Rodzinny urlop narciarski – praktyczne wskazówki

21/08/2017 - Katarzyna Staniszewska

Urlop zimowy z dziećmi warto odpowiednio zaplanować, tak by uniknąć wszelkich niespodzianek. SnowTrex udziela rodzicom przydatnych wskazówek od planowania podróży, aż po listę rzeczy do spakowania.

Urlop narciarski to dobra zabawa dla całej rodziny.

Dzieci potrzebują atrakcji, rodzice liczą natomiast na spokojne chwile we dwoje. Uwzględnienie życzeń i oczekiwań wszystkich członków rodziny może być nie lada problemem, zwłaszcza podczas urlopu. Aby rodzinny wyjazd można było po powrocie zaliczyć do udanych, należy już zawczasu zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Wcześniejsze zaplanowanie wypoczynku to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny. Kto weźmie sobie do serca poniższe wskazówki, może z dużym prawdopodobieństwem liczyć na relaks w gronie najbliższych.

Właściwy teren narciarski

W przypadku urlopu z małymi dziećmi nie warto się decydować na ogromny teren narciarski z setkami kilometrów tras. Niewielki teren narciarski to gwarancja nie tylko sporej oszczędności. Jeżeli najmłodsi biorą na miejscu udział w kursie narciarskim, rodzice z pewnością niejednokrotnie będą mijać na stoku grupkę początkujących, mogąc się przy okazji upewnić, że pociechy dobrze sobie radzą podczas stawiania pierwszych kroków na nartach.

Jeszcze ważniejsza od wielkości samego terenu narciarskiego jest jego infrastruktura. Czy dany teren posiada szkółkę narciarską? Czy oferuje ona kursy dla dzieci? Czy na miejscu jest dostępne przedszkole narciarskie dla najmłodszych? Czy oferta dla dzieci obejmuje specjalnie wyznaczony teren do ćwiczeń i wyciągi dla dzieci? Czy dany teren posiada również funpark dla starszych dzieci?

Nauka poprzez zabawę, jak tutaj w Lofer, to duża atrakcja dla dzieci.

W wielu destynacjach narciarskich przyznawane są specjalne znaki jakości dla najlepszych terenów narciarskich – „Famille Plus Montagne“ we Francji, „Familien Willkommen“ w Szwajcarii lub „Welcome Beginners“ w Austrii. Warto zwrócić uwagę na te wyróżnienia, gwarantują one bowiem atrakcyjną ofertę dla rodzin z dziećmi.

W przypadku cen istotną rolę odgrywają zniżki: wiele terenów narciarskich przyciąga rodziny korzystnymi rabatami dla dzieci. W niektórych ośrodkach zniżki przysługują nawet młodzieży do 18. roku życia.

Wskazówka: kto nie jest pewien, jaki teren narciarski jest najbardziej optymalny na rodzinny wyjazd, może liczyć na pomoc SnowTrex: dzięki naszej wyszukiwarce terenu narciarskiego można wybrać przy pomocy filtrów teren odpowiadający naszym wymaganiom i pasujące obiekty w pobliżu.

Urozmaicenie dla dzieci

Również oferta atrakcji w czasie wolnym powinna być odpowiednio urozmaicona, tak by zapewnić najmłodszym zajęcie po aktywnym dniu na stoku. Idealnie byłoby, gdyby dany ośrodek narciarski posiadał przykładowo basen kryty. Wieczory saneczkowe, lodowiska i przejażdżki zaprzęgiem konnym uzupełniają ofertę poza stokiem. Jeżeli dodatkowo rodzice mają wieczorem okazję na chwilę relaksu, przykładowo w strefie spa, urlop w gronie najbliższych z pewnością będzie należał do udanych.

Właściwy obiekt

Optymalne dla rodzin będzie z pewnością zakwaterowanie w pobliżu nartostrad. Niektóre hotele są nawet położone bezpośrednio na stoku. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić czas na dojazd autobusem lub samochodem, ale także szybko wrócić do pokoju lub apartamentu – przykładowo podczas przerwy oraz zawsze, kiedy dzieci są zmęczone lub zmarznięte.

Rodziny mają wybór pomiędzy hotelami lub domkami wczasowymi. Druga opcja gwarantuje więcej miejsca i sfery prywatnej, w tym przypadku rodzice są natomiast odpowiedzialni za przygotowanie posiłków. Podstawowe produkty spożywcze można bez problemu zabrać ze sobą w podróż.

Dzięki opiece w szkółkach narciarskich również rodzice mają czas tylko dla siebie.

