Santa Caterina – teren narciarski Santa Caterina Valfurva

28/09/2018 - SnowTrex

Narty w profesjonalnym stylu – w regionie narciarskim Alta Valtellina narciarze w różnym wieku i o różnych umiejętnościach mogą odkrywać trasy Pucharu Świata i jeździć po stokach śladami mistrzów narciarstwa. Włoski teren narciarski Santa Caterina Valfurva z ośrodkami Santa Caterina, Bormio i Valdidentro oferuje fantastyczne trasy zjazdowe, wspaniałe widoki i urokliwe miejsca après-ski.

Urokliwy las w ośrodku narciarskim Santa Caterina Valfurva.

1) Teren narciarski Santa Caterina Valfurva – ogólne informacje

  • śnieżne i panoramiczne położenie na wysokości od 1722 do 2880 m
  • wymagające stoki o łącznej długości 20,5 km
  • klimatyczne ośrodki narciarskie Santa Caterina, Valdidentro i Bormio
  • część włoskiego ośrodka narciarskiego Alta Valtellina z trasami o łącznej długości 215 km

W Alpach Lombardzkich – niedaleko granicy szwajcarskiej i Sankt Moritz – leży region narciarski Alta Valtellina z ośrodkami narciarskimi Santa Caterina, Bormio, Valdidentro i Livigno. Wszystkie te nazwy powinny brzmieć znajomo dla miłośników sportów zimowych, ponieważ wiele zawodów Pucharu Świata, a także Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim i biegowym odbywa się co roku w tym regionie narciarskim. Na terenie narciarskim Santa Caterina Valfurva na miłośników sportów zimowych czekają wymagające stoki, rozciągające się wśród cudownych krajobrazów.

Doskonałe położenie terenu narciarskiego Santa Caterina Valfurva, na wysokości od 1772 do 2880 m, zapewnia fantastyczne widoki i świetne warunki śniegowe. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 50 cm w dolinie do ponad 100 cm na górze. Narciarze mogą liczyć tu na 5-8 godzin słońca każdego dnia, dlatego stoki wyposażone są w dodatkowe systemy naśnieżania, które mają umożliwić miłośnikom zimowego szaleństwa bezpieczny zjazd. 20,5 km tras narciarskich na terenie Santa Caterina Valfurva posiada bezpośrednie połączenie z 80 km tras biegnących wokół ośrodków Bormio i Valdidentro. Karnet narciarki „4 Valli” obejmuje wszystkie wymienione obszary narciarskie i oferuje dostęp do 37 wyciągów.

Stok w Santa Caterina położony blisko doliny.

W regionie narciarskim Alta Valtellina znajduje się 215 km stoków rozciągających się na wysokości od 1225 do 3012 m, co sprawia, że można znaleźć tu trasy dopasowane do najbardziej zróżnicowanych potrzeb i umiejętności narciarzy. Teren narciarski Santa Caterina Valfurva dedykowany jest głównie doświadczonym narciarzom. Bormio stanowi wymarzone miejsce do snowboardu i freeride’u. Valdidentro z kolei jest idealny dla rodzin z dziećmi.

Niewielki, ale świetnie zorganizowany teren narciarski Santa Caterina Valfurva przekonuje do siebie również naszych ekspertów, którzy przyznają mu po 4 gwiazdki w dwóch najważniejszych kategoriach, czyli za „warunki śniegowe” oraz „wyciągi i gondole”. Grubość pokrywy śnieżnej i długi czas nasłonecznienia terenu odgrywają ważną rolę dla wszystkich zimowych urlopowiczów. Wyciągi przekonują z kolei nowoczesną technologią i komfortem przewozu.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie narciarskim Santa Caterina Valfurva

Teren narciarski Santa Caterina Valfurva stanowi doskonały adres dla „zaawansowanych i fanów freeride’u“, dzięki czemu otrzymuje w tej kategorii 3 gwiazdki od naszych ekspertów. Łącznie 20,5 km tras opiera się głównie na czerwonej i czarnej kategoryzacji. Znajdziemy tu 14 km czerwonych i 5 km czarnych tras, które stawiają przed narciarzami prawdziwe wyzwania. Długi na 1,6 km zjazd z Cresta Sobretta, podczas którego można pokonać różnicę poziomów rzędu 800 metrów, jest zalecany tylko dla bardzo doświadczonych narciarzy. To samo dotyczy długiego na 3,6 km zjazdu z Santa Caterina, który oferuje miłośnikom mocnych wrażeń pionowy spadek rzędu 1000 m.

