Teren narciarski Gastein

13/07/2018 - SnowTrex

Austriacki region narciarski Gastein to gwarancja udanego urlopu narciarskiego: narciarstwo alpejskie , biegowe oraz zimowe szaleństwa z dala od stoków i tras zjazdowych – w dolinie Gastein każdy znajdzie coś dla siebie.  Cztery sąsiadujące ze sobą tereny narciarskie w okolicy Bad Gastein, Bad Hofgastein i Dorfgastein zapewniają wspaniałą przygodę. Jako część regionu narciarskiego Ski amadé dbają o niepowtarzalne przeżycia zwolenników sportów zimowych.

Freeride na terenie narciarskim Gastein.

1) Teren narciarski Gastein – ogólne informacje

  • teren narciarski z wystarczającą ilością śniegu na wysokości od 850 m do 2 686 m
  • trasy zjazdowe o wszystkich stopniach trudności i łącznej długości ponad 200 km
  • dogodna lokalizacja na Ziemi Salzburskiej – łatwy dojazd do doliny Gastein
  • Gastein jest częścią regionu narciarskiego Ski amadé

Zarówno latem, jak i zimą dolina Gastein na Ziemi Salzburskiej w Austrii jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych miejsc turystycznych wielu rodzin z dziećmi, sportowców i poszukiwaczy przygód.  Dzięki dogodnemu położeniu na wysokości od 850 m do 2686 m teren narciarski gwarantuje wystarczającą ilość śniegu  i zapewnia niepowtarzalne wrażenia podczas zimowego wyjazdu. Ta długa dolina z terenem narciarskim Gastein rozpieszcza nie tylko wspaniałą panoramą, ale również licznymi możliwościami uprawiania wielu dyscyplin sportu oraz fascynującymi trasami. Cztery sąsiadujące ze sobą ośrodki narciarskie umożliwiają zdobycie bogatych doświadczeń podczas urlopu narciarskiego. Ogromny region Ski amadé wzbogaca ofertę, umożliwiając korzystanie z sieci wyciągów narciarskich, które znajdują się również na terenie Gastein.

Szerokie, słoneczne trasy na terenie narciarskim Gastein.

Regiony Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, Sportgastein, Graukogel i Dorfgastein-Großarltal należą do terenu narciarskiego Gastein. Nartostrady wszystkich terenów narciarskich oferują łącznie 208 km tras. Z tego 72,5 km znajduje się na terenie narciarskim Dorfgastein, a 87 km na Schlossalm, Angertal i Stubnerkogel. Ze względu na wysokie położenie ostatni z wymienionych terenóq zapewnia wyjątkowo pewne warunki narciarskie.

Atrakcja na terenie narciarskim: wiszący most o długości 140 m na Stubnerkogel.

Narciarze i snowboardziści, bez względu na poziom swoich umiejętności, z pewnością znajdą odpowiednie trasy zjazdowe w dolinie Gastein. Dla początkujących przygotowano 63 km tras niebieskich, dla  zaawansowanych – 109 km czerwonych, natomiast dla profesjonalnych narciarzy – 10 km tras oznaczonych na czarno. Wszyscy ci, którzy chcą zachwycać się malowniczym regionem górskim Ski amadé, mają do dyspozycji 760 km tras z 411 wyciągami do wyboru.

Podczas zimowego urlopu nie może jednak zabraknąć śniegu. Warto zatem wspomnieć, że teren narciarski Gastein otrzymał cztery gwiazdki w najważniejszych kryteriach oceny naszych ekspertów w zakresie „Warunki śniegowe”.  Szeroka oferta zróżnicowanych „Wyciągów & gondoli”, oceniona czterema gwiazdkami, również przyczynia się do bardzo dobrej oceny ogólnej.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Gastein

Bad Gastein i Bad Hofgastein – dwa miasta w dolinie Gastein są położone nie tylko blisko siebie pod względem geograficznym, ale również łączy je ze sobą doskonale przemyślany system tras narciarskich. Oferują łącznie 186 km tras zjazdowych, przy czym 115 km z nich oznaczonych na czerwono, przeznaczonych jest dla początkujących z dobrymi umiejętnościami oraz zaawansowanych narciarzy. Na wysokości od 860 m do 2686 m zawsze znajdzie się odpowiednia trasa narciarska – nawet przy niewielkiej ilości śniegu.  Region ten gwarantuje dostęp do 52 wyciągów, które umożliwiają narciarzom łatwe dotarcie na szczyt.

