Teren narciarski Kartitsch

30/01/2019 - SnowTrex

Wschodnio-Tyrolski ośrodek narciarski Kartitsch z 3 wyciągami, 4 stokami i 65 km nartostrad jest idealny dla rodzin z dziećmi, początkujących i narciarzy biegowych. Ten nieco mniejszy rodziny teren narciarski znajduje się w środku regionu narciarskiego SkiHit Kärnten & Osttirol, który oferuje wiele atrakcji narciarskich z 9 ośrodkami narciarskimi, 162 km tras narciarskich oraz 24 km szlaków narciarskich.

Teren narciarski Kartitsch: idealne miejsce na rodzinny urlop narciarski.

1) Teren narciarski Katritsch – ogólne informacje

  • Ośrodek narciarski Kartitsch na wysokości 1356 m
  • Teren narciarski Kartitsch na wysokości od 1350 do 1820 m
  • 3 wyciągi, 4 stoki i 65 km tras narciarskich
  • Region narciarski SkiHit Kärnten & Osttirol ze 162 km tras narciarskich i 2 snowparkami
  • „TopSkiPass Kärnten & Osttirol” z 31 terenami narciarskimi i 891 km tras   narciarskich

Urlop na nartach w Kartitsch prowadzi miłośników sportów zimowych do najwyższej doliny we wschodnim Tyrolu, Gailtal. Przecina ona rzekę o tej samej nazwie, rozciąga się z wysokimi pasmami górskimi i głębokimi dolinami od Tilliach w Tyrolu Wschodnim do Villach w Karyntii. Jest on podzielony na tyrolski, górny i dolny Gailtal oraz Lesachtal. Tyrolska dolina Gail biegnie między Kartitscher Sattel i Pustertal.

Ośrodek narciarski Kartitsch znajduje się na wysokości 1356 m, a teren narciarski Kartitsch rozciąga się na wysokości od 1350 do 1820 m. 3 wyciągi narciarskie otwierają 4 km tras zjazdowych terenu narciarskiego. 2 niebieskie i 2 czerwone trasy są przeznaczone dla rodzin z dziećmi i początkujących.

Narciarze biegowi mają do dyspozycji 65 km starannie przygotowanych sieci biegowych Obertilliach i Kartitsch.

Na terenie narciarskim Kartistch można z powodzeniem ćwiczyć jazdę na nartach.

162 kilometry tras zjazdowych i 24 kilometry szlaków narciarskich czekają na Państwa w regionie SkiHit Kärnten &Tyrol. Karnet o tej samej nazwie gwarantuje dostęp do 9 ośrodków narciarskich. Są to: rodzinne tereny narciarskie Kartitsch, Obertilliach-Golzentipp, Prägraten & Virgen, ośrodki narciarskie St. Jakob i Sillian Hochpustertal, jak również tereny narciarskie Zettersfeld & Hochstein Lienz w Tyrolu Wschodnim oraz tereny narciarskie Mölltaler Gletscher i Ankogel w Kärnten.

Na wysokości od 630 do 3122 m otwartych jest 61 wyciągów: 11 gondoli, 29 wyciągów orczykowych oraz 21 wyciągów krzesełkowych, które zapewniają dostęp do doskonale przygotowanych stoków. Do dyspozycji są 42 niebieskie, 99 czerwonych i 21 czarnych kilometrów tras narciarskich, które gwarantują wspaniałą zabawę na śniegu dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania. 24 km tras narciarskich sprawia, że fani freeride mają tu pełne pole do popisu. Fani freestyle mogą korzystać z „Yellowsnow Boarderpark” w Sillian i „Sunsiteparks” w Lienz, a na zakończenie dnia mogą zrelaksować się w okolicach snowparku.

Właściciele karnetu „TopSkiPass Kärnten & Osttirol” mają u stóp 891 km tras zjazdowych w 31 ośrodkach narciarskich, do których prowadzą 274 wyciągi.

Na terenie narciarskim Kartitsch w Tyrolu urlopowicze zimowi cieszą się średnio 6,2 godziny słońca dziennie, w miesiącach od grudnia do kwietnia. Średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 33 cm w stacji dolinowej i 38 cm w stacji górnej.

