Modne hotele ekologiczne – urlop narciarski w zgodzie z naturą

23/10/2017 - Katarzyna Staniszewska

Regionalnie, ekologicznie, zdrowo – wypoczynek w zgodzie z naturą jest obecnie bardzo popularny. Wymagający goście czują się wyjątkowo, mogąc delektować się produktami z ekologicznej uprawy i mieszkając w pachnącym drewnem hotelu, zaprojektowanym z dbałością o każdy szczegół. Już teraz wiele hoteli, w tym także na terenach narciarskich, skupiło się właśnie na takich klientach.

Ogólnie wiadomo, że świadomość zdrowego odżywiania stała się w ostatnim czasie niezwykle istotna. Nowy trend dotyczy zdrowego trybu życia, żywności z upraw ekologicznych i regionalnych produktów. Od jakiegoś czasu można jednak zaobserwować obecność tego trendu również w dziedzinach niezwiązanych z żywieniem: mieszkanie w otoczeniu nienaruszonej przyrody, sprzedaż ubrań i mebli zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu oraz odnawialne źródła energii. Świadome obchodzenie się z zasobami dotyczy wszystkich dziedzin życia. Wiele osób nie chce rezygnować z tego stylu życia również podczas urlopu, zwracając tym samym uwagę na ekologiczne zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym. Zgodnie z tym trendem, coraz więcej hoteli opiera swoją działalność na ekologii. Warto jednak pamiętać, że nie każdy hotel z drewnianym wnętrzem jest automatycznie ekologiczny. Znaną instytucją kontrolną jest austriackie zrzeszenie „Bio Hotels“. Organizacja zalicza do swojego grona wyłącznie wybrane hotele, spełniające określone warunki. Standardy ekologiczne obowiązują we wszystkich dziedzinach, począwszy od posiłków, przez prąd ekologiczny i papier z recyklingu, aż po naturalne środki czystości.

Najwyższe standardy ekologiczne w Dolinie Pustertal

Taubers Bio Vitalhotel w Kiens jest jednym z tego typu hoteli ekologicznych. Należy on do organizacji „Bio Hotels“, spełniając tym samym rygorystyczne standardy. Według zapewnień samego hotelu, jest on najbardziej ekologicznym obiektem w Tyrolu Południowym. Właściciel obiektu, Gerd Tauber jest certyfikowanym kucharzem oraz dyplomowanym doradcą w dziedzinie zdrowia i żywienia, który bardzo chętnie udziela gościom wskazówek. Nietolerancja glutenu czy laktozy wśród gości to dla specjalnie wyszkolonych kucharzy żaden problem. Warzywa z własnej uprawy są w 100% ekologiczne, pozostałe produkty pochodzą natomiast w większości od lokalnych przedsiębiorców. Również architektura hotelu zyskała stosowne wyróżnienie. Cały obiekt jest urządzony w zgodzie z naturą – od źródeł prądu, przez zdrową żywność, aż po ekologiczne środki czystości. Hotel zapewnia ponadto własny transport do terenu narciarskiego Kronplatz z 116 km tras.

Sauna w Bio Wellnesshotel Holzleiten

Ekologia i wellness w Dolinie Inntal

Wyposażenie całkowicie z naturalnych materiałów, jak drewno czy len, świeże kwiaty, przyjemne zapachy i wyśmienita kuchnia – w hotelach ekologicznych istotną rolę odgrywają wyjątkowe odczucia. Bio Wellnesshotel Holzleiten w Obsteig, również należący do zrzeszenia Bio Hotels, zwraca szczególną uwagę na doznania w sferze zmysłów. Już po przyjeździe goście otrzymują ekologiczny napój z czarnego bzu, rozkoszując się jednocześnie wonią drewna modrzewiowego i innymi naturalnymi aromatami, wypełniającymi wnętrze hotelu. Serwowane posiłki przygotowywane są wyłącznie z ekologicznych produktów, natomiast zapotrzebowanie na prąd jest w 100% pokryte przez energię wodną uzyskiwaną w Tyrolu. Teren narciarski Grünberg z dobrze przygotowaną strefą dla dzieci oraz wspaniałymi szlakami narciarskimi jest oddalony od hotelu o zaledwie ok. 3 km.

Połączenie ekologii i tradycji

Właściwie podejście do żywności i zdrowy tryb życia to najwyższe wartości, na których opiera się ekologiczna gospodarka. W zgodzie z tą zasadą powstał Naturhotel Miraval w ośrodku Brunico. Ten rodzinnie prowadzony 3,5-gwiazdkowy hotel znajduje się również w Tyrolu Południowym. Ekologia oznacza tu przede wszystkim idealnie połączenie naturalnej kuchni i wygody nowoczesnego hotelu rodzinnego. Świeże mleko na śniadanie i potrawy bezglutenowe to w tym przypadku oczywistość. Jasny hol z porożem jeleni na ścianach oraz pokoje urządzone w drewnie nadają całości rustykalnego charakteru. Godne uwagi jest ponadto samo położenie obiektu z malowniczym widokiem panoramicznym na Dolinę Pustertal. Na życzenie można również skorzystać z hotelowego dojazdu do oddalonego o ok. 8 km terenu narciarskiego Kronplatz.

Naturhotel Miraval

Wellness w zgodzie z ekologią

Nieodłącznym elementem udanego urlopu jest również odpowiednia dawka relaksu. O tym, jak wygląda optymalne połączenie bogatej oferty wellness z ekologią, można się przekonać na przykładzie obiektu Drumlerhof w ośrodku Sand in Taufers. Ten 4-gwiazdkowy hotel posiada ekskluzywne Alpin Zirm Spa, w którym na pierwszy plan wysuwa się drewno limbowe i kosmetyki ekologiczne. Oprócz łaźni cedrowej i sauny limbowej można tu skorzystać z zabiegów upiększających z użyciem naturalnych kosmetyków z regionalnych ziół i olejków. Można dzięki temu poznać upiększającą siłę natury. W pokojach dominują jasne meble z drewna, w niektórych suitach można się rozkoszować zapachem drewna limbowego, natomiast w sezonowej karcie dań nie zabraknie regionalnych składników, częściowo uprawianych w samym hotelu. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji w Tauferer Arnthal teren narciarski Speikboden z dostępem do 67 km tras.

Połączenie tradycji i elegancji w obiekcie Drumlerhof

Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne w Kaiserwinkl

Spójna koncepcja ekologiczna przekonuje gości nie tylko w kwestii smaku i zapachu. Rodzina Steindl w swoim certyfikowanym bio-gospodarstwie w Walchsee chciała podkreślić szczególny związek z naturą. W Steindlhof niedaleko jeziora można liczyć na produkty ekologiczne w karcie dań, na życzenie można natomiast uczestniczyć w codziennych pracach gospodarskich lub podziwiać z bliska cielęta i króliki. Doskonałym uzupełnieniem wiejskiej sielanki jest tu białe szaleństwo na terenie Zahmer Kaiser, oddalonym od gospodarstwa o jedynie 1 km.

Bio Wellnesshotel Holzleiten w Obsteig urzeka jasnym wnętrzem

Ekologiczny urlop należy raczej do luksusowych – wyjątkowa oferta z wyszukanymi potrawami i naturalnym wyposażeniem ma swoją cenę. Jednak w zależności od zakwaterowania można sobie z powodzeniem pozwolić na tego typu atrakcje. Zdecydowanie warto wybrać się na urlop narciarski ze świadomością, że odbywa się on w zgodzie z naturą!

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...