Teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup

29/05/2018 - SnowTrex

Teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup rozciąga się poniżej wznoszącego się na wysokości 2683 m Tête de la Cluse we francuskich Alpach Wysokich. 100 km nartostrad to gwarancja białego szaleństwa dla początkujących i zaawansowanych. Prawdziwą perełką dla snowboardzistów i miłośników freestyle jest słoneczny „Mushroom’s Park” na wysokości 2000 m.

Wieczorny nastrój na terenie narciarskim.

1) Teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup – ogólne informacje

  • 100 km tras narciarskich na wysokości 1500 do 2500 m
  • różnorodna oferta na wszystkich poziomach trudności
  • 37 Pistem tras naśnieżanych w razie konieczności
  • wyróżniony znakiem jakości „Famille Plus Montagne” jako ośrodek sportów zimowych szczególnie przyjazny rodzinom

Teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup na wysokości od 1500 do 2500 m poniżej Tête de la Cluse. Najwyższym szczytem na terenie jest Le Pierre (2500 m), na którym swój początek ma wiele nartostrad. W dolinie położone są oba ośrodki La Joue du Loup i SuperDévoluy, od których pochodzi nazwa terenu narciarskiego. Oddziela je od siebie wznoszący się na wysokości 1750 m Crête des Beaumes.

Obie wioski należą do typowych ośrodków sportów zimowych, powstałych powyżej miasteczka Le Dévoluy. W 1966 roku powstał w SuperDévoluy pierwszy hotel, ogromny „Bois d’Aurouze”, niedługo potem otwarte zostały kolejne. W La Joue du Loup pierwsze obiekty wzniesiono w roku 1976. Dzięki przytulnym drewnianym domkom typu chalet ośrodek ten zyskał przydomek „La Station Bois”. Oba miasteczka tworzą obecnie interesujący kontrast, oferując miłośnikom białego szaleństwa wszystko, czego dusza zapragnie.

Drewniane domki znajdują się częściowo bezpośrednio na stoku.

Narciarze mogą tu wybierać spośród 36 tras niebieskich i zielonych, idealnych dla początkujących, 14 czerwonymi i 5 czarnymi trasami. 23 wyciągi gwarantują bezproblemowy transport gości z SuperDévoluy i La Joue du Loup na szczyt Le Pierra. Atrakcji nie zabraknie tu również dla snowboardzistów, miłośników wędrówek i narciarzy biegowych.

Rodziny z dziećmi z pewnością docenią infrastrukturę narciarską na terenie SuperDévoluy & La Joue du Loup, dzięki której zyskał on wyróżnienie „Famille Plus Montagne”. Dla najmłodszych gości (od 15 miesiąca życia) dostępna jest opieka nad dziećmi, rodzice mogą w tym czasie natomiast szusować do woli. Starsze dzieci mogą skorzystać z przedszkola narciarskiego lub poszaleć na torze saneczowym.

Bogata oferta tras na każdym poziomie trudności została wyróżniona przez ekspertów SnowTrex 5 gwiazdkami. Kolejne pięć gwiazdken teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup otrzymał za pewne warunki narciarskie. Począwszy od połowy grudnia aż do połowy kwietnia białe szaleństwo poniżej Tête de la Cluse jest (niemal) gwarantowane. Jeżeli natomiast zabraknie białego puchu, o dobre warunki zadbają armatki śnieżne.

Grubość pokrywy śnieżnej wynosi średnio 30 cm w dolinie i 80 cm w górnej stacji. Maksymalna grubość pokrywy śnieżnej, która została osiągnięta na terenie narciarskim SuperDévoluy & La Joue du Loup wynosi 120 cm. Region przekonuje ponadto dużą ilością słońca: niemal 62 dni słoneczne w sezonieto więcej, niż wynosi francuska średnia (58 dni). Szczególnie słoneczna jest wiosna: w marcu na słońce na zboczach przy Le Pierra można liczyć aż w ciągu 19 dni.

2) Plan nartostrad SuperDévoluy & La Joue du Loup

3) Jazda na nartach na terenie SuperDévoluy & La Joue du Loup

Sporty zimowe koncetrują się tu na zboaczach Le Pierra, który służy jednocześnie jako karuzela narciarska. Różnorodność gwarantuje tu powierzchnia 2000 ha i różnica wysokości niemal 1000 m. Doświadczonych narciarzy przyciągają przede wszystkim wyższe partie, w których nie brakuje wymagających czarnych tras, jak Étoiles, Galaxie oraz Le Mur.

Przy górnej stacji „La Festoure” ma swój początek najdłuższa (niebieska) trasa, która prowadzi zarówno do SuperDévoluy, jak i La Joue du Loup – wyjątkowa przyjemność! Dla początkujących nie zabraknie natomiast malowniczych zielonych i niebieskich tras poniżej stacji „La Tête des Casses”, wręcz idealnych dla rodzin z dziećmi.

Widok panoramiczny na La Joue du Loup.

Dla najmłodszych dostępne są liczne wyciągi do ćwiczeń, noszące odpowiednie nazwy, jak np. „Baby” (SuperDévoluy) i „Bamby” (La Joue du Loup). W przedszkolu narciarskim „Jardin des neiges” czekają na małych gości czarodziejskie dywany, dmuchane figury i wiele więcej. Kto potrafi utrzymać się na nartach, zostaje wyróżniony medalem Piou-Piou. Nie dziwi więc fakt, że oferta dla początkujących i dzieci na terenie SuperDévoluy & La Joue du Loup zostały wyróżniona przez ekspertów aż 5 gwiazdkami!

