Saint Sorlin d’Arves – teren narciarski Les Sybelles

13/07/2018 - SnowTrex

Rozległe Les Sybelles należy do największych we Francji terenów narciarskich.  Składa się na niego tzw. „piękna szóstka” (Les Six Belles), czyli ośrodki Le Corbier, La Toussuire, Les Bottières, Saint-Sorlin-d’Arves, Saint-Jean-d’Arves oraz Saint-Colomban-des-Villards, położone wokół wznoszącego się na wysokość 2431 m Ouillon. Łącznie do dyspozycji jest tu aż 310 km tras i 71 wyciągów.

Na terenie Les Sybelles zabawa na śniegu nie ma granic.

1) Teren narciarski Les Sybelles – ogólne informacje

  • 310 km tras o wszystkich poziomach trudności
  • bogata oferta dla rodzin z dziećmi, m.in. w Le Corbier
  • wyjątkowe atrakcje w czasie wolnym, jak przejażdżki psim zaprzęgiem  i speed riding

Teren narciarski Les Sybelles znajduje się w Dolnie Maurienne we francuskich Alpach Zachodnich, powstał natomiast w roku 2003 dzięki połączeniu 6 mniejszych terenów narciarskich. Łącznie 310 km tras rozciąga się na wysokości 1100 m w Saint-Colomban-des-Villards oraz 2431 m na szczycie Quillon. Wysokie położenie gwarantuje optymalne warunki narciarskie aż do wiosny. W razie gorszej pogody można tu liczyć na pomoc ponad 500 armatek śnieżnych. Ouillon służy jako karuzela narciarska dla gości z poszczególnych wiosek. W przypadku Les Bottières i Saint-Colomban-des-Villards mowa raczej o tradycyjnych górskich wioskach, podczas gdy Saint-Sorlin-d’Arves i Saint-Jean-d’Arves są nastawione głównie na turystów. Ofertę uzupełniają powstałe w roku 1960 stacje narciarskie Le Corbier i La Toussuire. Z wyższych partii rozciąga się oszałamiający widok na masyw Belledone, Aiguilles d’Arves, a przy odrobinie szczęścia również na Mont Blanc!

Srednia grubość pokrywy śnieżnej w sezonie wynosi 53 cm w dolinie oraz 99 cm w górnych partiach. W najbardziej „śnieżnym” marcu grubość pokrywy dochodziła nawet do 136 cm. 53 dni słonecznych w sezonie to nieco poniżej francuskiej średniej. Najbardziej słonecznym miesiącem jest natomiast marzec (15 dni).

Snowpark z urzekającą panoramą Aiguilles d’Arves w tle.

Oferta na terenie narciarskim Les Sybelles uzyskała łącznie od naszych ekspertów 4 na 5 możliwych gwiazdek. Ze względu na wysoką gwarancję śniegu w górnych partiach teren uzyskał w tej kategorii najwyższą notę. W razie potrzeby niemal 50% tras może być sztucznie naśnieżana.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Les Sybelles

Na płaskowyżu pomiędzy Ouillon a sąsiednimi szczytami Grand Turc (2209 m) i Les Perrons (2620 m) przebiegają liczne niebieskie trasy, wręcz wymarzone do jazdy rekreacyjnej, a także czarne odcinki dla zaawansowanych, jak stroma 1,5-kilometrowa trasa „J.N. Augert” przy Pointe du Corbier oraz trasa „Perron Hauts”. Ukorowaniem udanego dnia na nartach są długie trasy ze szczytu Ouillon do Saint-Colomban (7,8 km), a także ze szczytu Les Perrons do Saint Sorlin (6,1 km). Jako trasy niebieskie są one idealne również dla mniej doświadczonych narciarzy.

Na terenie narciarskim Les Sybelles nie zabraknie tras dla młodszych i starszych.

We wszystkich ośrodkach na terenie Les Sybelles nie brakuje wyciągów do ćwiczeń i łatwych tras dla początkujących, którzy mogą tu w spokoju szlifować swoje umiejętności. Rodzice mogą natomiast szusować bez obaw, podczas gdy dzieci przebywają w przedszkolach pod czujnym okiem opiekunów. Większe pociechy mogą natomiast stawiać pierwsze kroki na nartach, m.in. w klubie narciarskim „Free Mouse” w La Toussuire. Dzięki bogatej ofercie dla rodzin z dziećmi teren narciarski Les Sybelles zyskał nie tylko wyróżnienie „Familie Plus”, ale także najwyższą ocenę 5 gwiazdek od naszych ekspertów. Snowpark na terenie Les Sybelles położony jest poniżej wierzchołka Ouillon na wysokości 2100 m i z pewnością zadowoli najbardziej wymagających miłośników freestyle dzięki elementom typu rail, box, tables i wiele więcej.

