Teren narciarski Zell am See – Kaprun

13/07/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Zell am See – Kaprun jest jednym z najlepszych miejsc w Austrii, przeznaczonych do uprawiania sportów zimowych. Liczne trasy narciarskie, w tym na terenach lodowcowych, bogata oferta dla rodzin, atrakcje dla dzieci oraz przepiękny widok na górskie jezioro sprawiają, że urlop w tym miejscu jest wyjątkowy.

Platforma widokowa „Top of Salzburg“ na Gipfelwelt 3000 na Kitzsteinhorn.

1) Teren narciarski Zell am See – Kaprun – ogólne informacje

  • Lodowiec Kitzsteinhorn – najwyżej położony teren narciarski w Salzburgu
  • Trzy zróżnicowane tereny narciarskie w okolicy jeziora Zeller See
  • Oferta dla rodzin, trasy lodowcowe i strefy freeride
  • zellamseeXpress umożliwia połączenia narciarskie w Dolinie Glemm

Teren narciarski Zell am See – Kaprun jest położony w austriackim kraju związkowym Salzburg, między miastami Zell am See i Kaprun. Najwyższy punkt na terenie narciarskim znajduje się na Kitzsteinhorn na wysokości 3029 m, najniższy w dolinie na wysokości 760 m. Dookoła jeziora, na trzech wzgórzach znajduje się łącznie 51 wyciągów. Do dyspozycji narciarzy dostępne są trasy o różnym stopniu trudności – 54 km niebieskich, 55 km czerwonych oraz 29 km czarnych tras. Na terenie narciarskim znajduje się również 18 km tras do skialpinizmu. To wszystko zapewnia duży wybór stoków i tras zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. Łącznie do dyspozycji zjeżdżających jest 138 km tras na trzech zróżnicowanych terenach narciarskich. W ofercie są dostępne pakiety rodzinne oraz atrakcje dla dzieci. To wszystko sprawia, że teren narciarski ma wysokie oceny wśród ekspertów. Nowocześnie zaprojektowany teren narciarski przyciąga licznych wielbicieli zimowego szaleństwa. Ich dobre opinie przyczyniły się do wyróżnienia tego ośrodka przez SnowTrex tytułem „Best Place to Ski 2016”.

Perfekcyjnie przygotowane stoki i gwarancja śniegu to zalety terenu Zell am See – Kaprun.

Lokalny szczyt w Zell am See to Schmittenhöhe. Skupia 77 km tras na szerokim grzbiecie górskim. Nad Kaprun góruje potężny szczyt Kitzsteinhorn (3203 m), z którego prowadzi 41 km tras lodowcowych. Z Kaprun na Maskogel (1730 m) prowadzi wyciąg krzesełkowy. Na górze znajduje się przyjazny dla dzieci teren narciarski, skupiający około 20 km tras.

W sezonie narciarskim 2016/2017 zostało otwarte połączenie zellamseeXpress z Doliną Glemm, które zapewnia dostęp do jeszcze większej liczby tras zjazdowych. Nowoczesny City Xpress wraca z Doliny Glemm do Schmitten. Winkelstation Viehhofen to początek rozbudowywanego połączenia z Saalbach Hinterglemm, które powinno być gotowe w sezonie zimowym 2018/2019.

W ogólnej ocenie naszych ekspertów teren narciarski Zell am See – Kaprun otrzymuje bardzo dobre 4,3 na 5 gwiazdek, uwzględniając przede wszystkim nowoczesne wyciągi i bogatą ofertę rodzinną.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Zell am See – Kaprun

Na Kitzsteinhorn na miłośników zimowych sportów czekają ośnieżone stoki lodowca, które są otwarte od jesieni do wczesnego lata. Dzięki kolejkom Gletscherjet i Panoramabahn można się łatwo znaleźć w samym centrum terenu narciarskiego. Na słonecznej wyżynie znajduje się wiele niebieskich tras, powyżej rozciągają się trasy czerwone. Kolejka gondolowa Gletschershuttle prowadzi do najwyższego punktu terenu narciarskiego, na wysokość 3029 m. Na „Gipfelwelt 3000” obok restauracji znajduje się platforma widokowa z automatycznym punktem fotograficznym, z której rozciąga się bajeczny widok na ośnieżone górskie zbocza. Teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn dysponuje bogatą ofertą dla młodszych i starszych miłośników narciarstwa. W ofercie znajduje się snowpark, super-halfpipe, tor wyścigowy, funslope „Eagle line” i kilkanaście restauracji górskich.

