Val Thorens – teren narciarski Les 3 Vallées

28/05/2018 - SnowTrex

Trzy przepiękne doliny położone w regionie alpejskim, w którym 8 stacji narciarskich oferuje dostęp do niezliczonej ilości nartostrad – nic dziwnego, że Les 3 Vallées należą do najbardziej wyjątkowych terenów narciarskich w Europie. Jest to również największy teren narciarski na świecie z oszałamiającą liczbą 600 km tras.

Trasy w głębokim śniegu powyżej Val Thorens.

1) Teren narciarski Les 3 Vallées – ogólne informacje

  • największy na świecie połączony teren narciarski z 600 km tras
  • należy do trzech najbardziej pewnych śniegowo terenów we Francji
  • Val Thorens jest najwyższą stacją narciarską w Europie na wysokości 2300 m

Francja uważana jest za mekkę sportów zimowych, region narciarski Les 3 Vallées potwierdza natomiast tą opinię na wiele sposobów. Ta gigantyczna karuzela narciarska z niezliczonymi nartostradami prowadzi poprzez trzy doliny Belleville, Courchevel i Méribel. Wyciągi na tym terenie narciarskim dostępne są przy ośmiu nowoczesnych stacjach: Courchevel, La Tania, Brides-Les-Bains, Méribel, Saint-Martin-de-Belleville, Les Menuires, Val Thorens oraz Orelle. Najniższy punkt znajduje się na wysokości 1100 m przy Les Allues, najwyższy natomiast przy górnej stacji „Sommet des 3 Vallées” na wysokości 3230 m, dając w rezultacie oszałamiającą różnicę wzniesień ponad 2000 m. Większość z dostępnych tu 340 tras, dokładnie mówiąc 85%, znajduje się na wysokości ponad 1800 m, gwarantując nie tylko wyjątkowo pewne warunki narciarskie, ale także oszałamiające górskie widoki. Łącznie na terenie Les 3 Vallées znajduje się 25 szczytów i 4 lodowce. Z dostępnych tu 600 km tras przewagę stanowią trasy niebieskie – 312 km oraz czerwone – 216 km, pozostałe 72 km to trasy czarne. Teren obejmuje również 50 szlaków narciarskich. Bezproblemowy transport pomiędzy dolinami gwarantuje tu aż 169 wyciągów. Nawet w małym ośrodku Orelle dostępna jest gondola, umożliwiająca dojazd z sąsiedniej Doliny Maurienne.

Niektóre czerwone trasy są stosunkowo łatwe.

Średnia grubość pokrywy śnieżnej w Les 3 Vallées, sięgająca 153 cm w górze i 78 cm w dolinie, to gwarancja wyjątkowo dobrych warunków narciarskich. Najbardziej obfitującym w śnieg miesiącem jest marzec, w którym grubość pokrywy śnieżnej może dochodzić 202 cm na górze i 146 cm w dolinie. Do tego dochodzi wyjątkowo duża liczba dni słonecznych, mianowicie średnio 76 dni w sezonie, przy czym najbardziej słonecznym miesiącem jest grudzień. Pomimo dużej gwarancji śniegu na całym terenie narciarskim działa aż 2200 urządzeń naśnieżających.

W najbardziej znaczących kategoriach – „Warunki śniegowe” oraz „Wyciągi & gondole”, teren narciarski 3 Vallées uzyskał od naszych ekspertów odpowiednio 5 i 4 gwiazdki.

2) Jazda na nartach na terenie Les 3 Vallées

Różnorodność tras na terenie Les 3 Vallées naprawdę robi wrażenie! Ze względu na wielkość terenu narciarskiego zarówno plan nartostrad, jak i oznakowania są bardzo szczegółowe. Sam teren narciarski uważany jest za szczególnie przyjazny rodzinom: duża ilość tras niebieskich gwarantuje optymalny wybór dla początkujących, do tego dochodzą liczne parki i nartostrady dla najmłodszych. O atrakcje dla miłośników freeride zadba tu 50 szlaków narciarskich. Często polecane przez profesjonalistów są tereny do jazdy w głębokim śniegu przy La Masse niedaleko Les Menuires oraz strome Couloirs przy Saulire (2700 m) w pobliżu Courchevel. Do wyjątkowych atrakcji należą również „Liberty Rides” – niespreparowane, ale oznaczone trasy, usytuowane w widocznych miejscach na całym terenie narciarskim. Kto preferuje szczególnie długie nartostrady, również nie będzie zawiedziony. Najdłuższa na terenie narciarskim jest czerwona trasa „Col de l’Audzin”, prowadząca na odcinku 12 km aż do Les Menuires i dostępna gondolą Cime Caron. Najtrudniejsze trasy dostępne są na stromych zboczach masywu Saulire. Na terenie nie brakuje co prawda malowniczych widoków panoramicznych, jednak szczególnie godny polecenia jest ten rozciągający się z Mont Vallon (2952 m) przy Méribel.

