Campitello, Pozza, Vigo – teren narciarski Val di Fassa-Carezza

28/09/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Val di Fassa-Carezza w regionie Trydent jest jednym z największych terenów narciarskich w połączonym regionie Dolomiti Superski. Wraz ze 114 km tras zjazdowych i licznymi snowparkami stanowi on doskonały cel podróży zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla profesjonalistów.

Val di Fassa to dziewicza górska dolina z obfitymi opadami śniegu.

1) Teren narciarski Val di Fassa-Carezza – ogólne informacje

  • 114 km tras narciarskich i 59 wyciągów
  • Trasy na wysokości do 2625 m
  • Nagrodzony tytułem „Best Place to Ski“

Teren narciarski Val di Fassa-Carezza obejmuje kilka terenów narciarskich, z których można korzystać na podstawie tego samego skipassu. Należą do nich ośrodki Buffaure-Ciampac, Belveder-Col Rodella i Vigo-Ciampedìe w dolinie Val di Fassa, a także Carezza w dolinie Eggental. Wyciągi prowadzące do wymienionych destynacji zlokalizowane są w miejscowościach Alba, Canazei, Campitello, Pozza, Vigo i Carezza. Zróżnicowana sieć tras zjazdowych obejmuje łącznie 35 km tras niebieskich, 67 km tras czerwonych oraz 12 km tras czarnych. Poszczególne szlaki znajdują się na zboczach o wysokościach od 1200 do 2625 m, dzięki czemu przez cały sezon gwarantują odpowiednie zaśnieżenie.

Z wyjątkiem Carezza i Vigo-Ciampedìe, pozostałe tereny narciarskie połączone są ze sobą za pomocą kolei gondolowych, tworząc jeden z największych terenów narciarskich w sieci wyciągów Dolomiti Superski. Rozciągająca się w okolicy panorama zdominowana jest zaś przez szczyty Marmolada i Langkofel.

Z prawie każdej stacji górskiej w dolinie Fassa podziwiać można malowniczą panoramę.

Narciarze biegowi znajdą w tym regionie wiele wspaniałych szlaków. Dolinę Fassa przecina aż 50 km tras biegowych, zlokalizowanych na wysokości od 1150 m do 2150 m, co czyni ją jednym z dziesięciu najwyżej położonych terenów dla narciarzy biegowych w Trydencie. Kolejne 16 km tras tego typu znajduje się w regionie Carezza, u stóp szczytu Rosengarten.

Miesiącem z największymi opadami śniegu w Val di Fassa-Carezza jest marzec, kiedy średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 155 cm. W marcu duża ilość białego puchu leży również w regionie Carezza, kiedy na szczycie utrzymuje się średnio 58 cm śniegu. Dolina Fassa cieszy się ponadprzeciętną liczbą słonecznych dni w sezonie. Według stowarzyszenia turystycznego słońce świeci tu nawet przez osiem z dziesięciu dni. W Carezza występują średnio 83 słoneczne dni, a najsłoneczniejszym miesiącem zimowym jest styczeń ze średnią 26 słonecznych dni.

Te wysokie wartości, w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i doskonale zorganizowaną siecią wyciągów, przekładają się na wysokie oceny ekspertów. Region narciarski Val di Fassa otrzymuje cztery gwiazdki za wyciągi i kolejki linowe oraz maksymalną liczbę gwiazdek za gwarancję zaśnieżenia tras. Region został również uhonorowany prestiżowym tytułem „Best Place to Ski“ SnowTrex.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Val di Fassa-Carezza

Narciarze przyjeżdżający do Val di Fassa-Carezza mogą wybierać spośród łatwych i bardziej wymagających tras. W regionie dominują czerwone szklaki narciarskie, które wskazują na średni poziom trudności. W pobliżu doliny znajdują się także trasy treningowe oraz specjalna strefa dla dzieci.

