Teren narciarski Laax

13/07/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Laax przy Laax Falera i Flims jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i największych terenów narciarskich w Szwajcarii oraz mekką dla miłośników snowboardu. Dzięki 187 km tras o wszystkich poziomach trudności, 4 snowparkom i wysokiej gwarancji śniegu nie zabraknie tu atrakcji dla nikogo. Także w temacie après-ski Laax ma wiele do zaoferowania.

Na terenie narciarskim Laax do dyspozycji jest aż 187 km tras.

1) Teren narciarski Laax – ogólne informacje

  • jeden z największych terenów narciarskich w Szwajcarii z 187 km tras
  • mekka miłośników snowboardu z największą halfpipe w Europie
  • wysoka gwarancja śniegu i duża liczba dni słonecznych
  • idealne warunki dla początkujących i zaawansowanych

Szwajcarska gmina Laax składa się z trzech wiosek Flims, Laax i Falera. Znajduje się ona na słonecznym płaskowyżu w kantonie Gryzonia na wysokości 1020 m. Położony niedaleko teren narciarski należy do największych w Szwajcarii, uchodząc jednocześnie za mekkę fanów snowboardu. Dostępna tu halfpipe jest największa w Europie, 4 funparki gwarantują natomiast bezgraniczną frajdę na licznych konstrukcjach. Ofertę uzupełniają liczne tereny do freeride.

Na terenie narciarskim Laax nie zabraknie wyzwań również dla narciarzy, na których czeka tu 187 km tras o różnych stopniach trudności. Do tego dochodzi 37 km szlaków narciarskich. Trasy dzielą się na 77 km niebieskich, 90 km czerwonych i 20 km czarnych, łączy je natomiast 28 wyciągów. Nie ma znaczenia, czy zakwaterowanie ma miejsce w Laax, Flims czy Falera – każda z tych wiosek gwarantuje bezpośrednie połączenie z terenem narciarskim.

Teren narciarski Laax sięga niemal 3000 m.

Także poza białym szaleństwem region ten ma wiele do zaoferowania, również w dziedzinie après-ski. Oferta dla rodzin obejmuje opiekę nad dziećmi i dostęp do tras idealnych do stawiania pierwszych kroków na nartach. Na miejscu można bez problemu kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt. W szkółkach narciarskich i snowboardowych można się optymalnie przygotować przed pierwszym wyjściem na stok.

Niemal 1800 godzin słonecznych w roku daje wyjątkowo duże prawdopodobieństwo udanej pogody w trakcie urlopu. Znaczna część terenu narciarskiego Laax znajduje się na wysokości pomiędzy 2000 a 3000 m, co zapewnia wyśmienite warunki narciarskie. Grubość pokrywy śnieżnej w górnych partiach dochodząca do 300 cm nie jest tu rzadkością, średnio wynosi ona natomiast imponujące 148 cm. Wszystko to przekłada się na opinię naszych ekspertów – w najważniejszych kategoriach „Wyciągi & gondole” oraz „Gwarancja śniegu” teren narciarski Laax uzyskał odpowiednio 4 i 5 gwiazdek.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Laax

Laax jest terenem narciarskim o wielu zaletach. Jako jeden z największych terenów w Szwajcarii, spełnia on wszystkie oczekiwania narciarzy i snowboardzistów. Szczególnie popularna wśród zaawansowanych jest trasa położona przy Crap Sogn Gion, znana jako „Fatschas”. W przeszłości była ona miejsce rozgrywek Pucharu Swiata, dzisiaj natomiast daje wszystkim miłośnikom sportów zimowych możliwość jazdy śladami profesjonalistów. Zbocze na szczycie Cassons jest w większości niespreparowane, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla miłośników jazdy w głębokim śniegu. Amatorzy niekończących się tras będą zachwyceni 17-kilometrowym odcinkiem z lodowca do doliny.

Również początkujący mają na terenie narciarskim Laax możliwość dalszego szlifowania swoich umiejętności, przykładowo na trasach wokół Alp Dado. Cztery snowparki oraz największa halfpipe na świecie o imponującej wysokości 6,9 m przyciągają zapalonych miłośników snowboardu. Łącznie jest tu do dyspozycji aż 90 elementów! Także dzieci będą pod wrażeniem niepowtarzalnego uroku ośnieżonej krainy wokół Laax, Flims i Falera. Przy okazji najmłodsi mogą tu stawiać pierwsze kroki na nartach pod czujną opieką instruktorów. Szkółki narciarskie i snowboardowe w Laax umożliwiają również dorosłym doskonalenie swoich umiejętności na stoku.

Laax uchodzi za mekkę miłośników snowboardu.

W ramach alternatywy do nart i snowboardu można skorzystać z 62 km tras do narciarstwa biegowego. Przewaga tras o łatwym stopniu trudności przypadnie do gustu przede wszystkim początkującym, których wysiłek zostanie nagrodzony malowniczymi widokami. W regionie dostępna jest również trasa dla psich zaprzęgów. Warunkiem korzystania z tras biegowych jest posiadanie szwajcarskiego karnetu na trasy biegowe.

Sezon na terenie Laax trwa od początku listopada do kwietnia i obejmuje 155 dni, czyli więcej niż średnia na szwajcarskich terenach narciarskich.

