Fügen – teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen & Spieljoch

30/05/2018 - SnowTrex

Dolina Ziller słynie z wielu atrakcyjnych terenów narciarskich. Jednym z nich jest centralnie położony  Hochzillertal-Hochfügen wraz z sąsiadującym terenem narciarskim Spieljoch. Dostępne tu 100 km tras gwarantuje duże urozmaicenie, a jednocześnie doskonałe warunki na relaksujący urlop dla całej rodziny.

Szerokie trasy gwarantują oszałamiające widoki.

1) Ogólne informacje na temat terenu narciarskiego

  • niemal 100 km tras i 49 wyciągów
  • trasy na wysokości do 2360 m w Hochzillertal
  • wyróżniony jako „Best Place to Ski”

Wokół głównych ośrodków Doliny Ziller, Fügen und Kaltenbach, położone są dwa tereny narciarskie: teren Hochfügen-Hochzillertal obejmuje 29 km niebieskich, 41 km czerwonych i 13 km czarnych tras – łącznie 88 km idealnie przygotowanych nartostrad w otoczeniu oszałamiającej panoramy Alp Zillertalskich. Wraz z sąsiednim terenem Spieljoch dochodzi do tego kolejne 12 km tras. Łącznie dostępnych jest tu 100 km tras, połączonych ze sobą od sezonu zimowego 2017/2018 dzięki gondoli peak-to-peak. Najwyższy punkt terenu narciarskiego Hochzillertal-Hochfügen znajduje się na wysokości 2360 m przy górskiej stacji Wedelexpress. Różnica wzniesień, którą można tu pokonać wynosi zatem aż 1800 m!

Na szerokich trasach terenu narciarskiego odkryć można wyjątkowe atrakcje: miłośnicy freestyle mają do dyspozycji Betterpark Hochzillertal z half pipe, przy photopoint można zrobić selfie z oaszałamiającym górskim widokiem w tle, do wieczornego szusowania zaprasza natomiast oświetlona trasa do Kaltenbach. Oferta dla rodzin z dziećmi obejmuje liczne szkółki narciarskie i opiekę dla najmłodszych. „Zwergerl Club” przy górnej stacji wyciągu Hochzillertal dostępny jest dla dzieci od 3. miesiąca do 7. roku życia. Teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen, a w szczególności zbocza przy Hochfügen są wręcz wymarzone dla miłośników freeride. Liczne szlaki narciarskie prowadzą z Pfaffenbühel. Zarówno oferta dla rodzin, jak i miłośników freeride i zaawansowanych została wyróżniona przez naszych ekspertów 5 gwiazdkami.

Betterpark jest idealnym miejscem dla miłośników freestyle.

Oprócz narciarstwa, na terenie Hochzillertal nie mogło również zabraknąć miejsca dla nart biegowych. Dostępne są tu dwie trasy wysokościowe: pierwsza przebiega w pobliżu chatki Firnhütte, druga natomiast znajduje się w Hochfügen.

Pod względem gwarancji śniegu teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen również zasługuje na wyróżnienie. Niemal 85% tras jest w razie potrzeby sztucznie naśnieżanych. Grubość pokrywy śnieżnej w sezonie wyności średnio 70 cm w górnych partiach, natomiast na terenie narciarskim Spieljoch dochodzi nawet do 80 cm. Najbardziej śnieżnym miesiącem jest luty, gdzie warstwa białego puchu dochodzi do 100 cm. 69 dni słonecznych w sezonie to niewiele mniej, niż wynosi średnia w całej Austrii (72 dni). Do najbardziej obfitujących w słońce miesięcy należą grudzień i styczeń.

Nasi eksperci przyznali wysokie oceny za nowoczesność i różnorodność terenu narciarskiego: zarówno nowoczesne wyciągi, jak i pewne warunki narciarskie otrzymały maksymalną ocenę 5 gwiazdek. Ze względu na liczne pozytywne oceny Klientów teren ten został wyróżniony w roku 2016 znakiem jakości „Best Place to Ski”.

