Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis

13/07/2018 - SnowTrex

Sporty zimowe na terenie Serfaus-Fiss-Ladis – białe szaleństwo na 214 km tras na wysokości do 2800 m. Trasy o wszystkich stopniach trudności i wyśmienite warunki do jazdy w głębokim śniegu to gwarancja zabawy bez granic. Przyjazna dla rodzin infrastruktura i profesjonalna opieka dla dzieci to kolejne zalety tego terenu.

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis gwarantuje dostęp do 214 km tras.

1) Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis – ogólne informacje

  • różnorodne trasy na wysokości od 1429 m do 2800 m
  • 214 km tras
  • 68 wyciągów

Urozmaicony teren, nowoczesne wyciągi i profesjonalna opieka nad dziećmi – teren Serfaus-Fiss-Ladis ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Znajduje się on na słonecznym płaskowyżu doliny Oberinntal przy paśmie górskim Samnaungruppe w jednym z najbardziej słonecznych regionów w Austrii. Ośrodki Serfaus i Fiss leżą na wysokości 1429 m, nieco niżej na 1200 m położone jest Ladis.

Dzięki połączeniu terenów narciarskich Serfaus, Fiss oraz Ladis powstał największy w Austrii rodzinny teren z dostępem do 68 wyciągów i 214 km tras. 47 km tras przypada na odcinki niebieskie, natomiast 123 km na trasy czerwone. Do tego dochodzi 16 km szlaków narciarskich i 28 km tras czarnych dla zaawansowanych. Najdłuższa trasa Frommes przebiega na odcinku 10 km z Fiss do Ladis.

Mimo rodzinnego charakteru teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis jest wyjątkowo różnorodny: nie zabraknie tu tras zarówno dla początkujących, jak i wymagających narciarzy. Dla amatorów freestyle dostępne jest w Serfaus i Fiss aż 9 funparków z elementami typu tube oraz jump. Teren ten oferuje liczne trasy do jazdy w głębokim śniegu na Zwölferkopf, Plansegg oraz Urgabfahrt. Trasy biegowe o różnych stopniach trudności i łącznej długości 30 km umożliwiają jazdę stylem klasycznym i łyżwowym. Szlaki wiodące wśród ośnieżonych krajobrazów to natomiast wyjątkowy atrakcja dla fanów wędrówek zimowych i wypraw w rakietach śnieżnych.

Ośnieżone zbocza na terenie Serfaus-Fiss-Ladis.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Serfaus-Fiss-Ladis

Na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis nie zabraknie tras o każdym poziomie trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: początkujący i zaawansowani, snowboardziści, a także miłośnicy freeride i jazdy w głębokim śniegu.

Teren wokół Serfaus jest największy i oferuje dostęp do licznych słonecznych stoków. Do samego centrum terenu dociera wyciąg Komperdellbahn, na szczyt Sattelkopf można natomiast dotrzeć kolejkami Sunliner i Königsleithebahn.

W Serfaus dominują trasy łatwe oraz średnio trudne. Szczególnie atrakcyjne są zbocza przy wyciągach Plansegg- oraz Lawensbahn. Doświadczeni narciarze mogą natomiast szusować na zboczach przy Pezid, Lazid oraz Obere Scheid. Najtrudniejszym odcinkiem jest 2,5-kilometrowa trasa Pezid, pokonująca różnicę wzniesień 600 m.

Na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis nie zabraknie atrakcji.

Północne zbocza nieco mniejszego terenu Fiss to z kolei gwarancja puszystego śniegu. Położone są one pomiędzy Schönjoch i Zwölferkopf, kończą się natomiast na polanie Schöngampalm. Wyciągami Alm- i Zwölferbahn można dotrzeć z powrotem na Zwölferkopf, skąd prowadzą liczne słoneczne trasy w kierunku Fiss.