Najwyższy punkt na terenie Kitzsteinhorn jest jednocześnie punktem widokowym.

Z dala od wyznaczonych tras, na Kitzsteinhorn, swoje umiejętności mogą sprawdzić także freeriderzy. Z lodowca do środkowej stacji Langwied, położonej na wysokości 1976 m, prowadzi pięć różnych tras. Przy wejściach na trasy znajdują się tablice informacyjne, które powiadamiają o stanie stoków. W bazie informacyjnej freeride są dostępne komunikaty na temat ewentualnego zagrożenia lawinowego, niebezpiecznych miejsc oraz instrukcje dotyczące bezpiecznej jazdy. Dostępne są regularne warsztaty i obozy dla freeriderów. Freeride staje się coraz bardziej popularny, a warunki na tym terenie są wyjątkowo atrakcyjne i wysoko oceniane przez ekspertów.

Na Kitzsteinhorn dostępnych jest 5 szlaków narciarskich.

Inne atrakcje górskie na Kitzsteinhorn: czarna trasa o nazwie „Black Mamba”, to jedyny w swoim rodzaju tak stromy odcinek – nachylenie sięga aż 63%. Ma tysiąc metrów długości, a różnica wysokości sięga 290 m. Przytulny Ice Camp zachęca krajobrazem iglo oraz programem rozrywkowym w Sonnenkarbahn II.

Największym z trzech ośrodków narciarskich jest Schmittenhöhe, oferujący 77 km tras. Znajduje się bezpośrednio nad Zell am See, a więc w samym sercu turystycznego zgiełku wokół jeziora Zeller See. Można tu znaleźć różnorodne trasy: dla młodszych narciarzy oraz dla bardziej zaawansowanych osób. Bezpośrednio z centrum, na wysokości 780 m startuje City Xpres. Do kolejnych trzech wyciągów można się dostać z łatwością autobusem. Niebywałą atrakcję stanowi także przejazd słynną na całym świecie gondolą Porshe Designer.

Oprócz wielu niebieskich i czarnych tras, na terenie narciarskim znajdują się także inne atrakcje.  Funslope XXL kusi dzieci i dorosłych krętymi, falowanymi ścieżkami o długości 1300 m, tunelami oraz przeszkodami. Jazdę można nagrać za pomocą aplikacji SpotOn-Video. „Nightslope” jest dostępny trzy razy w tygodniu. Dodatkową atrakcję stanowi wówczas wieczorny widok okolicy jeziora Zeller See.

Nastrojowa atmosfera nad Zeller See.

Poniżej stacji kolejki Glocknerbahn znajduje się stok dla dzieci z przeszkodami. O najmłodszych troszczy się maskotka Schmidolin, pomagając im w nauce jazdy na nartach.

Od sezonu zimowego 2016/2017 narciarze mogą zjechać ze Schmittenhöhe do sąsiedniej Doliny Glemm. Czerwona trasa prowadzi do stacji zellamseeXpress. Powyżej Viehhofen startują dziesięcioosobowe wagoniki, którymi można dojechać do stacji górskiej Salersbachköpfl, położonej na wysokości 1920 m. Podczas jazdy kolejką można słuchać swojej ulubionej muzyki dzięki aplikacji Jukeboxx – w wagonikach dostępne jest bezpłatne Wi-Fi.

Na szczycie Maiskogel znajdują się trasy łatwe do opanowania również przez najmłodszych. Najlepsza trasa do jazdy z dziećmi zaczyna się tuż nad Kaprun, wejście znajduje się obok tarasu widokowego. Poza czerwonymi i niebieskimi trasami na Maiskogel można skorzystać także z parku rozrywki i tras treningowych.

