl każdego dnia w miesiącach od lutego do kwietnia słońce świeci przez około pięć godzin. Średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 40 cm na dolnej stacji i 75 cm na górnej stacji. Wysoką gwarancję śniegu na stokach Präbichl dodatkowo gwarantuje nowoczesny sprzęt do naśnieżania.

Teren narciarski Präbichl w Górnej Styrii został nagrodzony czterema gwiazdkami przez naszych ekspertów w kategoriach „Wyciągi & gondole” oraz „Warunki narciarskie”. Obie kategorie należą do najwyższych kryteriów oceny i jako takie są podwójnie uwzględnione w ocenie.

2) Plan nartostrad Präbichl

3) Jazda na nartach na terenie Präbichl

Miłośnicy sportów zimowych, którzy posiadają karnet narciarski ważny przez co najmniej cztery dni, mogą bezpłatnie korzystać z autobusu dla narciarzy pomiędzy Eisenerz i Leoben. Aktualne modele nart i snowboardu można wypożyczyć w „Intersport Rent Shop”. Znajduje się on przy dolnej stacji 4-osobowego wyciągu krzesełkowego i oferuje kompleksową obsługę narciarzy i snowboardzistów.

Szkółka alpejska „Eisenerz-Alpin” organizuje dzienne wycieczki narciarskie i kursy narciarskie w Alpach Eisenerz i Gesäuse. „Berg- und Skischule Präbichl ALPFOX” organizuje kursy dla narciarzy, snowboardzistów i freeriderów w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Oferuje również szkolenia dla dzieci i młodzieży, a także lekcje w postaci zabawy dla najmłodszych narciarzy. Trzy magiczne dywany i wyciąg orczykowy dopełniają ofertę dla młodych narciarzy w krainie dzieci „Foxiland”.

Dzieci ze szkółki narciarskiej podczas przejazdu kolejką.

Dzięki bezpłatnej aplikacji „Skiline” narciarze mogą odkryć, jaką różnicę wysokości i ile km tras zjazdowych pokonali w ciągu dnia na nartach, po wpisaniu numeru karnetu narciarskiego.

Skiarena Präbichl to doskonały teren narciarski dla początkujących i rodzin z dziećmi. Sześć łatwo dostępnych niebieskich kilometrów tras zjazdowych rozciąga się wraz z trasą zjazdową szkoły narciarskiej i trasami treningowymi w pobliżu dolnej stacji kolejki. Zaawansowani narciarze testują swoje umiejętności na 11 km tras czerwonych. Profesjonaliści pokonują 3 km trudnych, czarnych zjazdów z „Polster” do doliny.

Na terenie narciarskim Präbichl pięć tras narciarskich oferuje różnorodne wyzwania dla freeriderów na wszystkich poziomach zaawansowania. „Polsterrinne”, „Polsterdreieck”, „Wilde”, „Zellerhang” i „Schlumperwald” to zachwycające stoki off-piste w głębokim śniegu. „Polsterrinne” jest uważana za jedną z najbardziej stromych tras narciarskich we wschodnich Alpach.

Jazda poza wyznaczonymi trasami w Präbichl.

Snowpark „Funslope” przyciąga snowboardzistów i freestylerów w każdym wieku dzięki 23 przeszkodom. O wyjątkowo dobry nastrój zadbają trasy z muldami, gigantyczny ślimak z tunelem i małymi skoczniami, a także maskotka „Sloppy” i konstrukcja typu „High-Five”.

Narciarze biegowi mogą odkryć „Krumpenloipe” w Hafning koło Trofaiach – 12,5-kilometrową sieć tras biegowych, która otrzymała znak jakości dla tras biegowych. Prowadzi ona przez wspaniałe zimowe krajobrazy na skraju Alp Eisenerz z perfekcyjnie przygotowanymi, klasycznymi i łyżwiarskimi szlakami, jak również sztucznie naśnieżaną, oświetloną trasą. Kolejny raj dla narciarzy biegowych znajduje się u stóp Kaiserschild w Eisenerzer Ramsau. Miłośnicy narciarstwa klasycznego mogą tu na znacznej wysokości pokonać ponad 12 km klasycznych i łyżwiarskich tras biegowych.

W opinii naszych ekspertów, styryjski teren narciarski Präbichl otrzymuje trzy dobre gwiazdki w kategoriach „Rodziny i dzieci”, „Początkujący” oraz „Zaawansowani i fani freeride”. Kategoria „Snowparki” jest nagrodzona dwoma gwiazdkami.

4) Ocena ekspertów

Nasi eksperci oceniają teren narciarski Präbichl w Górnej Styrii na 3,4 gwiazdki. Znakomite cztery gwiazdki otrzymują kategorie „Wyciągi i gondole” oraz „Warunki narciarskie”. Zasłużone trzy gwiazdki przyznane zostały kategoriom „Rodziny i dzieci”, „Początkujący” i „Zaawansowani i fani freeride”. Dwie kategorie „Snowparki” i „Après-ski” otrzymały po dwie gwiazdki.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Wokół areny Präbichl urlopowicze mogą liczyć na różnorodne zajęcia sportowe, ekscytujące i relaksujące. Wczasowicze, którzy chcą podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Alp Eisenerz z lotu ptaka, mają możliwość paralotniarstwa na terenie narciarskim Präbichl. Kompetentnym partnerem podczas tej niezapomnianej przygody jest „Soaringclub Präbichl”. Miłośnicy sportów zimowych mogą również oczekiwać wyjątkowych wrażeń podczas wspinaczki lodowej w Eisenerz i Gesäuse. Kursy wspinaczki lodowej organizowane są przez szkołę alpejską „Eisenerz-Alpin”.

