Teren narciarski Les 7 Laux

29/01/2019 - SnowTrex

Mały, ale wyjątkowo atrakcyjny: niedaleko miasta Grenoble znajduje się teren narciarski Les 7 Laux. Na miłośników sportów zimowych czekają tu trzy urokliwe ośrodki narciarskie, 7 jezior lodowcowych, niemal mistyczna trasa freeride oraz nowoczesne wyciągi. Na tym stosunkowo wymagającym terenie narciarskim nie zabraknie jednak atrakcji także dla początkujących.

Teren narciarski Les 7 Laux znajduje się niedaleko Grenoble.

1) Teren narciarski Les 7 Laux – ogólne informacje

  • Jazda na nartach na terenie z siedmioma jeziorami na wys. 1350 do 2400 m
  • 120 km tras na wszystkich poziomach trudności
  • 24 wyciągi

Atrakcyjny teren narciarski z dala od masowej turystyki? Nic prostszego! Teren narciarski Les 7 Laux, „siedem jezior“, uchodzi nawet wśród Francuzów za prawdziwą perełkę, którą warto odkryć. 120 km różnorodnych tras na wys. od 1350 m do 2400 m czeka na wszystkich miłośników białego szaleństwa, niezależnie od umiejętności. Początkujący mogą wybierać spośród 46 km zielonych i niebieskich tras, nie zabraknie tu jednak również licznych odcinków czerwonych (36 km) i czarnych (38 km)  dla bardziej zaawansowanych. 24 dostępne tu wyciągi zostały w ostatnich latach zmodernizowane, gwarantując bezproblemowy transport z doliny na sam szczyt.

Białe marzenie: niewielki teren narciarski Les 7 Laux.

Na terenie narciarskim Les 7 Laux na pewno nie zabraknie śniegu. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi średnio 10 cm w dolinie oraz 120 cm w górnych partiach. Najbardziej obfitującym w śnieg miesiącem jest marzec. Dodatkowym wsparciem są armatki śnieżne – połowa całego terenu narciarskiego może być sztucznie naśnieżana. Na terenie siedmiu jezior nie zabraknie również słońca: codziennie można tu liczyć na 6,5 godzin słonecznych.

Teren narciarski Les 7 Laux przekonał również naszych ekspertów. W dwóch głównych katergoriach „Wyciągi & gondole“ oraz „Warunki narciarskie“ otrzymał on odpowiednio 3 i 4 gwiazdki.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Les 7 Laux

Strome zbocza, tereny do jazdy w głębokim śniegu, siedem jezior lodowcowych, fascynujące górskie krajobrazy – wszystko to zaledwie pół godziny jazdy samochodem od francuskiego miasta Grenoble. Teren narciarski Les 7 Laux ma naprawdę wiele zalet! Na 120 km tras każdy narciarz i snowboardzista znajdzie coś dla siebie. Na terenie narciarskim dominują co prawda wymagające trasy, nie zabraknie tu jednak odcinków dla początkujących. Swoje umiejętności na stoku można z powodzeniem doskonalić w jednej  z dziewięciu szkółek narciarskich i snowboardowych.

Teren narciarski Les 7 Laux znany jest przede wszystkim ze swoich wymagających tras – zaawansowani i profesjonaliści mogą tu wybierać spośród 36 km czerwonych i 38 km czarnych tras. Obowiązkowym punktem programu jest m.in. „Vallons du Pra“ z najwyższego punktu terenu narciarskiego do „Le Pleynet”: odcinek freeride cieszący się niezwykłą popularnością. Do tego dochodzą trasy do jazdy w głębokim śniegu w strefie „Haut Du Domain“, a także tereny do skialpinizmu.

Malownicza panorama terenu narciarskiego Les 7 Laux.

Teren narciarski Les 7 Laux może się również poszczycić atrakcyjnym snowparkiem. „Oakley 7 Laux Park“ leży na pagórkowatym zboczu i rozciąga się łącznie na 8 ha. Na miłośników snowboardu i freestyle czekają tu konstrukcje typu rail, line, kicker i box o różnych poziomach trudności. Doskonałym uzupełnieniem oferty jest airbag, odcinek boardercross oraz halfpipe.

Dla miłośników narciarstwa biegowego również nie zabraknie tu atrakcji: na terenie narciarskim przy Prapoutel dostępnych jest 25 km tras o różnych stopniach trudności. Na „Domaine d’altitude du Pleynet“ znajduje się na wysokości 1950 m karuzela dla narciarzy biegowych.

