Teren narciarski Nassfeld-Pressegger See

24/01/2019 - SnowTrex

Dolce vita i białe szaleństwo bez granic – to wszystko gwarantuje teren narciarski Nassfeld-Pressegger See z dostępem do 111 km tras na wys. do 2020 m. Bliskość Włoch gwarantuje słoneczną pogodę i pewne warunki narciarskie. Hermagor jest malowniczo położone pomiędzy Gitsch- i Gailtal na wysokości 602 m przy Pressegger See – dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Karyntii.

Teren narciarski Nassfeld-Presseger See – bliskość Włoch gwarantuje słoneczną pogodę.

1) Teren narciarski Nassfeld-Pressegger See – ogólne informacje

  • Największy teren narciarski w Karyntii na wys. 600 – 2020 m
  • 110 km tras i 30 nowoczesnych wyciągów bezpośrednio przy granicy z Włochami
  • Najdłuższa kolejka linowa w Austrii  oraz druga pod względem długości w Alpach
  • Wyróżniony jako „Top-10-Skigebiet Österreich“

Na terenie narciarskim Nassfeld-Pressegger See na południu Karyntii, bezpośrednio przy granicy z Włochami, na miłośników sportów zimowych czeka 100 km tras i oszałamiająca górska panorama. Nassfeld jest górską przełęczą na wysokości 1530 m w Alpach Karnickich, pomiędzy Doliną Gail w Austrii a Doliną Kanal po stronie włoskiej. Teren narciarski znajduje się w otoczeniu szczytów Rosskofel (2239 m), Gartnerkofel (2195 m) oraz Trogkofel (2280 m).  Ten wspaniały widok uzupełniają łańcuchy górskie Wysokich Taurów (3798 m) oraz Dolomitów (3342 m). Teren narciarski Nassfeld-Presseger See został wielokrotnie wyróżniony, między innymi jako jeden z 10 najlepszych terenów narciarskich w Austrii.

Przy dobrej pogodzie malownicze widoki są w Nassfeld gwarantowane.

Dostępne tu 110 km tras dzieli się na 30 km tras niebieskich, 69 km tras czerwonych i 11 km tras czarnych. Kolejką gondolową Millennium-Express o długości 6001 m można w ciągu 17 minut dotrzeć do górskiej stacji Gmanberg (1020 m), Tressdorfer Alm (1585 m) oraz Skiplatz Madritsche (1907 m). Millennium-Express jest najdłuższą kolejką linową w Austrii i drugą pod względem długości w Alpach.

Teren narciarski Nassfeld-Presseger See wyróżnia specyficzny mikroklimat i jest wyjątkowo pewny pod względem warunków narciarskich. Dodatkową zaletą jest duża liczba dni słonecznych na tym terenie. Niemal 850 godzin słonecznych w ciągu całego sezonu oraz średnia grubość pokrywy śnieżnej sięgająca 31 cm w dolinie i ponad 70 cm w górnej stacji gwarantują białe szaleństwo na najwyższym poziomie.

Ze względu na pewne warunki narciarskie i nowoczesne wyciągi teren narciarski Nassfeld-Pressegger See został oceniony przez naszych ekspertów na 4 gwiazdki w obu kategoriach.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Nassfeld-Pressegger See

Nassfeld-Pressegger See, jest najbardziej słonecznym i największym terenem narciarskim w austriackiej Karyntii, oferując miłośnikom sportów zimowych wyśmienite warunki na 110 km tras.

Dla początkujących idealne są strefy do ćwiczeń położone przy ośrodkach Hermagor, Sonnleitn (1380 m) oraz Nassfeld (1510 m, a także na polanie Tressdorfer Alm (1585 m). Na polanie, a także w Sonnleitn nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w mini klubie. Nasi eksperci przyznali w kategorii „Rodzina & dzieci” pełne 5 gwiazdek.

Freeride na terenie narciarskim Nassfeld-Pressegger See.

Na doświadczonych narciarzy czeka Troghöhe na wysokości 2020 m z wymagającym odcinkiem pomiędzy skałami. Jedyna trasa prowadząca do doliny, a jednocześnie najdłuższa trasa o długości 7,6 km to „Carnia“.

3,6-kilometrowa trasa FIS „Nr. 1“ jest przeznaczona przede wszystkim dla zaawansowanych. Na trasach „Schnittlauchkofel Nr. 70“, „Zweikofel-Abfahrt Nr. 77“ oraz „Watschiger-Alm-Abfahrt Nr. 3“ można natomiast zmierzyć czas przejazdu. W kategorii  „Zaawansowani & miłośnicy freeride“ nasi eksperci przyznali 4 z 5 gwiazdek.

Snowpark Nassfeld na Gartnerkofel-Watschiger Alm jest prawdziwym eldorado dla wszystkich miłośników freestyle. Do dyspozycji jest tu wiele konstrukcji oraz jedyny w swoim rodzaju monster kicker. Początkujący są tu również mile widziani, specjalnie dla nich powstała tu beginner line z flat box o długości 4 m. Oferta snowparku została oceniona przez ekspertów na 4 z 5 gwiazdek.