Hotele przyjazne rodzinom wyróżnia wiele szczegółów. Rodzice mogą spędzić czas tylko we dwoje, podczas gdy dzieci przebywają pod opieką profesjonalnych opiekunek. Do niewątpliwych zalet można zaliczyć również bufet lub menu dla dzieci, a także pokoje z grami.

Wskazówka: wyszukiwarka SnowTrex ze szczegółowymi filtrami umożliwia uwzględnienie indywidualnych kryteriów, jak położenie obiektu, rodzaj zakwaterowania i kategoria cenowa.

Optymalne przygotowanie

Już w trakcie pakowania walizki warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Dzieci chętnie bawią się w śniegu, co wiąże się z częstą zmianą przemoczonych ubrań. Nie można zatem zapomnieć o kombinezonie na zmianę i dodatkowej bieliźnie termicznej. Do akcesoriów niezbędnych na stoku należy również plecak, w którym oprócz bielizny na zmianę powinny się znaleźć napoje, batony energetyczne lub przekąski, jeżeli mamy ochotę na piknik na stoku.

Podróż samochodem na urlop zimowy z reguły jest stosunkowo długa, nic więc dziwnego, że dzieci mogą się po jakimś czasie znudzić. W aucie nie powinno zatem zabraknąć gier, a także napojów i przekąsek. Alternatywą może być podróżowanie w nocy, tak by pociechy mogły spokojnie spać.

Pierwsze kroki na nartach

Jeżeli dzieci dopiero rozpoczynają przygodę z narciarstwem, rozsądne będzie wypożyczenie sprzętu – na wypadek, gdyby nowy sport jednak nie przypadł im do gustu. Warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na dobór optymalnego sprzętu przez fachowca. Niezwykle istotne są właściwie dopasowane buty narciarskie, obowiązkiem jest natomiast kask.

Kurs narciarski to również doskonała okazja do poznania nowych przyjaciół.

Kurs narciarski należy wybrać w zależności od wieku dzieci. Dla najmłodszych (od 3 do 4 lat) idealnie nadają się kursy imitujące zabawę. Zgodnie z zaleceniami Niemieckiego Związku Narciarstwa (DSV) czas ich trwania nie powinien przekraczać 2 do 3 godzin dziennie. Maksymalnie 4 godzinny dziennie może trwać kurs dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, aktywność fizyczna na śniegu wymaga bowiem sporo wysiłku. Optymalna liczba dzieci w grupie to od 6 do 8.

5 terenów narciarskich dla całej rodziny

Rodzinny teren narciarski to gwarancja udanego urlopu dla całej rodziny.

Wiele, przede wszystkim mniejszych terenów narciarskich, jest wręcz wymarzonych na zimowy wypoczynek w gronie rodziny. W ramach pomocy przy wyborze optymalnej destynacji przedstawiamy 5 rekomendacji:

Almenwelt Lofer, Austria

46 km nartostrad i przewaga tras niebieskich w otoczeniu malowniczych górskich widoków – to wszystko sprawia, że teren Almenwelt Lofer jest wręcz wymarzony dla rodzin z dziećmi. Wyciągi są przystosowane dla dzieci, oferta aktywności w czasie wolnym naprawdę różnorodna, natomiast warunki narciarskie wyjątkowo dobre, dzięki sztucznemu naśnieżaniu.

Teren narciarski Oberjoch/Bad Hindelang, Niemcy

Oferta dla rodzin zajmuje w Bad Hindelang wysoką pozycję. Początkujący w każdym wieku mają tu do dyspozycji 32 km tras. Ofertę dla najmłodszych uzupełniają szkółki narciarskie i parki dla dzieci.

Alpe di Siusi, Włochy

Teren narciarski Alpe di Siusi we Włoszech gwarantuje najmłodszym atrakcje bez granic, dzięki licznym parkom dla dzieci. 60 km łatwych i średnio trudnych tras idealnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków na nartach. Kto preferuje jednak nieco trudniejsze trasy, może skorzystać z oferty sąsiedniego terenu Val Gardena.

Super Dévoluy & La Joue du Loup, Francja

Francja słynie ze swoich szerokich i stosunkowo płaskich tras, szczególnie docenianych przez rodziny z małymi dziećmi. Z niemal 100 km tras na terenie La Joue du Loup aż 60 km nadaje się dla początkujących. Ze względu na atrakcyjną ofertę dla rodzin teren ten zyskał wyróżnienie „Famille Plus Montagne“.

Engelberg-Titlis, Szwajcaria

Także w Szwajcarii nie brakuje terenów narciarskich wymarzonych na rodzinny urlop, jak np. Engelberg-Titlis. Teren z dostępem do 82 km tras, w większości łatwych i średnio trudnych, liczne szkółki narciarskie i parki dla dzieci – atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo!

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...