Teren narciarski Schladming-Dachstein

29/01/2019 - SnowTrex

Jazda na nartach śladami zawodowców? Nic prostszego! Teren Dachstein-West w Styrii należy do nawiększych terenów narciarskich w austriackich Alpach. Dzięki karuzeli narciarskiej 4 szczytów Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling oraz Reiteralm nie zabraknie tu urozmaicenia!

Widok panoramiczny z terenu Schladming-Dachstein na masyw Dachstein.

1) Teren narciarski Schladming-Dachstein – ogólne informacje

  • łącznie 125 km tras i 88 wyciągów na 11 terenach narciarskich
  • karuzela narciarska 4 szczytów Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen oraz Reiteralm
  • dobre warunki narciarskie aż do wczesnej wiosny dzięki lodowcowi Dachstein
  • część regionu Ski amadé

Teren narciarski Schladming-Dachstein należy wraz z Hochkönig, Gastein, Großarltal oraz Salzburger Sportwelt do austriackiego regionu Ski amadé z dostępem do 760 km tras. Znajduje się on w Styrii pomiędzy słynnym masywem Dachstein i pasem Schladminger Tauern i obejmuje 8 ośrodków narciarskich. Teren narciarski Schladming-Dachstein rozciąga się z głównego ośrodka Schladming na wys. 745 m aż do szczytu Dachstein na wys. 2700 m.

230 km tras gwarantuje białe szaleństwo na każdym poziomie trudności. Początkujący mogą się cieszyć na 98 km tras niebieskich, podczas gdy zaawansowani mogą wybierać spośród 115 km tras czerwonych. Sporym wyzwaniem nawet dla profesjonalistów jest 17 km tras czarnych z nachyleniem sięgającym nawet 80%.

Dobre warunki narciarskie gwarantują białe szaleństwo na i poza stokiem.

Bezproblemowy transport na stoki zapewni tu 88 wyciągów. Karuzela 4 szczytów łączy Hauser Kaibling (2015 m), Schladminger Hausberg Planai (1906 m), Hochwurzen (1850 m) oraz Reiteralm (1860 m).

Nie dziwi więc fakt, że ta różnorodna oferta została wyróżniona przez naszych ekspertów pięcioma gwiazdkami. Także pewne warunki narciarskie zyskały pięć gwiazdek, dzięki dostępowi do lodowca Dachstein można tu bowiem szusować aż do późnej wiosny.

Sezon narciarski na terenie Schladming-Dachstein jest wyjątkowo długi i trwa aż 149 dni, podczas gdy średnia dla Austrii wynosi 118 dni. Grubość pokrywy śnieżnej w sezonie wynosi średnio 98 cm w górnej stacji i 56 cm w dolinie. W najbardziej obfitującym w śnieg miesiącu – marcu, warstwa śniegu na górze dochodzi aż do 128 cm. Ilość dni słonecznych wynosi 18, natomiast średnio w sezonie można tu liczyć na 74 dni ze słońcem.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Schladming-Dachstein

Teren narciarski Schladming-Dachstein gwarantuje dużą różnorodność już ze względu na swoją wielkość. W samym sercu terenu znajduje się karuzela narciarski 4 szczytów, która łączy ze sobą Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen oraz Reiteralm. Na krańcach znajdują się Galsterbergalm oraz Fageralm, podczas gdy na stronie południowej położony jest spokojny teren rodzinny na Stoderzinken oraz otwarty aż do wczesnej wiosny wiosny teren na lodowcu Dachstein.

Nowoczesne gondole wjeżdżają na Reiteralm na terenie narciarskim Schladming-Dachstein.

Na zboczach Planai rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim, tutaj również znajdują się najpiękniejsze trasy na tym terenie narciarskim. Kto chce się mierzyć z profesjonalistami, może spróbować swoich sił na 5-kilometrowym odciniu FIS ze szczytu Planai aż do doliny.

Na zboczu docelowym rozgrywany jest corocznie nocny slalom w ramach Pucharu Świata, który przyciąga do Schladming nawet 40000 widzów. Wydzielona trasa z pomiarem prędkości umożliwia natomiast rozgrywanie osobnych zawodów.

Jedna z tras w Planai gwarantuje natomiast niepowtarzalne wrażenia: miłośnicy sportów zimowych mogą tu szusować na wysokości 600 m przy dźwiękach muzyki. Nocna jazda na nartach do godz. 23:00 możliwa jest na oświetlonej trasie przy Hochwurzen. Eksperci SnowTrex ocenili teren narciarski Schladming-Dachstein na 4 gwiazdki za ofertę dla zaawansowanych.

Przytulne górskie chatki z widokiem na Reiteralm.

Również 4 gwiazdki otrzymała oferta dla rodzin i dzieci: rodzinne tereny narciarskie przy Stoderzinken i Galsterberg umożliwiają najmłodszym spokojne doskonalenie swoich umiejętności. W galijskiej wiosce narciarskiej na Galsterberg dzieci mogą spotkać Asterixa, Obelixa i nie tylko.

Snowpark na terenie narciarskim Schladming-Dachstein.

