Teren narciarski Val Cenis Vanoise

13/07/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Val Cenis Vanoise oferuje dostęp do 125 km idealnie przygotowanych tras narciarskich, połączonych 28 wyciągami. Wysokość terenu gwarantuje wyśmienite warunki narciarskie, natomiast trasy powyżej i poniżej strefy lasu przypadną do gustu każdemu.

Na terenie Val Cenis można również jeździć w głębokim śniegu.

1) Teren narciarski Val Cenis Vanoise – ogólne informacje

  • 125 km tras i 28 wyciągów
  • trasy na wysokości do 2800 m
  • najdłuższa trasa dla początkujących w Europie

Na terenie narciarskim Val Cenis Vanoise 125 km tras przebiega na wysokości 1300 do 2800 m. O bezproblemowy transport narciarzy zadba tu 28 wyciągów. 125 km tras przypada tu na dwa połączone tereny narciarskie Val Cenis i Termignon i dzieli się na 73 km tras niebieskich, 42 km tras czerwonych i 10 km tras czarnych.

W trakcie sezonu średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 163 cm w górnych partiach oraz 59 cm w dolinie. Fani dużej ilości białego puchu powinni koniecznie zaplanować swój urlop w maju, kiedy na terenie Val Cenis Vanoise można liczyć na pokrywę śnieżną sięgającą 245 cm w górnej stacji oraz nawet 100 cm na dole.

W styczniu można liczyć na 20 dni ze słońcem.

W Alpach Francuskich również zimą nie brakuje słońca: łącznie w sezonie można się spodziewać nawet 80 dni słonecznych. W styczniu liczba dni ze słońcem dochodzi nawet do 20, więc można z powodzeniem powiedzieć, że dobra pogoda jest tu gwarantowana.

Również nasi eksperci wysoko cenią ofertę terenu narciarskie Val Cenis Vanoise: w obu najważniejszych kategoriach „Wyciągi & godnole” oraz „Gwarancja śniegu” zyskał on odpowiednio 4 i 5 gwiazdek.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Val Cenis Vanoise

Teren narciarski Val Cenis Vanoise dzieli się na dwa tereny Val Cenis i Termignon. Obiekty noclegowe są z reguły położone niedaleko terenu narciarskiego, dzięki czemu jest on szczególnie atrakcyjny dla rodzin z dziećmi.

Liczne trasy o łatwym i średnim poziomie trudności przyciągają tu przede wszystkim początkujących oraz narciarzy rekreacyjnych. Nie oznacza to jednak, że na terenie Val Cenis Vanoise zabraknie atrakcji dla miłośników freeride i freestyle. Powyżej granicy lasu znajduje się wiele terenów do jazdy poza wyznaczonymi trasami.

Trasa liczy niemal 10 km.

Kto poszukuje wyjątkowych wyzwań, powinien koniecznie spróbować swoich sił na trasie „Michèle Jacot de la Met”. Mniej doświadczeni narciarze będą natomiast zachwyceni najdłuższą trasą dla początkujących w Europie. Trasa „Escargot” nie zagwarantuje co prawada wyjątkowych skoków adrenaliny, ale miłośnicy sportów zimowych z pewnością docenią ten 10-kilometrowy odcinek, pokonujący 650 m różnicy wzniesień.

Na terenie narciarskim Val Cenis Vanoise dostępne są ponadto dwa snowparki i kilka odcinków boardercross dla amatorów freestyle. Nie dziwi więc fakt, że ten urozmaicony teren przyciąga narciarzy i snowboardzistów o różnych preferencjach.

Miłośnicy narciarstwa biegowego mają tu dostęp do 27 km wyznaczonych tras. Dodatkowo przy górnej stacji wyciągu Ramasse przebiega 4-kilometrowa trasa.

Niedalego terenu narciarskiego Val Cenis Vanoise znajduje się ponadto teren 3 Vallées, znany jako największy teren narciarski na świecie z dostępem do ponad 600 km tras z jednym karnetem narciarskim. Z takiej okazji naprawdę warto skorzystać!

Nauka poprzez zabawę odbywa się w szkółkach narciarskich.

Kto chce połączyć białe szaleństwo z dobrą zabawą, niekoniecznie będzie zadowolony z Val Cenis – ośrodek ten zdecydowanie nie jest nastawiony na après-ski. Zamiast tego istotną rolę odgrywa tu oferta dla rodzin i łatwy dostęp do terenu narciarskiego. Dzięki licznym stacjom w dolinie i bogatej ofercie opieki nad dziećmi w szkółkach i przedszkolach narciarskich, teren ten jest wręcz wymarzony dla rodziców, którzy chcą jak najwięcej czasu spędzić na stoku.

4) Ocena ekspertów

Teren Val Cenis Vanoise należy do najlepszych terenów narciarskich we Francji. Niemal we wszystkich kategoriach uzyskał on od naszych ekspertów najwyższą liczbę gwiazdek. Po jednej gwiazdce odjęto w przypadku wyciągów i snowparków, natomiast w przypadku après-ski ocena była raczej umiarkowana. Nie zmienia to jednak faktu, że teren ten jest wręcz idealny dla rodzin z dziećmi i narciarzy rekreacyjnych.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Sam teren narciarski oraz okolice Val Cenis mają do zaoferowania wiele atrakcji. W ciągu dnia można się zdecydować na krótki odpoczynek na tarasie słonecznych lub w górskiej chatce. O rozkosze podniebienia zadbają liczne restauracje i bary w Val Cenis i Termignon, w których można spędzić spokojny wieczór po aktywnym dniu na stoku.

Paralotniarstwo cieszy się w Val Cenis ogromną popularnością.

Kto ma ochotę na jeden dzień bez szusowania, znajdzie na terenie narciarskim Val Cenis Vanoise wiele możliwości. Oferta jest tu wyjątkowo urozmaicona: począwszy od jazdy na sankach, aż po przejżdżki psim zaprzęgiem. Dolinę Maurienne można ponadto podziwiać podczas wędrówek zimowych lub wypraw w rakietach śnieżnych z przewodnikiem. Skoki adrenaliny są natomiast gwarantowane podczas lotu paralotnią.

Strefa wellnes „Aqua Spa Institut” gwarantuje ponadto relaks w pełnym tego znaczeniu na 150 m². Po aktywnym dniu na stoku można tu wypocząć przykładowo w saunie.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Val Cenis Vanoise

Położony na wysokości 1400 m ośrodek Val Cenis skierowany jest przede wszystkim na potrzeby miłośników sportów zimowych, którzy znajdą na miejscu wszystko, czego potrzeba podczas urlopu. Niewielki supermarket, restauracje i bary, aż po teren narciarski – wszystko jest tu w zasięgu ręki.

Val Cenis znajduje się na wysokości 1400 m.

Kolejne 4 ośrodki na terenie narciarskim, między innymi połączone z Val Cenis Termignon, mają podobny charakter.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Val Cenis Vanoise

Podczas dojazdu do Val Cenis warto wybrać trasę przez Chambéry, skąd dalej prowadzi autostrada A43 przez Modane aż do Termignon. Do Val Cenis można następnie dojechać trasą D1006.

Podróż pociągem w tym regionie raczej nie należy do najłatwiejszych. Kto mimo wszystko zdecyduje się na ten środek transportu, może dojechać pociągiem do Modane, stamtąd natomiast kolejne 27 km taksówką lub autobusem.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Chambéry, oddalone o ok. 2h jazdy samochodem (ok. 136 km). Nieco dalej położone są lotniska w Grenoble (ok. 209 km) oraz Lyon (213 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Val Cenis Vanoise

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...