Dwa najwyższe kryteria oceny „Wyciągi & gondole” oraz „Gwarancja śniegu” są brane pod uwagę dwukrotnie w ogólnej ocenie ośrodka narciarskiego. Mały ośrodek narciarski Kartitsch otrzymuje 1 z 5 możliwych gwiazdek w pierwszej kategorii. Nasi eksperci przyznają 3 gwiazdki za gwarancję śniegu, co wynika nie tylko z wysokości terenu narciarskiego, ale również z nowoczesnego systemu naśnieżania.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Kartitsch

Malowniczy oraz przyjazny dla rodzin teren narciarski Kartitsch na południu Tyrolu Wschodniego, jest szczególnie popularny wśród rodzin i dzieci. Na słoneczne stoki można wygodnie dotrzeć bez konieczności czekania na wyciągi narciarskie. Składają się na nie kolejka Kanter, kolejka Dorfberg oraz kolejka dla dzieci. Dzięki łatwemu lub średniemu stopniowi trudności, 4 kilometry tras zjazdowych są odpowiednie dla rodzin i początkujących narciarzy.

Raz w tygodniu narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się przyjemnością nocnej jazdy na nartach do godziny 21:00. Dopełnieniem udanej oferty jest mała szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia nart w tej miejscowości.

Wyciąg orczykowy na terenie Kartitsch – idealny dla początkujących.

Tyrol Wschodni  to Eldorado dla miłośników narciarstwa klasycznego. Przez Kartitsch biegnie szlak „Grenzlandloipe” który został wyróżniony Tyrolskim Znakiem Jakości Szlaku Narciarskiego. Dorfbergloipe” to średnio zaawansowana trasa biegowa na dużej wysokości i panoramicznej trasie biegowej o długości ponad 10 km. Na „Langlauf – und Biathlonzentrum Obertilliach” narciarze biegowi mogą wykazać swoje umiejętności sportowe na 5-kilometrowej, ośnieżonej trasie biegowej i 4,2-kilometrowej trasie zjazdowej. W Hochpusteral i w przyległym regionie Parku Narodowego Hohe Tauern narciarze biegowi odkrywają szeroką gamę innych klasycznych, łyżwiarskich i wysokogórskich tras.

Narciarze i fani Freeride uwielbiają pobliski Villgratental za jego oryginalne zimowe krajobrazy. Drugorzędna dolina Hochpustertal z dala od masowej turystyki, zachwyca autentyczną atmosferą, wysoką gwarancją śniegu i nie tylko. Przeszkoleni przewodnicy górscy, tacy jak „Alpinschule Osttirol” są idealnymi towarzyszami wycieczek narciarskich i gwarantują bezpieczeństwo w górach.

Wycieczki z Dorfberg do Golzentipp i do Großen Degenhorn  przez Außervillgrat do Hochgrabe oferują wyjątkowe doświadczenia podróżującym. Wschodniotyrolski teren narciarski Kartitsch otrzymał jedną gwiazdkę w raporcie z testów naszych ekspertów w kategoriach „Zaawansowani & fani freerife” oraz „Snowparki”. Kategoria „Początkujący” otrzymuje również jedną gwiazdę a kategorie „Rodziny i dzieci” oraz „Narciarstwo biegowe” są oceniane po 4 gwiazdki.

4) Ocena ekspertów

Tyrolski ośrodek narciarski Kartitsch otrzymał od naszych ekspertów ogólną ocenę 2,3 gwiazdek. W kategoriach „Rodzina i dzieci” oraz „Narciarstwo biegowe” zostały przyznane 4 z 5 możliwych gwiazdek. Zasłużone 3 gwiazdki, otrzymuje każda z kategorii „Gwarancja śniegu”, „Początkujący” oraz „Dojazd i miejsca parkingowe”. Z 2 gwiazdkami przyznawane są kryteria oceny dla „Wyciągi & gondole ” „Oznakowanie”, a także „Restauracje, zakwaterowanie i wyżywienie”. 1 gwiazdkę zyskały kategorie „Zaawansowani & fani freeride” oraz „Snowparki”.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Z dala od stoków alpejskich, różnorodność aktywności na świeżym powietrzu w pobliżu terenu narciarskiego Kartitsch umożliwia udany urlop zimowy. W Hochpusteral miłośnicy saneczkarstwa mogą odkryć kilka torów saneczkowych o różnym stopniu trudności. Do Leckfeldalm dotrą Państwo po 2,5 godzinnym spacerze lub wygodnie taksówką. Rustykalne chatki „Leckfeldalm” oferują przytulne miejsca, gdzie można się zatrzymać na ciepły posiłek. Mają Państwo również możliwość zejść wzdłuż 7,2 km średnio zaawansowanego naturalnego toru saneczkowego. W kierunku Kristeinertal, a dokładniej z Lanalift w Oberriedtal znajduje się 1-kilometrowy tor saneczkowy o średnim stopniu zaawansowania. Kolejne wejście zajmuje ok. 20 min. Inne tory saneczkowe znajdują się na Tilliachalmweg i Glampweg. Łyżwiarze maja możliwość jeździć na oświetlonym lodowisku Kartitsch w „Centrum Sportu i Rekreacji”. Tutaj znajdują się również 3 lodowiska do curlingu oraz wypożyczalnia sprzętu. Inne możliwości obejmują lodowiska w Abfaltersbach, Heinfels, Sillian oraz lodowisko sportowe Ausservillgraten i lodowisko Anras.

