Teren narciarski Bansko

13/07/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Bansko przekonuje miłośników sportów zimowych swoim wyjątkowym położeniem w paśmie górskim Piryn i największym Parku Narodowym w Bułgarii. Nie tylko różnorodne trasy, snowpark z halfpipe i przedszkole narciarskie przemawiają za tam terenem. Tamtejsza oferta zachwyci również miłośników après-ski.

Teren narciarski Bansko na południu Bułgarii gwarantuje dużo słońca i śniegu.

1) Teren narciarski Bansko – ogólne informacje

  • położenie w Parku Narodowym Piryn na południowym zachodzie Bułgarii
  • trasy na wysokości 2560 m
  • 48 km tras i 8 km szlaków narciarskich
  • nowoczesność i korzystne ceny: zakwaterowanie, wyżywienie i karnet narciarski na każdą kieszeń

Południowo-wschodnia część Bułgarii jest godna odwiedzin zarówno latem, jak i zimą. Ośrodek Bansko, położony w najpiękniejszym Parku Narodowym Bułgarii, zaliczanym do światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się u podnóża terenu narciarskiego o tej samej nazwie. Rozciąga się on na wysokości od 990 do 2560 m, sięgając niemal najwyższych szczytów masywu Piryn. Wysokie partie gór wraz ze szczytami na wysokości do 2914 m, jeziorami oraz wodospadami, jaskiniami i lasami są chronione w ramach parku narodowego. Teren narciarski Bansko znakomicie wpasował się w ten krajobraz, gwarantując białe szaleństwo pośród oszałamiających widoków.

Widok z wyciągu na masyw Piryn.

Pomiędzy górną stacją na wysokości 2560 m a stacją w dolinie bezpośrednio nad ośrodkiem Bansko (871 m) czeka na miłośników sportów zimowych 48 km tras. Wiele z nich jest szerokich i stosunkowo łatwych, wręcz wymarzonych dla mniej doświadczonych narciarzy. Nie brakuje tu jednak również wyzwań dla zaawansowanych: wymagające czerwone i czarne trasy, a także funpark z halfpipe zapewnią skoki adrenaliny.

Teren narciarski Bansko ma wiele do zaoferowania także rodzinom: szkółki i przedszkola narciarskie zadbają o potrzeby najmłodszych i pozwolą rodzicom na szusowanie bez przeszkód. Codziennie 5 do 7 godzin słonecznych od listopada aż do kwietnia to dodatkowa zaleta tego regionu. Idealnym uzupełnieniem oferty są przykładowo wędrówki w rakietach śnieżnych. Kawa na jednym ze słonecznych tarasów, wyśmienita kuchnia w wielu tradycyjnych restauracjach, liczne puby i dyskoteki – relaks i dobra zabawa gwarantowane!

Spreparowane stoki o poranku.

Wszystkie te zalety miały decydujący wpływ na ocenę w najważniejszych kategoriach: nowoczesne i komfortowe wyciągi zasłużyły w oczach naszych ekspertów na 5 gwiazdek. Gwarancja śniegu na terenie narciarskim Bansko zyskała natomiast 4 gwiazdki. Dzięki obfitym opadom śniegu dochodzącym do 150 cm w miesiącu, dodatkowo wspomaganym armatkami śnieżnymi, zbocza ponad ośrodkiem Bansko są przejezdne przez cały sezon.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Bansko

Niemal 1500 m wynosi różnica wysokości pomiędzy dolną stacją a najwyższym punktem terenu narciarskiego Bansko w masywie Piryn. Urozmaicona sieć tras narciarskich umożliwia miłośnikom sportów zimowych bezproblemowy zjazd do doliny, niezależnie od umiejętności. Łącznie 48 km tras narciarskich dzieli się równomiernie na trzy stopnie trudności: ok. 20 km tras przypada na trasy niebieskie, optymalne dla początkujących i rodzin, 24 km to trasy czerwone dla zaawansowanych, natomiast 4-kilometrowy odcinek to trasa czarna, bardziej znana jako „trasa Alberto Tomby”. Poniżej szczytu Todorka nie zabraknie również przestrzeni dla miłośników freeride. Oferta dla początkujących oraz zaawansowanych i miłośników freeride została wyróżniona przez naszych ekspertów 4 gwiazdkami.