Miłośnicy freeride spotykają się w snowparku w Nassfeld.

Amatorzy narciarstwa biegowego znajdą tu aż 80 km łatwych oraz trudnych tras (wraz z trasami alpejskimi), które uzyskały od ekspertów 4 gwiazdki.

Miłośnicy białego szaleństwa aktywni nocą mogą się wyszaleć na oświetlonej trasie o długości 2,2 km, otwartej w każdą sobotę w styczniu i lutym, a także na 5 oświetlonych torach saneczkowych.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Nassfeld-Pressegger See otrzymał od naszych ekspertów łączną ocenę 4,1 na 5 gwiazdek, będąc jednocześnie jednym z najbardziej popularnych regionów w Austrii. Warunki narciarskie oraz nowoczesne wyciągi i gondole to główne kryteria w ocenie.

Oferta dla rodzin z dziećmi oraz dla zaawansowanych i miłośników freeride została oceniona na 5 oraz 4 gwiazdki. W kategorii „Oznakowanie (plan nartostrad, tablice informacyjne)“ teren narciarski uzyskał maksymalną ocenę.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Teren narciarski Nassfeld-Pressegger See słynie również z bogatej oferty kulinarnej. Regionalnych przysmaków można spróbować w licznych restauracjach i górskich chatkach. „Bärenwirt“ oraz „Seetaverne Pressegger See“ w Hermagor serwują wyśmienitą tradycyjną kuchnię, natomiast „Genusswerkstatt Sonnleitner“ w Kötschach-Mauthen oraz „Genießer Landhotel Die Forelle“ w Weissensee są przykładami najwyższego kunsztu kulinarnego. W kategorii „Górskie restauracje, chatki i gastronomia“ nasi eksperci przyznali 4 na 5 gwiazdek.

Na krótką przerwę można się wybrać do jednej z górskich chatek.

Szeroki wybór górskich chatek i restauracji na stoku został na terenie narciarskim Nassfeld-Pressegger See wyróżniony 4 gwiazdkami. Tradycyjna chatka „Rudnigalm“ przy trasie „Schnittlauchkofel-Abfahrt Nr. 70“ to idealne miejsce na krótki odpoczynek w trakcie dnia na stoku. Bar après-ski „Zum Alois“ z dużym zadaszonym tarasem znaduje się bezpośrednio przy dolnej stacji Millennium-Express. W należącym do niego lokalu „Alois Holzhittn“ można natomiast świętować do białego rana. Wszystkie 25 lokali gwarantuje dobry nastrój i kulinarne atrakcje podczas dnia na stoku.

Kto chce połączyć białe szaleństwo z odrobiną relaksu, może skorzystać z 55 km tras do wędrówek zimowych w Nassfeld. Ponadto na Pressegger See – dziewiątym pod względem wielkości jeziorze w Karyntii – można skorzystać z naturalnego lodowiska, na którym można spróbować swoich sił także w grze w hokeja czy curling.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Hermagor jest okręgiem w Nassfeld, w którym znajdują się między innymi gminy Hermagor-Pressegger See oraz Kötschach-Mauthen.

Hermagor-Pressegger See znajduje się na wysokości 602 m w dolnej części doliny Gail, stanowiąc jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Karyntii. W regionie tym dostępne są liczne zabytki, jak np. zamek Lerchenhof, wybudowany w latach 1848 – 1851 oraz ruiny zamku Malenthein z roku 1311.

Widok na ośrodek Hermagor.

Kötschach-Mauthen na wysokości 705 m jest malowniczym kurortem, cała gmina składa się natomiast z 31 miasteczek, wśród których najważniejsze to Kötschach, powstałe w czasach rzymskich, oraz Mauthen z roku 1276. Z tych dwóch miasteczek powstał w roku 1958 podwójny ośrodek Kötschach-Mauthen, w którym znajduje się m.in. największy kompleks basenów w regionie „Aquarena“. Tradycyjne rękodzieło z tego regionu jest natomiast słynne w niemal całej Europie.

7) Dojazd to terenu Nassfeld-Pressegger See

Teren narciarski Nassfeld-Pressegger See oddalony jest o ok. 298 km od Monachium i ok. 420 km od Wiednia. Z Niemiec i Austrii można dotrzeć do Nassfeld różnymi drogami, przykładowo A10 przez Tauern- oraz Katschbergtunnel, aż do zjazdu Feistritz/ Drau. Stamtąd można dojechać dalej w kierunku Hermagor.

Do Hermagor można również bez problemu dotrzeć pociągiem z dworca głównego Villach, przejazd zajmuje zaledwie 60 minut. Z Hermagor do Kötschach-Mauthen kursują natomiast autobusy.

Najbliższe lotniska znajdują się w Klagenfurcie (ok. 110 km), Triest (ok. 130 km), Lublanie (ok. 140 km), Salzburgu (ok. 210 km) oraz Bolzano (ok. 215 km). Z Klagenfurtu, Triest oraz Lublany można dotrzeć do terenu narciarskiego Nassfeld-Pressegger See autobusem.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Nassfeld-Pressegger See

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...