Teren narciarski Buffaure-Ciampac

W miejscowościach Alba i Pozza znajdują się wyciągi prowadzące do ośrodka narciarskiego Buffaure-Ciampac. Najważniejsze atrakcje w okolicy stanowią czarne trasy „Vulcano“ i „Ciampac“. Na wysokości 2100 m znajduje się również strefa dla dzieci z wyciągiem do ćwiczeń. Miłośnicy szybkiej jazdy mogą dać pokaz swoich możliwości na torze wyścigowym w Sasso di Rocca w Ciampac. Fani freestyle sprawdzą zaś swoje umiejętności w Dolomiti Park w pobliżu wyciągu Buffaure. Park ten znajduje się w sercu terenu narciarskiego (na wysokości 2020 m) i ma około 475-metrową trasę do boardercrossu, wallride, liczne kickery oraz poduszkę pneumatyczną Big Air Bag. Z 3-osobowego wyciągu krzesełkowego Aloch w miejscowości Pozza można korzystać po zmroku. Przez dwa wieczory w tygodniu można tu szusować po oświetlonej czerwonej trasie o długości 1 km. Ci, którzy chcą wracać do Pozza na nartach, muszą zjechać do miejscowości czarną trasą.

Teren narciarski Carezza

Teren narciarski Carezza, z 40 km łatwych tras zlokalizowanych w rejonie szczytów Rosengarten i Latemar, stanowi idealny cel rodzinnej podróży. W nawiązaniu do legendy o słynnym królu krasnoludów powstała tu specjalna strefa dla dzieci, czyli „König Laurin Kinderland”, gdzie młodzi narciarze uczą się pokonywać pierwsze zakręty. Kursy narciarskie są tu prowadzone w języku niemieckim, angielskim oraz włoskim. Fanów freeystyle ucieszy położony na szczycie Carezzy snowpark Christomannos, gdzie na wysokości 700 m znajdą stosunkowo łatwe do pokonania przeszkody. Z myślą o rodzinach powstała tu także trasa „Family Fun Line” z najprostszymi do pokonania przeszkodami. Dodatkowo, na zboczu Prà di Tori można znaleźć niewielki tor do ski crossu z kickerami dla początkujących amatorów freestyle.

Kilka szkół narciarskich w dolinie Fassa dba o profesjonalne szkolenie następnej generacji młodych narciarzy.

Teren narciarski Belvedere-Col Rodella

Do ośrodka narciarskiego Belvedere-Col Rodella można dostać się wyciągami z miejscowości Campitello, Canazei oraz Alba. Dominują tu czerwone trasy oferujące wspaniałe widoki na dolinę Val Gardena. Przy stacji wyciągu Pozza-Buffaure znajduje się snowpark Bauffaure, gdzie amatorzy freestyle mogą szlifować swoje umiejętności na dwóch trasach o długości 480 m. Docierając do Con Rodella, a następnie do przełęczy Sella, która łączy się z wyciągami w dolinie Val Gardena, możemy dotrzeć do słynnej karuzeli narciarskiej Sella Ronda.

Aby odkryć wszystkie części regionu narciarskiego Val di Fassa, warto wybrać się na pętlę Panorama, na którą składają się 73 km tras prowadzących przez ośrodki Campitello-Col Rodella, Belvedere, Ciampac, Ciampedìe i Buffaure.

Freeriderzy znajdą w dolinie Fassa kilka głębokich stoków śnieżnych, które gwarantują zapierający dech w piersiach zjazd.

Jedno z najbardziej znanych freeridowych miejsc w dolinie Fassa znajduje się na przełęczy Pordoi w pobliżu Canazei. Jego początek mieści się na Forcella Pordoi, na wysokości 2950 m. Inne obszary do freeride’u można znaleźć na lodowcu Marmolada oraz we freeridowym parku na Col Margherita w San Pellegrino.

Teren narciarski Val di Fassa-Carezza posiada doskonałą infrastrukturę i oferuje szeroki wachlarz miejsc noclegowych, liczne trasy dla początkujących i snowparki. Znajdziemy tam również górskie restauracje, które często oferują menu złożone z najwyższej jakości potraw. Na niektórych stacjach wyciągów, m.in. Carezza i Canazei, są również punkty dostępu do sieci Wi-Fi.

4) Ocena ekspertów

Dobre warunki śniegowe, oferta gastronomiczna na wysokim poziomie, bogaty wybór rozrywek dla najmłodszych i wyjątkowa panorama Dolomitów zapewniają regionowi narciarskiemu Val di Fassa ogólną ocenę 4,2 gwiazdki.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

W miastach położonych w dolinie Fassa tradycyjny górski folklor miesza się z rozrywkami charakterystycznymi dla nowoczesnych kurortów narciarskich. Można tu spędzić spokojny wieczór w górskiej chacie, jak również rzucić się w wir nocnych imprez. Dzięki licznym schroniskom i barom entuzjaści sportów zimowych popołudniową porą mogą płynnie przejść do après-ski. Lampką doskonałego wina można delektować się na tarasach słonecznych i w barach zlokalizowanych w pobliskich miejscowościach. W restauracjach i karczmach głodni narciarze mogą spróbować rozmaitych regionalnych specjałów – od makaronu po polentę. Ci, którzy chcą bawić się do późna, mają do dyspozycji liczne bary après-ski, szczególnie w Canazei.

