Teren narciarski Kitzbühel

12/07/2018 - SnowTrex

Już sama nazwa Kitzbühel zachęca do urlopu w jednym z najpiękniejszych regionów w Tyrolu. Na terenie narciarskim wrażenie robi przede wszystkim nowoczesna infrastruktura z 179 km tras, 36 szlakami i snowparkiem. Na odważnych narciarzy czeka tu również wyjątkowe wyzwanie: legendarna trasa „Streif”, miejsce rozgrywek wyścigu Hahnekamm.

Legendarna trasa „Streif“ na terenie narciarskim Kitzbühel.

1) Teren narciarski Kitzbühel – ogólne informacje

  • łącznie 179 km tras, w tym 17 km tras czarnych
  • wielokrotnie wyróżniony jako „najlepszy teren narciarski na świecie” oraz „World’s Best Ski Resort”
  • ośrodek z legendarną trasą „Streif”
  • KitzSki Line-XL Route z Kitzbühel/Kirchberg do Resterhöhe/Pass Thurn
  • dostępne rozszerzenie karnetu „Kitzbüheler Alpen AllStarCard”

Teren narciarski Kitzbühel-Kirchberg obejmuje 179 km tras, wśród których nie brakuje najbardziej znanych na świecie tras. Teren ten rozpościera się na wysokości pomiędzy 800 a 2000 m w Alpach Tyrolskich, z Kitzbüheler Horn na zachodzie aż po Gaisberg na wschodzie. Bezproblemowy dostęp do wszystkich tras zapewnią tu 54 wyciągi. Dzięki nowoczesnym urządzeniom naśnieżającym można tu liczyć na białe szaleństwo od października aż do początku maja.

Na terenie narciarskim Kitzbühel czeka 179 km tras.

Na początkujących czeka tu łącznie 101 km niebieskich tras. Szczególnie praktyczne: wyciągi do ćwiczeń w dolinie są darmowe, więc początkujący i dzieci mogą stawiać pierwsze kroki na nartach także bez karnetu. Zaawansowani mają dostęp do 61 km tras czerwonych i 17 km tras czarnych, wśród których należy wspomnieć o legendarnym odcinku „Streif” na Hahnekamm oraz odcinku Pucharu Swiata na zboczach Ganslern. Poza trasami można tu korzystać z 36 km spreparowanych szlaków narciarskich.

Srednia grubosc pokrywy snieznej w sezonie wynosi na terenie Kitzbühel 42 cm w dolinie i 71 cm w górnych partiach. Szczególnie obfite opady śniegu notowane są w marcu: pokrywa śnieżna sięga wówczas nawet 103 cm na górze oraz 60 cm w dolinie. Słońca również będzie tu pod dostatkiem: 107 dni słonecznych w Kitzbühel to więcej niż wynosi średnia w Austrii (103 dni). Najbardziej słonecznym miesiącem jest zdecydowanie luty z 19 dniami.

Nie tylko narciarze będą zadowoleni z oferty na terenie narciarskim Kitzbühel: snowpark Kitzbühel z licznymi elementami to spełnienie marzeń miłośników snowboardu i freestyle. Na narciarzy biegowych czeka tu sieć wyznaczonych tras o łącznej długości 500 km, wśród których nie zabraknie trasy wysokościowej i oświetlonego odcinka. Kto ma ochotę na więcej atrakcji po zmroku, może do 21:30 skorzystać z toru saneczkowego na Gaisberg.

Bogata oferta w kategorii „Wyciągi & gondole” na terenie narciarskim Kitzbühel, a także duża gwarancja śniegu została wyróżniona przez naszych ekspertów 5 gwiazdkami – lepiej być nie może!

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Kitzbühel

Na terenie narciarskim Kitzbühel każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie coś dla siebie. Do najpiękniejszych odcinków należy trasa z Kitzbüheler Horn na wys. 2000 m, z Resterhöhe na wys. 1894 m oraz z Pengelstein na wys. 1938 m. Pomiędzy szczytami na powierzchni 460 ha rozciąga się teren narciarski, obejmujący siedem ośrodków: Kitzbühel, Reith, Aurach, Jochberg, Pass Thurn, Hollersbach, Kirchberg oraz Aschau w dolinie Sperten. W roku 2005 została otwarta kolejka 3S pomiędzy Pengelstein i Wurzhöhe, łącząca obie części terenu narciarskiego.