Różnorodność na terenie narciarskim Les 7 Laux przekonała również naszych ekspertów. W kategoriach „Rodzina & dzieci“, „Początkujący“, „Zaawansowani & fani freeride“ oraz „Snowparki“ przyznali oni aż 4 na 5 gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Les 7 Laux otrzymał od naszych ekspertów łączną ocenę 3,7 na 5 gwiazdek. Na ocenę wpływają takie kategorie, jak  „Wyciągi & gondole“ oraz „Warunki narciarskie“, a także oferta dla początkujących i zaawansowanych narciarzy, après-ski oraz infrastruktura narciarska.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Jazda na nartach i nie tylko: lista aktywności poza stokiem jest na terenie narciarskim Les 7 Laux naprawdę długa. Górskie krajobrazy można tu przykładowo podziwiać z lotu ptaka podczas lotu paralotnią. Na miejscu można skorzystać z licznych wędrówek w rakietach śnieżnych lub wycieczek o zachodzie słońca. Liczne dodatkowe wydarzenia gwarantują urozmaicenie podczas sezonu zimowego. W ramach relaksu po aktywnym dniu na nartach można się wybrać na basen, do spa lub na masaż.

Grill na śniegu na terenie narciarskim Les 7 Laux.

Jazda na nartach i ruch na świeżym powietrzu zdecydowanie wzmagają głód. W dolnych stacjach na terenie narciarskim nie zabraknie restauracji, serwujących lokalne przysmaki. Les 7 Laux nie jest ośrodkiem narciarskim słynącym z tradycyjnego après-ski. Wieczór można tu natomiast spędzić w jednym z przytulnych barów, rozkoszując się zachodem słońca. Miłośnicy sportów zimowych, którzy po nartach liczą na dodatkowe atrakcje, mogą się również wybrać do lokalnej dyskoteki lub do sąsiedniego ośrodka Grenoble.

Oferta après-ski została oceniona przez naszych ekspertów na 3 z 5 gwiazdek.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Les 7 Laux składa się z trzech ośrodków Le Pleynet, Pipay oraz Prapoutel – każdy posiada natomiast swój niepowtarzalny urok. Pipay und Prapoutel po stronie doliny Isère, Le Pleynet znajduje się natomiast po drugiej stronie masywu. Głównym ośrodkiem na terenie narciarskim jest Prapoutel na wys. 1350 m. Tutaj znajduje się najwięcej restauracji, dyskoteka oraz liczne sklepy. Turyści na co dzień mieszkający w Grenoble najczęściej wybierają miasteczko Pipay jako dostęp do terenu narciarskiego. Wiele innych dyscyplin sportowych ma natomiast swoje stałe miejsce w Le Pleynet. Ośrodek na wysokości 1450 m posiada liczne hotele, mieszkania wczasowe i sklepy, będąc atrakcyjnym miejsce dla turystów.

Widok na część Les 7 Laux.

7) Dojazd do terenu narciarskiego

Teren narciarski Les 7 Laux jest oddalony zaledwie ok. 30 km od Grenoble, gwarantując bardzo dobry dojazd. Dojazd samochodem następuje przez Grenoble w kierunku północnym trasą A41, aż do zjazdu 24b w kierunku Albertville/Brignoud/Froges. Trasy D250, D280 oraz D281 prowadzą do Prapoutel. Jeżeli ktoś wybiera się na drugą stronę masywu, powinien wybrać trasę A41 na Goncelin, a następnie D525 i D525A do Le Pleynet. Warto pamiętać: na terenie Grenoble należy obowiązkowo posiadać specjalną plakietkę, podczas dojazdu trzeba natomiast pamiętać o zabraniu łańcuchów na koła. Na terenie narciarskim nie zabraknie bezpłatnych miejsc parkingowych.

Pociągiem można dojechać bezpośrednio do dworca Grenoble, stamtąd natomiast dalej do Le Pleynet i Prapoutel autobusem lub taksówką.

Najbliższe lotniska znajdują się w Chambéry (ok. 60 km), Grenoble (ok. 90 km), Lyon-Saint Exupéry (ok. 135 km) oraz Genewie (ok. 140 km). W dalszą podróż można się udać taksówką lub wypożyczonym samochodem.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Les 7 Laux

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...