Tereny do jazdy w głębokim śniegu przy Point de La Masse są niezwykle popularne.

We wszystkich częściach terenu narciarskiego dostępne są liczne snowparki dla zaawansowanych oraz easy parks dla początkujących. W Courchevel znajdują się przykładowo „Family Park” oraz „Wood Park” z przeszkodami z drewna. W Méribel położony jest „Element Park” z różnymi strefami do ćwiczeń, „Moon Park” oraz „DC Area 43” z boardercross i osobnymi odcinkami dla początkujących i zaawansowanych. W dolnej części Méribel znajduje się ponadto wymarzona dla rodzin beginner zone z trasami tematycznymi i odcinkiem do slalomu. Val Thorens dysponuje expert oraz easy park, boardercross o długości 1,4-kilometra oraz funslope.

Kto preferuje spokojniejsze, ale jednocześnie różnorodne trasy, powinien koniecznie wybrać się do Pointe de la Masse przy Les Menuires. Z górnej stacji na wysokości 2800 m prowadzą trasy o różnych stopniach trudności do ośrodków Les Menuires, Val Thorens i Meribel-Mottaret. Po przeciwnej stronie zbocza w Les Menuires dostępny jest ponadto duży BK-Park, funareal z dwoma odcinkami boardercross pełnymi zakrętów oraz rail-zone. Białe szaleństwo w Les 3 Vallées dosłownie nie ma końca, bowiem wiele tras jest wieczorem oświetlonych.

Odcinek do slalomu w Les Menuires.

Oferta gastronomiczna także nie pozostawia wiele do życzenia. Spośród 52 górskich chatek aż 12 restauracji posiada łącznie 18 gwiazdek Michelin. Wielu kucharzy serwuje tu wykwintne dania dosłownie z najwyższej półki. Dla fanów mediów społecznościowych w wielu restauracjach i stacjach narciarskich udostępniono hotspoty Wi-Fi.

Warto pamiętać: niektóre miejsca na terenie narciarskim nie są obsługiwane przez autobusy, więc do stacji narciarskich można dotrzeć wyłącznie przy pomocy wyciągów lub nartostrad. Warto więc cały czas mieć na uwadze godzinę, aby nie przegapić ostatniej jazdy wyciągu.

3 Vallées oferują podczas urlopu zimowego doskonałe połączenie białego szaleństwa, dobrej zabawy i relaksu. Nie dziwi więc fakt, że teren ten otrzymał w tej kategorii najwyższą notę 5 gwiazdek.

3) Plan nartostrad Les 3 Vallées

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie www.snowtrex.pl.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski 3 Vallées przekonuje pod każdym względem i może się poszczycić łączną notą 4,8 na 5 gwiazdek.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

W ośrodkach narciarskich na terenie Les 3 Vallées nie brakuje atrakcji nie tylko na stokach, ale także poza nimi. W każdej stacji narciarskiej nawet po zamknięciu wyciągów można liczyć na ciekawą ofertę w czasie wolnym, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników adrenaliny czy natury. Przykładowo saneczkarstwo jest szczególnie popularne w Les Menuires: o skoki adrenaliny zadba na „Speed Mountain” superszybki tobogan (rodzaj sań), do tradycyjnej jazdy przeznaczony jest 4-kilometrowy naturalny tor saneczkowy, natomiast dla dzieci w wieku 3-8 lat dostępne są tematyczne tory saneczkowe.

W Courchevel nie brakuje torów saneczkowych.

Przy Pointe de la Masse (2800 m) nie zabraknie malowniczych tras do wędrówek, również w rakietach śnieżnych. Na zapierające dech w piersiach widoki panoramiczne można liczyć przy Cime Caron powyżej Val Thorens, który dostępny jest również dla pieszych. Kto podczas urlopu liczy na więcej akcji, może wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym, gokartem na lodowisku lub psim zaprzęgiem. Szczególną atrakcją na terenie narciarskim jest zjazd na linie „La Tyrolienne”, który prowadzi z najwyższego punktu terenu narciarskiego aż do Val Thorens. Podczas zjazdu można bez problemu zabrać ze sobą narty lub snowboard, by po dotarciu do celu ponownie wyruszyć na stok.

Wyjątkowa atrakcja na terenie – La Tyrolienne.

