Teren narciarski Valfréjus

13/07/2018 - SnowTrex

Nie za duży i nie za mały, bardzo popularny, a jednocześnie spokojny – te przeciwieństwa idealnie oddają charakter terenu narciarskiego Valfréjus w Dolinie Maurienne powyżej ośrodka Modane w Alpach Savoyer. Valfréjus oferuje atrakcyjny stosunek ceny do jakości i rodzinną atmosferę.

Stacja narciarska Valfréjus

1) Teren narciarski Valfréjus – ogólne informacje

  • 70 km tras narciarskich, w większości niebieskich
  • najwyższy punkt terenu narciarskiego na wysokości 2737 m
  • Bob Park, oświetlona trasa, Boarder Cross Park
  • trasa w lesie bezpośrednio do centrum Valfréjus

Teren narciarski Valfréjus w Dolinie Maurienne, otoczony szczytami masywu Vanoise, jest wyjątkowo popularny wśród miłośników sportów zimowych ze względu na nieprzeciętnie długie trasy, korzystne położenie w Parku Narodowym Vanoise oraz pewne warunki narciarskie na wysokości do 2737 m. Nie tylko początkujący, ale również zaawansowani docenią dostępne tu 70 km tras. 40 km tras niebieskich pokonuje różnicę wzniesień do 1187 m – we Francji należy to do rzadkości. Ofertę uzupełnia 20 km tras czerwonych oraz 10 km tras czarnych dla zaawansowanych.

O bezproblemowy transport na terenie zadba 10 wyciągów. Gondolą można dotrzeć do Plateau d’Arrondaz, które na wysokości 2222 m gwarantuje niezapomniane widoki i chwile relaksu na słonecznym tarasie.

Na terenie Valfréjus dostępne są co prawda jedynie 2 km tras do narciarstwa biegowego, jednak wystarczy udać się do oddalonego o ok. 35 km regionu Valmeinier-Valloire, by bezpłatnie skorzystać z 10 km tras. Dla miłośników freestyle ten teren narciarski jest często punktem wypadowym do regionu 3 Vallées, gdzie czekają liczne snowparki. Valfréjus znane jest również jako francuskie centrum speed flyer. Z tej wyjątkowej mieszanki paralotniarstwa z narciarstwem można tu skorzystać dzięki optymalnym warunkom: stromym zboczom z głębokim śniegiem i odpowiedniej sile wiatru.

Dojazd gondolą d’Arrondaz.

Korzystne położenie terenu narciarskiego Valfréjus oraz nowoczesne urządzenia naśnieżające zadbają tu o wyjątkowo dobre warunki narciarskie. W sezonie od grudnia do kwietnia średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 116 cm w górnych partiach i 37 cm w dolinie. W styczniu może ona natomiast dochodzić nawet do 159 cm na górze. Liczba dni słonecznych w sezonie wynosi średnio 55, z czego aż 17 przypada na grudzień.

W Valfréjus nie zabraknie malowniczych tras do jazdy w głębokim śniegu.

Sam ośrodek jest stosunkowo niewielki i przekonuje rodzinną atmosferą, optymalną pogodą i dobrą infrastrukturą. Przekłada się to również na wysoką ocenę naszych ekspertów, która wynosi 4,4 gwiazdki. Wysokie noty otrzymała przede wszystkim gwarancja śniegu oraz nowoczesny system wyciągów. Nie zabraknie tu oczywiście ciekawych ofert dla narciarzy i snowboardzistów, bez względu na doświadczenie, a także dużych grup.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Valfréjus

Komu zależy przede wszystkim na nieograniczonej przyjemności z szusowania, z pewnością będzie zachwycony ofertą tego ośrodka. Różnica wzniesień dochodząca do 1187 m zapewni dostęp do wyjątkowo długich tras również dla początkujących.