Nieco dalej w dolinie znajduje się teren narciarski Dorfgastein, który oferuje idealne warunki dla początkujących oraz zaawansowanych narciarzy i jest godny polecenia rodzinom z dziećmi. Dzięki Snowparkowi Gastein & Fun Center oraz licznym szkołom narciarskim dla wszystkich grup wiekowych na terenie narciarskim Gastein, również rodziny mają wiele możliwości, aby spędzić niezapomniany urlop narciarski. Potwierdza to 5 gwiazdek przyznanych przez naszych ekspertów w kategorii „Rodziny & dzieci”.

Funslope czeka na dużych i małych.

Należy również zwrócić uwagę na wyjątkowe atrakcje w dolinie Gastein dla zaawansowanych narciarzy i miłośników wędrówek narciarskich. Po pierwsze: profesjonaliści, którym nieobce jest ryzyko, mogą skorzystać z ekskluzywnych eskapad powiązanych z nowymi wyzwaniami i odkryć granice swoich możliwości. Po drugie: jazda na nartach zawsze zapewnia zaawansowanym miłośnikom sportów zimowych nowe doznania.  Na terenie narciarskim Gastein organizowane są liczne wycieczki z przewodnikiem na około 30 km  turystycznych. Nawet wieczorem i w nocy, przy pełni księżyca, narciarze mogą cieszyć się niepowtarzalnym urokiem gór i podziwiać je z nowej perspektywy. Uzupełnieniem bogatej oferty są również specjalne atrakcje, takie jak „Snowpark Gastein”, most wiszący „Hängebrücke“ na terenie narciarskim Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel oraz „Schlossalm Freeride”. Dlatego nasi eksperci przyznali pięć gwiazdek w kategorii „Zaawansowani & fani freeride’u”.

Snowpark Gastein oferuje liczne przeszkody i kickery.

Teren narciarski Gastein przekonuje również bogatą ofertą do uprawiania narciarstwa biegowego, która obejmuje dostęp do 45 km tras.. Trasy mają urozmaicony przebieg, gwarantują malownicze widoki oraz zadbany teren. W samym Bad Gastein znajduje się 20 km tras biegowych: 15 km jest nie tylko oznaczonych, ale dzięki swojej szerokości wręcz idealnych do jazdy stylem łyżwowym. Odcinek o długości ok. 5 km jest dodatkowo oświetlony wieczorem. Ciekawostką jest również trasa w Sportgastein na wysokości 1600 m  Znajduje się tu także ośrodek narciarstwa biegowego z przebieralnią, wypożyczalnią nart i szkołą narciarstwa biegowego.

4) Ocena ekspertów

Na terenie narciarskim Gastein rodziny z dziećmi, sportowcy i amatorzy nart mogą korzystać z wielu ofert. Nasi eksperci przyznali  łącznie 4,2 gwiazdki. Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowe propozycje dla rodzin i dzieci oraz bogata oferta gastronomiczna. Z uwagi na liczne atrakcje i wyzwania dla zaawansowanych sportowców i freeriderów, dolina Gastein zdobyła uznanie naszych ekspertów i otrzymała pięć gwiazdek.

Doskonałe warunki narciarskie i ciekawa struktura sieci wyciągów zasłużyły sobie również na cztery gwiazdki. Docenione zostały także lokalizacje après-ski. Poza tym wielką popularnością cieszą się liczne snowparki, które oferują idealne warunki dla początkujących narciarzy. W tych dwóch kategoriach zostały przyznane również cztery gwiazdki. Dzięki dobrej organizacji, której wyrazem są cztery gwiazdki w kategorii „Orientacja” w zakresie planu nartostrad, tablic informacyjnych i drogowskazów oraz „Dojazdu & parkingów”, pobyt na tym terenie narciarskim jest bezstresowy i przyjemny dla gości.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Atrakcją, która w równym stopniu sprawia radość zarówno dorosłym, jak i dzieciom jest bez wątpienia saneczkarstwo. Różne naturalne tory saneczkowe w dolinie Gastein zapraszają na przejażdżki dla całej rodziny. Atrakcją dla wszystkich zwolenników saneczkarstwa jest 2,5-kilometrowy tor saneczkowy „Bellevue Alm”.