Zaplecze kulinarne ma na terenie narciarskim Les 3 Vallées także niemałe znaczenie. Po zakupowym szaleństwie warto wybrać się w Val Thorens do jednej z ponad 60 restauracji, z których wiele serwuje dania z najwyższej półki.

Zabawa après-ski nie ma co prawda tak tradycyjnego charakteru, jak ta w Austrii, jednak jej amatorzy na pewno nie będą rozczarowani. Większość ośrodków narciarskich jest położona bezpośrednio na stoku, więc do najbliższego baru można się wybrać tuż po nartach. Jednym z legendarnych lokali jest „Folie Douce“, który na terenie 3 Vallées występuje aż dwukrotnie: przy Saulire Express w Méribel oraz przy trasie Plein-Sud w Val Thorens. Druga z wymienionych miejscowości jest niekwestionowanym faworytem w dziedzinie après-ski. W pozostałych ośrodkach po zamknięciu wyciągów można natomiast liczyć na chwile relaksu przy lampce aperitif i wyśmienitych potrawach.

6) Ośrodki na terenie Les 3 Vallées

Łącznie osiem niezwykle różnorodnych ośrodków narciarskich położonych jest na terenie 3 Vallées. Niewątpliwie najbardziej znanym jest Val Thorens w Dolinie Belleville. Miasteczko to znajduje się na wysokości 2300 m, będąc jednocześnie najwyżej położoną stacją narciarską w Europie, nie tylko ze względu na swoje położenie. Ośrodek tętni życiem dzięki wielu kawiarniom, barom i restauracjom, a także licznym sklepom, począwszy od niewielkich butików, aż po centra handlowe.

Val Thorens jest wyjątkowo malowniczym ośrodkiem.

W tej samej dolinie znajduje się Les Menuires na wysokości 1850 m. Domki typu chalet wybudowane z drewna i naturalnego kamienia nadają miasteczku wyjątkowego charakteru, natomiast dzięki wyjątkowo przyjaznej dla rodzin ofercie Les Menuires zyskało wyróżnienie „Famille Plus”. Poniżej w dolinie znajduje się niewielkie Saint-Martin-de-Belleville na wysokości 1450 m, połączone gondolą z terenem narciarskim.

Także mniejsze wioski, jak Brides-les-Bains są wyjątkowo urokliwe.

Równie popularne jest centralnie położone Méribel w sąsiedniej dolinie. Ośrodek ten, znany jako miejsce rozgrywek Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim, dzieli się na dwie stacje narciarskie: Méribel-Mottaret na wysokości 1750 m i wioskę Méribel na wysokości 1400 m. Niżej w dolinie położone jest Brides-Les-Bains (600 m), połączone z terenem kolejką kabinową. Wreszcie w trzeciej dolinie na trzech wysokościach rozciąga się Courchevel. Wioska Courchevel leży na wys. 1550 m, Courchevel-Moriond na wys. 1650 m, stacja narciarska Courchevel na wys. 1.850 m oraz Courchevel-Le Praz na wys. 1300 m, połączone wyciągami z sąsiednim terenem narciarskim przy ośrodku La Tania.

Wieczorny nastrój w Courchevel.

Ten ostatni znajduje się na wysokości 1400 m i jest spokojnym miasteczkiem wyłączonym z ruchu kołowego. Wszystkie sklepy dostępne są tu pieszo. Orelle zwane jest również „bramą do 3 Vallées”, nie znajduje się ono bowiem bezpośrednio w jednej z trzech dolin, jest jednak połączone ekspresową kolejką z tamtejszymi nartostradami. Ten tradycyjny ośrodek jest jednocześnie wymarzony na spokojny urlop.

7) Dojazd do Les 3 Vallées

Samochodem można dojechać do wszystkich ośrodków na tym terenie narciarskim, podczas dojazdu trzeba się jednak nastawić na pokonanie dużych różnic wysokości stosunkowo wąskimi serpentynami, które zimą mogą być oblodzone. Trasą A43 można szybko i wygodnie dotrzeć do Orelle. Do Méribel i Val Thorens lub Les Menuires prowadzi droga ekspresowa do Tarentaise i Moûtiers. W Moûtiers dostępny jest ponadto dworzec, stąd można natomiast dotrzeć autobusem do poszczególnych ośrodków. Miejsca parkingowe dostępne są w ośrodkach, jak i przy stacjach narciarskich, częściowo są one jednak płatne. Najbliższe lotniska znajdują się w Chambéry (ok. 105 km), Genewie (ok. 145 km), Grenoble (ok. 170 km) oraz Lyon (ok. 180 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Les 3 Vallées

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Urlop narciarski w obliczu koronawirusa: zimowy wypoczynek jest możliwy

Obecnie w czasach koronawirusa pojawia się wiele niepewności związanych z ...

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...