Teren narciarski Sölden

30/05/2018 - SnowTrex

Sölden z dwoma lodowcami, trzema 3-tysięcznikami i bogatą ofertą atrakcji w czasie wolnym jest wyjątkowo różnorodnym terenem narciarskim. Tętniące życiem centrum Doliny Ötztal wyróżnia ponadto wyśmienita zabawa w ramach après-ski.

Lodowiec Rettenbach

1) Teren narciarski – ogólne informacje

  • nowoczesny teren narciarski z 144 km tras
  • trzy 3-tysięczniki & trasy na lodowcu na wysokości do 3340 m
  • jeden z największych w Alpach ośrodków après-ski

Sölden oferuje białe szaleństwo na najwyższym poziomie, dzięki dostępowi do dwóch lodowców i wyjątkowej różnorodności tras niebieskich, czerwonych i czarnych. Maksymalna wysokość do 3340 m oraz trasy na lodowcu to gwarancja wyśmienitych warunków narciarskich od października aż do maja.

36 wyciągów jest bardzo nowoczesnych i w idealnym stanie. Otwarta w sezonie zimowym 2016/17 kolejka Giggijochbahn przewozi aż 4500 gości na godzinę – jest to absolutny światowy rekord dla gondoli tego typu! Doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych wyciągów jest również nowoczesna komunikacja. W Sölden bezpłatne Wi-Fi dostępne jest w Giggijochbahn oraz na 9 hotspotach. Przesyłanie wrażeń i zdjęć z urlopu nie stanowi tu żadnego problemu. W obu kategoriach „Warunki narciarskie” oraz „Wyciągi & gondole” teren ten uzyskał najwyższą notę 5 gwiazdek.

Przy Giggijoch w trakcie trwania sezonu mają miejsce liczne koncerty.

Także celebryci, jak legendy narciarstwa Rosi Mittermaier i Christian Neureuther oraz ich syn Felix Neureuther regularnie pojawiają się na tym terenie narciarskim. W Söldenma miejsce pod koniec października tradycyjne rozpoczęcie Pucharu Swiata w narciarstwie alpejskim. Przez całą zimę odbywają się tu ponadto liczne wydarzenia muzyczne i imprezy na szczycie i w samym Sölden. Niepowtarzalny spektakl z oszałamiającą górską panoramą w tle.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Sölden

Z Sölden dotrzeć można na szczyt przy pomocy dwóch wyciągów – Gaislachkogl- lub Giggijoch-Bahn. Z Giggijoch (2284 m) prowadzą liczne trasy niebieskie, a także bezpośrednie połącznie z Rotkogljoch (2662 m), gdzie czekają na zaawansowanych przede wszystkim trasy czerwone i szlaki narciarskie. Przy Gaislachkogl dostępne są wyłącznie czerwone trasy, nieco niżej również odcinki w lesie i trasy carvingowe. Teren ten jest niezwykle popularny przede wszystkim wśród miłośników freeride, ponieważ oprócz tras jest tu wiele wolnej wolnej przestrzeni, idealnej do jazdy w głębokim śniegu.

Poza trasami jest wiele miejsca do jazdy w głębokim śniegu.

Na całym terenie narciarskim frajda podczas szusowania ma nadrzędne znaczenie. Na odcinkach wyścigowych BMW xDrive można zmierzyć prędkość jazdy, zrobić sobie zdjęcie, a nawet nakręcić krótki filmik. Funslope przy Giggijoch łączy na odcinku 680 m liczne elementy snowparku i boardercross.

Odpowiednią dawkę adrenaliny zapewnią również specjalne wyprawy organizowane na terenie narciarskim. Przykładowo Big 3 Rallye, który prowadzi na trzy 3-tysięczniki. Przy Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) i Schwarze Schneide (3340 m) dostępne są punkty do robienia zdjęć z oszłamiającymi widokami na Alpy Ötztalskie.

Przy Gaislachkogl – tutaj górna stacja – jest wiele wymagających tras.