Teren narciarski Schladming-Dachstein wyróżnia także niepowtarzalna oferta dla miłośników freestyle i snowboardu: dostępne są tu 2 snowparki na Planai i Dachstein oraz 3 funslopes przy Hochwurzen, Reiteralm Galsterbergalm. W szczególności Superpark Planai uważany jest od roku 2008/2009 za mekkę fanów snowboardu, równie bogatą ofertą może się jednak poszczycić Superpark Dachstein – wszystko to aż 10 miesięcy w roku. Nic dziwnego, że oferta dla snowboardzistów zyskała w oczach ekspertów pełne 5 gwiazdek!

Spokój z dala od wyznaczonych tras gwarantuje lodowiec Dachstein z rozległymi terenami do jazdy w głębokim śniegu.  Miłośników narciarstwa biegowego przyciąga przede wszystkim Ramsau am Dachstein z dostępem do 150 km wyznaczonych tras o wszystkich poziomach trudności.

Oferta narciarstwa biegowego na terenie Schladming-Dachstein jest wyjątkowo bogata.

4) Ocena ekspertów

Łączna ocena 4,6 gwiazdki sprawia, że teren narciarski Schladming-Dachstein jest jednym z najlepiej ocenianych terenów w Austrii. Eksperci docenili przede wszystkim kategorie wyciągi i gondole, warunki narciarskie, zaplecze gastronomiczne oraz ofertę après-ski.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Oferta gastronomiczna na terenie Schladming-Dachstein spełni oczekiwania każdego smakosza – na krótką przerwę na stoku zapraszają zarówno tradycyjne styryjskich chatek, jak i tętniące życiem bary après-ski. Oferta gastronomiczna i après-ski zostały wyróżnione przez ekspertów 5 gwiazdkami.

Kolejne popularne lokale z wyśmienitymi przysmakami to Hochalm na Reiteralm, „Knapplhütte” na Hauser Kaibling oraz „Onkel Willy’s Hütte” na Planai. W godzinach wieczornych na kolację zapraszają liczne restauracje w dolinie. „Johann – das steirische Restaurant” w Schladming przekonuje nie tylko wyśmienitą kuchnią, ale także niepowtarzalnym wystrojem. Na wyszukane dania można natomiast liczyć w restauracji „Die Tischlerei”.

Chatki górskie na terenie Schladming-Dachstein serwują regionalne przysmaki.

W późnych godzinach popołudniowych rozpoczyna się zabawa après-ski pod parasolami i w górskich chatkach. Największe tłumy zbierają się tradycyjnie w „Hohenhaus Tenne” na Planai Stadion, położonym na samym końcu trasy o tej samej nazwie. Wyjątkową atrakcją jest również „Tauernalm” na końcu oświetlonego toru saneczkowego Hochwurzen. W świetle reflektorów możliwa jest jazda na nartach czy snowboardzie aż do późnych godzin wieczornych – wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo. W godzinach nocnych zabawa przenosi się do środka, przykładowo do „Szenario” i „Cult Club” w Schladming, do „Sport Alm” w Ramsau oraz „Erlebniswelt” w Rohrmoos.

Również poza stokiem na terenie narciarskim Schladming-Dachstein nie zabraknie atrakcji: co powiecie na jazdę psim zaprzęgiem lub fatbike wśród ośnieżonych krajobrazów? Niezwykle popularną atrakcją wśród młodych i nieco starszych jest 7-kilometrowy tor saneczkowy Hochwurzen. Szczególnie romantyczna jest jazda po oświetlonym torze saneczkowym, natomiast wyjątkowym wyzwaniem jest wspinaczka lodowa po zamarzniętych wodospadach.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

W samym sercu terenu narciarskiego leży ośrodek Schladming, znany z corocznego zjazdu w ramach Pucharu Świata. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna z restauracjami, kawiarniami, barami i sklepami przypadnie do gustu każdemu. W kompleksie basenów Schladming dorośli mogą się odprężyć w saunie, podczas gdy dzieci korzystają z basenów i zjeżdżalni.

Schladming z lotu ptaka.

Sąsiedni ośrodek Ramsau am Dachstein słynie przede wszystkim z Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Nieco spokojniejsze są małe miasteczka Pichl u podnóża Reiteralm oraz Haus u podnóża Hauser Kaibling.

Widok na ośrodek Ramsau am Dachstein.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Schladming-Dachstein

Centralne położenie w samym sercu Austrii oraz dobre połączenie sprawiają, że teren narciarski Schladming-Dachstein jest bardzo łatwo osiągalny.

Równie bezproblemowo można tu dotrzeć pociągiem: z Monachium dostępne jest bezpośrednie połączenie EuroCity do miasta Graz z przystankiem w Schladming. Wiele innych połączeń wymaga natomiast przesiadki w Salzburgu lub Bischofshofen. Liczne hotele w Schladming i Ramsau oferują transport z dworca.

Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o ok. 90 km Salzburgu. Stąd można udać się w dalszą drogę pociągiem lub wygodnie dotrzeć do hotelu prywatnym transferem.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Schladming-Dachstein

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...