Urlopowicze przebywający w Santa Caterina mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z korzystnego położenia miejscowości. Bezpośrednio z ośrodka prowadzą 2 ultranowoczesne, 8-osobowe kolejki gondolowe i 6 innych wyciągów, a także 2 magiczne dywany, które wprowadzają miłośników sportów zimowych na dalsze części terenu narciarskiego. Doskonale zorganizowane zaplecze wyciągów i kolejek linowych otrzymuje od naszych ekspertów 4 gwiazdki. Po wjeździe na szczyt, który znajduje się na wysokości 2880 m, można zjechać na nartach do samego centrum Santa Caterina. W niektóre wieczory ostatni kilometr stoku jest oświetlony, a wyciągi kursują w nocy, by przetransportować zapalonych narciarzy na górę.

Teren narciarski Santa Caterina Valfurva oferuje interesujące opcje dla rodzin z dziećmi, dzięki czemu otrzymuje od naszych ekspertów 3 gwiazdki. Mniej doświadczonym narciarzom zaleca się jednak jazdę w okolicach ośrodka Valdidentro, który oferuje dużo łatwiejsze i łagodniejsze stoki. Z powodu braku snowparku w Santa Caterina, freestylowcom zaleca się wycieczkę do snowparku w Bormio, gdzie spotkać można osoby w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania.

Narciarze biegowi również znajdą coś dla siebie w okolicy ośrodków narciarskich Santa Caterina, Bormio i Valdidentro. Na terenie narciarskim Santa Caterina Valfurva znajduje się 15 km dobrze utrzymanych tras klasycznych i łyżwiarskich, które biegną przez gęsty las na wysokości 1800 m. Trochę łatwiejsze warunki oferuje 5-kilometrowa trasa klasyczna w Bormio. Co więcej, wieczorami oświetlone są tu nawet 2 km szlaków. Valdidentro oferuje jeszcze bogatszą ofertę wieczornych aktywności, bowiem po zmierzchu oświetlone jest tu aż 15 km, spośród ogólnej liczby 25 km tras, które oferują wszystkie poziomy trudności.

4) Ocena ekspertów

Nasi eksperci oceniają teren narciarski Santa Caterina Valfurva oceną ogólną przekraczającą 3 gwiazdki. Do najważniejszych kryteriów, które brane były pod uwagę przy ocenianiu, należą „warunki śniegowe”, „wyciągi i gondole” oraz „restauracje w górach i gastronomia”. Każda z tych kategorii otrzymała od recenzentów świetną ocenę 4 gwiazdek. Doskonałe „oznakowanie” z mapami szklaków i tablicami informacyjnymi zapewnia terenowi narciarskiemu kolejne 3 gwiazdki, podobnie jak oferta dla „rodzin i dzieci” oraz „zaawansowanych i fanów freeride’u”. Ci ostatni cieszą się przede wszystkim z wymagających stoków, wśród których dominują te czerwone i czarne. Nie mniej ważne 3 gwiazdki nasi eksperci przyznali również za „biegówki i trasy biegowe”, które zasługują na swoją ocenę za sprawą świetnie zorganizowanych szlaków wokół Santa Caterina i Valdidentro.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Region narciarski Alta Valtellina stwarza mnóstwo okazji do tego, by cieszyć się zapierającą dech w piersiach scenerią i przyrodą. Park Narodowy Stelvio jest znany na całym świecie ze swojej różnorodnej flory i fauny. Chociażby z tego powodu zimowe wędrówki, długie spacery lub wyprawy na rakietach śnieżnych są zdecydowanie warte polecenia. Jazda na łyżwach na naturalnym lodowisku w Santa Caterina to również świetny sposób na poznanie prawdziwej Lombardii. W przypadku pogorszenia pogody można spędzić czas na grze w tenisa lub spróbować swoich sił we wspinaczce.