Doświadczeni narciarze mogą zjechać z Zwölferkopf czarną trasą Direttisima lub wymagającą Kamikaze-Ski-Route aż do polany Möseralm, a następnie do ośrodka Fiss. Wyciąg Waldbahn umożliwia powrót do terenu narciarskiego Serfaus.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis należy do najpopularniejszych zimowych destynacji w Tyrolu, co znajduje również odzwierciedlenie w ocenie naszych ekspertów: łącznie teren uzyskał 4,6 na 5 gwiazdek. Dużym plusem jest dostępność hoteli rodzinnych, profesjonalna opieka nad dziećmi i komfortowe schowki na narty. Do tego dochodzą idealnie przygotowane trasy, nowoczesne wyciągi i wiele atrakcji także poza stokiem. Pozostałe kategorie podlegające ocenie to oferta après-ski oraz zaplecze gastronomiczne.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis nie zabraknie również atrakcji dla smakoszy. Liczne górskie restauracje i przytulne chatki oferują lokalne przysmaki oraz grzane wino. Na krótką przerwę warto wybrać się do tradycyjnych restauracji „Zirbenhütte” lub „Leithe Wirt”. Rodziny z dziećmi będą natomiast wyjątkowo mile widziane w restauracjach „Sonnenburg” oraz „Kinderplanet”. Popularnym lokalem après-ski jest „Komperdell Schirmbar” przy dolnej stacji wyciągu Komperdell. We wspomnianych kategoriach teren ten uzyskał od naszych ekspertów odpowiednio 4 i 5 gwiazdek.

Poszukujecie skoków adrenaliny lub czegoś wyjątkowego? Wszyscy, którzy potrzebują alternatywy do białego szaleństwa, znajdą na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis wiele innych możliwości.

Teren narciarski można przykładowo podziwiać z lotu ptaka: statek powietrzny podobny do latawca zabiera 4 pasażerów i wznosi się na wysokość do 47 m z prędkością 80 km/h. Urlopowicze mogą ponadto skorzystać z karuzeli Skyswing, na której można doświadczyć swobodnego opadania z wysokości 12 m.

Popołudniowa przerwa z oszałamiającą panoramą w tle.

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis ma w zanadrzu wiele innych atrakcji: przykładowo jazda na sankach w Familien Coaster Schneisenfeger. Odcinek o długości 1,5 km pokonuje się z prędkością 40 km/h. Nie zabraknie tu również ostrych zakrętów i przyprawiających o szybsze bicie serca wyskoków.

Swój zmysł równowagi można natomiast trenować podczas Segway-Trekking-Tour.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis składa się z trzech ośrodków Serfaus, Fiss oraz Ladis, które do dziś zachowały swój tradycyjny urok.

Spokojnie położone Serfaus słynie przede wszystkim z dobrej jakości hoteli. Ośrodek ten szczególnie wspiera rozwój w dziedzinie turystyki – przykładowo poprzez uruchomioną w roku 1985 podziemną kolej. Jest ona bezpłatna i łączy miejsca parkingowe na skraju miejscowości ze stacjami w dolinie i najważniejszymi miejscami w samym ośrodku. Dzięki schowkom na narty nie będzie konieczne dźwiganie sprzętu do dolnej stacji.

Rodzinny ośrodek narciarski Serfaus oferuje oprócz hoteli dla rodzin liczne udogodnienia i atrakcje dla dzieci, jak np. „Kinderschneealm”, „Bertas Indianerland” lub kolejkę Murmlibahn – własny wyciąg linowy dla dzieci. Liczne sklepy oraz położone bezpośrednio przy wyciągu Komperdell S1-Center zachęcają do zakupów i relaksu.

Fiss, położone na płaskim i skierowanym na południe zboczu, nadal posiada swój tradycyjny, retoromański urok. Ośrodek ten jest również doceniany za bliskość wyciągów i atrakcyjny program dla dzieci w „Bertas Kindervilla” lub „Bertas Kinderland” przy środkowej stacji wyciągu Sonnenbahn.

Niewielka wioska Ladis z malowniczymi gospodarstwami i zamkiem Laudegg jest nieco spokojniejsza i korzystniejsza cenowo.

Ried im Oberinntal położone jest na skrzyżowaniu dwóch ulic, prowadzących do terenu narciarskiego Serfaus-Fiss-Ladis oraz do przełęczy Reschenpass w Tyrolu Południowym.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Serfaus-Fiss-Ladis

Do terenu narciarskiego Serfaus-Fiss-Ladis można bez problemu dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem. W przypadku drugiej opcji można dotrzeć do dworca w Landeck (25 km) lub Imst (45 km), a następnie autobusem lub taksówką do danego ośrodka.

Najbliższe lotniska znajdują się w Innsbrucku (100 km) i Salzburgu (270 km) w Austrii, Memmingen (179 km), Friedrichshafen (180 km) oraz Monachium (250 km) w Niemczech oraz w szwajcarskim Zurychu (250 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Serfaus-Fiss-Ladis

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...