Val di Fassa-Carezza oferuje niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku, także poza stokami. Rodziny, chętne do pokonania kilku rund na łyżwach, znajdą lodowiska w miejscowościach Pozza, Canazei i Campitello. W okolicy jest też kilka torów saneczkowych dla dzieci, w tym jeden z oświetlonym torem. Z większości miejsc można również wyruszyć na wycieczkę w rakietach śnieżnych. Niektóre trasy mają tylko kilka kilometrów długości, dzięki czemu są dobre dla całej rodziny.

Wędrówki w rakietach śnieżnych to jedna z popularnych form wypoczynku w dolinie Fassa.

Osoby spragnione relaksu i odnowy biologicznej powinny zapoznać się z ofertą term i uzdrowisk, takich jak „Therme Dolomia“ i „QC Therme Dolomiti“ w Pozza lub „Aquarena“ w Canazei.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Val di Fassa-Carezza

Val di Fassa to idylliczna dolina o długości 20 km, którą otacza panorama dolomickich szczytów, takich jak Marmolada, Rosengarten i Latemar. Z wielu miejscowości można dostać się do terenów narciarskich:

Ladyńska wioska Vigo di Fassa (1382 m) znajduje się na alpejskim tarasie słonecznym, w samym sercu doliny Val di Fassa. Z miejscowości odjeżdża wyciąg prowadzący do położonego na wysokim płaskowyżu ośrodka narciarskiego Ciampedìe.

Pobliska miejscowość Pozza (1325 m) leży w centralnej części doliny i poprzez wyciąg łączy się z terenem narciarskim Buffaure. Znajdują się tu również dwa duże uzdrowiska, które oferują szeroki wachlarz zabiegów i kąpiele termalne.

Campitello (1450 m) położone jest u podnóża doliny Val Duron i Con Rodella. Miejscowość ta uznawana jest za pierwsze centrum turystyczne regionu, które wciąż zyskuje na atrakcyjności – szczególnie za sprawą doskonałego połączenia z zespołem tras SellaRonda.

Blisko Campitello leży Canazei (1465 m) – kolejny ważny punkt turystyczny, w którym kultura ladyńska jest wciąż żywa. Miejscowość zapewnia bezpośredni dostęp do takich regionów narciarskich jak Ciampac i Belvedere. Tuż obok Canazei znajduje się niewielka miejscowość Alba, skąd odjeżdża wyciąg do Belvedere.

Położona na skraju doliny Eggental, przy wejściu do doliny Fassa, Carezza (1600 m) słynie z zachwycających widoków na szczyty Rosengarten i Latemar. Umożliwia ona również sprawny dostęp do wyciągu znajdującego się w ośrodku narciarskim Carezza. Dojazd z Vigo di Fassa do Carezza zajmuje około 20 minut.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Val di Fassa-Carezza

Podróż samochodem do dolomickich miejscowości, położonych w okolicach łańcuchów górskich Rosengarten oraz Sella, jest bardzo prosta. W Niemczech należy jechać autostradą A7 w regionie Allgäu, następnie kierować się autostradą A12 na Innsbruck, potem autostradą A12 lub A22 jechać w kierunku Bolzano przez przełęcz Brenner. Za Bolzano droga 241 prowadzić będzie do Carezza, skąd już tylko 10 km do Vigo di Fassa i kolejne 10 km do Campitello. Ważne: podróżując samochodem przez Dolomity, zawsze należy mieć ze sobą łańcuchy na koła.

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Bolzano, około 30 km od Carezza i 40 km od Canazei. Z Bolzano odjeżdżają autobusy do Val di Fassa. Istnieje również bezpośrednie połączenie kolejowe z Canazei ze stacji Auer. Najbliższe lotniska to Innsbruck (155 km) oraz Wenecja (175 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Val di Fassa-Carezza

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...