Teren narciarski Mayrhofen & Hippach

12/07/2018 - SnowTrex

Mayrhofen z dostępem do 136 km tras jest drugim pod względem wielkości terenem narciarskim w Dolinie Ziller, należącym jednocześnie do najwyżej położonych terenów narciarskich w Tyrolu. Jest on szczególnie popularny wśród miłośników jazdy rekreacyjnej, fanów freeride i dobrej zabawy.

Widok z Horberg na Penken.

1) Teren narciarski Mayrhofen & Hippach – ogólne informacje

  • 136 km tras i 57 wyciągów
  • dwa szczyty z nartostradami na wysokości do 2500 m
  • „Best Place to Ski” I popularna lokalizacja après-ski

Mayrhofen jest tętniącym życiem centrum Doliny Ziller. Idealnie położony teren narciarski Mayrhofen & Hippach gwarantuje dostęp do 136 km tras, połączonych 57 wyciągami. Dzielą się one na 40 km tras niebieskich, 66 km tras czerwonych i 30 km czarnych tras dla zaawansowanych. Ponadto na terenie narciarskim dostępne jest 10 km szlaków narciarskich do szusowania poza wyznaczonymi trasami. Bezpośrednio z centrum Mayrhofen można dotrzeć nowoczesną gondolą do górskich stacji narciarskich przy Penken i Ahorn. Gondola Ahornbahn jest największą tego typu kolejką w Austrii, miejscowy teren narciarski z przewagą tras niebieskich zapewnia natomiast oszałamiające widoki na całą dolinę. Dzięki kolejce Penkenbahn można w krótkim czasie dotrzeć do górskiej stacji szczytu Penken (2095 m). Szczyt ten nie na darmo zyskał miano „Actionberg”: na czerwonych i czarnych trasach można z powodzeniem przetestować swoje umiejętności. Kto liczy na więcej atrakcji może spróbować swoich sił na trasach Rastkogel, Horberg i Eggalm. Przy Rastkogel na wysokości 2500 m znajduje się ponadto najwyższy punkt terenu narciarskiego. Średnia grubość pokrywy śnieżnej sięga w górnej stacji 71 cm, na terenie można natomiast liczyć na ponad 81 dni słonecznych.

Szczyt Ahorn jest idealny dla narciarzy rekreacyjnych.

Miłośnicy narciarstwa biegowego na pewno będą zadowoleni z lokalnej oferty. Łącznie wokół Mayrhofen i Hippach dostępne są 33 km dobrze przygotowanych tras. Na płaskowyżu Gerlos można ponadto skorzystać z tras wysokogórskich.

Teren narciarski Mayrhofen & Hippach uzyskał od naszych ekspertów wyśmienitą ocenę i został w roku 2016 wyróżniony znakiem jakości SnowTrex „Best Place to Ski”. Dzięki 100% naśnieżeniu przez cały sezon panują tu idealne warunki narciarskie. Także nowoczesna infrastruktura narciarska zasłużyła na uznanie. W kategorii wyciągów i warunków śniegowych teren uzyskał najwyższą notę 5 gwiazdek!

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Mayrhofen & Hippach

Teren narciarski Mayrhofen & Hippach jest wymarzonym miejsce na urlop zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych i miłośników freeride. Szczególnie polecany do stawiania pierwszych kroków na nartach jest teren przy Ahorn z szerokimi, niebieskimi trasami. Liczne szkółki narciarskie umożliwiają poznanie właściwej techniki jazdy i reguł zachowania na stoku. Jedną z największych atrakcji jest położona na płaskowyżu Ahorn White Lounge. W ciągu dnia można się tu zrelaksować na tarasie słonecznym, podziwiając przy tym oszałamiające krajobrazy. Nocą można tu natomiast przeżyć coś niezwykłego: hotel iglo umożliwia nocleg w sezonie zimowym gościom niewrażliwym na zimno. Zdecydowanie warto chociaż raz zobaczyć z bliska to lodowe dzieło!

White Lounge jest idealnym miejscem do relaksu.

Na Penken zdecydowanie trzeba zwiększyć prędkość. Czerwone trasy zdecydowanie dominują na tym terenie narciarskim, nie brakuje przy tym również tras czarnych – wśród nich dominuje znana na całym świecie Harakiri! Trasa o nachyleniu sięgającym 78% i długości 1,2 km stanowi nie lada wyzwanie nawet dla zaawansowanych narciarzy, którzy zjeżdżają tu z całego świata. Popularnym motywem urlopowym jest zdjęcie z szyldem oznaczającym początek trasy.

Równie często odwiedzany na terenie narciarskim Mayrhofen & Hippach jest „Vans Penken Park”, który niejednego miłośnika freestyle przyprawi o szybsze bicie serca. Park ten jest podzielony na 7 części o różnych stopniach trudności z odcinkiem boardercross. Należący do snowparku wyciąg krzesełkowy stanowi tu dodatkowe ułatwienie.