Dla tych, którzy poza stokami chcieliby poznać inne atrakcje, Gastein oferuje wspaniałą alternatywę. Oprócz wspomnianego już saneczkarstwa oferuje on wyprawy w rakietach śnieżnych lub po prostu zimowe wycieczki. Na przykład ponad Dorfgastein znajduje się łatwo dostępny panoramiczny szlak turystyczny, na który można się wybrać bez specjalnych śniegowców. Wspaniała panorama wynagradza wysiłek wspinaczki. Jeśli to nie wystarczy, można skorzystać z jazdy na łyżwach  lub wybrać się na romantyczną przejażdżkę zaprzęgiem konnym wśród malowniczych zimowych krajobrazów. Doskonałym odprężeniem jest kąpiel solankowa w Dorfgastein lub w jednej z wielu term w Bad Hofgastein lub Bad Gastein – podczas kąpieli, korzystania z sauny lub relaksu nawet lekkie bóle mięśni szybko znikają.

Narciarstwo biegowe to jedna z popularnych dyscyplin w Dolinie Gastein.

Na stacjach narciarskich Gastein czekają na odwiedzających atrakcyjne bary, takie jak np. „Salettl” lub „Thomaselli” w Dorfgastein. W Bad Gastein i Bad Hofgastein kilka pubów i dyskotek zaprasza do aktywnego nocnego życia. Czy to w „Joe’s Bar”, „Silver Bullet” z muzyką na żywo, czy  w „Sky Bar” – jak sama nazwa wskazuje z fantastycznym widokiem na niebo i góry. Tutaj każdy dzień na śniegu ma wspaniałe zakończenie!

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Dolina Gastein szczyci się długą tradycją jako miejsce dla miłośników sportów zimowych i rodzin z dziećmi. Największe miejscowości Bad Gastein, Bad Hofgastein i Dorfgastein są przygotowane dla wielu gości, oferując im liczne niespodzianki. Mimo wszystko zachowały swoją naturalność, piękno oraz spokojną atmosferę górskich wiosek.

Zimowe krajobrazy w Bad Gastein.

Główny ośrodek terenu narciarskiego znajduje się na wysokości 1002 m. Położony jest on w samym sercu Ziemi Salzburskiej i urzeka malowniczym wodospadem „Gasteiner Wasserfall”, który od wieków fascynuje odwiedzających z całego świata. Małe kręte uliczki Bad Gastein zachęcają do spacerów i zakupów. Dzięki licznym uzdrowiskom i obiektom wellness miasto gwarantuje spokój i relaks swoich gości. Nocleg w Bad Gastein to również konfrontacja ze znanymi osobowościami z życia politycznego, artystycznego i sportowego. To czarujące miejsce spełnia prawie wszystkie życzenia w zakresie sportów zimowych i après-ski.

Panorama ponad Doliną Gastein z Bad Hofgastein.

Jeśli ktoś preferuje większy spokój, to właściwym miejscem jest Bad Hofgastein lub Dorfgastein. Obie miejscowości są godne polecenia rodzinom z dziećmi i oferują szeroką gamę tras zjazdowych dla początkujących, szkółki narciarskie i różne aktywności przy stoku lub poza nim. Dla tych, którzy pasjonują się historią, swoje wrota otwiera interesujący zamek Klammstein, w którym przewodnik opowiada ekscytującą historię o duchach. Także w tej okolicy nie zabraknie rewelacyjnych stoków i miejsc na spędzenie spokojnego wspólnego wieczoru.

7) Dojazd na teren narciarski Gastein

Dużym atutem terenu narciarskiego Gastein jest jego lokalizacja. Do doliny Gastein, będącej częścią Ziemi Salzburskiej i regionu Ski amadé, można łatwo dojechać samochodem. Z Salzburga przez autostradę „Tauernautobahn” na południe podróż trwa około godziny. Jadąc z Monachium, należy zaplanować około dwie godziny. Podróż z Innsbrucka trwa równie długo. Prowadzi ona autostradą Wörgl, B312 i B311 przez Zell am See do Lend, a stamtąd na B167 do Gastein. Jazda z Monachium lub Salzburga jest również interesująca dla miłośników sportów zimowych, którzy zdecydowali się na lot samolotem lub przyjechali wynajętym samochodem. Ponadto do wszystkich trzech miast na terenie narciarskim Gastein można łatwo dojechać pociągiem. Natomiast krótkie dystanse w dolinie można pokonać autobusem lub taksówką.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i kamera internetowa Gastein

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i sprawdzić, czy świeci tam słońce? Informacje o pogodzie, aktualnej grubości pokrywy śnieżnej i zdjęcia z kamer internetowych.

 

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...