2) Plan nartostrad Hochzillertal-Hochfügen

3) Jazda na nartach na terenach Hochzillertal-Hochfügen i Spieljoch

Na terenie narciarskim Hochzillertal-Hochfügen przeważają trasy łatwe i średnio trudne, ale nie zabraknie tu również czerwonych i czarnych tras dla zaawansowanych. Szczególnie atrakcyjne są tu długie trasy przebiegające wśród malowniczych krajobrazów oraz idealne połączenie dzięki sieci wyciągów i nartostrad. Z czerwonej trasy nr 10 przy Kristall-Express prowadzi przykładowo niebieska trasa, wiodąca aż do Firnhütte przy wyciągu Neunhüttenbahn powyżej Kaltenbach. Obok Kristallhütte na wysokości 2200 m przy czerwonej trasie nr 11 przebiega trasa wyścigowa, na której przeprowadzane są treningi pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Poniżej 8-osobowego wyciągu krzesełkowego Schnee-Express znajduje się Betterpark Hochzillertal, w którym wyszaleć mogą się wszyscy miłośnicy freestyle, bez względu na umiejętności. Na długości 320 m znaleźć można elementy typu kicker, rail i box. Dosłownie najwyższym punktem jest 18-metrowa XL-kicker line. Na krótką przerwę można się wybrać do chill-our-area z leżakami i muzyką.

Powyżej Fügen na wysokości 1500 m znajduje się teren narciarski Hochfügen, który należy tym samym do najwyżej położonych terenów narciarskich w Austrii. Dzięki korzystnemu położeniu w dolinie, w otoczeniu szczytów o wysokości 2500 m, gwarantuje on białe szaleństwo z dużą dawką słońca. Teren narciarski Hochfügen znany jest przede wszystkim z niemal nieograniczonych możliwości do jazdy poza wyznaczonymi trasami, ponad 10 km szlaków narciarskich to natomiast nie lada atrakcja dla fanów freeride.

Podczas gdy narciarze i snowboardziści mogą szaleć do woli na czerwonych i czarnych trasach przy Pfaffenbühel, młodzież może szlifować swoje umiejętności na terenie do ćwiczeń przy wyciągach orczykowych Lamark na zboczach powyżej Onkeljoch.

Dzięki lokalnym szkółkom narciarskim nauka stanie się przyjemnością.

Przejrzysty teren narciarski przy Spieljoch obejmuje głównie trasy o średnim poziomie trudności. Najdłuższa z nich jest jednocześnie trasą do doliny prowadzącą do Fügen. Przebiega ona od Onkeljoch aż do stacji w dolinie na długości 7 km i może być w razie potrzeby naśnieżana.

Z terenu narciarskiego wiele tras prowadzi bezpośrednio do miasteczek: do Kaltenbach dotrzeć można czerwoną trasą „Stephan Eberharter Goldpiste”. W razie potrzeby jest ona w całości sztucznie naśnieżana, natomiast raz w tygodniu jest ona dodatkowo oświetlona o godz. 22:00. Nocna jazda n nartach oferowana jest również przy wyciągach Lamark w Hochfügen. Przy Spieljoch przebiega 7-kilometrowa trasa nr 5, prowadząca do Fügen. Powrót do doliny z Hochfügen możliwy jest również autobusem. Poniżej Schnee-Express przebiega szlak narciarski aż do wioski Aschau, która nie jest połączona wyciągiem z terenem narciarskim. Stamtąd można jednak dotrzeć autobusem do dolnej stacji w Kaltenbach.

We wszystkich częściach terenu narciarskiego dostępne są liczne górskie chatki, wręcz wymarzone na krótki odpoczynek na jednym z tarasów słoncznych. W nagrodzonych restauracjach górskich Wedelhütte oraz Kristallhütte serwowane są wyborne wina i szlachetne potrawy. Ponadto w niemal wszystkich stacjach skorzystać można z bezpłatnego Wi-Fi. Oferta gastronomiczna w pełni zasłużyła w oczach naszych ekspertów na 5 gwiazdek.

Na terenie narciarskim nie zabraknie również ekskluzywnych atrakcji. Można tu przykładowo dotrzeć do terenu gondolą VIP. Ta stworzona przez BMW komfortowa gondola wyposażona jest w skórzane i jednocześnie ogrzewane siedzenia, a także funkcję masażu. Atrakcja ta nie jest wliczona w cenę karnetu i należy ją oddzielnie zarezerwować.

4) Ocena ekspertów

Hochzillertal-Hochfügen należy do najlepszych terenów narciarskich w Dolinie Ziller. Pod względem oferty i infrastruktury dostępne jest tu wszystko, czego dusza zapragnie, w większości kategorii otrzymał on dzięki temu najwyższą ocenę. Łączna nota naszych ekspertów wynosi 4,7 na 5 gwiazdek.

