SnowTrex poleca: 7 zalet ośrodka Valfréjus

24/11/2016 - Katarzyna Staniszewska

Miesiące letnie są najlepszym czasem na zarezerwowanie kolejnego urlopu narciarskiego. Dokąd jednak pojechać? Tym razem prezentujemy Państwu siedem powodów, dla których warto spędzić zimowy wypoczynek w Valfréjus.

Teren narciarski Valfréjus. © Office du Tourisme Valfréjus

W północnej części francuskich Alp, w okolicy imponującego masywu Vanoise, aż do granicy z Włochami rozciąga się Dolina Maurienne. Na końcu doliny, bezpośrednio na zboczu góry na wysokości ok. 1550 m położone jest przytulne Valfréjus. Niektórzy nazywają je odosobnionym, inni nienaruszonym – nie ulega jednak wątpliwości, że miasteczko i ośrodek narciarski Valfréjus urzeka prawdziwym alpejskim pięknem. Poniżej przedstawiamy siedem powodów, dla których warto wybrać się na urlop narciarski do Valfréjus.

Urocza miejscowość: Już sam dojazd do Valfréjus jest niezwykle przyjemny, chociaż jest ono położone w górzystym terenie w dolinie. Przełęcze Col de l’Iseran i Col du Mont Cenis sprawiają, że łatwo dotrzeć do Doliny Maurienne oraz Valfréjus zarówno autobusem, jak i samochodem. Podróż pociągiem z Paryża do Modane zajmuje ok. cztery godziny, stąd jest już natomiast zaledwie kilka kilometrów do ośrodka. Sama miejscowość szybko przekonuje o swoim uroku. Wielofunkcyjny główny plac otacza harmonijna architektura z dużą ilością drewna i łupku, która wprowadza spokojny nastrój. Ośrodek narciarski na kształt podkowy otacza dolną stację wyciągu w taki sposób, że w jednym miejscu znajdą Państwo wszystko, czego potrzebują – kawiarnie, bary, restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Na brak śniegu w Vafréjus nie można narzekać. © Karin Theolier – Résidence La Turra

Valfréjus ma do zaoferowania wiele możliwości spędzania czasu wolnego, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Administrator lodowiska położonego na głównym placu zapewnia, że można tu jeździć na łyżwach tak długo, aż stopi się lód. Miejscowa izba turystyczna gwarantuje ponadto program aktywności dla rodzin obejmujący kursy rzeźbienia w drewnie, wieczory z bajkami, wędrówki w rakietach śnieżnych i z pochodniami.

Przyjazny rodzinom teren narciarski: Z dolnej stacji wyciągu w krótkim czasie można dotrzeć gondolą do centrum terenu narciarskiego na Plateau d’Arrondaz na wysokości 2222 m. Na oślej łączce można tu spotkać grupy ze szkółki narciarskiej, natomiast narciarzy rekreacyjnych na słonecznych tarasach bacówek. W sumie dostępnych jest tu dziesięć wyciągów narciarskich, 24 nartostrady o łącznej długości 70 km oraz 80 armatek śnieżnych. Cała infrastruktura jest bardzo nowoczesna – żaden wyciąg na tym terenie narciarskim nie ma więcej niż 6 lat, dzięki czemu możliwe jest komfortowe dotarcie na stok.

Stacja kolejki na płaskowyżu d’Arrondaz na wysokości 2222 m. © Olivia Zdrilic – Valfréjus

Jednym z najważniejszych zadań Valfréjus jest promocja narciarstwa wśród młodego pokolenia. W związku z tym przy środkowej stacji wyciągu dostępny jest specjalny teren dla dzieci Kids – Area, jak również oferowana jest opieka nad młodszymi dziećmi i wielojęzyczna szkółka narciarska. 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym ze środkowej stacji wyciągu można dotrzeć do Punta Bagna na wysokość 2737 m, najwyższego punktu tego terenu narciarskiego. Znajduje się tutaj kilka niebieskich, jedna czerwona i jedna czarna trasa.

12-kilometrowa trasa do doliny: Po aktywnym dniu na stokach przy Punta Bagna konieczny jest powrót do doliny. W tym celu skorzystać można z dwóch tras, w tym jednej prowadzącej do stacji gondoli Hufeisen – 12-kilometrowej nartostrady Jeu. Z tej niebieskiej trasy Valfréjus jest szczególnie dumne, została ona bowiem starannie osadzona w górskim krajobrazie i z tego powodu stanowi symbol narciarskiej przyjemności w otoczeniu przyrody. Wprawdzie odcinek ten, zwłaszcza w dolnej części, jest dość płaski, jednak przy odpowiedniej prędkości można go pokonać bez problemu. Podczas jazdy można tu podziwiać górskie stoki, fragmenty lasu z serpentynami, bieg strumieni, mosty oraz opuszczone bunkry, będące w przeszłości francuskimi fortyfikacjami. Radość z samego szusowania schodzi tu co prawda na dalszy plan, trasa ta dostarcza jednak niezapomnianych wrażeń z uwagi na różnorodność krajobrazów i otaczającą przyrodę.