Największą atrakcją dla ambitnych narciarzy jest bez wątpienia zjazd legendarną trasą „Streif” (nr 21), należącą do najtrudniejszych tras na świecie. Dla mniej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów przeznaczona jest tzw. „Familienstreif”, na której można ominąć najbardziej strome miejsca. Również dla dzieci nie zabraknie tu atrakcji: najmłodsi mogą spróbować swoich sił na „Ministreif”. Kto natomiast marzy o zjeździe slalomem, znajdzie na zboczu Ganslerhang jeden z ostatnich klasycznych zjazdów slalomem, na którym corocznie rozgrywane są zawody Pucharu Swiata.

Na terenie narciarskim Kitzbühel nie zabraknie atrakcji również dla dzieci.

Kto ma ochotę zmierzyć się z innymi narciarzami, powinien wypróbować odcinke Kitz-Cup z możliwością pomiaru czasu lub trasę slalomu giganta przy Gaisberg. Tak bogata oferta została wyróżniona przez ekspertów SnowTrex najwyższą oceną 5 gwiazdek.

Rodziny z dziećmi będą zachwycone lokalną ofertą szkółek i kursów narciarskich dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Idealnym miejsce do stawiania pierwszych kroków na nartach jest płaska łąka do ćwiczeń przy Maierl. „Ministreif” jest imitacją słynnej trasy Streif z licznymi przeszkodami, gwarantującymi świetną zabawę. Kolejny parcour czeka na dzieci i młodzież w „KitzSki Bären Land” przy Bärenbadkogel. Również w tym przypadku teren narciarski Kitzbühel zasłużył na najwyższą ocenę 5 gwiazdek.

Oprócz tętniących życiem stoków na terenie narciarskim Kitzbühel nie zabraknie malowniczych tras do jazdy w głębokim śniegu na obszarze ponad 200 km². Prawdziwym rajem dla miłośników freeride jest polana Bichlalm, do której od niedawna można dotrzeć ratrakiem dla maks. 25 osób. Niezapomniane przeżycie!

Relaks z widokiem na Alpy Kitzbühelskie.

Teren narciarski Kitzbühel z dostępem do 179 km tras jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych w całej Austrii. Kto liczy na więcej atrakcji, może się zdecydować na rozszerzenie karnetu na niemal 2790 km tras i 925 wyciągów w Austrii i niemieckiej Bawarii: to wszystko gwarantuje „Kitzbüheler Alpen AllStarCard” wraz z „Salzburg Super Ski Card”.

4) Ocena ekspertów

W ocenie naszych ekspertów teren narciarski Kitzbühel uzyskał najwyższą notę za bogatą ofertę tras o różnych poziomach trudności oraz niezliczone możliwości dla miłośników freeride, snowboardu i narciarstwa biegowego.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Niemal 60 górskich chatek i gospod zadba na terenie narciarskim Kitzbühel o rozkosze podniebienia. W ciągu dnia warto wybrać się do znanych lokali „Sonnbergalm” oraz „Toni Alm”. Na tradycyjne tyrolskie smakołyki oraz oszałamiające widoki na 3-tysięczniki w Wysokich Taurach można liczyć w „Sunnseit” przy Resterhöhe. Równie malownicza jest panorama roztaczająca się z restauracji „Gipfelhaus” na Kitzbüheler Horn, w której mali goście mogą liczyć na specjalne menu. W ramach après-ski można dalej świętować w „Fünferl”, „The Londoner” lub w „Hahnenkamm Pavillon”.

Prawdziwi smakosze będą zachwyceni ofertą w dolinie: 8 restauracji posiada tu łącznie 10 gwiazdek – najwyższe wyróżnienie kuchni austriackiej. Należą do nich m.in. „Kupferstube im Tennerhof” w Kitzbühel, „Hallerwirt” w Aurach oraz „Bärenbichl” i „Jodlbühel” w Jochberg.