Nieopodal wyciągu Filzenalm na Ahorn dostępna jest funslope, natomiast na całym terenie narciarskim skorzystać można z trzech odcinków wyścigowych z możliwością pomiaru czasu.

Niemal na całym terenie narciarskim dostępne są hotspoty Wi-Fi. W ten sposób można już podczas urlopu dzielić się wrażeniami z rodziną i przyjaciółmi lub skorzystać z niezwykle praktycznej funkcji: „Skyline”. Dzięki niej można na podstawie karnetu śledzić przebieg dnia na stoku i sprawdzić pod koniec dnia ilość przejechanych tras i pokonaną różnicę wzniesień.

4) Ocena ekspertów

Oceny naszych ekspertów potwierdzają po raz kolejny: teren narciarski Mayrhofen & Hippach jest wymarzonym miejscem na udany urlop narciarski. W większości ocenianych kategorii uzyskał on najwyższą notę 5 gwiazdek. Łączna ocena 4,6 na 5 gwiazdek świadczy o jego wyjątkowych walorach.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Oferta atrakcji w czasie wolnym w Dolinie Ziller jest niemal tak samo bogata jak różnorodność tras. W „najbardziej aktywnej dolinie na świecie” każdy znajdzie coś dla siebie: po białym szaleństwie nie zabraknie okazji do dobrej zabawy! Liczne górskie chatki zapraszają do spróbowania lokalnych specjałów podczas przerwy na stoku, natomiast już w okolicach południa można się oddać zabawie après-ski przy górnych stacjach wyciągu. Po zamknięciu terenu narciarskiego można z powodzeniem dalej świętować, przykładowo w „Hiata-Mald” lub „Yeti Bar” przy wyciągu Horbergbahn oraz w Mayrhofen w „Icebar” oraz „Brück’n Stadl”. Ogólnie rzecz biorąc, Mayrhofen jest jednym z najpopularniejszych ośrodków après-ski w Austrii, w których zabawa trwa do białego rana.

W Mayrhofen nie zabraknie atrakcji zarówno dla miłośników dobrej zabawy, jak i dla rodzin z dziećmi: kto nie ma ochoty na après-ski po aktywnym dniu na stoku, może skorzystać z bogatej oferty aktywności w czasie wolnym. Przy Gerlosstein na młodszych i nieco starszych czeka tor do snowtubing: spreparowany odcinek o długości 200 m jest przy tym całkowicie bezpłatny! Także miłośnicy sanek nie będą rozczarowani miejscową ofertą – przy Hainzenberg można skorzystać z wypożyczalni sprzętu.

Podczas wędrówek w rakietach śnieżnych można podziwiać malownicze krajobrazy.

W ramach oferty dla miłośników natury, można się wybrać na jedną z zimowych wędrówek z przewodnikiem, dzięki czemu można poznać najpiękniejsze szlaki oraz lokalną florę i faunę. Dla wielu nie ma nic piękniejszego niż śnieg skrzypiący pod butami podczas wyprawy wśród ośnieżonych krajobrazów. W ramach alternatywy można wybrać się po całym dniu na stoku na basen w Mayrhofen, czy skorzystać z miejscowej oferty wellness.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Mayrhofen & Hippach

Mayrhofen (633 m) leży w tylnej części Doliny Ziller, oferując na urlopie zimowym wszystko, czego dusza zapragnie: atrakcje w czasie wolnym, deptak handlowy i après-ski. Oprócz głównych ośrodków Mayrhofen i Hippach w tej części Doliny Ziller położone są mniejsze wioski: Finkenberg, Schwendau i Ramsau. Za Mayrhofen rozpoczyna się Dolina Tuxer z ośrodkiem Tux (1281 m), od którego pochodzi jej nazwa.

Panorama Mayrhofen nocą.

7) Dojazd do terenu Mayrhofen & Hippach

Dojazd do Doliny Ziller jest bardzo łatwy dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Region ten jest bezproblemowo dostępny również dzięki publicznym środkom transportu. Kolej Zillertalbahn przebiega na całej długości doliny z licznymi przystankami w poszczególnych ośrodkach. Z Jenbach (ok. 35 km) dostępne są również połączenie autobusowe.

W razie dojazdu samolotem, warto skorzystać z oddalonego o ok. 75 km lotniska w Innsbrucku. Z stolicy Tyrolu można natomiast dotrzeć do doliny publicznymi środkami komunikacji. Alternatywnie można zdecydować się na przelot do oddalonego o ok. 150 km lotniska w Salzburgu lub w Monachium, w odległości ok. 185 km.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Mayrhofen & Hippach

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

SnowTrex-Award 2019 – najpopularniejsze tereny narciarskie & obiekty w sezonie

W tym roku 64 obiekty i 66 terenów narciarskich zostało wyróżnionych ...

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...