Podczas Adrenalin-Cup należy się zmierzyć z różnymi trasami, wziąć udział w wyścigach i pokonywać przeszkody. Podczas rozmaitych konkurencji sportowcy gromadzą punkty, które zapisywane są na specjalnym karnecie. Dostępny jest on w cenie 5 Euro w ramach rozszerzenia do tradycyjnego karnetu. W ten sposób można ze sobą konkurować przez cały sezon, co miesiąc są natomiast do wygrania nagrody.

Dla miłośników freestyle dostępny jest przy Giggijoch duży snowpark: „Area47” posiada liczne elementy typu kicker, rail i box oraz strefę relaksu z leżakami. Również oferta dla rodzin z dziećmi nie pozostawia wiele do życzenia: szkółki narciarskie z przedszkolami, maskotkami i opieką dla najmłodszych  – wszystko to zasłużyło w oczach naszych ekspertów na 4 z 5 gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Sölden otrzymało niemal we wszystkich kategoriach najwyższą ocenę. Przede wszystkim oferta  dla „Zaawansowanych i miłośników freeride” oraz „Après-ski” zasługuje na specjalne wyróżnienie.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Sölden jest niewątpliwie jednym z największych w Austrii ośrodków après-ski, znanym z ogromnej różnorodności lokali. Zabawa rozpoczyna się tu już we wczesnych godzinach południowych i trwa niemal do białego rana. Na początek można się wybrać do górskiej chatki „Philipp”, położonej nieco powyżej Sölden. Po zamknięciu wyciągów zabawa przenosi się z dolnej stacji do samego centrum, gdzie skupiają się najpopularniejsze lokale, takie jak Fire & Ice, Schirmbar oraz Almrausch. Oprócz tradycyjnej zabawy w ramch après-ski, regularnie odbywają się tu duże wydarzenia muzyczne, jak np. Electric Mountain Festival i cotygodniowe imprezy przy Giggijoch na wysokości 2300 m.

W klubie Katapult zabawa trwa do białego rana.

Kto potrzebuje nieco wytchnienia po aktywnym dniu na stoku, również nie będzie zawiedziony ofertą Doliny Ötztal: wędrówki zimowe, jazda na sankach na licznych naturalnych torach saneczkowych, gra w hokeja, jazda na łyżwach i lot na paralotni to tylko niektóre z propozycji tego regionu. Amatorzy narciarstwa biegowego mogą tu liczyć na 195 km tras przeznaczonych do jazdy stylem klasycznym i łyżwowym. Nieco dalej na północ znajdują się ponadto termy Längenfeld.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Gmina Sölden obejmuje obok turystycznego centrum Sölden również wioski Hochsölden, Zwieselstein oraz Vent. Górska wioska Hochsölden leży na wysokości 2090 m poniżej Giggijoch, a tym samym bezpośrednio przy trasie do doliny prowadzącej do Sölden. W rzeczywistości jest to stacja narciarska, w której obiektach goście mogą mieszkać bezpośrednio przy stoku. Zwieselstein spokojną osadą w pobliżu Sölden, położoną w odległości ok. 3 km na południe. Vent oddalone jest o ok. 17 km i jest popularnym miejscem wypadowym do wędrówek na zboczach Wildspitze (3774 m).

Hochsölden leży powyżej głównego ośrodka i bezpośrednio przy stoku.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Sölden

Do Sölden można dotrzeć samochodem, autobusem lub pociągiem. Dojazd do Doliny Ötztal możliwy jest zarówno od strony północnej, jak i południowej.  Od rozwidlenia autostrady A12 należy się kierować trasą B186 na długości 37 km przez Dolinę Ötztal, aż do Sölden. Pociągi (ÖBB) kursują przez Kufstein, Wörgl, Innsbruck oraz Telfs aż do doliny. Stamtąd dotrzeć można dalej autobusem. Najbliższe lotniska znajdują się w Innsbrucku (ok. 85 km), Friedrichshafen (ok. 215 km) oraz Monachium (ok. 290 km).

> Dalsze informacje na temat urlopu zimowego w Sölden.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Sölden

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach po 30stce? Wskazówki dla początkujących i powracających na stoki
Jazda na nartach po 30stce? Wskazówki dla początkujących i powracających na stoki

Masz ponad 30 lat i chcesz nauczyć się jeździć na nartach? A może zrobiłeś ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii
10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...