Wędrówki w rakietach śnieżnych i ski touring są tu niezwykle popularne.

Dla tych, którzy wolą spokojniejsze tempo, przeznaczonych jest 10 km zimowych szlaków turystycznych, wzdłuż których można zwiedzać ośnieżony krajobraz. Łyżwiarze mają do dyspozycji lodowiska w Eisenerz i Vordernberg. Po całym dniu spędzonym na stokach, rodziny mogą cieszyć się na odpoczynek i dobrą zabawę w relaksującym wellness w „Vitalbad Eisenerz” lub w „Asia Spa” w Leoben. Na terenie Almhäuser znajduje się 900-metrowy tor saneczkowy, który w nocy jest oświetlony. Gasthaus Langreiter idealnie nadaje się na krótką przerwę i oferuje wypożyczalnię sanek.

Rustykalne górskie restauracje i chaty zapraszają na przerwę w ciągu dnia, a wieczorem na après-ski. „Arena Stubn”, „Latschenstub’n”, „Alpengasthaus Ramsau”, „Gasthaus zur Alten Mühle”, „SeeStüberl Leopoldsteinersee”, „Restauracja Experior” i „Gasthaus Fuchsbau” serwują regionalne specjały, zapewniając jednocześnie przytulną atmosferę.  Na dobrą zabawę można liczyć przykładowo w modnej „Café-Bar-Restaurant Nordica”. Kategoria „Après-ski” na terenie narciarskim Präbichl otrzymuje w naszej eksperckiej ocenie dwie gwiazdki.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Präbichl

Eisenerz należy do styryjskiej dzielnicy Leoben i jest malowniczo położone w sercu Alp Eisenerz, które tworzą południową część Alp Ennstal. Miasto u podnóża góry Erzberg otoczone jest surowymi skałami Kaiserschild, Wildfeld, Pfaffenstein i Eisenerzer Reichenstein. Około 5 km na północny zachód od Eisenerz leży jezioro Leopoldstein, idylliczne jezioro górskie w środku pasma górskiego Hochschwab. Niedaleko od jeziora znajduje się zamek Leopoldstein, zbudowany w XVII wieku, w którym obecnie mieści się tu internat.

Jeden z ostatnich dobrze zachowanych średniowiecznych domów w Styrii można zwiedzić z „Schwarzen Hof” w Eisenerz. Dziś prezentuje się w stylu XVI wieku i zachwyca detalami architektonicznymi, takimi jak portal wejściowy. Wieża zbudowana w 1581 r., pochodzi również z okresu renesansu i do dziś wzywa górników do pracy na zmiany. Wśród muzeów w Eisenerz warto zobaczyć m.in. muzeum szopki, muzeum garbarni i muzeum miejskie. Kościół parafialny w St. Oswald otoczony jest fortyfikacją. Jego imponujący wygląd sprawił, że kościół obronny Eisenerz z XIII wieku zyskał przydomek „zamek kościelny”. Na trasie między Eisenerz i Leoben historyczna kolej Erzbergbahn przecina Erzberg i Präbichl.

Malownicza trasa do wędrówek zimowych nad jeziorem.

Leoben jest drugim co do wielkości miastem w Styrii po Graz. Miasto uniwersyteckie położone jest w środku doliny Murtal. Ponad tysiącletnia historia Leoben jest ściśle związana z wydobyciem rudy żelaza. Południowa część „Austriackiej Żelaznej Drogi” rozpoczyna się w Leoben. Biegnie ona z Erzbergu przez prowincje Styria, Górna Austria i Dolna Austria. Wzdłuż tego szlaku nie zabraknie zabytków podkreślających historycznego znaczenia rudy żelaza dla górnictwa, przemysłu żelaznego i przemysłu metalurgicznego. W mieście kulturalnym Leoben znajduje się renomowane centrum wystawiennicze, które co roku organizuje imponujące wystawy etnologiczne. Do innych wartych odwiedzenia miejsc w Leoben należy rynek główny, „Hacklhaus” z XVI wieku i klasztor Göss z XI wieku.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Präbichl

Teren narciarski Präbichl jest połączony z głównym dworcem w Leoben autobusem linii 820 z wysokości przełęczy Präbichl lub z Eisenerz do głównego dworca w Leoben, a przez to do głównych stacji w Europie.

Najbliższe lotnisko znajduje się 93 km na południowy wschód od Eisenerz w Graz. Lotnisko w Graz jest połączone z głównym dworcem w Leoben poprzez przesiadkę na stacji Bruck/Mur.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams na terenie Präbichl

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...