Bob Park: Szczególną atrakcją tamtejszego terenu narciarskiego jest Bob park położony przy wyciągu Charmasson. Dwa szybkie tory, każdy o długości 2 km, poprowadzą fanów saneczkarstwa poprzez zalesione tereny Charmasson. Liczne odcinki ze stromymi zakrętami, przeszkodami oraz oświetlonym 35-metrowym tunelem, a także sztucznym oświetleniem należą do wyposażenia tego różnorodnego parku. Kto nie należy do miłośników typowego saneczkarstwa, koniecznie powinien skorzystać z nieco innego wariantu – snake gliss: kilka połączonych ze sobą sanek tworzy „wężową kolejkę“, w taki sposób, że grupa do dwunastu osób może jednocześnie wjechać na szczyt. Bilety do Bob Parku dostępne są w kasie wyciągu w cenie 8,50 €/zjazd lub 25 €/cztery zjazdy. Korzystanie z wyciągu, wytrzymałe plastikowe sanki i oczywiście kask są zawarte w cenie.

Nowy trend – speedriding: Dyscyplina ta jest absolutną nowością, oferowaną wyłącznie w Valfréjus. Zjazd odbywa się głównie na wolnej przestrzeni, więc jest to wersja szczególnie atrakcyjna dla miłośników skialpinizmu. Połączenie paralotniarstwa i jazdy na nartach odbywa się ze skrzydłem o pow. 8–15 m² na plecach narciarza, dzięki czemu może on przelecieć nad skalistymi odcinkami. W ten sposób skakanie z klifów osiąga zupełnie inny wymiar. Na Roc Rouge, czerwonej skale, szkoła narciarskiego latania Ataka prezentuje „zajęcia z latania na nartach“. Nauczyciele narciarstwa są wykwalifikowanymi paralotniarzami ze specjalnym uprawnieniem do speedridingu. Aby wziąć udział w kursie nie trzeba być mistrzem skialpinizmu i posiadać doświadczenia w lataniu. Warto jednak pamiętać, iż jest to sport przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy, którzy bez problemu poruszają się po czerwonych trasach. Istnieją trzy różne licencje pilota, które można uzyskać podczas weekendowych kursów. Dreszczyk emocji jest tu gwarantowany!

Speedriding łączy jazdę na nartach z paralotniarstwem. © Office du Tourisme Valfréjus

Notre-Dame du Charmaix: Notre-Dame du Charmaix jest zabytkową kaplicą z XV wieku i jednocześnie najpopularniejszą destynacją pielgrzymkową w Dolinie Maurienne. Położona jest w dzielnicy Charmaix, a dostęp do niej umożliwia kamienny most. Wewnątrz można podziwiać święty relikt: marmurową rzeźbę Matki Boskiej z Charmaix z Dzieciątkiem Jezus. Kaplica zbudowana jest z białego marmuru, pomalowanego na czarno. Uwagę przykuwa tu figurka małego Jezusa, która głową góruje nad Madonną. Jak mówi legenda, rzeźba została odnaleziona w roku 1401 w miejscu, w którym dziś stoi kaplica. Od tego momentu każdego roku odwiedzana jest ona przez licznych pielgrzymów i turystów.

Muséobar: Dla zainteresowanych kulturą miejscowość Modane, znajdująca się poniżej Valfréjus, oferuje muzealne skarby. Muséobar, czyli „muzeum na granicy“, opowiada historię miejscowości granicznej Modane, począwszy od życia w górskiej wsi pod koniec XIX wieku, aż do czasu jej rozkwitu na początku wieku XX. Oprócz sal wystawowych wypełnionych licznymi dokumentami i eksponatami przeszłości, umieszczono tutaj repliki prawdziwych kawiarni z przełomu wieku, które przenoszą zwiedzających do czasów „fin de siècle“ i przyłączenia Sabaudii do Francji. Starożytne automatyczne fortepiany oraz salon z parkietem tanecznym i secesyjnymi ozdobami nadaje pomieszczeniom pełną wdzięku atmosferę belle epoque. Muzeum podkreśla rozwój małej miejscowości na granicy francusko – włoskiej w imponujący sposób. Polecamy to miejsce zarówno miłośnikom instrumentów, jak i stylu secesyjnego!

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Najpiękniejsze trasy w lesie – wskazówki dla fanów natury

Jazda na nartach poniżej linii drzewa ma swój urok. Leśne zjazdy to bajkowe trasy ...