Miłośnicy wędrówek w rakietach śnieżnych mogą zostawić codzienne życie w nienaruszonej naturze Hochpusteral. Również tutaj dolina Villgraten Tal z uroczymi alpejskimi polanami jest prawdziwą atrakcją godną polecenia.

Można skorzystać również z usług przewodnika górskiego Irmgarda Hubera, który oferuje wycieczki w rakietach śnieżnych w Hochpusteral. Jeżeli chodzi o Oberstaller, Karmelisen i Sandalm w Innervillgraten to szczególnie piękne trasy do wędrówek. W Außervillgraten turyści mogą zwiedzać szlak od „Reiterstube” w dolinie Winkeltal do Mooshofalm, drogę z Unterwalden do Sillian lub wędrówkę okrężną z centrum wsi do „Reiterstube” i z powrotem.

Wspaniałe urozmaicenie: wędrówki zimowe wokół Kartitsch.

Kuchnia Tyrolu Wschodniego zachwyca specjałami, takimi jak tyrolskie pierogi z serem, tyrolski Gröstl, zupa na boczku oraz jabłkowy cydr. W Kartitsch przytulne górskie restauracje zapraszają gości na poczęstunek. Należą do nich na przykład Alpengasthof „Schöne Aussicht”, „Dolomitenhof Kartitsch”, „Oswalderhof” i „Dorfbergstüberl St. Oswald”. Większe tereny narciarskie w okolicy takie jak Großglockner Resort Kals-Matrei oferują après-ski oraz niezapomnianą atmosferę.

Rodzinny obszar narciarski Kartitsch otrzymuje jedną oraz dwie gwiazdki w kategoriach „Après-ski” oraz „Restauracje w górach & gastronomia”.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Kartitsch

Kartitsch leży w dzielnicy Lienz, w połudnowym Tyrolu w dolinie Gailtal. Gmina podzielona jest na dzielnice Kartitsch, Hollbruck i St. Oswald i rozciąga się na rozrzucone osady. Wśród zabytków Kartitsch znajdują się budowle sakralne, takie jak XV-wieczny kościół parafialny św. Leonarda, kościół parafialny i pielgrzymkowy Matki Bożej oraz XVII-wieczny kościół filialny św. Oswalda.

Lienz leży 32 km na północny – wschód od Kartitsch w tej samej dzielnicy. Jako, że jest otoczony Dolomitami stał się uroczym celem podróży.

Widok na Kartitsch.

Miasto było już zamieszkane 4000 lat temu i oferuje zabytki z różnych epok. Obejmują one XIII-wieczny zamek Bruck na wzgórzu Schlossberg i Liebburg na głównym placu w Lienz. Pochodzi z XII wieku i stanowi historyczne centrum. Podczas zwiedzania malowniczego Starego Miasta, kościół Antonius i  Klasztor Franciszkanów są jednymi z atrakcji natomiast pozostałości murów miejskich można odkryć w Iselturm.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Kartitsch

Podczas podróży samochodem po austriackich autostradach należy przestrzegać wymogu winietowania. W zależności od warunków pogodowych i regionu, łańcuchy śniegowe są obowiązkowe.

Z gminy w Kartitsch autobus linii 4416 dojedzie w parę minut do stacji kolejowej Tassenbach. Znajduje się tam połączenie z głównymi stacjami Europy poprzez przesiadkę na stacji Lienz.

Najbliższe lotniska znajdują się w Innsbrucku i Klagenfurt w odległości 157 i 181 kilometrów. Są one połączone z głównymi stacjami kolejowymi Innsbruck i Klagenfurt oraz przez Lienz z ośrodkiem narciarskim Kartitsch.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Kartitsch

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...