Widok z trasy na teren narciarski Bansko.

Równie wysokie noty uzyskała kategoria „Snowpark”, na terenie narciarskim Bansko jest bowiem do dyspozycji funpark i halfpipe. Oba dostępne są przy wyciągu Plato na wysokości 2500 m. Sowpark z licznymi elementami typu box, rail i kicker zaliczany jest do najpopularniejszych i najbardziej godnych polecenia funparków w Europie.

Kolejną atrakcją jest jedna z najdłuższych tras narciarskich na świecie: ze szczytu Todorka prowadzi aż do doliny 16-kilometrowa trasa, pokonując różnicę wysokości 1570 m. Popularna jest również nocna jazda na nartach, która odbywa się raz w tygodniu na 7,5-kolometrowym odcinku pomiędzy stacjami Stationen Stationen „Shiligarnika” i „underishka polyana“.

Bansko jest centrum sportów zimowych w pełnym tego słowa znaczeniu i oferuje także możliwość skorzystania z tras biegowych o łącznej długości 5 km. Są one stosunkowo łatwe, rekompensując wysiłek malowniczymi widokami.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Bansko uzyskał łącznie w ocenie naszych ekspertów niemal 4 na 5 możliwych gwiazdek. Nowoczesna infrastruktura z częściowo nowymi wyciągami zyskała aż 5 gwiazdek. Wiele kategorii, jak np. „Gwarancja śniegu” oraz sama organizacja w ośrodku narciarskim, łącznie ze wszystkimi tablicami informacyjnymi i oznaczeniami, oceniona została na 4 gwiazdki. Równie wysokie noty przyznano za urozmaiconą ofertę Après-Ski. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości w ofercie gastronomicznej wyróżniono 4 gwiazdkami, podobnie jak kategorie „Początkujący”, „Zaawansowani & miłośnicy freeride” oraz „Snowpark”.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Malownicze położenie z widokiem na szczyty masywu Piryn i dziewiczą przyrodę sprawia, że Bansko należy do wyjątkowo urokliwych ośrodków sportów zimowych. Warto poświęcić tu więcej czasu na świadome poznanie okolicy również poza stokiem, przykładowo podczas wędrówek zimowych i wypraw w rakietach śnieżnych. Początkujący bez doświadczenia w tej dziedzinie mogą skorzystać z porad profesjonalnych przewodników.

6) Ośrodki na terenie Bansko

Ośrodek Bansko, od którego pochodzi nazwa terenu narciarskiego, położony jest na południowym zachodzie Bułgarii u podnóża pasma górskiego Piryn. Miasta Sofia oraz Saloniki są oddalone o odpowiednio 160 i 220 km.

Teren narciarski i ośrodek gwarantują oszałamiające widoki.

W ostatnich 15 latach region ten znacznie się rozwinął w dziedzinie turystyki, duże znaczenie odegrała przede wszystkim rozbudowa tras narciarskich. Ostatnimi czasy w centrum uwagi coraz częściej znajduje się jednak zrównoważony rozwój w zgodzie z przyrodą, ze względu na rosnące zainteresowanie tym regionem i Parkiem Narodowym Piryn również w miesiącach letnich.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Bansko

Malownicze położenie u podnóża masywu Piryn i z dala od większych miast sprawia, że gmina Bansko jest co prawda wyjątkowo urokliwa, ale jednocześnie nie do końca łatwo dostępna. Dwa najbliżej położone miasta z połączeniem lotniczym to Sofia oraz Plowdiw. Pierwsze z nich położone jest w odległości ok. 160 km na północ i dostępne jest w ciągu ok. 2 godzin jazdy samochodem. Plowdiw znajduje się co prawda w podobnej odległości, na dojazd trzeba tu jednak liczyć minimum 2,5h. Z Sofii do samego centrum Bansko można również wygodnie dojechać pociągiem.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Bansko

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...