Miłośnikom freeride z pewnością przypadną do gustu tereny do jazdy w głębokim śniegu przy Combe Ratin i Tête de la Cluse. Idealnym miejscem do wędrówek jest natomiast płaskowyż Plateau de Bure. Niemal magiczną siłę przyciągania posiada obserwatorium na Pic de Bure na wysokości 2709 m. Kolejne malownicze trasy do wędrówek położone są przy Tête de Lapras, Tête du Lauzon oraz Grand Ferrand.

Także amatorzy snowboardu i freestyle nie będą na terenie narciarskim SuperDévoluy & La Joue du Loup rozczarwani: snowpark „Mushroom’s Park” przy wyciągu „Le Pré du Renard” na wysokości 2000 m posiada elementy typu boardecross, raily i nie tylko. Poszczególne części parku są tak skonstruowane, że początkujący i zawanasowani nie wchodzą sobie w drogę. Oferta ta zasłużyła w oczach ekspertów na 4 gwiazdki.

4) Ocena ekspertów

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Oferta aktywności poza stokiem jest tu równie bogata: kto szuka spokoju, może wziąć udział w wędrówkach w rakietach śnieżnych wśród ośnieżonych zimowych krajobrazów lub wypożyczyć w jednej z lokalnych agencji turystycznych urządzenie GPS, służące jednocześnie jako przewodnik audio. W ten sposób goście mogą na własną rękę poznawać okolicę i otrzymują interesujące informacje na temat rozwoju regionu i okolicznych masywów górskich. Specjalnych tras nie zabraknie tu również dla rodzin z dziećmi.

Kto liczy na skoki adrenaliny, może na terenie narciarskim SuperDévoluy & La Joue du Loup wznieść się w przestworza: lot paralotnią w tandemie dodaje skrzydeł w dosłownym tego słowa znaczeniu i umożliwia podziwianie regionu z lotu ptaka.

Tête de la Cluse jest popularnym terenem do snowkitingu, podczas którego narciarz lub snowboardzista porusza się po śniegu przy pomocy specjalnego latawca. Przy odpowiedniej prędkości wiatru będzie to z pewnością niezapomniane doświadczenie!

Na terenie narciarskim SuperDévoluy & La Joue du Loup nie zabraknie również kulinarnych atrakcji: w obu ośrodkach dostępne są liczne bary, restauracje i kawiarenki. Kolejne lokale znaleźć można w Le Dévoluy. Na krótki odpoczynek z malowniczym widokiem w tle można się wybrać do chatki „Le Vieux Pisteur” przy wyciągu JAS, w której serwowane są przekąski i fast food.

W późnych godzinach wieczornych można się tu spotkać w „L’Inuit Bar” w La Joue du Loup oraz w „La Table du Yeti” w SuperDévoluy, generalnie na terenie narciarskim  SuperDévoluy & La Joue du Loup jest jednak pod tym względem wyjątkowo spokojnie. goście przyjeżdżają tu przede wszystkim, by jeździć na nartach i rozkoszować się wyśmienitą regionalną kuchnią.

6) Ośrodki na terenie SuperDévoluy & La Joue du Loup

Teren narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup składa się z dwóch ośrodków, od których pochodzi jego nazwa. Za niezwykle idylliczną uchodzi powstała później wioska La Joue du Loup z drewnianymi domkami typu chalet. Na gości czeka tu uliczka handlowa, resturacje i bary. W kinie „La Tanière“ wyświetlane so zarówno filmy francuskie, jak i hollywodzkie.

Dolna stacja w La Joue du Loup.

W SuperDévoluy oferta atrakcji w czasie wolnym jest nieco bogatsza. Można się tu przykładowo wybrać do kręgielni „Le Chourum” lub do „Aqua Spa Dévoluy”, gdzie można się odprężyć podczas masażu lub w jacuzzi. Centre Sportif oferuje rozmaite aktywności sportowe, jak squash, slackline, zumba, pilates i wiele więcej. W „Centre équestre Les Sabots de Venus” można spróbować nietypowej atrakcji – skijöring, podczas której narciarze są ciągnięci po śniegu przez zaprzęg konny.

7) Dojazd do terenu SuperDévoluy & La Joue du Loup

Samochodem można dotrzeć autostradami A41 lub A48 w kierunku Grenoble, stamtąd Route Napoleon (N85) do Corps, a następnie w kierunku Le Dévoluy. Podczas dojazdu z południa należy wybrać trasę A51 do Gap/Tallard, następnie w kierunku Veynes i Le Dévoluy. Najbliższy dworzec znajduje się w Veynes-Devoluy, skąd można dotrzeć do terenu SuperDévoluy & La Joue du Loup hotelowym transferem lub taksówką. Najbliższe lotniska położone są w Grenoble (ok. 135 km), Lyon (180 km) i Marsylii (210 km). W sezonie wysokim w soboty kursują specjalne autobusy dla narciarzy (Les Navettes Blanches) pomiędzy lotniskiem w Marsylii Marseille lub dworcem Aix-en-Provence a terenem narciarski SuperDévoluy & La Joue du Loup.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w SuperDévoluy & La Joue du Loup

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Urlop narciarski w obliczu koronawirusa: zimowy wypoczynek jest możliwy

Obecnie w czasach koronawirusa pojawia się wiele niepewności związanych z ...

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...