W kategorii „Rodziny i dzieci” ośrodek otrzymał ocenę aż pięciu gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Zell am See – Kaprun  jest jednym z najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Austrii. Przyznano mu ocenę 4,3 na 5 gwiazdek. W kategoriach dostępności dla rodzin z dziećmi, możliwości zjazdów dla początkujących oraz nowoczesności wyciągów otrzymał maksymalne noty.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Miasta Zell am See i Kaprun nieustannie tętnią życiem. Program turystyczny jest wypełniony pokazami narciarskimi, wyścigami narciarskimi dla gości, koncertami i wydarzeniami artystycznymi. Nie brakuje też możliwości spędzania przyjemnych chwil w domkach. W regionie narciarskim Schmittenhöhe czeka na turystów kilka interesujących szlaków turystycznych. W Ronachkopf po drugiej stronie jeziora trasa prowadzi do Enzianhütte, na szczyt o wysokości 1350 m. Ponad Schmitten, poprzez okoliczne wzgórza prowadzi kilka szlaków, które można pokonać na rakietach śnieżnych. Dla narciarzy biegowych przygotowano łącznie 55 km tras. Ciekawym przeżyciem mogą być także warsztaty z jodłowania, które odbywają się w wybranych terminach na Sohnkogel.

Nawet bez nart lub deski snowboardowej warto się wybrać na „Gipfelwelt 3000” na Kitzsteinhorn. Tu znajduje się najwyższy punkt Salzburga, z platformy widokowej rozciąga się niesamowity widok na jezioro Zeller See i szczyty łańcucha Alp Wapiennych. Na szczycie znajduje się również galeria parku narodowego, z ekspozycją wewnątrz góry, długą na 360 m, a także kino, w którym turyści mogą dowiedzieć się więcej o regionie i Kitzsteinhorn.

Wystawa w Gipfelwelt 3000.

Przy odpowiednio niskiej temperaturze na jeziorze Zeller See można jeździć na łyżwach, a nawet zagrać w hokeja. Dostępne jest również inne naturalne lodowisko, zlokalizowane w Kaprun. Jeśli nie jest dostatecznie zimno, łyżwiarze mogą uprawiać sport na krytym lodowisku. Inną zimową atrakcję stanowi tor saneczkowy o długości 1,5 km.

Po całodziennym szaleństwie na stoku można odprężyć się w Tauern Spa Kaprun. Centrum odnowy biologicznej zajmuje powierzchnię 20000 m2, posiada 12 basenów i 13 saun.

Popularny jest tu również après-ski. W południe można zrelaksować się w Schnapshans Alm na Schmittenhöhe, zaś po południu, do późnych godzin wieczornych do dyspozycji gości są puby i kluby, takie jak Crazy Daisy, Diele czy Karambar.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Głównym ośrodkiem regionu narciarskiego i stolicą powiatu Pinzgau jest Zell am See. Miasteczko jest położone bezpośrednio nad brzegiem jeziora Zeller See. Gmina jest turystycznym centrum całego regionu. Jest to idealna baza do uprawiania sportów zimowych. Turyści znajdą tu także liczne sklepy z pamiątkami.

Sąsiedni Kaprun znajduje się kilka kilometrów dalej, na wysokości 786 m  i jest punktem startowym dla stoków na Maisgokel. Nad miejscowością wznosi się Kitzsteinhorn, który jest uważany za najlepszy teren narciarski na lodowcu w Austrii. Na południe od jeziora Zeller See znajduje się gmina Bruck am Großglockner, która stanowi malowniczą bazę wypadową do wycieczek na trasach trekkingowych po parku narodowym Wysokie Taury.

7) Dojazd do narciarskiego Zell am See – Kaprun

Dojazd samochodem: jadąc od strony Monachium, należy wjechać na autostradę A8, następnie na A93. Dalej przez Walchsee i Lofer lub St. Johann in Tirol i Fieberbrunn należy kierować się do Saalfelden. Następnie należy wybrać drogę B311, która prowadzi bezpośrednio do Zell am See.

Do Zell am See można bezpośrednio dojechać pociągiem. Pozostałe 6 km do Kaprun można pokonać autobusem lub taksówką.

Najbliższe lotniska to: Salzburg (100 km), Innsbruck (150 km), Monachium (205 km) i Klagenfurt (225 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna, kamery internetowe

Dzięki obrazom z kamer internetowych można na żywo podejrzeć warunki panujące na stokach narciarskich. SnowTrex dostarcza informacji o pogodzie i aktualnych opadach śniegu.

Informacje o pogodzie, aktualnej grubości pokrywy śnieżnej i zdjęcia z kamer internetowych.

 

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...