Najdłuższy, a jednocześnie najpięknieszy odcinek prowadzi z Punta Bagna na wysokości 2737 m do Pas du Roc na wysokości 2323 m, stamtąd natomiast przez kolejne 13 km na trasie „Jeu” bezpośrednio do centrum miasteczka  z restauracjami i tarasami słonecznymi na wysokości 1550 m. Pokonanie tej trasy wymaga nie lada kondycji i jednocześnie umożliwia obcowanie z historią: bezpośrednio przy niej znajdują się dwa bunkry linii Maginota – „Ouvrage Pas du Roc” oraz „Ouvrage Le Lavoir”.

Kto preferuje nieco krótsze odcinki może się wybrać na Plateau d’Arrondaz na wysokości 2222 m, by szusować na zielonych, niebieskich i czerwonych trasach. Podczas przerwy na tarasie można tu podziwiać poczynania innych narciarzy i snowboardzistów na speed flyer.

Jazda na speed flyer to atrakcja jedyna w swoim rodzaju.

Właśnie ze względu na liczne trasy o łatwym poziomie trudności na płaskowyżu, Valfréjus jest idealnym terenem narciarskim dla początkujących i rodzin z dziećmi. Wyjątkowo malownicza jest trasa w lesie, kończąca się bezpośrednio w centrum, gdzie można wypocząć po aktywnym dniu na stoku.

Karuzela na oponach w parku dla dzieci.

Miłośnicy snowboardu mogą szlifować swoje umiejętności w „Boarder Cross Park”, natomiast amatorzy sanek mogą się wyszaleć w „Bob Park” na 2-kilometrowym torze, na którym nie zabraknie urozmaiconych odcinków i tuneli.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a dzięki wyjątkowej atmosferze można tu spędzić niezapomniany urlop zimowy.

4) Ocena ekspertów

Eksperci SnowTrex wysoko ocenili teren narciarski Valfréjus. Szczególna atmosfera tego miejsca i optymalna oferta czynią z niego godną uwagi zimową destynację, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Na terenie narciarskim Valfréjus można się z powodzeniem relaksować na jednym z wielu tarasów słonecznych, wśród których największą popularnością cieszy się taras na Plateau d’Arrondaz. Sam ośrodek raczej niewielki, można tu jednak przykładowo wybrać się na zakupy lub na lodowisko na placu w centrum.

Na terenie narciarskim z pewnością nie zabraknie białego puchu.

Valfréjus nie słynie co prawda z klasycznego après-ski, jednak w dyskotece „K2 Club” można codziennie liczyć na dobrą zabawę. Spokojny wieczór można ponadto spędzić w jednym z barów. Lokalne restauracje wyspecjalizowały się przede wszystkim w tradycyjnej kuchni francuskiej, co dodatkowo podkreśla charakter tej wioski.

6) Ośrodki na terenie Valfréjus

Na terenie narciarskim Valfréjus centrum stanowi ośrodek o tej samej nazwie na wysokości 1550 m. Miasteczko, położone bezpośrednio na skraju nartostrady, należy do ośrodków narciarskich całkowicie nastawionych na sporty zimowe, a jednocześnie posiadających tradycyjny urok. Centrum wioski wyłączone z ruchu kołowego zachęca do spacerów i zakupów, korzystne położenie wokół dolnej stacji wyciągu sprawia natomiast, że tarasy słoneczne, kawiarnie i bary są dostępne bezpośrednio na nartach.

Także poza samym centrum nie brakuje przytulnych obiektów noclegowych.

7) Dojazd do terenu Valfréjus

Samochodem można dotrzeć do Valfréjus autostradą A43 do Modane, a następnie trasą D216 w kierunku samego ośrodka. Najbliższy dworzec znajduje się w Modane w odległości ok. 10 km, stąd natomiast można dotrzeć dalej autobusem. W Chambéry oddalonym o ok. 120 km znajduje się natomiast najbliższe lotnisko.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Valfréjus

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Białe zagrożenie: właściwe zachowanie w przypadku lawiny

Każdy miłośnik sportów zimowych wie, że jazda na nartach – jak każdy sport ...

10 największych terenów narciarskich w Szwajcarii

Niekończące się stoki i panoramy górskie, jak okiem sięgnąć – Szwajcaria ...