Podniebne akrobacje z widokiem na Aiguilles d’Arves.

4) Ocena ekspertów

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Kto potrzebuje nieco wytchnienia od tętniących życiem ośrodków narciarskich, może się wybrać na zimową wędrówkę wśród ośnieżonych krajobrazów Doliny Maurienne lub na przejażdżkę psim zaprzęgiem. W „White Forest” w Saint-Jean-d’Arves można się nawet nauczyć kierowania zaprzęgiem z 3 lub 4 psami.

Zabawa na sankach dla całej rodziny gwarantowana jest na specjalnych odcinkach na terenie Les Sybelles, przykładowo w La Toussuire (Espace Ludique), Saint-Jean-d’Arves (Piste de Luge du Grand Ours) oraz Saint-Sorlin-d’Arves (Piste Luge des Iles). Kto potrzebuje więcej adrenaliny, może skorzystać z oferty szkółki speed-riding w La Toussuire i spróbować swoich sił w jeździe na nartach ze spadochronem.

Speedrider w Le Corbier.

Jeszcze wyżej można się wznieść podczas lotu paralotnią w Le Corbier: podczas lotu w tandemie z profesjonalnym instruktorem można podziwiać teren narciarski Les Sybelles z lotu ptaka i doświadczyć przy tym uczucia nieograniczonej wolności!

Wymarzonym miejsce do relaksu po aktywnym dniu na stoku jest „Galaxy Spa” w Le Corbier z ogrzewanym basenem na zewnątrz, sauną, jacuzzi, łaźnią turecką i nie tylko.

O rozkosze podniebienia zadbają natomiast na terenie narciarskim Les Sybelles liczne gospody i restauracje, serwujące głównie regionalne potrawy. Obowiązkowym punktem programu jest typowe fondue i raclette, przykładowo u Jean-Noël i Françoise Augert w „Saint Moritz” w Le Corbier. Alternatywnie można się wybrać do „La Fontaine de l’Ours” i „L’Alpage”. Warto pamiętać: na miejscu trzeba koniecznie spróbować regionalnego przysmaku „Matouille” (tłuczone ziemniaki z boczkiem i cebulą)!

6) Ośrodki na terenie Les Sybelles

Każdy z sześciu ośrodków na terenie Les Sybelles posiada swój własny urok. Najbardziej optymalne połączenie rozrywki, oferty gastronomicznej i przytulnych domków typu chalet gwarantuje Saint Sorlin. Podczas wizyty w serowarni Beaufort można podziwiać z bliska proces wytwarzania sera i spróbować lokalnych przysmaków.

Staint-Jean-d’Arves, ośrodek niedaleko Saint Sorlin.

Z infrastruktury przyjaznej turystom słyną przede wszystkim powstałe później wioski Le Corbier i La Toussuire. Tutaj można liczyć na różnorodną ofertę atrakcji w czasie wolnym, przykładowo wspinaczkę lodową, heliskiing, jazdę na łyżwach, przejażdżki skuterem śnieżnym i wędrówki w rakietach śnieżnych z przewodnikiem.

Spokojny charakter ma natomiast wioska Saint-Colomban, położona w Vallée des Villards na wysokości 1100 m. Niewielkie muzeum przedstawia historię tradycyjnego życia w Dolinie Maurienne.

7) Dojazd do terenu Les Sybelles

Do terenu narciarskiego Les Sybelles najłatwiej dojechać samochodem autostradą A43 (Lyon-Turyn). Stąd można wybrać zjazd La Chambre ( nr 26) i dalej w kierunku „Col du Glandon” do Saint-Colomban-des-Villards lub też zjazd Saint-Jean-de-Maurienne (nr 27) w kierunku „Vallée de l’Arvan” do Saint-Sorlin-d’Arves.

Pociągiem można również dotrzeć do dworców w Dolinie Maurienne: Saint-Jean de Maurienne Arvan und Saint-Avre – La Chambre. Stamtąd można natomiast dojechać autobusem do terenu Les Sybelles. Autobusy „Altibus” kursują również pomiędzy terenem narciarskim a lotniskami Lyon, Genewa, Grenoble i Chambéry.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Les Sybelles

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...