Ochota na dalszą zabawę? W „Jimmy’s” i „Take Five” można z powodzeniem świętować do późnych godzin nocnych. W dziedzinie gastronomii teren narciarski Kitzbühel zyskał zasłużone 5 gwiazdek, oferta après-ski została natomiast wyróżniona 4 gwiazdkami.

60 górskich chatek i gospod czeka na gości na terenie narciarskim Kitzbühel.

Od czasu do czasu warto sobie pozwolić na dzień bez nart i skorzystać z innych atrakcji, przykładowo z zimowych wędrówek wśród ośnieżonych krajobrazów. Jeden ze szlaków prowadzi od restauracji „Hochkitzbühel” na Hahnenkamm do górskiej gospody „Hochbrunn”. Niezapomniana jest również wyprawa do punktu widokowego przy Wilder Hag: stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na szczyty Großglockner, Großvenediger oraz Wilder Kaiser.

Nie tylko dzieci mają frajdę na torze saneczkowym na Gaisberg: odcinek o długości 3 km ciągnie się aż do doliny, w niektóre dni można z niego korzystać nawet do późnych godzin wieczornych!

W sąsiednim parku do wspinaczki lodowej nie lada wyzwanie stanowi 20-metrowa wieża do wspinaczki. W ofercie nie zabraknie również takich atrakcji jak snowtubing czy fat-biking. Miłośnicy łyżwiarstwa będą z pewnością zachwyceni romantycznym lodowiskiem na jeziorze Schwarzsee, na którym można również spróbować swoich sił w grze w curling. Niepowtarzalny urok posiada także przejażdżka konnym zaprzęgiem wśród ośnieżonych krajobrazów.

Na chwilę relaksu po całym dniu na stoku zaprasza park wodny Aquarena z basenami i strefą saun.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Kitzbühel

Kitzbühel położone pomiędzy Hahnenkamm i Kitzbüheler Horn jest od dawna legendarnym ośrodkiem sportów zimowych. Ilość miejsc noclegowych jest tu naprawdę imponująca, podobnie jak oferta aktywności poza stokiem. Każdego roku ma tu miejsce wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i licznych gości: zawody Pucharu Swiata w narciarstwie alpejskim na Hahnekamm ze slalomem na Ganslern i legendarną trasą „Streif”.

Malownicze widoki wokół Kitzbühel.

Kto ma ochotę na chwilę wytchnienia od tętniącego życiem Kitzbühel, znajdzie na tym terenie narciarskim inne malownicze ośrodki, jak choćby przyjazną dla rodzin wioskę Kirchdorf in Tirol. Miasteczko to zachowało tradycyjny austriacki charakter i przyciąga przede wszystkim dużym terenem do ćwiczeń dla najmłodszych.

Do regionu Kitzbühel należą również ośrodki Jochberg, Kirchberg oraz Pass Thurn.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Kitzbühel

Samochodem można dojechać do terenu narciarskiego Kitzbühel od północy przez A8 w kierunku Salzburga oraz A93 w kierunku Kufstein. Ze zjazdu Kufstein-Süd należy się kierować trasą nr 178 w kierunku St. Johann in Tirol. Krótko przed St. Johann należy się udać na Pass-Thurn-Straße (161) do Kitzbühel.

Teren narciarski Kitzbühel jest wyjątkowo dobrze połączony z siecią austriackich kolei. W samym Kitzbühel zatrzymują się liczne międzynarodowe pociągi dalekobieżne. Oprócz tego jest wiele możliwości przesiadki, np. w Salzburgu lub Wörgl na pociągi regionalne.

Najbliższe lotniska znajdują się w Salzburgu (80 km) oraz Innsbrucku (95 km). Stamtąd można dotrzeć do ośrodka wcześniej zamówioną taksówką za ok. 35 Euro na os. (Salzburg) lub ok. 50 Euro na osobę (Innsbruck).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Kitzbühel

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...