Sunny Valley Kelo Resort to pierwszy przystanek na terenie narciarskim.

Wieczorami, nawet w trakcie pobytu na stoku, rustykalne schroniska i przytulne górskie restauracje przyciągają narciarzy wyśmienitą kuchnią regionalną, a także atmosferą sprzyjającą, w zależności od miejsca, biesiadowaniu lub odpoczynkowi. W okolicach Santa Caterina Valfurva jest raczej cicho i przytulnie, dlatego osoby, które chcą rzucić się w wir zabawy, powinny udać się do Bormio. Wszystko zaczyna się tu w najbardziej znanej lokacji après-ski, czyli „BeWhite“, która stanowi epicentrum hucznych imprez, szczególnie w czasie „Happy Ski Night“. W centrum Bormio zabawę do późnych godzin nocnych zapewnia również szereg miejscowych barów i pubów, które przyciągają do siebie spragnionych wrażeń turystów. Miejscowe restauracje i pizzerie mogą stanowić doskonałe preludium do tournée po pubach lub tańców w dyskotece.

Czasem warto zrobić sobie przerwę od jazdy na nartach i wolny dzień wykorzystać na odwiedziny w Sankt Moritz lub regionie narciarskim Livingo z bezcłowym rajem dla kupujących. Do obu miejsc można dojechać z Santa Caterina w ok. 1,5-2 godziny.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Santa Caterina Valfurva

Położona w północnych Włoszech Lombardia od wielu stuleci stanowi popularny cel podróży. Region Sondrio każdego roku przyciąga tysiące turystów za sprawą swojej przepięknej scenerii, ogromnych parków narodowych i zapierających dech w piersiach widoków na Grupę Ortler i lodowiec Forni. W regionie narciarskim Alta Valtellina znajdują się trzy doliny Valdisotto, Valdidentro i Valfurva, wśród których położony jest ośrodek narciarski Santa Caterina Valfurva.

Sam ośrodek narciarski Santa Caterina znajduje się na wysokości 1734 m i jest uroczą górską wioską, którą zamieszkuje zaledwie 200 mieszkańców. Miejscowość należy do wspólnoty Doliny Valfurva. Znacznie większe ośrodki narciarskie stanowią Valdidentro i Bormio, ponieważ każdy z nich zamieszkuje ponad 4000 mieszkańców. Valdidentro – wyróżniające się pięknym położeniem w dolinie o tej samej nazwie-oferuje łagodne stoki, które zapewnią optymalne warunki do jazdy, zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Miejscowość Bormio, położona w samym sercu trzech dolin, stanowi z kolei prawdziwe kulturalne i imprezowe centrum regionu Sondrio i Alta Valtellina. Ośrodek zamieszkany jest od ponad 2000 lat i od dawna cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Bormio od lat znane jest jako uzdrowisko z licznymi źródłami termalnymi, a także jako miejsce, w którym kilkakrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Santa Caterina Valfurva

Region narciarski Alta Valtellina rozciąga się na dużej części Lombardii. Dojazd z Livingo do terenu narciarskiego Santa Caterina Valfurva zajmuje ok. 1,5 godziny. Trasę z Valdidentro można pokonać w dobrą godzinę, a z najbliższego Bormio w ok. pół godziny. Do terenu narciarskiego Santa Caterina Valfurva najlepiej dojechać własnym samochodem. Istnieje co prawda możliwość dotarcia pociągiem do Tirano, ale dalsza podróż autobusem lub taksówką zajmie co najmniej kolejną godzinę jazdy. Podróżni mogą również zdecydować się na przylot samolotem do lotniska w Bergamo, Mediolanie lub Innsbrucku. Jednak po dotarciu do każdego z tych miejsc, trzeba wynająć samochód i liczyć się z trzema, a nawet czterema, kolejnymi godzinami podróży. Osoby podróżujące własnym autem z Monachium powinny spodziewać się 5 godzin jazdy. Podróż z Bolzano trwa około 3 godziny, a z Zurychu – 4,5 godziny. Warto również z wyprzedzeniem zasięgnąć informacji o potencjalnie zamkniętych trasach i aktualnych opłatach drogowych.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Santa Caterina Valfurva

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...