Wszystkie te zalety mają decydujący wpływ na ocenę naszych ekspertów. W kategoriach „Rodzina & dzieci”, „Zaawansowani & miłośnicy freeride” oraz „Snowparki” teren ten uzyskał najwyższą ocenę 5 gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Laax zasłużył w oczach naszych ekspertów na wyjątkowo wysokie noty, zarówno w najważniejszych kategoriach, jak i w dziedzinie oferty dla rodzin, gastronomii i après-ski. Potwierdza to ostatecznie opinię, że jest to jeden z najpopularniejszych celów na urlop zimowy. Łącznie teren narciarski Laax uzyskał ocenę 4,4 na 5 gwiazdek.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

W Laax, Falera i Flims można liczyć na doskonałe połączenie sportów zimowych i dobrej zabawy. Nie dziwi więc fakt, że teren ten przyciąga wiele młodych narciarzy i snowboardzistów, którzy po całym dniu na stoku nadal mają ochotę na dalszą zabawę. Wybór klubów i barów jest tu naprawdę spory, łącznie oferta après-ski została natomiast oceniona przez naszych ekspertów na 4 z 5 gwiazdek. Jednym z najpopularniejszych lokali jest przykładowo „Crap Bar” przy dolnej stacji w Laax, gdzie można się zrelaksować na tarasie słonecznym przy muzyce DJa. Alternatywnie można się wybrać w Laax do „Indy Bar”, „Riders Palace Club” lub „2nd Club”, a także „Legna Bar” i „Arena Bar” w Flims. Do tego dochodzą regularnie organizowane wydarzenia, jak np. koncerty zespołów lokalnych i międzynarodowych.

Popołudniowa przerwa w górskiej restauracji.

Nieco spokojniej można spędzić wieczór w jednej z wielu restauracji. Wybór jest tu naprawdę spory: począwszy od wykwintnych restauracji z międzynarodowymi potrawami, aż po przytulne gospody z regionalnymi przysmakami. Oferta gastronomiczna została wyróżniona przez naszych ekspertów 5 gwiazdkami.

Amatorzy wędrówek mają tu możliwość podziwiania niepowtarzalnej przyrody podczas wyprawy w rakietach śnieżnych, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego przewodnika.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Laax w kantonie Gryzonia jest mekką miłośników snowboardu i centrum terenu narciarskiego o tej samej nazwie, gwarantującym bezpośredni dostęp do stoków. Ośrodek ten jest szczególnie popularny wśród młodszych narciarzy i snowboardzistów, zachował on jednak tradycyjny urok górskiej wioski z licznymi starymi budynkami, z których najstarszy pochodzi z XVI wieku. Do miasteczka należą dwa jeziora: Laaxersee oraz Lag digl Oberst.

Największy ośrodek w regionie, Flims, jest eleganckim kurortem z wieloma obiektami handlowymi i bogatym zapleczem kulinarnym. Liczne hotele wellness dają gościom możliwość połączenia sportów zimowych z luksusem i relaksem. Flims jest ponadto idealnym miejscem wypadowym do wędrówek, dzięki czemu również latem stanowi on atrakcyjną destynację dla miłośników natury.

Region jest szczególnie popularny wśród miłośników natury.

Najmniejszym ośrodkiem jest Falera – wyłączona z ruchu kołowego i dostępna wyłącznie pieszo lub ze specjalnym pozwoleniem na wjazd. Kościół St. Remigius oraz Parc la Mutta zaliczane są do najwybitniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków w Szwajcarii.

Słynną budowlą w sąsiednim ośrodku Sagogn jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będący jednym z najlepiej zachowanych kościołów z okresu baroku. Sagogn przyciąga przede wszystkim miłośników narciarstwa biegowego, nie brakuje tu jednak szlaków do wędrówek zimowych.

Podobnie sytuacja wygląda w Trin, które cenione jest przede wszystkim ze względu na panujący tu spokój. Kto potrzebuje chwili wytchnienia od tętniącego życiem Laax, znajdzie tu relaks wśród malowniczej natury i będzie mógł bliżej poznać okolicę na nartach biegowych.

Sezon zimowy jest co prawda najważniejszym okresem dla turystyki w ośrodkach Flims, Laax i Falera, jednak miasteczka te są popularne wśród rodzin i miłośników sportów także latem. Oprócz wędrówek można się tu wybrać na wycieczki rowerowe.

7) Dojazd to terenu Laax

Do terenu narciarskiego Laax można dotrzeć na kilka sposobów. Samochodem od strony Bazylei lub Zurychu należy się udać w kierunku A3 lub A13 do Chur, a następnie od zjazdu Reichenau trasą nr 18 do Laax.

Pociągi kursują również do Chur lub położonego bliżej miasteczka Ilanz. Kto planuje przylot do Zurychu, Friedrichshafen lub Memmingen, ma możliwość skorzystania z transferu z lotniska do Laax. Ważna jest w tym przypadku wcześniejsza rezerwacja (min. 48h przed przyjazdem). Zurych i Friedrichshafen są oddalone od Laax o ok. 150 km.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Laax

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

 

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...