Aktualny stan i dalsze informacje dostępne są na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Przednia część Doliny Ziller uchodzi za niezwykle różnorodną: wybierać można tu m.in. spośród takich aktywności, jak narciarstwo biegowe, wędrówki biegowe, saneczkarstwo, jazda na łyżwach i nie tylko. Dla fanów sanek dostępne jest w Fügen i Kaltenbach aż 5 torów saneczkowych. Najdłuższy z nich jest 3,5-kilometrowy tor przy Fügenberg, oświetlony wieczorem. Także odcinek o długości 1,5 km w Fügen posiada oświetlenie. Wymarzone dla rodzin są natomiast nieco krótsze odcinki przy Riedberg (1 km) oraz oświetlony tor Lengstein nieopodal Aschau.

Sieć tras biegowych w Dolinie Ziller liczy aż 125 km, z czego aż 50 km przebiega wokół Kaltenbach i Fügen. W Hochfügen dostępnych jest 9 km tras wysokościowych z urzekającą panoramą alpejską w tle. W razie gorszej pogody można się wybrać do term Fügen. Tamtejszy basen na wolnym powietrzu posiada zjeżdżalnie, brodziki dla dzieci i nowoczesną strefę wellness i saun.

Kto ma ochote na dobrą zabawę po aktywnym dniu na stoku, znajdzie na terenie narciarskim Hochzillertal-Hochfügen liczne możliwości. W pobliżu dolnej stacji w Kaltenbach dostępnych jest kilka opcji, przykładowo Post Alm oraz sChic Bar. W Hochfügen można się wieczorem wybrać do Gogola Bar lub Montana Alm. Kolejne dwa lokale znaleźć można na terenie Spieljoch.

Liczne górskie chatki są wymarzone na krótki odpoczynek.

6) Ośrodki na terenie Hochzillertal-Hochfügen

Głównym punktem dostępu do terenu Spieljoch, a jednocześnie największym ośrodkiem w Dolinie Ziller jest Fügen. Ośrodek ten jest dobrze skomunikowany, można stąd bez problemu dotrzeć do terenu Hochzillertal-Hochfügen, a także do pozostałych terenów w ramach karnetu „Zillertaler Superskipass”. Dolina jest w pobliżu Fügen wyjątkowo szeroka, dzięki czemu miasteczko z historycznym centrum, malowniczymi kapliczkami i kościołami oraz muzeum mogło się wspaniale rozwinąć. Powyżej Fügen na wysokości 1500 m znajduje się Hochfügen. Ta niewielka stacj narciarska składa się głównie z hoteli i obiektów gastronomicznych, odpowiadając tym samym potrzebom gości.

Drugim istotnym ośrodkiem bezpośrednio przy terenie narciarskich jest Kaltenbach. Znajduje się tu dolna stacja kolejki Hochziller, umożliwiająca bezpośredni dostęp do terenu Hochzillertal-Hochfügen. Dodatkową atrakcją jest tu oświetlona trasa prowadząca do doliny.

Fügen także wieczorem tętni życiem.

7) Dojazd do terenu Hochzillerta-Hochfügen

Samochodem można tu dotrzeć od północy przez Monachium i Rosenheim. Przy zjeździe z autostrady A12 w kierunku Doliny Ziller wystarczy pokonać 7 km, by dotrzeć do Fügen i Kaltenbach. Z Fügen prowadzi natomiast górska trasa (12 km) do Hochfügen.

Również pociągiem można tu dotrzeć bez problemu. Z dworca Jenbach (ok. 10 km) można dotrzeć kolejką Zillertalbahn do poszczególnych ośrodków Fügen, Ried, Kaltenbach i Aschau. Goście podróżujący dalej do Hochfügen mogą się przesiąść w Fügen na autobus. Z waünym karnetem Zillertalen Superskipass można bezpłatnie korzystać zarówno z regionalnych autobusów, jak i pociągów. Najbliższe lotnisko znajduje się w Innsbrucku (ok. 50 km), skąd można bez problemu dotrzeć do Fügen m.in. lotniskową taksówką.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Hochzillertal-Hochfügen

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach po 30stce? Wskazówki dla początkujących i powracających na stoki
Jazda na nartach po 30stce? Wskazówki dla początkujących i powracających na stoki

Masz ponad 30 lat i chcesz nauczyć się jeździć na nartach? A może zrobiłeś ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii
10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...